Túlzott Orbán, amikor a magyar határt ostromló migránsok százezreiről beszélt

A miniszterelnök és Szijjártó Péter külügyminiszter is arról beszélt, hogy idén több mint százezren próbáltak Magyarországra jutni. A rendőrség statisztikáiban azonban egy ember többször is szerepelhet.

 

„Migránsok százezrei ostromolják Magyarország határait” 

 

- jelentette ki Orbán Viktor július 2-án, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tisztavatásán, épp aznap, amikor hajnalban menekültek két csoportja támadt egymásra lőfegyverekkel a magyar határhoz közeli szabadkai erdőben. Azóta Szijjártó Péter külügyminiszter is többször beszélt a migrációról, múlt héten például azt mondta, hogy “az illegális migráció miatt Magyarország déli határa gyakorlatilag ostrom alatt áll”, és “az idén már több mint 120 ezer illegális migránst tartóztattak fel”.

Orbán és Szijjártó állításai azonban nem pontosak. Bár a rendelkezésre álló legfrissebb statisztikákban valóban közel 120 ezres szám szerepel, 

ez valójában nem a Magyarországra belépni próbáló emberek számát mutatja.

A rendőrség statisztikái szerint az év 28. hetéig (július közepéig) összesen 118 190 illegális határátlépési kísérlet történt. A heti bontásból látszik, hogy a regisztrált esetszámok az év 14-16. hetében, áprilisban nőttek meg (az év elején tapasztalt heti 2500-3500 határátlépésről heti 5-6 ezerre), azonban azóta nem volt tapasztalható jelentős változás a heti számokban, a 24. hét óta enyhén csökkentek.

 

 

A statisztika viszont nem teszi egyértelművé, hogy ezek egyes próbálkozásokról vagy egyes emberekről szólnak - azaz szerepelnek-e benne például azok, akik többször kísérlik meg átlépni a határt. 

Ezért megkérdeztük a rendőrséget arról, milyen módszerekkel állítják össze az illegális migrációra vonatkozó adataikat: Az ORFK Kommunikációs Szolgálata szerint “a statisztika személy alapú és az érintett minden egyes jogszerűtlen belépését (kísérletét) egy-egy külön adatként tartja nyilván, így akik a cselekményt több alkalommal elkövetik, minden esetben bekerülnek a statisztikába”. 

Röviden: a rendőrség statisztikái az egyes határátlépési kísérleteket, nem az illegális menekültek számát mutatják. 

Így ha egy ember többször is megpróbál átlépni a határon, akkor őt többször is beleszámolják a statisztikába. 


A visszakényszerítés is nehezíti a pontos számolást

A Magyarország által alkalmazott visszakényszerítés rendszere is lehetetlenné teszi, hogy számon tartsák, valójában hány ember kísérli meg az illegális határátlépést. Az úgynevezett visszakényszerítési rendszer keretében a kormány jogszabályban írta elő, hogy a rendőrség az országban érvényes papírok nélkül tartózkodó külföldieket “visszakísérje” a határkerítés szerb oldalára anélkül, hogy az érintetteket azonosítanák, menedékkérelmet terjeszthetnének elő, vagy az egyedi ügyükben kiutasításról szóló döntés születne. 

Ezt a döntést “Magyarország annak ellenére fenntartja, hogy az Európai Unió Bírósága lassan két éve, 2020-ban kimondta: ez jogellenes” - mondta a Lakmusznak Szekeres Zsolt, a Helsinki Bizottság menekültügyi programjának jogi főmunkatársa. Szekeres szerint a határon történő azonosítás hiányában nehéz megmondani, hogy valójában hány ember próbálja meg átlépni a határt: lehet, hogy van, aki többször is bekerül a statisztikába, míg mások csak egyszer. 

Orbán Viktor és Andrej Babis a déli határon, 2021 szeptemberében. Forrás: Orbán Viktor Facebook


Amikor a rendőrség statisztikáról kérdeztük, Szekeres azt mondta, “a magyar rendőrség adatelemzési módszere alkalmas arra, hogy nagyobb számú menedékkérőt tüntessen fel a déli határon, és azt az üzenetet közvetítse, hogy emberek tíz- és százezrei próbálnak átjutni Magyarország határvédelmi rendszerén.”

 

A Frontex kevesebb határátlépést tart számon

 

A magyar rendőrség által közölt adatokat összevetettük a Frontex, azaz Európai Határvédelmi Ügynökség számaival is. A Frontex legfrissebb adatai 2022 májusiak, ezek szerint az év első 5 hónapjában összesen 41 170 illegális határátlépési kísérlet történt a teljes nyugat-balkáni migrációs útvonalon (ehhez képest a magyar rendőrség ugyanezekben a hónapokban összesen 81 394 illegális határátlépési kísérletet listázott). 

A Frontex egyébként külön ki is emeli, hogy az  adatok gyűjtésekor nem lehetséges egyes emberekre vonatkozó számokat nézni, mert “egy ember többször is átlépheti a külső határt”, és jelenleg nincs olyan uniós rendszer, amely képes nyomon követni az egyes személyek illegális határátlépést követő mozgását.
 


Szerző: Solti Hanna
Címlapi kép: Orbán Viktor Facebook

 
Lakmusz