A klímaváltozást az emberi tevékenység okozza és veszélyt jelent az emberi közösségek számára

Minden jog fenntartva. A weboldalon található AFP-tartalmak bármilyen felhasználására a https://www.afp.com/en/terms-use oldalon elérhető felhasználási feltételek vonatkoznak. A weboldalon elérhető AFP-tartalmak elérésével és/vagy használatával Ön elfogadja a fent említett felhasználási feltételeket. Az AFP-tartalmak bármilyen felhasználása az Ön kizárólagos és teljes felelősségére történik.

A tudósok között elsöprő konszenzus van abban, hogy az emberi tevékenység okozza a globális klíma gyors ütemű változást, ami veszélyt jelent az emberi közösségekre. Ennek ellenére egy, a közösségi médiában terjedő magyar videóban egy férfi azt állítja, hogy a klímaváltozásról szóló hivatalos narratíva hamis, mivel a klíma bolygónk kialakulása óta folyamatosan változik, mégis létezett élet korábban is. A férfi megkérdőjelezi a szén-dioxid-kibocsátás szerepét is a klímaváltozásban. A videó azonban számos hamis és félrevezető állítást tartalmaz. Az adatok azt bizonyítják, hogy a jelenlegi változás sebessége olyan, amivel az emberiségnek, ahogyan azt mi ismerjük, még soha nem kellett szembenéznie, és ezt a változást kétségtelenül az emberi tevékenység okozza. Szakértők elmondták az AFP-nek, hogy korunkat a történelem előtti korszakokhoz hasonlítani erősen félrevezető, illetve azt is, hogy az ember okozta klímaváltozást nem lehet figyelmen kívül hagyni vagy letagadni.

"És akkor a fake tudományra közvetlen példák: ez a klímaváltozás hisztéria, vagy globális felmelegedés hisztéria. Hát egy teljes katyvasz. Totál. Ez nem állja meg a helyét sehol" – hallható egy, a Facebookon terjedő magyar videóban. A felvétel többször is előfordul a közösségi oldalon: például ez a bejegyzés 2024 januárjából, vagy ez a poszt 2023 szeptemberéből. A három és fél perces videó különböző előfordulásai több mint 50 ezer megtekintést és több ezer megosztást értek el.

A videóban egy férfi, aki a teljes vágatlan változatban "Kada Sándor fizikusként" mutatkozik be, különböző állításokat tesz a klímaváltozásról. Kada lekicsinyli az emberi szén-dioxid kibocsátás szerepét, és azt állítja, hogy az éghajlat "4,5 milliárd éve folyamatosan változik, amióta megvan a bolygó", így nem kell aggódnunk a klímaváltozás miatt, és nincs mit tennünk ellene. Kada szerint "hozzá kell szoknunk". Szerinte az éghajlatváltozás nem veszélyes, mivel a Földön olyan korszakokban is volt élet, amikor melegebb volt az éghajlat, például dinoszauruszok és fák. Aztán homályos állításokat tesz arról, hogy szerinte mi az igazi veszély: a "globális mérgezés, amit sátánista barátaink csinálnak".

A közösségi médiában terjedő videó hamis állítások és erősen félrevezető érvek gyűjteménye, erősítették meg szakértők az AFP-nek. Az ember okozta klímaváltozással kapcsolatosan elsöprő tudományos konszenzus van, amelyhez rengeteg tudományos bizonyíték áll rendelkezésre. Az igaz, hogy a szén-dioxidnak mennyiségileg kisebb szerepe van a természetes úton fellépő üvegházhatásban, mint például a vízgőznek, de a szén-dioxid mennyisége az emberi tevékenység miatt növekszik, és ez vezet az éghajlatváltozáshoz.

Ilyen léptékű globális klímaváltozásra az elmúlt 10 ezer évben nem volt példa, és a változás sebessége is drasztikusan nagyobb, mint a korábbi klímaváltozásoké volt – közölték szakértők az AFP-vel. A klímaváltozás valós veszélyt jelent, amelynek hatásai már most megmutatkoznak.

A hamis állításokat tartalmazó videó a Facebookon. A képernyőmentés 2023. január 20-án készült.

Egy fordított videókeresés segítségével az AFP könnyedén megtalálta a videó teljes verzióját. A videó eredetileg egy interjúból származik, amit Fekete Rita tett közzé a YouTube csatornáján, aki a Hit Rádió, a Hit Gyülekezetéhez tartozó médiavállalat főszerkesztőjeként mutatkozik be. Fekete YouTube-csatornáján több 40 perces interjú is található különböző témákban, amelyek középpontjában főleg a geopolitika áll.

A videót, ahonnan a közösségi médiában terjedő klip származik (29:29-től kezdődően) 2023. aug. 16-án töltötték fel, és a címe: "UFO akták: mik derültek ki a kongresszusi meghallgatásokon? - Kada Sándor".

A videón látható, "Kada Sándor fizikusként" bemutatkozó férfiról nem sokat lehet tudni. Csak különböző online interjúkat találni, ahol Kada Dél-Afrikáról és Kanadáról beszél, azokról az országokról, ahol saját elmondása szerint korábban élt.

Az emberi szén-dioxid kibocsátás hatása nem elhanyagolható

A videóban Kada azt mondja, hogy miközben "a CO2-t üldözik", a valóságban ez az "élet gáza", amit a földi növényzet hasznosít. Azt is állítja, hogy a vízgőz nagyobb szerepet játszik az üvegházhatásban, mint a szén-dioxid.

Az üvegházhatás az a jelenség, amikor a Napból származó hő egy része a légkörben reked. Ez egy természetes folyamat, amely melegen tartja a bolygót, de a hatást felerősítik az emberi kibocsátásból származó üvegházhatású gázok, ez pedig globális klímaváltozáshoz vezet.

Azok, akik megkérdőjelezik az ember okozta éghajlatváltozást, gyakran azzal érvelnek, hogy a szén-dioxid a légkörhöz képest csak kis mennyiségben van jelen, amelyből arra következtetnek, hogy az ilyen kis mennyiség nem okozhat problémát. Ahogy azonban az AFP már kifejtette ebben a korábbi tényellenőrzésben, a tudósok szerint azok, akik megpróbálják lekicsinyelni az emberi tevékenységből származó szén-dioxid jelentőségét, figyelmen kívül hagyják azt a tényt, hogy az ember okozta kibocsátás nem nyelődik el a természetes szénkörforgás során, hanem évekig a légkörben marad, és globális klímaváltozást okoz.

Chris Jones, az Egyesült Királyság Meteorológiai Hivatalának szénkörforgás-szakértője korábban már elmondta az AFP-nek, hogy bár a légkörben lévő szén-dioxid aránya kicsi, "az emberi tevékenység teljes mértékben felelős a felborult egyensúlyért", amely a globális felmelegedést okozza.

A légkör szén-dioxid-koncentrációjának globális emelkedését bemutató ábra
Sylvie HUSSON, Valentina BRESCHI /AFP

Gál Tamás klimatológus 2024. január 19-én az AFP kérdésre azt írta, hogy " szinte teljes (99%-os) tudományos konszenzus van a témában", hogy a szén-dioxidnak fontos szerepe van az éghajlatváltozásban.

A szakértő figyelmeztetett, hogy – bár a vízgőz valóban kulcsszerepet játszik a természetes üvegházhatásban – az emberi tevékenységből származó plusz szén-dioxid az, ami az éghajlatváltozást okozza. "A probléma az, hogy az emberi kibocsátás évről évre egyre magasabb CO2 koncentrációt eredményez".

"Bár ezek az üvegházhatású gázok légkörünk csak kis százalékát teszik ki, jelentős szerepet játszanak a Föld sugárzó hőjének visszatartásában és abban, hogy az ne szökjön ki az űrbe, ezáltal felmelegítik bolygónkat és hozzájárulnak a Föld üvegházhatásához" – olvasható a NASA honlapján (archivált link).

Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) 2021-es jelentése (itt archiválva) részletezi, hogy a különböző gázok hogyan járulnak hozzá a "sugárzási kényszer" (archivált link) néven ismert jelenséghez, vagyis ahhoz a folyamathoz, amelynek során a Napból több hő jut be a Föld légkörébe, mint amennyi távozik. A jelentés "közel lineáris kapcsolatot" talált a szén-dioxid-kibocsátás és a közelmúltbeli globális klímaváltozás között.

Ürge-Vorsatz Diána klímakutató, az IPCC alelnöke 2024. január 20-án az AFP-nek adott telefonos interjújában elmondta, hogy "tény, hogy a vízgőz játssza a legnagyobb szerepet az üvegházhatásban", de azt is hangsúlyozta, hogy "a jelenleg tapasztalható klímaváltozásban a legnagyobb szerepe a szén-dioxid játssza", mivel a szén-dioxid az, ami az emberi tevékenység miatt egyre nagyobb mennyiségben jelen van a légkörben, és ezt követi a metán.

Amint az ebben a NASA-cikkben is olvasható, a szén-dioxid kulcsszerepet játszik az üvegházhatásban, annak ellenére, hogy arányaiban sokkal kisebb a mennyisége, mint a vízgőzé (archivált link).

A cikk azonban azt is megjegyzi, hogy a szén-dioxid mennyiségének növelése megbontja a természetes egyensúlyt: "Az elmúlt évszázadban az emberi tevékenység, elsősorban a fosszilis tüzelőanyagok égetése, amely szén-dioxid és más üvegházhatású gázok légkörbe jutásához vezetett, felborította a Föld energiaegyensúlyát".

Az is visszatérő állítás, hogy mivel a növényzet a szén-dioxidot oxigénné alakítja át, a szén-dioxid valójában jótékony hatású, és hogy az emberi kibocsátásokat a növényzet ellensúlyozza.

Amint azt ebben és ebben az AFP tényellenőrzésben kifejtettük, az igaz, hogy a növények a fotoszintézis révén felhasználják a szén-dioxidot. Az is igaz, hogy a szén-dioxid pozitív hatással lehet a növények növekedésére, és hogy a növényzet elnyeli a szén-dioxid egy részét.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy kizárólag a növényekre támaszkodhatunk az emberi CO2-kibocsátás ellensúlyozásában. Szakértők elmondták az AFP-nek, hogy jelenleg a növényzet a szén-dioxid-kibocsátásunk mintegy negyedét nyeli el, és ez a hatás az erdőirtás, az erdőtüzek és az aszályok miatt valójában folyamatosan csökken.

Ürge-Vorsatz Diána egyetért azzal, hogy "igaz, hogy a szén-dioxid-koncentráció növekedése a jelek szerint kedvez a növények növekedésének. Amit megfigyeltünk, az az, hogy az elmúlt években globális zöldítési folyamat zajlott le, ami azt jelenti, hogy világszerte több növény nőtt".

"Úgy tűnik azonban, hogy ez a tendencia megfordul, és a növények már nem profitálnak jelentősen a globális felmelegedésért felelős szén-dioxid-többletből" – mondta a szakértő.

A szakértő arra figyelmeztet, hogy míg a növényzet rövid távon profitálhat az extra szén-dioxidból, addig más élőlények – például a korallok – megszenvedik az óceánok szén-dioxid okozta elsavasodását.

Grafikon, amely bemutatja, hogy a megnövekedett globális kibocsátás hogyan vezethet tűzveszélyesebb körülményekhez, és hogy a több tűz hogyan vezethet magasabb kibocsátásokhoz.
Julia Han JANICKI, Sophie RAMIS / AFP

Az ember okozta klímaváltozás összehasonlítása a klíma korábbi változásaival félrevezető

Kada a videóban azzal érvel, hogy az éghajlat "a klíma azért klíma, mert állandóan változik, 4,5 milliárd éve amióta megvan a bolygó, a klíma mindig változik. El kell viselni. És akkor ezen megy ez az ostoba hisztéria [...] A bolygó életének 95%-ában sokkal melegebb volt a klíma, mint most. Akkor mitől félünk annyira?"

Bár igaz, hogy a Föld éghajlata életünk során változott, a tudósok arra figyelmeztetnek, hogy az emberi civilizáció története során az éghajlat viszonylag állandó volt.

Gál Tamás szerint "a klíma való igaz, hogy volt melegebb is, a Föld és az élőlények szempontjából ez alapvetően nem gond. Ami gond az a változás sebessége".

A szakértő kifejtette, hogy "volt ugyan példa 1-1,5°C hőmérséklet emelkedésre, azonban azok ezer éves vagy nagyobb léptékben történtek meg. Jelen esetben 100 év alatt volt ekkora változás. Ez utóbbihoz a növényzet és állatvilág is nehezen tud alkalmazkodni a változás gyorsasága miatt.”

Gál rámutatott, hogy ugyanez vonatkozik a társadalmunkra is. Az emberi civilizáció fennállása óta, mintegy 10 ezer éve, "az átlag hőmérséklet viszonylag állandó, pár tized fokos eltérések történtek csak az ipari forradalomig.”

Nem ez az első eset, hogy az online posztok állítólagos történelmi adatokra hivatkozva próbálják lekicsinyelni vagy letagadni az ember okozta éghajlatváltozás létezését vagy veszélyeit.

Amint azt a német AFP tényellenőrzésében kifejtik, a német klímakonzorcium a honlapján azt írja, hogy a Föld felszínén a levegő globális átlagban már mintegy 1 fokkal melegedett az iparosodás előtti időkhöz képest:

"A rendelkezésre álló paleoklimatikus adatok szerint az elmúlt 2000 évben soha nem volt ilyen hőmérsékletszint, és nagy valószínűséggel a jelenlegi meleg időszakban (a holocénben) sem, amely csaknem 12 000 évvel ezelőtt kezdődött – azaz a modern emberi történelem során soha nem volt ilyen."

Ürge-Vorsatz szerint elfogadhatjuk a globális felmelegedést, "de akkor azt is el kell fogadnunk, hogy civilizációnk hamarosan véget ér, és ebben az esetben az embernek, mint a Föld urának, át kell adnia a helyét a következő fajoknak".

A szakértő szerint természetes állapotában (azaz az emberi szén-dioxid-kibocsátás nélkül) az éghajlat még jó ideig stabil maradna.

Douglas Maraun, a Grazi Egyetem Wegener Központjának (Wegener Center for Climate and Global Change) regionális klímakutató csoportjának vezetője 2023 júniusában az AFP-nek azt mondta, hogy a múltban tapasztalt melegebb időszakok semmiképpen nem jelentik azt, hogy az éghajlatváltozást nem az ember okozza.

Gál Tamás kifejtette, hogy bár igaz, hogy voltak olyan időszakok, amikor "melegebb volt az átlaghőmérséklet geológia időskálán”, és az is, hogy az élet valószínűleg egy melegebb klíma mellett is virágzik majd, az emberi társadalom mégis megszenvedheti a következményeket.

Az éghajlatváltozás emberi életeket követel

Ürge-Vorsatz arra is figyelmeztet, hogy "az éghajlatváltozás következményei emberéleteket követelnek: 2022-ben a hőhullámok több mint 60 000 emberéletet követeltek Európában".

"Tehát jelentős emberveszteségről és károkról beszélünk, mind emberi, mind gazdasági értelemben" – mondta a szakértő.

A klímaszakértő rámutatott, hogy "az éghajlatváltozás okozta szélsőséges időjárási események egyes országokban már most 5-10%-kal csökkentik a GDP-t". Szerinte "a háborúk és a nagyobb konfliktusok egy része is részben az éghajlatváltozás következményeihez kapcsolódik".

Az amerikai kormány éghajlati információs honlapja (itt archiválva) arra is figyelmeztet, hogy "az a tény, hogy a Föld a múltban melegebb volt, mint ma, nem bizonyítja, hogy a jelenlegi felmelegedés ártalmatlan, sem az emberekre, sem a Föld más élőlényeire nézve".

A cikk arra figyelmeztet, hogy az emberi civilizáció előtti forró időszakok "nem relevánsak abban a tekintetben, hogy a modern emberi civilizáció képes-e megbirkózni a felmelegedésnek azzal a szintjével, amellyel valószínűleg szembe kell néznünk".

Amint arról az AFP cikke (itt archiválva) beszámolt, senki sem lesz teljesen biztonságban az éghajlatváltozás hatásaitól. A szakértők szerint a leginkább veszélyeztetettek a gyermekek, a nők, az idősek, a migránsok és a kevésbé fejlett országok lakói lesznek, akik a legkisebb mértékben bocsátanak ki a bolygót felmelegítő üvegházhatású gázokat.

Az AFP jelentésében idézett Lancet Countdown szerint 2050-re több mint ötször annyi ember fog évente meghalni a hőség miatt, ha a felmelegedés 2 Celsius-fokos forgatókönyve szerint alakul. Az aszályok növekedése az éhínség növekedéséhez is hozzájárul majd. Az évszázad végére várható 2 Celsius-fokos felmelegedés forgatókönyve szerint 2050-re 520 millióval több embernek kell majd közepes vagy súlyos élelmiszerhiánnyal szembenéznie.

Eközben más szélsőséges időjárási események, például viharok, árvizek és tüzek továbbra is veszélyeztetik az emberek életét és egészségét szerte a világon.

Elsöprő tudományos konszenzus van az ember okozta éghajlatváltozás kérdésében

A Facebookon terjedő klipben Kada Sándor a globális klímaváltozást "fake tudománynak" és "teljes katyvasznak" nevezi, amely "sehol nem állja meg a helyét".

Az AFP kérdésére azonban Gál Tamás azt válaszolta, hogy " klímaváltozás okaival kapcsolatban szilárdan megalapozott szakmai konszenzus van". A szakértő felhívta a figyelmet egy, Lynas és társai által jegyzett 2021-es metaelemzésre (a témában készült korábbi tanulmányok eredményeit áttekintő vizsgálatára), ami arra a következtetésre jutott, hogy több mint 99%-os konszenzus az ember okozta éghajlatváltozással kapcsolatban a szakmai bírálaton (peer review) átasesett tanulmányok között.

Amint az az AFP egy korábbi tényellenőrzésében is olvasható, egy másik, 2013-as metaelemzés 11 944, a globális felmelegedésről szóló, 1991 és 2011 között megjelent tanulmányt vizsgált meg. Az áttekintett tanulmányok 97 százaléka egyetértett abban, hogy az éghajlatváltozást az ember okozza (archivált link).

Egy másik, 2016-os metaelemzés (itt archiválva) még a tudományos konszenzusról szóló különböző metaelemzéseket is megvizsgálta, és arra a következtetésre jutott, hogy ebben a kérdésben "még a konszenzusról is konszenzus van".

Az éghajlatváltozással foglalkozó kormányközi munkacsoport (IPCC) 90 ország 721 szakértőjét kérte fel, hogy szerzőként és szerkesztőként járuljanak hozzá a szervezet 2021 augusztusa és 2022 áprilisa között három részben megjelenő hatodik értékelő jelentéséhez.

Az IPCC jelentése a legátfogóbb értékelés arról, hogy mit tudunk az éghajlatváltozásról. Minden kiadás 3000 oldalas, és a szerzők több száz tanulmányt vizsgáltak át, amelyek mindegyike szerepel a hivatkozások között. A jelentés szerint (itt archiválva) "megdönthetetlen" bizonyíték van arra, hogy az ember a fosszilis tüzelőanyagok elégetésével okozza az éghajlat felmelegedését.

Szerzői jog © AFP 2017–2024. Minden jog fenntartva.
Szerző
Ede ZABORSZKY / AFP Magyarország