Hamis videó terjed egy eurókat felszippantó olasz Zelenszkij-plakátról 

Minden jog fenntartva. A weboldalon található AFP-tartalmak bármilyen felhasználására a https://www.afp.com/en/terms-use oldalon elérhető felhasználási feltételek vonatkoznak. A weboldalon elérhető AFP-tartalmak elérésével és/vagy használatával Ön elfogadja a fent említett felhasználási feltételeket. Az AFP-tartalmak bármilyen felhasználása az Ön kizárólagos és teljes felelősségére történik.

Állítólag Milánó központjában került ki egy installáció, ami az ukrán elnökön gúnyolódik. De valójában nyoma sincs a pénzt felszippantó Zelenszkij-plakátnak.

2023. április eleje óta számos nyelven, többek között magyarul, románul, spanyolul, franciául, hollandul, németül és bolgárul is terjedni kezdett az a rossz minőségű videó, amin egy állítólagos adománygyűjtő plakátot látni. A plakáton Volodimir Zelenszkij ukrán elnök látható, aki az orránál kifúrt lyukon át bankjegyeket “szippant fel”.

A videó több platformon és weboldalon is terjed angol nyelven: például a Twitteren, a TikTokon, az Odysee-n, a VK-n vagy a 9GAG-en.

A videót megosztotta Bede Zsolt kormánypárti blogger is a Facebook-oldalán, ahol az 2023. április 5-e óta több mint 15 ezer megtekintést ért el.

De a videó nem egy valódi plakátot ábrázol, derítette ki az AFP. A felvételt már más tényellenőrző szervezetek is megvizsgálták és hamisnak találták, többek között az olasz Open.online is.

A hamis videó a Facebookon. A képernyőmentés 2023. április 25-én készült.

A videó eredetének visszakövetése

A videó több olyan jelenetet is tartalmaz több szögből felvéve, amik látszólag a Piazza del Duomon, a milánói dómot körülvevő téren készültek. A videón egy hirdetőtáblát is látni, amin állítólag Zelenszkij szerepel. A videó vége felé egy sor jobb minőségű jelenet következik, amik közelebbről mutatják az állítólagos táblát. Ezekben a jelenetekben euróbankjegyeket látni, amiket beszippant egy, a Zelenszkij-kép orrlyukánál kifúrt nyílás.

A plakáton az "Adományok Ukrajnának" felirat olvasható. Az állítólagos plakáton használt Zelenszkij-kép a The Hill című amerikai politikai hírportál cikkéből származik, ami Zelenszkij 2022 decemberi washingtoni látogatása során készült.

A videónak több változata is kering a közösségi médiában, de mindegyik láthatóan ugyanazt a felvételt használja fel. Az egyik videón egy vízjel is található, ami a "Napi Omarov" nevű orosz nyelvű Telegram-csatornára vezet. Úgy tűnik, hogy ez a csatorna osztotta meg elsőként a videót 2023. április 4-én. A poszt egy szófordulattal indul, ami nagyjából annyit jelenet: “egy kismadár súgta nekem”, valamint a “Milánó, április 3.” szöveget is tartalmazza.

Képernyőmentés az orosz Telegram-posztról. A képernyőmentés 2023. április 17-én készült.

A Piazza del Duomo-t a Google Térképen megkeresve meg lehet találni a videón látható hirdetőtáblát is.

Összehasonlítás a Facebook videón megosztott videó (balra) és a Google Maps képe között, ami a Piazza del Duomót és a hirdetőtáblát mutatja (jobbra).

Az AFP egyik újságírója április 13-án ellátogatott a helyszínre, és megerősítette, hogy a szóban forgó hirdetőtáblán nem Zelenszkij képe látható. Valójában a táblán akkor a Milano Art Week rendezvény reklámja szerepelt:

A hirdetőtábla a Piazza del Duomo téren, a milánói dóm előtt, 2023. április 13. ( AFP / Gabriel BOUYS)

A helyi források szerint is hamis a felvétel

Az AFP több forrást is megkeresett, hogy az állítólagos installációról érdeklődjön.

"Soha nem helyeztek el becsmérlő vagy gúnyolódó politikai üzeneteket vagy plakátokat a milánói dómra vagy a Piazza Duomóra" – közölte az AFP-vel 2023. április 13-án e-mailben Elena Santini Nunziati, a dóm területét kezelő szervezet szóvivője, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy a szóban forgó tábla a Comune di Milano városi hatóság hatáskörébe tartozik.

A hirdetőtábla tulajdonosa, a Comune di Milano kommunikációs osztálya április 19-én e-mailben közölte az AFP-vel, hogy a szóban forgó felvétel "nem eredeti videó, mivel soha nem engedélyeztek ilyen plakátot a kommunális közigazgatáshoz tartozó helyeken", így a videón látható táblát sem.

Az AFP megkérdezte a reklámtáblához legközelebb eső Piazza del Duomo szélén lévő étterem egyik alkalmazottját is a felvételekről. Azt mondták, jól ismerik a szóban forgó reklámtáblát, de soha nem látták az állítólagos installációt Zelenszkijjel. Az étterem dolgozója nem kívánt névvel szerepelni a cikkben.

Gyanús részletek a videóban

Az orosz Telegram-csatornán közzétett eredeti felvételen több más jel is utal arra, hogy a videót manipulálták.

Az állítólagos Zelenszkij-plakát szélét nézve az látszik, hogy nincs rés a kép és a keret között, és a keret nem vet árnyékot, mint általában.

A Telegramra feltöltött hamis videó és az AFP által készített kép összehasonlítása. Az AFP április 19-i képén látható a rés a kép és a keret között.

Ráadásul az orosz Telegram-csatornán közzétett felvételen néhány ellentmondást is fel lehet fedezni. A 16. és a 20. másodpercél ugyanaz a férfi látható a kép jobb oldalán, annak ellenére, hogy ezek a jelenetek a videó belső logikája szerint eltérő időpontokat kellene hogy ábrázoljanak:

Pillanatképek az eredeti videóból a Telegramról: 0:16-nál (b) és 0:20-nál (j).

Az Open.online cikke szerint a dóm biztonsági dolgozói sem látták soha ezt az installációt. A teret biztonsági kamerák figyelik, így gyakorlatilag lehetetlen, hogy valaki észrevétlenül fel tudjon állítani egy ilyen installációt.

A Piazza del Duomo a város egyik legforgalmasabb és a turisták körében népszerű helyszíne. Így egy ilyen installáció biztosan nagy figyelmet kapott volna a médiában és a közösségi oldalakon is. Az AFP azonban a hamis videón kívül semmilyen nyomot nem talált a létezéséről.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnökről még 2019-ben, az elnökválasztási kampánya alatt kezdett el az a pletyka terjedni, hogy kokaint használ. Ezek a híresztelések az orosz invázió 2022. februári kezdete óta újból felerősödtek, összhangban azokkal a Kreml-párti narratívákkal, amik Zelenszkijt és kormányát "drogfüggők bandájaként" mutatják be. Az AFP több ilyen állítást cáfolt már, például ebben a cikkben.

Nemrég az AFP egy másik hasonló állítást is cáfolt: akkor a közösségi médiában terjedő posztok hamisan azt állították egy, a drogkereskedelemről szóló installációról, hogy az Zelenszkij állítólagos kokainfogyasztására utal.

Címlapi kép forrása: omarov_today / Telegram

Szerző

AFP Ténykérdés
Az AFP a világ egyik legnagyobb hírügynöksége, amely vezető szerepet tölt be a digitális tényellenőrzés terén. Az AFP fact checking hálózatának több mint 120 újságíró dolgozik, több mint 85 országban.