Egyetlen szülői bemondásra építi az ATV riportja, hogy távoktatásra készülnek iskolák a téli fűtési szezonban

 

Könnyen beazonosítható, melyik iskoláról állítják, hogy októberben be fog zárni a magas rezsidíjak miatt, de az intézmény reakciója nem része a híradásnak. A Lakmusznak a tankerület cáfolta, hogy tervben lenne az átállás.

 

Megszaporodhat az online oktatást választó intézmények száma a rezsiköltségek emelkedése miatt

 

Ezzel a címmel került adásba az országos elérésű ATV televízió csatornán augusztus 14-én este egy alig 3 perces riport. Fő állítása, hogy Magyarország több vidéki iskolájában már most arra készülnek, az október közepén kezdődő fűtési szezonban az egekbe szökő rezsiköltségek miatt kénytelenek lesznek a tanévet online oktatásban folytatni.

 

 

A hír rögtön terjedni kezdett a sajtóban és a közösségi médiában. Másnap, augusztus 15-én reggel a Blikk már így tálalta a riportból írott szemléjét:

 

Minden szülő ezen aggódik most: rengeteg iskola állna át online oktatásra az elszálló rezsidíjak miatt

 

A hírt pedig megosztotta többek között a Szülői Hang nevű, 51 ezer követővel rendelkező oktatási témájú Facebook-oldal, a szélsőjobboldali Mi Hazánk Mozgalom országgyűlési képviselője, Dúró Dóra, a 12 ezer tagot számláló OktPol Café, és a 30 ezer feletti taglétszámú Lesz még magyar köztársaság nevű kormánykritikus Facebook-csoport is.

 

Csakhogy az ATV riportjában mindössze egy olyan közoktatási intézmény jelenik meg, ahol állítólag átállásra készülnek a fűtési szezonban, az sem megnevezve.

 

Miután sikerült az iskolát beazonosítanunk, megkérdeztük az illetékes tankerületi központ, amely

 

cáfolta az érintett szülő állítását.

 

Árulkodó intézménytábla

 

Az ATV riportjában közvetlenül a felkonferálás után megszólal “egy Baranya megyei kistelepülésen élő” férfi, akinek a lánya szeptemberben kezdi az iskolát. Egy iskolaépület előtt állva meséli: úgy hallotta, hogy több környékbeli intézményben “nem lesz pénz”, és “október 15-ével, a fűtési szezon kezdetével be fogják zárni az iskolát és online oktatás lesz”.

 

A riporter a későbbiekben sem nevezi meg, melyik településről és környékéről beszél az interjúalany, de a vágóképekről beazonosítható, hogy a riport helyszíne a Baranya megyei Szabadszentkirály, az ott működő Zsigmond Király Általános Iskola, a közeli Szentlőrinci Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola egyik tagintézménye előtti utcarész.
 


Forrás: ATV Híradó



A híreszteléssel kapcsolatban ezért megkerestük a tagiskola és az anyaintézmény vezetőit és a működésüket felügyelő Szigetvári Tankerületi Központot. Megkérdeztük,

 
  • Van-e valóságalapja a riportban elhangzó szülői nyilatkozatnak?
  • Melyek a riportban említett "környékbeli iskolák"?
  • Mikor várható ezzel kapcsolatban hivatalos döntés/közlés?
  • A szülőket tájékoztatták-e már az átállás lehetőségéről?
  • Milyen feltételekre lenne szükség ahhoz, hogy mégse kelljen sort keríteni az iskolabezárásra/távoktatásra átállásra az idei tanévben?
 

Hivatalos választ végül csak a tankerülettől kaptunk.

 

Bognár László tankerületi igazgató kijelentette,

 

semmilyen döntés nem született tanterven kívüli, digitális munkarend elrendeléséről a következő tanévre. 

 

“A kormány célja hogy az iskolák zavartalanul, a hagyományos tanrendben működjenek, így készülünk a tanévre” - közölte, hozzátéve, abban a  “szélsőséges esetben”, ha a gázhiány “az iskolákat is eléri”, a köznevelésért felelős miniszter rendelhet el tantermen kívüli, digitális munkarendet. (Ez a személy most Pintér Sándor belügyminiszter.)
 

Címlapi kép: Zsigmond Király Általános Iskola, Szabadszentkirály / Forrás: Google Streetview


A földgáz árának elszállása miatt a Belügyminisztérium július végén arra kérte a tankerületeket, hogy mérjék fel az iskolában a gázról a fatüzelésre való átállás lehetőségét kályhák beszerzésével. Az erről szóló levelet a Klubrádió tette közzé.


Az energiaárak a hazai felsőoktatási intézményeket is sújtják, de a híresztelések ellenére a riportban is megemlített ELTE Természettudományi Karán sem döntöttek még online oktatásról.

Az ATV Híradó szerkesztősége későbbre ígért választ e-mailben feltett kérdéseinkre.
 

Frissítés:

 

"Amit az anyagban kifogásolnak, az nem egy friss forgatás volt, hanem felütésként hoztuk vissza egy augusztus 10-i anyag egy megszólalóját. Abban pontosan elhangzik az iskola és a település neve, és az is, hogy a tankerületet kerestük, de nem reagáltak. Beszéltünk a polgármesterrel és egy szülővel, akik az aggodalmukat mondták el a fűtési helyzet miatt" - magyarázra válaszlevelében Hazafi Zsolt, az ATV hírigazgató-helyettese.

A hivatkozott, itt megtekinthető riportban elhangzó információkat azonban a cikkben vizsgált, augusztus 14-én este adásba került riportban nem tüntették fel.

"A riportunkban feltételes módot használtunk. Az anyagban pedig Nagy Erzsébet, a PDSZ képviseletében mondta azt, hogy aggódnak ők is, szülők is, hogy több iskolában is előfordulhat olyan helyzet, hogy át kell,m.l állni online oktatásra. Az apropó az említett vidéki szülő és az ELTE egyik intézménye kapcsán elhangzott félelmek voltak" - folytatta Hazafi Zsolt.

A Lakmusz cikkeiben kizárólag tényállításokat ellenőrzünk - véleményekkel, aggodalmakkal, jövőre vonatkozó jóslatokkal nem foglalkozunk. Az ATV összeállításában is azt a mozzanatot vizsgáltuk, amikor a riportalany egy jól beazonosítható iskola előtt állva állítja, hogy "azt hallotta", hogy ott október 15-től pénzhiány miatt online oktatásra állnak át. Ezt pedig határozottan cáfolta az illetékes tankerület.


Ez a cikkünk is olvasói tipp alapján született. Ha olyan tartalommal találkozol, ami ellenőrzésért kiált, küldd be nekünk a szerk@lakmusz.hu e-mail címre!
Neuberger Eszter
Közel tíz éve dolgozik újságíróként, ezalatt megfordult már a hvg.hu, a 2019 végén megszűnt Abcúg és a 444 szerkesztőségeiben. A tényellenőrző munka előtt leggyakrabban oktatási, egészségügyi és szociális témájú cikkeket publikált.