Tüntetésen kitört verekedésről terjed videó oltásellenes csoportokban, pedig  semmi köze a Covidhoz

A tüntetést valójában a dráguló üzemanyagok miatt szervezték Ecuadorban, jóval a koronavírus megjelenése előtt.


“Fantasztikus, Ecuadorban a hadsereg az állampolgárok oldalára állt, és szembeszállt a rendőrséggel!” - ezzel a felirattal kezdett terjedni magyar oltásellenes Facebook-csoportokban november 15-én egy felvétel, amin az látszik, ahogy több motoros rendőr megindul egy katonákból álló sorfal irányába, amely mögött tüntetők állnak. A katonák és a rendőrök között közelharc kezdődik: az egyik rendőr például motorjával elüti az egyik katonát, mire egy másik katona lerántja a rendőrt a motorjáról, egy harmadik katona pedig belerúg.
 


A videóval az egyik legnépesebb magyar oltásellenes csoportban találkozunk először, ahová egy romániai felhasználó személyes profiljáról megosztva került. Az eredeti poszt november 25-re már 25 ezer megosztásnál járt, és a Crowdtangle alkalmazás segítségével az is látszik, hogy ekkorra már 250 különböző - többségében román nyelvű - Facebook-csoportban osztották meg. A mostanra letörölt poszt alatt kommentelők pedig egyértelműen frissnek hiszik, a fenti screenshoton látható egyik megosztó egyenesen a hírekből hiányolja.


De hol és mikor készült valójában a videó?


Hogy ezt megtudjuk, az InVID tényellenőrzést segítő eszköz segítségével képkockákra bontottuk az itt bemutatott videót, és a képkockákat a TinEye alkalmazással fordított képkeresésnek alávetve hamar be tudtuk azonosítani a forrását. Egy Alfredo Irigoyen nevű Twitter-felhasználó osztotta meg, de még 2019. október 10-én azzal a felirattal: “Már csak ez hiányzott! Katonaság vs rendőrség Guayaquil szívében!
 

 

A tweetet az El Comercio nevű ecuadori napilap ágyazta be a felvételen szereplő eseményeket bemutató cikkébe. Eszerint 2019. október 9-én délután az állami üzemanyagár-támogatás megszüntetése ellen zajlott demonstráció Ecuador második legnagyobb városában, Guayaquilben. Ezen az eseményen alakult ki a videón látott durva közelharc az ecuadori katonák és rendőrök között.

Az országos rendőrfőkapitányság az eset utáni sajtótájékoztatóján elszigetelt esetnek nevezte az incidenst, és kivizsgálást ígért az ügyben. Az egyik tüntető is nyilatkozott a lapnak: állítása szerint a katonaság akkor lépett közbe, amikor a rendőrök gumibottal kezdték ütni, és könnygázzal támadni a demonstráló embereket.

Tüntetés az IMF-hitel miatti megszorítások és az üzemanyagár-emelkedés ellen az ecuadori Guayaquil városában 2019. október 9-én. Fotó: Marcos Pin / AFP

A latin-amerikai ország 2019 október elején sodródott mély válságba, miután a kormány a Nemzetközi Valutaalap által szorgalmazott megszorító intézkedéseket jelentett be, ezek egyike volt az üzemanyagár-támogatás megszüntetése. Lenín Moreno államfő október elsején írta alá az erről szóló rendeletet, és az intézkedés hatására 120 százalékkal megemelkedtek az üzemanyagárak. Emiatt több ecuadori városban tüntetések és zavargások robbantak ki. Moreno szükségállapotot hirdetett az országban, éjszakai kijárási tilalmat rendelt el a főváros Quitóban és a környékén, de a tüntetők dacoltak vele. Az ecuadori kormány Guayaquilbe helyezte át székhelyét a fővárosból. A zavargásokban legalább heten meghaltak, és több százan megsebesültek, a hatóságok ezernél több tüntetőt vettek őrizetbe.

Az ecuadori kormány végül október 13-án megállapodott  a tüntető őslakosokkal az országot béklyóban tartó belpolitikai válság rendezéséről: az egyezség értelmében a kabinet visszavonta az üzemanyagár-támogatás megszüntetéséről szóló rendeletet, a tiltakozók pedig véget vetettek a demonstrációknak. A kormány és a tüntetők megállapodtak abban is, hogy közösen dolgoznak ki új intézkedéscsomagot a kiadások csökkentésére, a bevételek növelésére, valamint a fenntarthatatlan költségvetési hiány és az államadósság csökkentésére.

Címlapi fotó: Marcos Pin / AFP

Neuberger Eszter
Közel tíz éve dolgozik újságíróként, ezalatt megfordult már a hvg.hu, a 2019 végén megszűnt Abcúg és a 444 szerkesztőségeiben. A tényellenőrző munka előtt leggyakrabban oktatási, egészségügyi és szociális témájú cikkeket publikált.