Argentin erdőtűz képeivel bizonygatja a Kurucinfó, hogy hatástalan Izrael légvédelme a Hezbollah ellen

Barczikai Fanni

2024. október 25. 09:05


Ezt a cikket 2024 októberében írtuk.
A benne lévő információk azóta elavulhattak.

A közzétett videóösszeállítás már tavaly virálissá vált a közösségi médiában, de ekkor korábbi hadi eseményekre reagált. A Kurucinfó által megosztott, kontextusukból kiragadott felvételek között argentin erdőtűz, brazil raktártűz és orosz benzinkúttűz képei is szerepelnek.

Izrael-ellenes cikk jelent meg szeptember végén a Kuruc.info oldalán a Hezbollah szeptemberi rakétatámadásainak sikerességéről és az izraeli légvédelem állítólagos hatástalanságáról. A nemzeti.net által is átvett cikk egyik képaláírása szerint „a Vaskupola egy átverés”, a rakétatámadásokat pedig Izrael ellen bevitt „mélyütésnek” nevezi. A Kurucinfó szerint a keletkezett károkat az izraeli kommunikáció a harci morál fenntartása érdekében szándékosan elbagatellizálja, és hamisan állítja, hogy az ellenséges rakéták csak lakatlan területeken csapódnak be.

„Nincs itt semmi látnivaló, gojok. Csak üres telkek, legfeljebb egy csirkefarm, ez minden” – írja ironikusan a cikk egy videóösszevágás alá, melyben lángokba borult városokat és hegyeket, valamint égő házakat és kiabálva menekülő embereket láthatunk.

Az „Élőben Izraelből – ma” felirattal ellátott válogatás felvételei azonban kivétel nélkül egy tavaly októberben Argentínában pusztító erdőtűzről készültek.

Később a cikk egy „kis antiszemita válogatást” is közöl „a Hezbollah néhány teljesen hatástalan legutóbbi telitalálatából”, melyben nyolc videó szerepel. Ezek városok mellett gomolygó füstfelhőket és lerombolt, elhagyatott épületeket ábrázolnak.

A nyolc videó közül kettő biztosan nem Izraelben készült. Az egyik felvételen egy oroszországi benzinkútrobbanás, egy másikon egy brazil raktártűz látható. Ezekről a helyi médiumok is beszámoltak, a tudósítások alapján a pontos helyszíneket is azonosítottuk.

A maradék hat videó vélhetően valóban Izraelt és a szeptemberi rakétatámadások következményeit mutatja be, ezek közül azonban csak kettőt sikerült összekapcsolnunk hivatalos tudósításokkal.

Az azonosított felvételek nem mondanak ellent Izraeli hivatalos jelentéseinek, melyek szerint a Hezbollah infrastruktúrát támadó rakétái nagyobb anyagi kárt okoztak, néhány közülük lakóházba csapódott, a lehulló repeszek következtében pedig tüzek ütöttek ki és többen megsérültek.

Erdőtűz és egy virális hamis narratíva

Miközben szeptemberben harcok dúltak Izrael és a Hezbollah között, több ezer alkalommal osztottak meg közösségimédia-bejegyzésekben egy argentin tűzvészről készült videós összeállítást, azt a hamis látszatot keltve, hogy a felvételek a közel-keleti konfliktus következményeit mutatják be.

A Kurucinfó cikkében is közzétett videó nem most bukkant fel először. Már korábban, az Izrael-Hamász háború első hónapjában elterjedt a közösségi médiában, akkor azzal a hamis körítéssel, hogy ez egy hatalmas izraeli tűzvészről készült felvétel 2023 októberéből.

Azonban a videóban szereplő öt bejátszás mindegyike az Izrael-Hamász háborútól eltérő kontinensen játszódik, és egy olyan tűzesetet mutat be, aminek semmi köze a konfliktushoz.

A megtévesztő összeállítást először 2023. október 13-án tették közzé „Élőben Izraelből” felirattal. A videó 3 milliós nézettséget ért el Facebookon és több TikTok-felhasználó is terjesztette, az egyik bejegyzés majdnem 18 ezer lájkot szerzett.

A videó eredeti verziója azonban már két nappal korábban felbukkant az interneten, akkor még azzal a felirattal, hogy „hatalmas erdőtűz a córdobai Villa Carlos Pazban, Argentínában 2023/10/10”. Az eredeti, Argentínára utaló szöveg széle a hamis kontextusba helyezett videó „Élőben Izraelből” felirata alatt is kivehető.

Balra az eredeti, jobbra a hamis kontextusba helyezett videó.

Az argentínai Córdobában 2023. október 9-től pusztító erdőtüzet a híradások szerint egyébként egy gyanútlan túrázó kávéfőzése okozta, aki az erős szél és a magas hőmérséklet miatt elvesztette az uralmat a lángok felett. Ez a tartomány különböző pontjain fellobbanó és három napon át tartó erdőtüzekhez vezetett.

A katasztrófáról a helyi médián és politikusokon túl több nemzetközi lap is beszámolt érzékletes felvételekkel. Ezekből szemezgettek az álhírterjesztők is, akik már az első tudósításokkal párhuzamosan megpróbálták úgy beállítani a rövid videókat, mintha azokon az Izrael-Hamász háború következményei látszódnának.

A válogatás geolokációja

Az összesen majdnem másfél perces videó első felvételén egy zöld korlátú híd látható, melyen autójukból kiszálló emberek nézik a közelben lángoló hegyoldalt. A felvétel elsőként a La Voz del Interior spanyol nyelvű lapban jelent meg 2023. október 10-én. A cikk arról számolt be, hogy a terjedő tűzvész miatt Cabalango ideiglenes polgármestere kedd este elrendelte az egész város kiürítését.

A cikk helymeghatározása és a videó részletei alapján azonosítottuk a pontos helyszínt: a felvétel Córdoba tartományban, Carabalango határán, a Ríó Los Chorrillos nevű folyót átszelő (Google Maps alapján pontos névvel nem ellátott) hídon készült.

Forrás: Google Maps

A második klipen egy láthatáron tomboló tűz füstje látható, amit elsőként a Meteorologia Argentina y Mundial, egy argentin időjárásra fókuszáló Facebook-oldal osztott meg szintén 2023. október 10-én, napokkal a TikTokon terjedő, hamis kontextusba helyezett videó feltűnése előtt. A leírás alapján a tűz a Córdoba tartománybeli Villa Carlos Paz városából látható, amit egy ugyanezen a napon közzétett Instagram-bejegyzés is megerősít.

A harmadik részlet egy külvárosi utcát és egy kétemeletes házat mutat, ami mögött tűz ég és sűrű füst gomolyog. A bővített, 14 másodperces klip a mexikói ADN 40 média riportjában tűnik fel elsőként 2023. október 10-én, de később az MinutoUno argentin médium is közzétette córdobai erdőtüzekről szóló jelentésében.

Az utolsó két felvétel szintén Villa Carlos Paz városát ábrázolja különböző nézőpontokból. Az egyiken egy drónfelvételen távolodunk a várostól, amelyet tűzfal vesz körül, a másikon pedig egy lakóház ablakából készített videó látható, a háttérben ugyanazzal a lángoló hegyoldallal. A látványos drónfelvételt több nemzetközi lap, például a Washington Post is felhasználta. A városból kimagaslik egy sötét épület, aminek tetején egy M betű vehető ki. A város és a logó alapján azonosítható a Miralejos lánc egyik többszintes hotelje, és mellette a Victoria Tower is.

Balra: a tűzesetről terjedő videó, Jobbra: Carlos Paz térképe az azonosított épületekkel.

Az ablakból készített videón főleg lakóházak és jellegtelenebb épületek láthatóak. A látképből egyedül egy torony magasodik ki. Ezt nem sikerült azonosítanunk, azonban fordított képkeresésel találtunk egy másik videót, amin szerepel. Ezen egyértelműen kivehető az RN38 utat elválasztó földnyelv és a Manhattan Tower épülete is, ami szintén Villa Carlos Paz belvárosában található.

Még két álhír: rakéták helyett benzinkútrobbanás és raktártűz

A „telitalálatokról” nyolc különböző, pár másodperces videót rakott fel a Kurucinfó, azonban ezek között is szerepel két olyan, aminek bizonyíthatóan semmi köze a közel-keleti konfliktushoz.

A ‘Hezbollah-találatok – 3’ címmel közzétett videó Brazíliában, Novo Progresso városában készült, és egy raktártűz látható rajta. Az idén augusztusi balesetről beszámolt a helyi média, a tudósításokban pedig különböző szögekből is láthatjuk a tűzesetet. A portugál Roma News osztotta meg 2024. augusztus 11-én elsőként a Kurucinfó által is újrahasznosított felvételt, posztjuk szerint a tűz egy raktárban ütött ki a Dr. Isaias Antunes sugárúton.

Um incêndio de grandes proporções em um depósito localizado nos fundos de uma loja na avenida Dr. Isaias Antunes, em Novo Progresso, próximo à BR-163, foi registrado neste sábado, 11. O fogo rapidamente se alastrou, derramando óleo pelas ruas, atingindo lojas e comércios próximos pic.twitter.com/w6ggLzZgTe

— Portal Roma News (@RomaNewsOficial) August 11, 2024

Az AFP tényellenőrzésében azonosította a videón látható Churrascaria e Restaurante Polentao nevű étterem cégérét, ami valóban a brazil Novo Progressóban található. A hírek szerint a város egy áruelosztó cég raktárában ütött ki a tűz.

A ‘Hezbollah-találatok – 4’ videót szintén hamis kontextusba helyezi a Kurucinfó cikke. Egy 2021-es, az orosz Novoszibirszkben keletkezett tűzeset látható rajta. A helyi sajtó beszámolója szerint egy benzinkúton keletkezett tűz, ami miatt négy benzintartály és egy gázszállító felrobbant, harmincöten megsebesültek. Az esetről több felvétel is elterjedt, a Kurucinfó által felhasznált videót eredetileg 2021. június 15-én töltötték fel TikTokra, „Novoszibirszk”, „benzinkút” és „robbanás” hastagekkel.

Tényellenőrzésében a Teyjit a lámpaoszlopok és raktárépületek alapján pontosan azonosította a baleset helyszínét, ami valóban az orosz kisváros egyik benzinkútja melletti úton történt.

Balra: a robbanásról terjedő videó, Jobbra: Novoszibirszk város képe a Google Térképen. Forrás: teyit.org

Videók a libanoni támadásról

A Kurucinfó oldalára feltöltött eddig nem elemzett hat videó közül kettő biztosan a Hezbollah szeptemberi támadássorozatához köthető.

A videók azonban éppen hogy egybecsengenek az IDF hivatalos tájékoztatásával és a támadás során keletkezett károkról beszámoló izraeli hírekkel.

A Kurucinfó cikkében foglaltakkal ellentétben Izrael nem állította, hogy áthatolhatatlan a Vaskupola, azonban valóban a világ egyik legmodernebb és leghatékonyabb légvédelmi rendszereként tartják számon. Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) szerint takarékossági okokból csak akkor lőnek ki elfogatórakétákat, ha a támadó rakéták veszélyt jelentenek a lakosságra, egyéb esetben hagyják becsapódni őket a lakatlan területekre. Ettől függetlenül előfordulnak halálesetek vagy sérülések, melyekről az izraeli hatóságok általában közleményben vagy nyilatkozat formájában értesítik a nyilvánosságot.

Az izraeli hadsereg tájékoztatása szerint például a szeptember 22-én Haifa felé kilőtt és lakott területekre irányzott rakéták túlnyomó többségét elfogták. A fel nem tartóztatott lövedékek azonban több faluban tüzet okoztak, a becsapódások jelentős anyagi kárt okozva eltaláltak egy tehenészetet, és a lezuhanó repeszdarabok személyi sérülésekhez is vezettek.

Az izraeli rendőrség tájékoztatása szerint szeptember végén Szafed városába is több Libanonból kilőtt rakéta és repesz csapódott be, súlyos károkat okozva. A város tisztviselői legalább két becsapódásról számoltak be, találat ért egy házat és egy autót is. Halálesetről nem érkezett hír, egy 68 éves nő enyhe repeszsérüléseket szenvedett.

A Kurucinfó cikkében ‘Hezbollah-találatok – 1’ címmel szereplő videó egy arab Youtube hírcsatornáról terjedt el, a leírás szerint Szafed városában készült és egy házban kiütött tüzet mutat be. A szeptember 25.-i rakétatalálatot azonban nem a Kurucinfó, vagy a meg nem nevezett forrása leplezte le, az esetről az IDF maga is beszámolt. Elmondásuk alapján egy Libanonból kilőtt rakéta csapódott be és okozott tüzet egy idősek otthonába Szafedben, a helyszínen ketten megsérültek. Az esetet Haaretz hírportál a videóban szereplő ház fényképével illusztrálta.

Balra: a Kurucinfo által közzétett videó, Jobbra: a videóban szereplő idősek otthona Szafed városában, melyet eltalált egy Libanonból kilőtt rakéta szeptember 25-én. Forrás: Haaretz

A második videón (‘Hezbollah-találatok – 2’) egy égről készült felvétel látható, amely nem becsapódást, hanem sikeres légvédelmi manővereket mutat be. Az eredeti videót megosztó Telegram-csatorna leírásában az szerepel, hogy „a Vaskupola rendszer Tamir rakétája többször elfogta a Hezbollah rakétáit Szafed városa felett”. A SkyNews tudósítása is úgy kommentálta a felvételt, hogy „az izraeli Vaskupola elfogja a rakétákat”, de hozzátette, hogy az izraeli hatóságok szerint egy házat is rakétacsapás ért a térségében.

A Kurucinfó cikkében szereplő utolsó négy videó füstoszlopokat és elhagyatott, lerombolt épületeket mutat be. Ezeket a felvételeket semmilyen hivatalos hatóság vagy hírforrás nem erősítette meg, kizárólag közösségi médiás posztokon keresztül terjedtek. A posztok azt állítják, hogy a felvételek Izraelben készültek, és van, amelyiken a helyszín valóban be is azonosítható.

A gomolygó füstoszlopot mutató ‘Hezbollah-találatok – 5’ videó például biztosan az észak-izraeli Yokenam Illitben készült. A térség támadásáról és a légvédelmi riasztók bekapcsolásáról a Times of Israel is beszámolt, azonban hivatalos közlés híján a videón látható füst pontos eredetéről vagy az okozott károkról nem rendelkezünk megerősített információval.

(Címlapi illusztráció: Barczikai Fanni)

A szerzőről

Barczikai Fanni

Barczikai Fanni

A Budapesti Corvinus Egyetemen végzett politológus, az ELTE-BTK mesterszakos hallgatója. Az Achilles Data nemzetközi oknyomozó újságíró program díjazottja és a Pelikán Projekt okleveles újságírója. A Lakmusz csapatához 2024 márciusában csatlakozott.

Kövess minket

Ne maradj le egy anyagunkról sem, kövess minket máshol is!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Kéthetente csütörtökön küldjük neked a legfontosabb cikkeinket, kiegészítve újságíróink személyes ajánlásaival: érdekességek, programok, podcastok, könyvek, filmek. Ha szeretnél képben lenni a legfrissebb dezinformációs trendekkel, iratkozz fel a Lakmusz hírlevelére!

A hírlevélről bármikor leiratkozhatsz.
Bővebb információkért olvasd el adatkezelési szabályzatunkat!