Néhai orosz politikus javaslata ágyazott meg az álhírnek, hogy Lengyelország Nyugat-Ukrajna megszállására készül

A magyar nyelvű közösségi médiában és a hagyományos sajtóban is gyorsan terjed, hogy “orosz értesülések” szerint a NATO- és EU-tagállam Lengyelország Ukrajna nyugati területeinek megszállását készíti elő. A lengyel hadsereg cáfolta a hírt, amelyet manipulált képekkel és hamis dokumentumokkal igyekeztek bizonyítani az interneten.


Több verzióban terjed a magyar közösségi médiában a hír, hogy Lengyelország az Oroszországgal háborúban álló Ukrajna felosztására készül.

 
  • A Hídfő.net három fotóra hivatkozva kezeli bizonyított tényként, hogy a lengyel fegyveres erők az ország megszállását tervezik, a céljuk pedig Ukrajna felosztása Lengyelország, Magyarország, Románia és Oroszország között.
 


  • A Nemzeti Internetfigyelő “kiszivárogtatott dokumentumot” mutat, amelyen a lengyel hadseregnek utasításba adják az ukrajnai Lviv és Volhínia régióinak katonai megszállását.
 

 
  • “Lengyel-amerikai tárgyalások folynak nyugat-Ukrajna újraegyesítéséről Lengyelországgal.” Orosz értesülések szerint a lengyelek békefenntartóként érkeznének az országba, de tényleges “taktikai céljuk az lesz, hogy visszaszerezzék a stratégiai létesítmények feletti ellenőrzést az ukrán Nemzeti Gárdától” - osztotta meg kritikátlanul közönségével Szergej Nariskin orosz kémfőnök közleményét az Orosz Hírek és a Magyar Békekör.

 

A hivatkozott oldalak közös jellemzője, hogy mindegyik osztott már meg hamis információt az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban, ezért szerepelnek a Lakmusz magyar nyelvű háborús dezinformációt figyelő adatbázisában.

 

Az Ukrajna lengyel megszállásáról és felosztásáról szóló híreik sem fedik a valóságot.

 
  • A felosztott Ukrajnát ábrázoló térképek 2014-ből származnak, amikor a lengyel sajtó Vlagyimir Zsirinovszkij szélsőjobboldali orosz politikus Ukrajna területének Magyarország, Románia, Lengyelország és Oroszország közötti szétosztásáról szóló botrányos javaslatával foglalkozott.
  • Lengyelország külügyminisztériuma akkor hivatalosan is visszautasította, és nevetségesnek nevezte az ajánlatot.
  • A cikkkekhez felhasználtak két másik képet is, amelyek  állítólag a lengyel hadsereg “különböző katonai egységeiben” készültek. Ezek közül az egyik bizonyíthatóan, a másik feltételezhetően hamisított.
  • Ami pedig a Lviv és Volhínia megszállását utasításba adó levelet illeti, a lengyel hadsereg és a titkosszolgálatokért felelős minisztérium leszögezték, hogy hamisítvány.
 

De vegyük sorjában az állításokat!

Zsirinovszkij ajánlata újrahasznosítva

 

A Hídfő.net oldalon közzétett fotókat más országokban is használták Ukrajna készülődő felosztásának bizonyítására, így foglalkozott már velük több külföldi tényellenőrző portál: a Delfi litván független online hírportál orosz nyelvű tényellenőrző projektje, az ukrán StopFake, vagy a grúz Mythdetector is.

 

Cikkeikből kiderül, hogy a posztban elsőként látható színes térkép valóban a lengyel televízióból származik. A TVP lengyel közszolgálati csatorna szerkesztőségében készült illusztrációként egy riporthoz, amely Vlagyimir Zsirnovszkij idén áprilisban elhunyt politikus, az Oroszországi Liberális Demokrata Párt volt elnöke 2014-es botrányos javaslatával foglalkozott Ukrajna felosztásáról.

Címlapi kép forrása: A TVP Vlagyimir Zsirinovszkij ajánlatáról szóló riportjához készített térképes illusztráció
 

A TVP híradása szerint Zsirinovszkij az orosz alsóház alelnökeként “hivatalos” levelet küldött a lengyel külügyminisztériumnak, amelyben azt javasolta a varsói kormányzatnak, hogy követelje népszavazás kiírását arról, hogy öt nyugat-ukrajnai terület, (a volhíniai, a lvivi, az ivano-frankivszki, a ternopili és a rivnei megye) csatlakozzon Lengyelországhoz.

 

Zsirinovszkij levelét a TVP cikke szerint megkapta Budapest és Bukarest is, ezt később az orosz politikus pártja is megerősítette az Interfax hírügynökségnek. Zsirinovszkij javaslata szerint Magyarországnak Kárpátaljára, míg Romániának Csernyivcire kellene igényt tartania. Ukrajna számára csak az ország középső része maradna, amely a lengyel tévé honlapján az ukrán zászló színeivel, kékkel és sárgával van feltüntetve.

 

A korabeli sajtóhírekből - a hivatkozó TVP-cikkből és Magyarországon az Index híréből - kiderül, hogy mind a lengyel, mind a magyar külügy visszautasította a Zsirinovszkij-féle javaslatot. Érdekesség, hogy magyar oldalról hivatalosan az a Kaleta Gábor reagált, még a külügyminisztérium szóvivőjeként, a sajtóhírre, akit 2020 júliusában pedofil képek birtoklásáért felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek.

 

Manipulált fotók

 

A Hídfő.net posztjához csatolt két másik kép közül csak az egyik forrására bukkantak rá a témával foglalkozó tényellenőrzések. Ebből azonban kiderül, hogy a fekete egyenruhát viselő férfiakat ábrázoló fotót manipulálták.

 

 

Az eredeti, 2021. szeptember 28-án közzétett fotón ugyanis a falon nem látható az a térképrészlet, amely a Hídfő.net posztjában szereplő fotón szerepel. Az eredeti poszt leírása alapján ráadásul nem is a lengyel fegyveres erők katonái láthatók a fotón, hanem tűzoltók.

 

A másik fotó forrását egyelőre nem sikerült beazonosítani, és a képet valósságának ellenőrzésére szolgáló InVid szoftverrel megvizsgálva azt sem tudtuk egyértelműen megállapítani róla, hogy manipulálták volna.

 

Két gyanús pontja azonban mindenképp van a fotónak, ami kétségbe vonja a valódiságát:

 
  • Az előző fotón szereplőhöz hasonló térképen olvasható “resztówka” szó nem létezik a lengyel nyelvben, a “reszta” (maradék) szó használatos helyette. A térkép szerkesztői nem rendelkeztek erős lengyel nyelvtudással - állapította meg a StopFake és a Delfi.
  • Az alatta látható nagy térkép a “Plan Operacji Zaczepnej Frontu Nadmorskiego” felirattal pedig egy hidegháborús térkép, az 1958-ban megalakult “Lengyel Front” (Front Polski) műveleti tervei láthatók rajta, és eszerint a digitális idegenvezetés szerint Ryszard Kuklinski tábornok varsói emlékmúzeumában található.
 

Cáfolják, hogy létezne parancs Lviv és Volhínia megszállására

 

A Nyugat-Ukrajna megszállását tervező Lengyelországról szóló “orosz értesülések” a már említett, Kreml-barát narratívát terjesztő oldalakon kívül a hagyományos sajtóban is megjelenhettek, számos hírportál átvette a Szergej Nariskin orosz kémfőnök említett közleményét bemutató MTI-hírszemlét, és volt, aki az orosz sajtóban talált rá a hírre.

 

Egyelőre azonban minden arra utal, hogy az ukrajnai biolaborok vagy az orosz fogságba esett külföldi zsoldosok sztorijai után az orosz állami propagandagépezet egyik újabb dezinformációs kísérletével állunk szemben.

 

Hamisnak bizonyult a Lviv és Volhínia, két nyugat-ukrajnai régió megszállásának előkészítésére adott lengyel parancs is híre is, amelyet magyarul a Nemzeti Internetfigyelő osztott meg.

 

A lengyel Fegyveres Erők Általános Parancsnoksága többek között ebben a Twitter-posztban cáfolta, hogy létezne parancs a lengyel légierő készenlétbe helyezésére “kritikus infrastruktúra védelmére az orosz agresszió ellen”.

 

 

Arra kérték az internetezőket, hogy ne terjesszék tovább a hamis dokumentumot.

 

A lengyel kormányzat egyenesen az ország ellen indított orosz információs hadjáratról beszél az álhír kapcsán.

 

Jaroslaw Mika tábornok meghamisított parancsa egyértelmű propaganda célokat szolgál, a Lengyelország ellen zajló dezinformációs tevékenység egyik eszköze. Azoknak a minden alap nélküli gyanúsításoknak az igazolására használják, miszerint Lengyelország Nyugat-Ukrajna megtámadását tervezi” - mondta Stanisław Żaryn, a lengyel titkosszolgálatok szóvivője, hozzátéve, a lengyel államszervezet minden eszközzel igyekszik harcolni az orosz dezinformáció ellen.

 

 

Nem Lengyelország az egyetlen olyan ország, amelyről az utóbbi időben terjedni kezdett, hogy ukrán területek megszállására készül. Az Euronews hírportál tényellenőrzése szerint  már a finn hadseregről is terjesztik azt a hamis hírt, hogy beavatkozik az orosz-ukrán háborúba, és tankokat sorakoztat fel az Oroszországgal közös, 1340 kilométer hosszú határán.

Neuberger Eszter
Közel tíz éve dolgozik újságíróként, ezalatt megfordult már a hvg.hu, a 2019 végén megszűnt Abcúg és a 444 szerkesztőségeiben. A tényellenőrző munka előtt leggyakrabban oktatási, egészségügyi és szociális témájú cikkeket publikált.