Nem ukrán neonáci, hanem egy magyar skinhead gitáros pózolt a horvát tengerparton

Twitteren terjedt el, hogy ukrán neonácik strandoltak Rijekában. Az egyikük, akinek a hátát Hitler-tetoválás fedi, valójában a Fehér törvény és a Hunnia együttes felvételein is feltűnik.

"Ukrán »menekültek« Horvátországban"


– ezzel a felirattal tette közzé az AZ Military oldal Twitteren azt a képet, amelyen két fürdőnadrágos, náci tetoválásokkal tetőtől talpig kivarrt férfi szerepel. A tweetet szombat óta több mint 930-an megosztották, többek között horvátok is, akiket felháborí­tott, hogy "ukrán náci menekülteket” kell látniuk a saját országukban.

A tetoválások alapján azonban beazonosítható, hogy a képen szereplő két férfi közül legalább az egyik magyar.

A közösségi médiában több nyelven is terjedő posztról a francia TF1 televí­ziós csatorna készí­tett tényellenőrzést, az AntifaVjesnik antifasiszta szervezet és a horvát rendőrség nyomozásaira támaszkodva. A hírt tegnap a HVG szúrta ki.
 

Neonácik a tengerparton

A TF1 szerint a két férfiról, akiknek a testét teljes felületén beborí­tják a Hitleres-horogkeresztes tetoválások, horvát és szerb felhasználók osztottak meg először képeket Twitteren. (Ezt hamar francia, majd magyar nyelvű megosztások követték). A posztok eltérő nyelvezettel, de egységesen állí­tják, hogy a képen ukrán menekültek szerepelnek. Egy horvát nyelvű bejegyzés cím ironizálva azt írja: "szegény, szerencsétlen ukrán menekültek humanitárius menedéket keresnek Horvátországban".

Először egy zágrábi antifasiszta szervezet, az AntifaVjesnik osztott meg információt a képekről: "A [képek a] postafiókunkba érkeztek, szóval nem tudjuk garantálni, hogy mai felvételek, de az biztos, hogy a rijekai Morski Prasac strandon készültek” – írták Twitteren.

A rijekai strandot ezután a francia TV csatorna azonosí­totta be a fotókon látható kék-sárga napernyők alapján, amelyek jól láthatók a Google Maps galériájába feltöltött képeken is.


A rijekai Morski Prasac bár a neonácikról készült fotón és a Google térkép alkalmazásának képgalériájában

A neonácik feltűnéséről egy horvát internetes portál is beszámolt. Értesüléseik szerint a rijekai rendőrség egy július 13-i bejelentés alapján kivizsgálta az esetet, az étterem személyzete pedig a hatóságnak megerősí­tette, hogy a két férfi a rijekai Kantrida-strandon járt, azonban nem aznap, hanem 10 nappal korábban, július elején.

A jellegzetes tetoválások alapján AntifaVjesnik a képen szereplő két férfi közül a magasabb férfit azonosította, aki a Blood and Honour Hungary hivatalos oldalán tűnt fel egy 2018-as koncertfelvételen. A Blood and Honour (Vér és Becsület) nevű nemzetközi szélsőjobboldali szervezet az AntifaVjesnik beszámolója szerint 8 éve szervez minden évben találkozót a horvát tengerparti városban. Idén júliusban is összegyűltek: egy Telegrammon megjelent bejegyzésük szerint körülbelül hetvenen érkeztek Rijekába Németországból, Magyarországról, Szlovéniából, Svájcból és más horvát városokból. A találkozón a magyar Fehér Törvény, a Kodex Frei és a német Smart Violence zenekar is fellépett.


A Blood and Honour Hungary bejegyzése Telegrammon az idei lineupról. Forrás: AntifaVjesnik


A Hitler-tetoválást viselő férfi látható a Nacionalista Zóna blogon is, és gitározott a veszprémi Fehér vihar zenekar koncertjén is. De a képek tanúsága szerint egy 2020 augusztusában egy budapesti családi- és sportnapon is részt vett, amelynek szervezését többk közt a Betyársereg segítette. Az AntifaInfo Budapest szerint a férfi a Hunnia zenekar tagja, az együttes Facebook-oldalán több fotón is látható, ahogy gitározik. A Hunnia zenekartól e-mailben kérdeztük meg, hogy valóban a zenekaruk tagja-e a horvát tengerparton lefotózott férfi, ha válaszolnak, frissítjük a cikket.


A Hunnia együttes próbáján (2021. december). Forrás: Facebook

Gyakori jelenség, hogy - a horvátországi Rijekában készült fotókhoz hasonlóan - a közösségi médiában félrevezető kommnetekkel és feliratokkal terjednek képek és videók, például arról, hogy egy ukrán neonáci milicista Kijev rendőrfönök-helyettese. Vlagyimir Putyin orosz elnök többek közt azzal indokolta Ukrajna lerohanását, hogy egyrészt demilitarizálni, másrészt nácitlanítani akarja az országot. Az orosz háborús narratívában pedig azóta is rendszeresen úgy jelenik meg Ukrajna, mint ahol a neonácik vették át az irányítást az állam felett.

Frissítés (2022.07.20. 15:21-kor): A cikk első verziójában tévesen basszusgitárosként neveztük meg a képen látható személyt. Olvasóink észrevétele alapján ezt gitárosra módosítottuk. 

Frissítés (2022.07.22. 14:41-kor): Megkeresünkre a Hunnia zenekar ma délután válaszolt e-mailben, amelyet itt idézünk: "Megerősíteni [hogy a képen látható férfi a Hunnia együttes tagja –szerk.] sajnos nem tudom. Ő egy alakváltó! Tegnap még Che Guevarára hasonlított, ma meg már egy birodalmi hirdetőtáblára. Sajnálom!"

Német Szilvi
Újságíró, médiakutató. 2013 óta a Crosstalk videó- és médiaművészeti fesztivál vezetője, 2019-től az ELTE Film-, média- és kultúraelméleti doktori programjának hallgatója. Online politikai szubkultúrákkal, a populáris kultúra és a politika kapcsolatával, valamint hálózatelemzéssel foglalkozik. Társszerzőként jegyzi a tavaly megjelent Toxikus technokultúrák és digitális politika: Érzelmek, mémek, adatpolitika és figyelem az interneten (Napvilág, 2021) című könyvet.