Új tananyaggal bővült a gyerekeknek szóló, álhírek felismerését segítő oldal

Az Idea Alapítvány minőségi híreket bemutató anyaga abban segít a gyerekeknek, hogy megtanuljanak különbséget tenni a megbízható internetes források és a hamis információk között.

Szerző: Rehova Kata

A 2023 óta működő Detekto.hu oldal tanároknak, szülőknek és 13–16 éves gyerekeknek szóló ismertetői és feladatai bemutatják, hogy miért vagyunk fogékonyak az álhírekre, hogyan lehet ezeket felismerni és értelmezni, milyen eszközökkel készülnek a hamis fotók és videók, vagy éppen hogyan tegyünk különbséget a tények és a vélemények között.

Az Európai Bizottság által finanszírozott Magyar Digitális Média Obszervatórium (HDMO) keretében készült program legújabb tananyagcsomagja a minőségi hírek főbb jellemzőit mutatja be.

Megtudhatjuk,

Részlet az Idea Alapítvány tananyagából

A mindenki számára hozzáférhető, ingyenes videók és feladatsorok könnyen emészthető formában adják át a legfontosabb ismereteket, és szórakoztató, gyakorlati példákkal mutatnak rá a kritikus gondolkodás és tudatos hírfogyasztás fontosságára.

Részlet az Idea Alapítvány tananyagából

A fenti képen például egy sátános Barbie babáról szóló bejegyzés kapcsán figyelhetjük meg a gyenge minőségű és a megbízható hírek közötti különbségeket. A példa megmutatja, hogy milyen érzelmeket válthatnak ki a hírek (düh, undor, félelem, bánat, öröm, meglepődés), és hogy erre milyen hatással lehet az adott hír tálalása:

Részlet az Idea Alapítvány tananyagából

Azt is megtudhatjuk, mikor érdemes gyanakodni a kétes forrásokra, és melyek azok a minimális követelmények, amelyeknek meg kell felelnie egy minőségi hírnek.

Részlet az Idea Alapítvány tananyagából

A szülőknek szóló útmutató szerint felnőttként is érdemes elvégezni a tananyagot.

„Tapasztalataink szerint a felnőtteknek is számos újdonságot tudunk mutatni, vagy korábban meg nem fogalmazott gondolatokat tudatosítani. Ezután ajánlhatja gyerekének, vagy közösen is elvégezhetik a tananyagot, beszélgethetnek róla. Két külön gépen, egyszerre haladva, vagy akár versenyezve is.”

Részlet a Miért érdemes követni a híreket? című videóból

A tanároknak szóló tájékoztató további hasznos, letölthető útmutatókat is tartalmaz, melyek segítségével osztálytermi körülmények között is feldolgozható a tananyag.

Címlapi kép forrása: Idea Alapítvány

Lakmusz