Médiatudatosság

Nem csak csináljuk, meg is mutatjuk, hogyan csináljuk - médiatudatossági cikkek a Lakmuszon

A Lakmusz indulása óta kifejezett célunk, hogy cikkeinkkel ne pusztán bemutassuk az egyes állítások mögött álló tényeket vagy jelezzük, ha manipulált tartalmakkal találkoztunk a nyilvánosságban.

Fontosnak tartjuk, hogy mindeközben a cikkeinkben rámutassunk gyakran használt, klasszikus érvelési hibákra, manipulációs technikákra, valamint bemutassunk olyan módszereket, amiket mi újságíróként gyakran használunk az információk ellenőrzésére. Bízunk benne, hogy ezzel az olvasói tudatosság fejlesztését segíthetjük - hogy akkor is felismerd a félrevezető információkat, ha a konkrét témában még nem született tényellenőrzés.

Ezen az aloldalon összegyűjtöttük neked azokat az írásainkat, amelyek részletes útmutatót tartalmaznak egy-egy tényellenőrzési módszerhez. Ezeket végigböngészve elsajátíthatod, hogyan becsüld meg, hányan lehettek egy tüntetésen, hogyan ellenőrizheted, hogy egy videó orosz propagandaoldalról származik-e, vagy egy fotó tényleg azt ábrázolja-e, amit állítanak róla.

Tömegbecslés

Fordított képkeresés, videók forrásának azonosítása és geolokáció

Egy helyen megtalálod azokat a cikkeinket is, amelyek segíthetnek neked a tudatosabb médiafogyasztásban: alapos forráskritikával olvasni háborús híreket, gyanús jelek alapján hatékonyabban felismerni a mesterséges intelligenciával generált tartalmakat, vagy épp megérteni, miért nem feltétlenül a tudományosan megalapozott történelmi tartalmaknak áll a zászló az algoritmus-vezérelt közösségi felületeken.

Háborús tájékozódás

Mesterséges intelligencia, ChatGPT, deepfake

Médiaműveltség

Klasszikus érvelési hibák, manipulációs technikák

Alább olvashatod azokat a cikkeinket, amelyek a pénzedre és a személyes adataidra utazó átverések, internetes csalások elkerüléséhez nyújtanak segítséget.

Ebben a cikkben pedig szakértő segítségével ahhoz nyújtunk segítséget, hogyan beszéless azzal, aki nem akarja meghallani a tényeket.

A HDMO projekt keretében együttműködünk az IDEA Alapítvány tudatos médiafogyasztással foglalkozó munkatársaival is. Az IDEA online tananyagokat készít a hamis, megtévesztő tartalommal szembeni ellenállóképesség fejlesztésére és tanároknak szóló képzéseket is szervez. A tevékenyégükről a hdmo.eu honlapon találhatók további információk.
Zöldi Blanka
Zöldi Blanka, a Lakmusz főszerkesztője közel tíz éve dolgozik újságíróként. 2014-ben az Origónál kezdte pályáját, majd az Abcúgnál dolgozott, később pedig Brüsszelben foglalkozott gazdasági újságírással. 2017-től a Direkt36 oknyomozó központ újságírója, majd szerkesztője volt. Részt vett több nemzetközi nyomozásban és az Orbán család állami üzleteinek feltárásában. Óraadóként rendszeresen oktat egyetemeken, oknyomozó újságírás kurzust tartott például az ELTE-n és a Metropolitan Egyetemen.