"Ez már fasizmus!" - magyarul is terjed egy német-orosz blogger videója arról, hogyan utálják az oroszokat Németországban

Pár hónapja költözött Doneckbe, most Putyin háborús narratívjának szócsöve a népszerű blogger. Oroszok ellen elkövetett kirekesztő akciókról beszél, amelyek azonban csak részben fedik a valóságot.

Kemény állítások hangzanak el a német társadalom jelenlegi állapotáról és az ukrán hadsereg bűneiről egy német nyelven, magyar felirattal terjedő videóban, amelyet itt és itt egyenként már több százezren tekintettek meg a Facebookon. A felvétel főszereplője egy fiatal nő, aki állítása szerint a kelet-ukrajnai donecki szakadár köztársaságból jelentkezik, hogy figyelmeztesse közönségét: szerinte “fasizmus”, ami a Németországban élő oroszokkal történik.

  • “Egy német pékség átnevezi az orosz süteményt.
  • Egy német kórház kijelentette, hogy többet nem látnak el oroszokat.
  • Az egyik német posta nem enged be Putyin-szimpatizánsokat.
  • És orosz szupermarketek rongálás áldozatává válnak”

- állítja a nő, a Németországban elharapódzó ruszofóbiát egyenesen a náci rezsim zsidóüldözéséhez hasonlítva. A nyugati sajtó szerinte az oroszok ellen népirtást folytató ukrán hadsereget támogatja, míg a ruszofóbiával kapcsolatos híreket igyekszik elhallgatni az emberek elől. 
 
 

Az erősen oroszbarát narratívát közvetítő videó egyszerre több olvasónknak is gyanús lett, ezért igyekeztünk ellenőrizni a valóságtartalmát.

  • A videóban felsorolt oroszellenes incidensek közül három bizonyítottan megtörtént.
  • Ezek közül két esetben azonban az ötletgazda hamarosan megbánta és visszavonta az akcióját.
  • Németországban a ruszofóbia nem általános, és semmiképpen sem elfogadott.
  • A megtörtént incidensek súlyosságban össze sem hasonlíthatók azzal a veszéllyel, ami az Ukrajnában az orosz hadsereg támadásának áldozatává vált civileket fenyegeti.
  • Semmilyen bizonyíték nincs rá, hogy a Donbaszban bárki népirtásba kezdett volna, azaz nemzetiségi alapon rendelt volna el támadást a lakosság bármely csoportja ellen.

De előbb néhány szó a videó főszereplőjéről.
 

Putyin német szócsöve

A videót készítő nőt Alina Lippnek hívják, bemutatkozása szerint német anya és orosz apa gyereke, aki 2021-ben költözött Oroszországba.  Lipp a Neues aus Russland (NaR, Hírek Oroszországból) oldal készítője, és ezen a néven fut több mint 100 ezer feliratkozóval rendelkező Telegram csatornája is, ahol rendszeresen tesz közzé oroszbarát tartalmakat. A portálon olvasható leírás  szerint

a NaR kimondott célja, hogy leépítse a német nyilvánosságban Oroszországról kialakult negatív képet.

Lipp szerinterre elsősorban négy témában van szükség: 

  • Donbasz,
  • Krím,
  • gazdaság
  • és környezetvédelem, 

amikről “a hivatalos német nyelvű média nagyon egyoldalúan számol be”, a donbaszi konfliktus és a Krím-félsziget ügyében pedig kizárólag Ukrajna szemszögéből mutatja be a helyzetet.

Lipp viszont mostanra annyira sikeres lett az oroszbarát narratíva kizárólagos közvetítésében, hogy arra az orosz államapparátus is felfigyelt. A német t-online hírportál szúrta ki és írta meg Alina Lippet bemutató friss portrécikkében, hogy a blogger egyike volt annak a két tucat kiválasztott szakértőnek, akik részt vehettek a “Nyugat geopolitikai háborúja Oroszország ellen: Ukrajna esete” című zártkörű konferencián. Az eseményt a Putyin elnök által korábban életre hívott civil konzultációs testület, az Állampolgári Kamara (OPRF) szervezte 2022. február 15-én, nem sokkal Ukrajna lerohanása előtt. Háborúellenes tüntetés 2022. március 5-én, Hamburgban / Fotó: Jonas Walzberg / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP

A fiatal nőről az Institute for Strategic Dialogue nevű, szélsőséges csoportok tevékenységét monitorozó szervezet német nyelvű orosz háborús dezinformációról szóló jelentésében úgy írtak, mint “német-orosz blogger, aki rendszeresen készít Kreml-barát tartalmakat”.

A szóban forgó videó is ebben a szellemben készült.

Alina Lipp a filmben úgy állítja be a helyzetet, mintha Németországban általános lenne a ruszofóbia, az orosz nyelvű lakosság diszkriminációja, miközben Kelet-Ukrajnában, nyugati támogatással, a náci politikát folytató ukrán kormány vezetése alatt az ukrán hadsereg orosz civilek életére tör. Ukrajna lerohanásáról, és arról, hogy az orosz hadsereg eközben városokat, ezen belül civil célpontokat rakétáz, egyetlen szó sem esik.

Ez nem más, mint a Kreml narratívája.

Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én elmondott háborús beszédében azzal indokolta “különleges katonai műveletek” indítását Ukrajna “nácimentesítése” érdekében, hogy Oroszország így kel azok védelmére, “akik az elmúlt nyolc évben megálaztatásoknak és népirtásnak voltak kitéve a kijevi rezsim részéről”.

Bár a kelet-ukrajnai szakadár köztársaságok területén a zömmel oroszajkú lakosság 2014 óta gyakorlatilag állóháborúban él, amelynek mostanra már több mint 14 ezer halálos áldozata van, arra semmilyen bizonyíték nincs, hogy a térségben bárki népirtásba kezdett volna, azaz nemzetiségi alapon rendelt volna el támadást a lakosság bármely csoportja ellen. Hogy miért hazugság ez a putyini érv a háború elindítására, azt ebben a cikkünkben vettük át részletesen.

Ezzel együtt az Alina Lipp videójában lefestett torzított képben vannak valóságos elemek.

Egy németországi pékség-üzletlánc tulajdonosa a háború kitörése után egy héttel valóban kitalálta, hogy Ukrajnával való szolidarításból eltávolítja az “orosz” szót a hagyományos csokoládés sajttorta, a russischer zupfkuchen nevéből. A változásról szóló, a lánc tagjainak küldött körlevél fotója  kezdett terjedni a Twitteren.

 

A Correctiv német tényellenőrző portál cikkéből azonban az is kiderül, hogy az üzletlánc, látva az akcióra érkező reakciókat, két nappal később visszavonta az állítása szerint egyáltalán nem kirekesztőnek szánt gesztust, és bocsánatot kért, amiért rossz módszert választott a szolidaritásra.

Egy orosz tulajdonú vegyesboltot pedig valóban megrongáltak Németországban a háború kezdete óta.


 

A Twitteren terjedő videó alapján azonosította be a Correctiv tényellenőrző csapata, hogy az észak-rajna-vesztfáliai Oberhausenben március 2-án ismeretlen tettesek betörték és fehér festékkel leöntötték egy olyan bolt ablakát, amelyben más kelet-európai országokból származó áruk mellett orosz termékek is kaphatók. Hogy ez politikailag motivált gyűlölet-bűncselekmény volt-e, azt még vizsgálja a rendőrség - fogalmazott a március 4-én megjelent cikk.

A harmadik állítás, miszerint egy német kórház kijelentette, többet nem látnak el oroszokat, ilyen formában nem igaz. Van azonban valóságalapja. Az interneten március elején gyorsan terjedt egy levél, amelyben a müncheni Ludwig Maximilian Egyetem (LMU) kórházának igazgatója, Ortrud Steinlein az írja egy Medical Munich nevű szervezet képviselőjének, hogy “a nyilvánvalóan zavart elméjű autokrata, Putyin által elkövetett súlyos jogsértések miatt

határozottan megtagadjuk orosz páciensek kezelését. Ukrán betegeket természetesen szívesen ellátunk.”

-írja a hír valódiságát vizsgáló AFP tényellenőrző oldala.

 
 

A témát a német sajtó is rögtön felkapta, ami reakcióra kényszerítette a müncheni klinikát. Egy közleményben elmagyarázták, hogy az orvosigazgató “felindultságában” egy, a klinikával partnerségben álló ügynökségnek írta a levelet, amelynek egyik fő profilja, hogy orosz és a posztszovjet térség más országaiból érkező fizető ügyfelek kezelését szervezi meg bajorországi klinikákon.

A levél tehát a klinikára érkező külföldi betegek kezelésének megtagadásáról szólt, a Németországban élő orosz állampolgárok ellátását nem érintette - fogalmazott az intézmény.

Azóta azonban az érintett orvosigazgató visszavonta a döntését, és elnézést kért az érintettektől. A kórházban pedig továbbra sem tagadják meg egyetlen beteg ellátását sem

- hangsúlyozták. Az érintett ügynökség megerősítette az AFP-nek, hogy továbbra is üzleti partnerségben állnak az LMU klinikájával.

A hírt, amire Alina Lipp a negyedik, a Putyin-szimpatizánsokat kitiltó postahivatalról szóló állítását alapozta, hiába kerestük az interneten. E-mailben felvettük a kapcsolatot a bloggerrel, hogy megkérdezzük, milyen tényekre alapozza az állítását, de egyelőre nem érkezett megkeresésünkre válasz.

Van új ruszofóbia Németországban?

Teszi fel a kérdést a berlini Tagesspiegel napilap március 9-én megjelent cikke, amely részletesen ír a háború óta Németországban történt oroszellenes incidensekről. Az Alina Lipp videójában említett esetek közül három szerepel is benne. A lap azonban hangsúlyozza, összehangolt oroszok elleni gyűlölet-bűncselekményekről szó sincs az országban, és a német hatóságok sem hunynak szemet a megtörtént atrocitások fölött. Ez semmiképpen sem az az “oroszellenes őrület”, amelyről Szergej Lavrov külügyminiszter a genfi leszerelési konferencia plénuma előtt beszélt március elején, írta a lap.

Frank-Walter Steinmeier német államfő “vörös vonalnak” nevezte a Németországban élő oroszok elleni gyűlöletet egy március 18-án, a berlini Bellevue kastélyban, önkormányzati politikusok előtt tartott beszédében. “Ez nem az orosz nép háborúja Ukrajna ellen. És természetesen nem a sok Németországban élő orosz származású ember háborúja.”

 „Nem engedhetjük meg, hogy becsméreljék, megfenyegessék vagy akár fizikailag megtámadják őket”

-fogalmazott.

Címlapi fotó: Facebook

Neuberger Eszter
Közel tíz éve dolgozik újságíróként, ezalatt megfordult már a hvg.hu, a 2019 végén megszűnt Abcúg és a 444 szerkesztőségeiben. A tényellenőrző munka előtt leggyakrabban oktatási, egészségügyi és szociális témájú cikkeket publikált.