Rétvári akkor is a migránsokat látja a bűnözési statisztikákban, ha nincs szó róluk

Fülöp Zsófia

2023. május 14. 16:03


Ezt a cikket 2023 májusában írtuk.
A benne lévő információk azóta elavulhattak.

Az államtitkár szerint Franciaországban a „migránsok lakta negyedekben” aggódnak az emberek a közbiztonság miatt, holott az adatokat tartalmazó kutatás meg sem említi a migránsokat. Rétvári arról is beszélt, mennyire érzik magukat biztonságban a magyarok, de az általa használt adatok régiek és egyébként sem pontosak.

Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára még márciusban, az Országos Polgárőr Szövetség március 15-i ünnepségén beszélt biztonságról és békéről. A polgárőrök munkáját dicsérve több adatot is megosztott arról, hogy mennyire érzik biztonságban magukat az emberek Magyarországon illetve más külföldi országokban.

Rétvári kijelentette, hogy

  • Franciaországban 10 emberből 6 nem érzi teljesen biztonságban magát, és a “migránsok lakta negyedekben” a franciák 83 százaléka hiányolja a rendőrök fokozottabb jelenlétét;
  • Németországban 2021-ben a vonatokon 44 késes támadás történt, tavaly már 82, a peronokon 2021-ben 122, most 250;
  • Magyarországon ezzel szemben az emberek 85 százaléka biztonságban érzi magát, és míg Svédországban az emberek 58 százaléka tart attól, hogy bűncselekmény vagy erőszak áldozatává válik, Magyarországon ez 4 százalék.

Kíváncsiak voltunk, hogy az államtitkár milyen forrásokból tájékozódott, de Rétvári Bence nem válaszolt a kérdéseinkre, ezért utánanéztünk az adatoknak. Azt találtuk, hogy a politikus által megosztott német adatok a német szövetségi rendőrség statisztikái alapján stimmelnek, viszont

  • a francia adatok eredeti forrása – Rétvárival ellentétben – egyáltalán nem beszél migránsokról;
  • a Magyarországra vonatkozó adatokról pedig az államtitkár pedig egy fél évvel korábbi statisztikát idézhetett (ráadásul pontatlanul), a friss adatok pedig már kevésbé mutatnak olyan rózsás képet, mint amilyet Rétvári felvázolt

Címlapi kép: Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az Országos Polgárõr Szövetség 1848-49-as forradalom és szabadságharcra emlékezõ ünnepségén Vácon, 2023. március 11. Fotó: MTI/Lakatos Péter

Hol vannak a migránsok?

A franciák biztonságérzetének alakulásáról Rétvári kijelentése előtt több mint egy hónappal a hirado.hu is beszámolt. A február 2-i cikk a francia Le Figaro nevű újságban megjelent, a Fiducial/Odoxa céggel közösen készített biztonsági barométert idézi. A felmérés a nyugdíjreform elleni tüntetések fényében vizsgálja azt, mennyire érzik magukat biztonságban a franciák és mennyire tartanak attól, hogy a tiltakozások erőszakba torkollnak.

A kutatást megtaláltuk mind a Fiducial, mind az Odoxa honlapján. Míg Rétvári úgy fogalmazott, hogy 10 emberből 6 nem érzi teljesen biztonságban magát, addig a hirado.hu cikke a százalékot is közli: 56 százalék gyakran vagy néha nem érzi magát biztonságban. Ezt az adatot megtaláltuk a francia felmérésben is.

A másik francia adat számszerűen stimmel, ám azt mind Rétvári, mind a hirado.hu-n megjelent cikk torzítással közölte. Az államtitkár és a hirado.hu is kijelentette, hogy a migránsok lakta negyedekben élők 83 százaléka hiányolja a fokozottabb rendőri jelenlétet.

Az eredeti francia felmérés azonban egyáltalán nem említi a migránsokat, illetve azokat a negyedeket, ahol migránsok élnek, a szöveg csupán „nehéz helyzetű”, vagy „problémás” környékekről beszél.

A hirado.hu ráadásul még egy lépéssel tovább megy, mint Rétvári, cikkükben ugyanis azt is megemlítik, hogy „a franciák 92 százaléka támogatja, hogy a migránsok által sűrűn lakott Nantes-ban és Marseille-ben „civil milíciák” vették át a közterek ellenőrzését, bár 78 százalékuk nem tartja kizártnak, hogy „ez elfajulhat”.

A felmérésben azonban megint csak nem szerepel sem „a migránsok által sűrűn lakott” Nantes, sem Marseille város neve. A felmérés valójában csak arra tér ki, hogy a franciák 92 százaléka megérti azt a reakciót, hogy a környéken élők, szomszédok csoportba szervezik magukat és az utcán, illetve épületekben járőröznek a biztonságuk megőrzése érdekében. (Az is szerepel a kutatásban, hogy 78 százalékuk tart attól, hogy mindez önbíráskodáshoz vezethet, de kisebbségben vannak azok, akik szerint be kellene tiltani ezeket az akciókat.)

Szerettük volna megtudni, hogy a felmérést készítő cégek hogyan definiálják egészen pontosan a „problémás környéket”, de kérdésünkre cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak.

A német adatok stimmelnek

A németországi adatok után kutatva, először egy, a Magyar Nemzet által január végén publikált cikkbe botlottunk bele. Az írás apropóját az adta, hogy január 25-én a Schleswig-Holstein tartománybeli Brokstedt nevű településnél, egy regionális vonaton egy 33 éves, palesztin származású férfi késsel támadt az utasokra és két embert megölt, többeket pedig megsebesített. Erről több médium, többek között a Deutsche Welle és a Reuters is beszámoltak.

A Magyar Nemzet a Bild am Sonntag nevű német lapra hivatkozik és azt írja, hogy Németországban 2022-ben kétszer annyi késes támadás történt a vonatokon és a vasútállomásokon, mint egy évvel korábban. A német lap szerint ezek az adatok a szövetségi rendőrségtől származnak, így mi is hozzájuk fordultunk.

A német szövetségi rendőrség sajtóosztálya megerősítette, hogy míg 2021-ben 44 késsel elkövetett bűncselekmény történt Németországban a vonatokon, addig ez a szám 2022-ben már 82 volt. Megerősítették továbbá azt is, hogy a vasútállomásokon történt késes támadások száma 2021-ben 122 volt, 2022-ben pedig 254.

Jól állunk, de nem annyira, ahogy azt Rétvári mondja

A Rétvári által példának hozott utolsó adat Svédországra és Magyarországra vonatkozik. Hogy egészen pontosan milyen felmérésre alapozva mondta az államtitkár, hogy a magyarok 85 százaléka biztonságban érzi magát, nem tudjuk. A legközelebbi adat, amit erről találtunk, a Központi Statisztikai Hivataltól (KSH) származik.

A KSH a biztonságérzet alakulásának vizsgálatára a „Mennyire érzi biztonságban magát, ha egyedül sétál lakóhelye környékén sötétedés után?” kérdést teszi fel. A „nagyon biztonságban érzem magam” és az „eléggé biztonságban érzem magam” válaszok 2022-ben több régióban is 85 százalék körül mozogtak, de nem lehetünk benne biztosak, hogy Rétvári is a KSH adatait használta forrásként.

A svéd és magyar adatok összehasonlításakor viszont minden bizonnyal az Ipsos 2022 szeptemberi kutatását vette alapul, jobban mondva egy Magyar Nemzet cikket, amiben a kutatásról írnak. A felmérést a lap január végén szemlézte, amikor már elérhetők voltak a szeptemberinél frissebb adatok az Ipsostól, a Magyar Nemzet mégis azt állította, hogy a tavaly őszi volt a francia kutatócég legutóbbi felmérése. Ráadásul az adatokat nem is adták meg helyesen.

Az Ipsos „Mi aggasztja a világot – 2022 szeptember” című kutatásából a Magyar Nemzet azt szűrte le, hogy „a világon a magyarok aggódnak a legkevésbé a bűnözés és az erőszak miatt hazájukban”. Majd azt írják, hogy a

“a világszerte 28 országot lefedő kutatás szerint átlagosan az emberek 26 százaléka aggódik hazájának a közbiztonsága miatt, míg Magyarországon mindössze négy százalék. Kirívó, hogy a migránsok által sújtott Svédországban az emberek 58 százalékát nyugtalanítja a romló közbiztonság, ezzel a listán a második helyen vannak Chile mögött.”

Éppen ezeket az adatokat említette márciusban Rétvári is.

Az adatok az Ipsos felmérésében másképp szerepelnek. Az stimmel, hogy átlagosan az emberek 26 százaléka aggódik a bűnözés és az erőszak miatt, ahogy az is, hogy ez Chilében a legnagyobb probléma. Svédország azonban nem a mádoik, hanem a negyedik helyen áll a maga 51 százalékával (nem 58 százalékkal), Chile, Peru és Mexikó mögött.

Magyarország pedig nem az utolsó helyen áll, hanem az utolsó előtti helyen: míg ugyanis a magyarok 5 százalékát aggasztja a közbiztonság, addig Lengyelországban ez a szám csak 4 százalék.

Kíváncsiságképpen megnéztük az Ipsos 2023 márciusi adatait is (amik a Rétvári-beszéd idején aktuális adatokat tartalmazzák). A friss adatok már kevésbé mutatnak kedvező képet Magyarországra nézve, Svédországra vonatkozóan viszont némi javulás látszik. Idén márciusban a svédek 49 százaléka aggódott a bűnözés és az erőszak miatt, a vizsgált országok közül ezzel az ötödik helyen állnak, egy helyet javítva a tavaly szeptemberi pozíciójukon.

Magyarország viszont rontott egy helyet: a tavaly őszi 5 százalékról idén márciusra már 11 százalékra nőtt azok száma, akik aggódnak a közbiztonság miatt.

A szerzőről

Fülöp Zsófia

Fülöp Zsófia

2023 májusától a Lakmusz újságírója, korábban 9 évig a Magyar Narancsnál dolgozott, főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. Az oxfordi Reuters Institute ösztöndíjasaként a romák médiareprezentációját kutatta.