Hamis hír terjed arról, hogy a tévében egy katasztrófafilm részletét játszották le ukrajnai tudósításként 

Minden jog fenntartva. A weboldalon található AFP-tartalmak bármilyen felhasználására a https://www.afp.com/en/terms-use oldalon elérhető felhasználási feltételek vonatkoznak. A weboldalon elérhető AFP-tartalmak elérésével és/vagy használatával Ön elfogadja a fent említett felhasználási feltételeket. Az AFP-tartalmak bármilyen felhasználása az Ön kizárólagos és teljes felelősségére történik.

Már több ezer ember osztott meg egy magyar Facebook-bejegyzést 2022. március 4-e óta, de a bejegyzésnek több helyen is előfordul magyarul a közösségi médiában (például itt és itt). A bejegyzésben két kép szerepel: a felsőn azt olvasni, hogy "menekülés Kijevből" és a TGCOM24 logóját látni a jobb felső sarokban, az alsó képen pedig a "Deep Impact film" szöveg olvasható.

Egy Facebook-poszt a hamis képpel, 2022. március 21-én készült képernyőkép.

A kép különböző változatai már olasz, francia, portugál, holland, angol és német nyelven is terjedni kezdtek.

2022 februárjának végén Oroszország lerohanta Ukrajnát, a háború miatt több mint 3,5 millió ember menekült el az országból. A harcok kezdete óta hamis vagy megtévesztő állítások egész áradata indult meg az interneten.

Egy fordított Google-képkereséssel sikerült megerősíteni, hogy a képen tényleg az 1998-as Deep Impact című amerikai filmet látni. A katasztrófafilm egy, a földet fenyegető üstökösről szól. A képen egy jelenetet látni a filmből, amikor az emberek egy közelgő cunami elől próbálnak menekülni.

Az AFP YouTube-on, Facebookon, és a CrowdTangle közösségi média elemző oldalon is próbálkozott kulcsszavas keresésekkel, de nem sikerült semmilyen arra utaló bizonyítékot találni, hogy a TGCOM24 tényleg leadta volna az említett jelenetet. A legkorábbi előfordulása a képnek, amit sikerült megtalálni, 2022. február 28-a, amikor egy olasz felhasználó megosztotta azt a Facebookon.

Az AFP megkereste az olasz tévécsatornát is az állítólagosan hamisan felhasznált jelenettel kapcsolatban. Stefano Longhini az RTI S.p.a. jogi képviseletében (amely a TGCOM24-hez hasonlóan az MFE – korábban Mediaset – csoport tagja) március 11-én elmondta, hogy: "Az RTI-nek nincs köze a hamisan megszerkesztett képhez, amelyről most figyelmeztettek bennünket."

A TGCOM24 logójában szerepel a "Mediaset" felirat is felül (ahogyan azt például itt is látni), mondta el Longhini, míg a megtévesztő posztokban ezt nem látni.

"Nyilvánvaló, hogy a logót valaki más szerkesztette a képre, hogy ezzel kárt okozzon nekünk, a kép nyilvánvalóan hamisítvány" – mondta el a csatorna képviselője.

A hamis posztokhoz használt kép (fent), és egy képkocka a Youtube-ról vett valódi TGCOM24 adásból (lent). A képernyőképek 2022. március 21-én készültek.

Az AFP már számos olyan állítást cáfolt, amelyek azt voltak hivatottak bizonyítani, hogy a nyugati média hamisan tudósít az Ukrajnában dúló harcokról, például ebben és ebben a cikkben. Az AFP Ténykérdés az 2022-es ukrajnai konfliktusról szóló tényellenőrzéseit itt olvashatja.

Címlapkép: AFP / ANATOLII STEPANOV

Szerző

AFP Ténykérdés

Az AFP a világ egyik legnagyobb hírügynöksége, amely vezető szerepet tölt be a digitális tényellenőrzés terén. Az AFP fact checking hálózatának több mint 120 újságíró dolgozik, több mint 85 országban.