Légicsapás helyett fociünnep Algériában: ez a felvétel nem egy izraeli városban készült a Hamász támadása közben 

A magyar nyelvű Facebook-oldalakon is terjedő videót már bő egy héttel azelőtt feltöltötték az internetre, hogy a palesztin terrorszervezet Gázából lerohanta Izraelt.

“Kinyílt a pokol kapuja Izrael lángokban”, ezzel a szöveggel posztoltak egy videót a kilencezer követővel rendelkező Mindent vagy semmit megosztó nevű Facebook-oldalon, 2023. október 10-én. A bejegyzésben szereplő rövid, 15 másodperces felvétel jelenleg több mint tízezer megtekintésnél jár, és mivel a Hamász palesztin terrorszervezet Izrael ellen indított rajtaütésszerű támadása utáni napokban posztolták, könnyen keltheti azt a látszatot, mintha valóban egy rakétázás alatt álló várost ábrázolna.

Képernyőfotó a Facebook-posztról.

A videó azonban nem Izraelben készült, hanem Algírban, és nem a Hamász rakétáinak pusztítása látható rajta, hanem valószínűleg egy focicsapat győzelmének szurkolói ünneplése fáklyákkal, füstbombákkal és petárdákkal.

De nézzük, hogyan jutottunk el idáig!

A videó megtekintésekor már elsőre gyanús lehet legalább két dolog: a felvétel több pontján beszűrődő füttyszó és a tűzijátékra emlékeztető fény- és hanghatások.

Ha élünk a gyanúperrel, hogy a felvétel mást ábrázol, mint amit állítanak róla, érdemes egy Google-keresés segítségével ellenőrizni, hogy erről a videóról született-e már tényellenőrzés. Mi az “Israel”, a “fireworks” (tűzijáték), és a “fact-check” angol nyelvű kulcsszavakkal próbálkoztunk, és a keresés az első találatok között hozta ki a Reuters tényellenőrzését, de elképzelhető, hogy valakinek az AFP anyagát dobja fel a keresőmotor.

A továbbiakban bemutatjuk, hogy ez a két, a Lakmuszhoz hasonlóan az International Fact-Checking Network (IFCN) tagjaként működő tényellenőrző portál mit állapított meg a felvételről.

Az AFP abból indult ki, hogy a videót megosztó egyik poszt alatt kommentelők jelezték, hogy a felvételen valójában az algériai CR Belouizdad focicsapat szurkolóinak győzelmi ünnepsége látható.

A portál ez alapján több videót is talált, például a Youtube-on és a Facebookon, amelyeken a Belouzidad szurkolóinak fáklyás, füstbombás, petárdás győzelmi ünnepei láthatók madártávlatból.

Belouizdad szurkolók ünneplik csapatuk bajnoki címét 2020-ban Algírban.

Az eredeti poszton az InVid verifikációs program segítségével a videó képkockáin fordított képkeresést végezve a keresés eredményei között nekünk is feltűntek a Belouzidad ünneplését más szögből ábrázoló felvételek.

A helyszín és időpont azonosítása

Az interneten terjedő posztok jellemzően azt állították, hogy a felvételen Izraelben készült (a Reuters pedig olyan félrevezető posztokat is talált, amelyek azt sugallták, hogy gázai robbanásokat mutat a videó).

De az AFP és a Reuters szerkesztőségének sikerült bizonyítania, hogy az ominózus videó valójában Algériában készült.

Ehhez az úgynevezett geolokációs módszert használták: beazonosították a felvételen látható épületeket és egyéb objektumokat (például egy hirdetőtáblát) a Google Streetviewn bárki számára szabadon böngészhető utcaképeken, és megerősítették, hogy a videó valóban Algériában, méghozzá Algírban, a fővárosban készült.

A videó alapján beazonosított hírdetőtábla Algírban, a Rue Lahcen Mimounin.

Hogy pontosan mikor, azt nem sikerült kétséget kizáróan megállapítani, ugyanis a Belouzidad meccsei után 2020-ban és 2023 júliusában és augusztusában is kerültek fel hasonló videók a közösségi oldalakra.

Az viszont biztosan megállapítható a két portál tényellenőrzései alapján, hogy a cikkünkben vizsgált felvételt

már több mint egy héttel a Hamász támadása előtt is megosztották a TikTokon.

Az egyik megosztáson ugyanis egy olyan képernyőkép szerepel, ahol még látszik a videót a TikTokon posztoló felhasználó neve. A felhasználónévre rákeresve pedig szerepel a videó feltöltésének dátuma: 2023. szeptember 27-e. A videót egy nappal később a Youtube-on is megosztották.

A címlapi illusztráció bal oldalán: Izraeli rakéta csapódik egy épületbe Gázavárosban 2023. október 8-án. Fotó: MAHMUD HAMS/AFP

Hamarosan külön cikkben adunk tippeket ahhoz, hogyan kerülheted el vagy szűrheted ki az izraeli háborús helyzetről keringő hamis vagy félrevezető tartalmakat. Addig is, ha valamilyen gyanús képet vagy videót találsz, küldd el nekünk a szerk@lakmusz.hu e-mail címre.
Totth Benedek
Műfordító, szerkesztő, író, tizenöt évig dolgozott szabadúszóként a könyvkiadásban. Regényeket, novellákat, színdarabokat fordított (többek közt Cormac McCarthy, Aldous Huxley és Hunter S. Thompson műveit), majd szerkesztőként dolgozott több kiadónál. Az első regénye a Margó-díjas Holtverseny volt, ezt követte 2017-ben Az utolsó utáni háború. Eddig főként irodalmi folyóiratokban publikált, 2023 őszén kezdett újságot írni a Lakmusznál.