Megafon: A német gazdák azért tüntetnek, mert a gazdaság gyengélkedik, és az ország „balos kormánya a globalisták kottájából játszik"

Mi az állítás?

A német gazdák azért tüntetnek, mert a gazdaság gyengélkedik, és az ország „balos kormánya a globalisták kottájából játszik."

Ki mondta és mikor?

Január folyamán a Megafon influenszerei tettek közzé videókat, amelyekben arról beszéltek, hogy a német gazdaság romokban hever, és ennek okait fejtegették.

Milyen hirdetésekben szerepelt az állítás?

A megafonosok összesen 7 videót tettek közzé a témában, amelyek tartalmukban alig térnek el egymástól. Ezeket január 17-e óta fizetett hirdetésekkel tolja a Megafon, alig több mint egy hét alatt 10,5-11 millió forintot költöttek rájuk, és több mint 3,3 millió emberhez jutottak el.

Hogy pontosan mely videókat mennyi pénzért reklámozták, ebben a táblázatban gyűjtöttük össze.

Mire jutottunk az állítás ellenőrzésekor?

Igaz, hogy a német gazdaság nincs jó állapotban, azonban ennek sokkal összetettebb, strukturális okai vannak, mint ahogy azt a Megafon videói sugallják.

Bővebben?

A megafonos videókban leegyszerűsítően beszélnek az elégedetlenség és tüntetések okairól. Például arról, hogy Németország „balos kormánya a globalisták kottájából játszik.”

„A német kormány teljesen elszakadt a nemzeti érdekektől. Ehelyett csak és kizárólag a globalisták érdekeit keresik. (…) Nekik csak egyetlen dolog számít, a globalista megrendelőik akarata. Vagyis, hogy Sorosék elégedettek legyenek”

- mondja például Deák Dániel.

Címlapi képen: részlet Deák Dániel FB-videójából

Németországban a kormánnyal szembeni széles körű elégedetlenség abból fakad, hogy a német gazdaság valóban látványosan gyengélkedik - ennek okai azonban sokkal összetettebbek, mint ahogy azt a megafonos videók sugallják.

Németország 2022 végén csúszott recesszióba, és a bruttó hazai termék (GDP) 2023 egészére nézve is zsugorodott (0,3 százalékkal), ráadásul az előrejelzések szerint nem várható gyors kilábalás ebből a helyzetből.

Hogy a német gazdaság miért teljesít gyengén, annak összetett okai vannak, és még szakértők közt sincs egyetértés abban, hogy ezek közül melyik mennyiben tehető felelőssé a válságért. A G7 részletes elemzése szerint “köszönhető” mindez többek közt:

  • a lassan kifulladó német iparnak,
  • az exportversenyképesség romlásának,
  • a beruházások elmaradásának,
  • a szolgáltatásokban, és a high-tech piacokon való lemaradásnak,
  • és az egyre inkább mélyülő munkaerőhiánynak.
A választási dezinformációt vizsgáló projekt megvalósítására a Political Capital által vezetett, a Lakmusz és a Mérték Médiaelemző Műhely részvételével működő konzorcium 143 ezer eurós támogatást nyert a European Media and Information Fund (Európai Média és Információs Alap – EMIF) nyílt pályázatán. Az EMIF által támogatott bármely tartalomért kizárólag a szerző(k) felelősek, és az nem feltétlenül tükrözi az EMIF, valamint az Alap partnerei, a Calouste Gulbenkian Foundation és a European University Institute álláspontját.
Lakmusz