Belülről láttam, hogy működnek a fideszes troll oldalak


Alföldi gimnazistaként, 14 évesen találkozott először kormánypárti mémekkel, pár évvel később már havi fizetésért gyártotta őket. A Lakmusz videóinterjúja.

“Kiállunk Orbán Viktor mellett”, “Liberális sivalkodók”, “Bojkottáld a liberális médiát” - csak pár példa a rengeteg Facebook-oldal közül, ahonnan a 2018-as választás környékén napi szinten áradtak a kormánypártot magasztaló és az ellenzéket ekéző mémek.

Több tízezer követőjük szemében lelkes, amatőr rajongói oldalaknak tűnhettek,

valójában azonban kormánypárti útmutatás alapján, pénzért kertültek ki posztok ezekre a felületekre

- derül ki abból a történetből, amelyet egy huszonéves fiatal osztott meg velünk.


Az egyik liberálisok ellen hergelő Facebook-oldal, amit Dániel kezelt és még elérhető. Forrás: Facebook

Azért tudja ezt ilyen biztosan, mert gimnáziumi évei alatt ő is készített mémeket ezekre az oldalakra – havi 15 ezer forintért. A feladatra az akkori 888.hu egyik újságírója szervezte be, miután egy jól eltalált mémmel bizonyította: nemcsak érti az internetkultúrát, de jól el is tudja adni vele a politikai üzeneteket.

Forrásunk 5 év távlatából már nyíltan beszélt korábbi munkájának részleteiről, de nevét még mindig nem akarta vállalni. Ezért a videóban a hangját elváltoztattuk, a cikkben pedig nem az igazi nevén, hanem Dánielként hivatkozunk rá.

Bár Dániel személyes története csak a kormánypárti Facebook-univerzum egy kis szeletébe enged betekintést, mégis segít képet alkotni arról, kik, hogyan (és milyen motivációval) vettek részt az online közterek működtetésében.

A 444-nek korábban a Fidesz egyik “Facebook-katonája” mesélt arról, hogy már a 2018-as kampányidőszakban egy meglehetősen szervezett (és szigorúan ellenőrzött) virtuális hálózatot hoztak létre: a pártközpontból saját feladatelosztó rendszeren keresztül küldték a központi üzeneteket, tartalmakat, lejárató mémeket, amiket a párt munkatársainak és aktivistáinak különböző civilnek álcázott csoportokban kellett terjeszteniük.

Dániel 2017-től 2018 nyaráig hasonló munkát végzett, viszont a fenti rendszernél jóval nagyobb szabadságot engedő, informális keretek között. Tartalomgyártóként és tízezrek által követett oldalak adminjaként egy kormánypárti sajtóorgánum laza iránymutatása mellett alakította az online politikai közbeszédet.

A Megafon Központ 2020-as megalakulásával a korábbinál professzionálisabbá vált a Fidesz közösségi média tevékenysége, valamint a médiakörnyezet is átalakult (a Dániel megbízójaként említett 888.hu portál azóta az Origóra költözött és több Facebook-oldal ma már nem elérhető). A milliárdokból hirdetett politikai influenszerek világa mellett ugyanakkor – még a Megafonon belül is – máig jelen van a politikai szponzoráció tényét elfedő, álcivil tevékenység, amelyről forrásunk is beszélt.


Egy alföldi kisvárosból a kormánypárti propagandáig

Dániel most 24 éves, és már egy ideje “kipörgött a dezinformációs propaganda-oldalak szerkesztéséből”, ahogy egykori tevékenységét jellemezte. A Lakmusznak arról mesélt,

  • hogyan és miért került ilyen fiatalon közel a politikához;
  • hogyan jutott oroszbarát oldalak szerkesztésétől a Fideszt támogató virtuális kampányig;
  • hogyan szervezte be őt a 888.hu munkatársa, és milyen utasítokat kapott “föntről”;
  • és hogyan látja egykori munkáját a mából visszatekintve.

Internetes karrierje 14 évesen kezdődött, amikor érdeklődésének megfelelően politikai közösségeket keresett az online térben.

“Abban az időben egy alföldi kisvárosban éltem a szüleimmel, és gimnáziumba jártam. Nem voltak barátaim, ezért a Facebookon meg más közösségi média platformokon próbáltam hasonló gondolkodású embereket találni. Helyi közélet kvázi nem létezik, meg nem lekötő, a politika pedig a korosztályomban rajtam kívül nem érdekelt senkit” – meséli a kezdetekről.

Saját bevallása szerint a politikába a “mémelés” húzta be, vagyis az az attitűd, ahogy közéleti kérdésekről ironikusan, a politikai korrektséget teljesen levetkőzve is lehet beszélni, többnyire vizuális nyelven. (A humornak – főleg a fiatalok – online radikalizációjában játszott szerepét több kutatás és személyes tanúságtétel is megerősíti, ezek a beszámolók azonban főleg az amerikai politikával foglalkoznak, és azok online színtereit térképezik fel).


Így ábrázolja az online radikalizáció lépéseit Joshua Citarella amerikai művész és online szubkultúra-kutató.
Forrás: Substack

Dániel a Facebookon, a Twitteren és a 4chan-en találkozott hasonló tartalmakkal, amelyek Donald Trump megválasztása után méginkább beszívták. (A 4chan egy úgynevezett imageboard, amely a közösségi média oldalakkal ellentétben megőrzi a felhasználók anonimitását - ez pedig kedvez olyan online mozgalmak térnyerésének, mint az Anonymous vagy az alt-right. Dánielt azt mesélte, ezeken a fórumokon elsősorban az anti-PC mentalitás vonzotta, világnézete ekkor még kialakulóban volt, így az is előfordult, hogy “180 fokos fordulatot tett meg egy pár hónap alatt”.

Oroszbarátság önszorgalomból

Dániel első éves gimnazistaként, 2014 környékén kezdte el követni a fideszes ELÉG, illetve a rövid ideig még a protest párttá szerveződést is fontolgató, Troll Demokrácia elnevezésű oldalakat. Ezeknél szintén az ragadta meg, hogy “a politikát egy az egészben kiröhögik”.

Bár elmondása szerint a jobboldali gondolatokra volt fogékony, egy évvel később már egy szovjet nosztalgiában utazó, kádárista-putyinista ifjúsági szervezethez csatlakozott. Az akkoriban körülbelül 10-15 tagot számláló, főleg fiatalokból álló társaság tevékenységének nagy részét a Facebookon való kampányolás tette ki: egy tucat, egykori szovjet/mai orosz érdekszférába tartozó ország mellett hirdettek szolidaritást online (a Kiállunk Oroszország mellett, Kiállunk Belarusz mellett, Kiállunk Kazahsztán mellett, Kiállunk Venezuela mellett stb. oldalakkal).


Az oldalháló egyenlogói. Forrás: Facebook


A baráti társaságnak is nevezhető szervezet keretei között Dániel két oldal szerkesztését vette át: a
szíriai Aszad-rezsimet támogatót és az Örmény Köztársaság “antiimperialista harca” mellett kiállót. Az agitációs anyagokat puszta önszorgalomból gyártotta az oldalakra, mert, ahogy fogalmazott

“volt abban valami izgalom, hogy ellentétes geopolitikai hatalom propagandáját osztom. De a gimiben tanult Gimp és Photoshop programokban való jártasságomat is fejleszteni akartam.”

A hazai orosz befolyásról született korabeli tanulmányokkal szemben Dániel nem tudja elképzelni, hogy bármiféle kapcsolat állt volna fenn az ifjúsági szervezet és az orosz külügyi szervek között. Bár a Facebookos hálózat fenntartása mellett időnként megmozdulásokat is szerveztek, egy hazai orosz főkonzulátussal álltak csak közelebbi kapcsolatban, akik delegáltak résztvevőket az eseményeikre.

Dániel az ifjúsági szervezet égisze alatt több Facebook-csatornát is kiépített:

  • Nagy-Britanniának az Európai Unióból való kilépését követően a Hunxit – Lépjünk ki az EU-ból oldalt,
  • Trump megválasztása után a (ma már nem létező) Libertariánus elnevezésűt, ahol az alt-righttól tanult módszereket próbálta ki élesben,
  • majd a baloldali imageboardok és az elméleti irodalom hatására egy baloldali érzületű shitposztoldalt, amellyel az óbaloldal esztétikáját kívánta felfrissíteni.


    Egy tipikus mém az egykori Hunxit oldalról.

15 ezer postán

“2017 nyarán csináltam egy ironikus mémet, aminek a lényege, hogy volt egy duzzasztógát, a gát által visszatartott vízre az volt ráírva, hogy migráncsok milliárdjai, a gátra, hogy Orbán Viktor, a gát előtti részre, hogy a világ, a repedésekre pedig, hogy Soros György. Ezt elküldtem egy kormánypárti mémoldalnak, ahonnan az egyik szerkesztő, aki egyébként a 888.hu újságírója is volt, felvette velem privátban is a kapcsolatot. Azt mondta, hogy ez nagyon jó, és kirakták. Majd megkérdezte, lenne-e kedvem több ilyen oldalt vállalni, amire néha teszek ki mémeket honoráriumért cserébe.”

Dániel már régebb óta követett fideszes mémoldalakat, de ez volt az első alkalom, hogy készítőként is belefolyt a működtetésükbe. A megbízás elsősorban grafikai munkára szólt, a kapcsolatot pedig Messengeren tartotta a 888.hu újságírójával. A mémoldalak karbantartásáért – hónapokkal később –, az akkori diákmunkás bérhez képest is alacsony, havi 15 ezer forintos juttatásban állapodtak meg. Ezt Dánielnek postán küldték el, hiszen az akkor gimibe járó, 17/18 éves fiúnak még nem volt bankszámlája. Az összeg rendszertelenül, de mindig megérkezett, Dánielnek pedig jól jött a kis zsebpénz.


Az első sikeres kormánypárti mém, amivel Dániel megváltotta az admin-jogot a 888.hu által kezelt Facebook-oldalakhoz.

Az azóta már az Origóba beolvadt hírportál munkatársa elsőnek a 10 ezres követőtáborral rendelkező Bojkottáld a Liberális médiát oldalt bízta rá, amit Dániel állítása szerint több 888.hu-s újságíróval együtt szerkesztett. Később az ennél nagyobb elérésű, 50 ezres tábort maga mögött tudó, Kiállunk Orbán Viktor mellett oldalt is átvette (ma már egyik oldal sem érhető el a Facebookon). Az oldalakra naponta 1-2 mémet töltött fel (“nehogy túlterhelődjenek”), egy mém szerkesztése pedig körülbelül fél-egy órát vett igénybe.

“A munka legidegesítőbb része az volt, hogy ezek miatt az oldalak miatt állandóan letiltott a Facebook 30 napokra. Ezért egy rakat kamuprofilt kellett csinálnom, amiket szintén állandóan letiltottak, mert pont akkor szigorították az álprofilok létrehozását” – mondta.

Dániel a napi ügymenetet önállóan vitte, egy-két esetre emlékszik csak vissza, amikor konkrét feladattal bízták meg. Egy alkalommal például a Momentum Mozgalomról kellett olyan montázsokat készítenie, amelyek homofóbnak állítják be a pártot azért, mert 2017 augusztusában kidobták Ungár Péter, LMP-s képviselőt a nyári fesztiváljukról. Valójában a politikus részegen zaklatta a fesztiválozókat, ezért kellett elhagynia a rendezvényt.

Orbán pozitív, Gyurcsány negatív, plusz egy kis Kádár-nosztalgia

Az általa kezelt két Facebook-oldal más-más célcsoportot igyekezett megszólítani, Dániel pedig ennek megfelelően válogatott a témák és stílusok között. A Kiállunk Orbán Viktor mellett oldal elsősorban a nyugdíjasokat célozta meg, itt “bármi ment, amin Orbán, Gyurcsány vagy Kádár szerepelt”. Mindössze arra kellett figyelni, hogy Orbán pozitív, Gyurcsány pedig negatív összefüggésben jelenjen meg, a Kádár-nosztalgia pedig mindig nagyot dobott az egészen. Ezen a csatornán formailag az ELÉG és az Ellenforradalom oldalak szolgáltak mintaként, de a választások közeledtével a fideszes szórólapok látványvilágából is ki lehetett indulni.

(Arról korábban a 444 is beszámolt, hogy az ELÉG központi szerepet játszott a Fidesz közösségi média stratégiájában, 2021-ben pedig az oldal ismeretlen szerkesztői ellen folytatott büntetőeljárás során arra is fény derült, hogy az oldal a Fidesz Lendvay utcai székházához tartozó e-mail címmel van összekötve).


A Kiállunk Orbán Viktor oldalt követőinek számát Dániel ilyen mémekkel
tornászta fel fél év alatt 50 ezerről 70 ezerre.

A fiatalokra kalibrált Bojkottáld a liberális médiát oldalon más volt a helyzet, ide az amerikai kultúrharc (akkor már kifulladóban lévő) új jobboldali, online mozgalmának, az alt-rightnak az anti-PC mémjeit kellett átültetni a hazai közegre. A direktíva szerint erre a felületre “finomabban” kellett a fideszes témákat behozni, a direkt kampányszólamok helyett például a gender kérdés, a fake newsozás és általában az ellenzéki politikusok és a liberális média lejáratása mehetett. Dániel szerint hiába próbálkoztak a fiatalos irányvonallal, az oldalt mégis főleg az idősebbek követték.


“Fiatalosh” mémek. Forrás: Bojkottáld a liberális médiát

Közel egy éves tevékenysége alatt Dániel a 888.hu külső munkatársaként három másik oldalt is kezelt, ezek között például a kormánypárti újságíró saját hivatalos oldalát, és két másik, fiatalokat célzó felületet (Bojkottáld a liberálisokat és a Liberális sivalkodók elnevezésűt). Kapcsolattartójával mindössze egyszer találkozott élőben. A 2018-as választást Dániel még végigcsinálta, nyár végén azonban technikai okok miatt nem tudta folytatni a munkát (tönkrement a laptopja), emellett felvették egy budapesti egyetemre, így ideje sem maradt a nonstop online kampányokat menedzselni.

Visszatekintés

Öt év elteltével Dánielnek semleges érzései vannak egykori tevékenységével kapcsolatban. Ahogy fogalmaz,

"a kommunikáció inkább a kemény mag megtartásáról szólt, semmint más emberek meggyőzéséről. Akik ezeket az oldalakat követték, valószínűleg nem ez döntötte el, hogy a Fideszre fognak szavazni, hanem erről már meg voltak győződve."

Bár a munka szellemileg nem vette igazán igénybe, Dániel mégis pozitívumként könyveli el, hogy sok tapasztalatot szerzett a közösségi média működéséről. “Megtanultam, mitől lesz valami felkapott és mitől nem, mennyi szöveg kell egy posztra, hogy még emészthető legyen, hogyan kell megfogalmazni üzeneteket. Emellett belülről láttam a fideszes troll oldalak működését, ami egészen más mint ha egy tényfeltáró cikkeket olvastam volna el erről. Őszintén, meglepett, hogy ilyen könnyen közelébe engedtek ennek az egésznek.”

Címlapi kép: Kiss Bence
Német Szilvi
Újságíró, médiakutató. 2013 óta a Crosstalk videó- és médiaművészeti fesztivál vezetője, 2019-től az ELTE Film-, média- és kultúraelméleti doktori programjának hallgatója. Online politikai szubkultúrákkal, a populáris kultúra és a politika kapcsolatával, valamint hálózatelemzéssel foglalkozik. Társszerzőként jegyzi a tavaly megjelent Toxikus technokultúrák és digitális politika: Érzelmek, mémek, adatpolitika és figyelem az interneten (Napvilág, 2021) című könyvet.