A Pfizer-oltás 1,2 millió mellékhatásáról posztolt Letoha Tamás, majd elismerte, hogy fontos információkat nem közölt az adatokról 

Hogy működik pontosan az Európai Gyógyszerügynökség adatbázisa, amire Letoha hivatkozik? Bárki, bármennyi bejelentést tehet itt, és egyáltalán nem biztos, hogy ezek összefüggnek az oltással.

Letoha Tamás kutatóorvos június 16-i Facebook-posztjában arról írt, hogy a BioNTech-Pfizer koronavírus elleni vakcinájáról 1 millió 224 ezer 705 bejelentés érkezett „az Európai Gyógyszerügynökség hivatalos mellékhatás adatbázisába”.

A meglehetősen indulatos bejegyzést Letoha azoknak a közéletben aktív ismerőseinek címezte, akik szerint a járványkezelés kapcsán

„nem történt itt semmi, minden tökre kibírható volt, csak egy hangos kisebbség pofázik, hisz vannak annál fontosabb dolgok, hogy 3 éven át világszerte állat módjára kezelték az embereket, bűnösnek és gyilkosnak kiáltva ki azokat, akik nem voltak hajlandóak belemenni egy olyan tudományos rulettbe, aminek kimeneteléről nem tudtak a politikusok és szakértőik szart se”.

A bejegyzés egésze azt a benyomást kelti, hogy a több mint 1,2 millió „lejelentett mellékhatás” a Pfizer-vakcina veszélyességét igazolja.

Erre utal a „tudományos rulett” kifejezés, illetve az a megállapítás, hogy „nem tudunk ma már olyan barátot vagy ismerőst találni, aki be nem számolna saját vagy a családját érintő egészségromlásról. Vagy tragédiáról”.

Ezeket az állításokat Letoha ugyan nem köti kimondottan a Pfizer-vakcinához, de bejegyzésében közvetlenül utánuk ír az 1,2 millió mellékhatásról.

Később pedig azt a kérdést teszi fel, hogy ha „ránéztek a cuki-muki gyerekeitekre, ti nem gondoltok bele, mi lett volna akkor, ha ezekbe a gyerekekbe anno ugyanilyen mellékhatás-profilú vaxxokat nyomtak volna, a kötelező gyerekkori oltások gyanánt”?

A Facebookon 26 ezer követővel rendelkező kutatóorvos bejegyzése igen népszerűnek bizonyult: több mint 2500-an kedvelték, és több mint 1700-an osztották meg.

Letoha Tamás Forrás: Youtube/Toroczkai László

A tényellenőrzéseink során személyes véleményekkel, minősítésekkel sosem foglalkozunk. Így Letoha posztjának sem azt a részét vizsgáltuk, amelyben például a járványkezelést minősíti, hanem ahol konkrét adatokra hivatkozott.

Az általa idézett gyűjtésben, az Európai Gyógyszerügynökség (European Medicines Agency, EMA) adatbázisában valóban az 1,2 milliós szám szerepel a Pfizer-vakcinával kapcsolatban.

Azonban Letoha eredeti posztjával szemben az adatbázis nem a tényleges mellékhatásokról, hanem csak feltételezetett mellékhatásokról tartalmaz bejelentéseket, és önmagában nem alkalmas megalapozott következtetések levonására a vakcinák előnyeiről és hátrányairól.

Az adatbázist fenntartó EMA értékelése szerint az EU-ban engedélyezett koronavírus elleni vakcinák „biztonságosági profilja nagyon megnyugtató”.

A Lakmusz megkeresésére Letoha Tamás elismerte, hogy figyelembe kellett volna vennie „az adatok értelmezésének feltételeit”, később pedig frissítette is a Facebook-posztot.

Mi ez az adatbázis?

A Letoha Tamás által hivatkozott adatbázis, az EudraVigilance hivatalos magyar elnevezése a „Feltételezett mellékhatásokról szóló jelentések európai adatbázisa”.

Az adatbázisban az EMA a nemzeti gyógyszerszabályozó hatóságoktól és a gyógyszergyártó cégektől gyűjt feltételezett gyógyszermellékhatásokról szóló jelentéseket. Az állampolgárok orvosaikon keresztül, de akár közvetlenül is tehetnek bejelentést feltételezett mellékhatásokról a nemzeti hatóságoknak vagy a gyógyszergyártóknak. Magyarországon például az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet, az OGYÉI honlapján bárki tehet mellékhatás-bejelentést, még akkor is, ha nem saját maga, hanem hozzátartozója, gondozottja vagy ismerőse észlelte a feltételezett mellékhatást.

A Pfizer Covid-vakcinájáról valóban több mint 1,2 millió feltételezett mellékhatás szerepel az adatbázisban, cikkünk írásakor a pontos szám 1.226.793 volt. 210 ezer jelentés az Európai Gazdasági Térségen kívülről érkezett, körülbelül egymillió feltételezett mellékhatást jelentettek az EGT-országokból (az EU tagországai plusz Izland, Lichtenstein és Norvégia).

Forrás: www.adrreports.eu

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) adataiból tudjuk, hogy legalább 566 millió dózist adtak be a Pfizer-vakcinából az EGT-tagállamokban (valószínűleg ennél is többet, de körülbelül 200 millió beadott dózisnál „ismeretlen” a vakcina típusa az ECDC adatbázisában).

Vagyis a Pfizer-vakcinánál 566 (vagy még több) beadott dózisra jutott egy bejelentett feltételezett mellékhatás az EGT-országokban.

Fontos, hogy egy ember több feltételezett mellékhatást is bejelenthet. Ha például valaki belázasodik és izomfájdalmat is észlel az oltás beadása után, az rögtön kettőnek számít. A bejelentések száma tehát nem feltétlenül esik egybe az érintett emberek számával.

Az EudraVigilance honlapján külön tájékoztatást tettek közzé a Covid-vakcinákra vonatkozó adatok értelmezéséről.

A tájékoztatás egyértelművé teszi, hogy az adatbázisban található információk nem a vakcinák igazolt, csupán feltételezett mellékhatásaira vonatkoznak.

Ezeket a feltételezett mellékhatásokat, orvosi eseményeket „a Covid-19 oltás beadását követően figyeltek meg, azonban nem feltétlenül kapcsolódnak a vakcinához. Az eseményeket más betegség vagy a beteg által egyidejűleg szedett másik gyógyszer is kiválthatta”.

Az EMA koronavírus-vakcinákról szóló tájékoztató videójából kiderül, hogy a gyógyszerügynökség az EudraVigilance adatbázist elsősorban arra használja, hogy „szokatlan mintázatokat” keressen a feltételezett mellékhatásokról szóló jelentésekben.

Az EMA értékelése a vakcinák biztonságosságáról a jelentett feltételezett mellékhatásokon kívül számos más tényezőt is figyelembe vesz, „például a beteg kórtörténetét, a feltételezett mellékhatás gyakoriságát a beoltott populációban összehasonlítva az általános populációban tapasztalt gyakorisággal, valamint azt, hogy biológiailag valószínű-e, hogy a vakcina okozhatta az eseményt”.

Megalapozott következtetések levonását a Covid-vakcinák előnyeivel és kockázataival kapcsolatban „az összes rendelkezésre álló adat részletes értékelése teszi egyedül lehetővé” – áll a tájékoztató oldalon.

Az EMA egy útmutatót is kiadott az EudraVigilance-ben található adatok értelmezéséről. Ebben leírják, hogy a jelentett esetek száma nemcsak attól függhet, hogy ténylegesen milyen gyakran okoz mellékhatásokat az adott gyógyszer/vakcina, hanem például attól is, hogy mekkora közfigyelem irányul rá. Ezért félrevezető lehet pusztán a feltételezett mellékhatások száma alapján összehasonlítani a különböző gyógyszereket.

Mit tudunk a Pfizer mellékhatásairól?

Az EMA tájékoztatása szerint amennyiben ésszerű esély van rá, hogy egy feltételezett mellékhatást valóban a vakcina okozhatott, akkor azt felveszik a vakcina alkalmazási előírásába.

A Pfizer-vakcina alkalmazási előírásában (a 8. oldalon) jelenleg 34 mellékhatás szerepel. Ezek között van számos enyhébb és a védőoltásokra általában jellemző mellékhatás, például izomfájdalom, fáradtságérzés, hidegrázás, láz, bőrpír, rossz közérzet.

Néhány mellékhatást a vakcina forgalomba hozatalát követően állapítottak meg, ezek felfedezéséhez akár az EudraVigilance adatbázis is hozzájárulhatott. Ezek a később felismert mellékhatások a következők:

  • szédülés;
  • kóros bőrérzékelés (paraesthesia), csökkent érzet (hypaesthesia);
  • szívizomgyulladás (myocarditis), szívburokgyulladás (pericarditis);
  • hasmenés;
  • hányás;
  • hólyagos bőrbetegség (erythema multiforme);
  • fokozott duzzanat az oltott végtagon.

A mellékhatások közül a legnagyobb figyelem a szívizomgyulladásra és a szívburokgyulladásra irányult. Az EMA szerint ezek a Pfizer és a Moderna vakcinák nagyon ritka mellékhatásai, 10 ezer beoltott személyenként kevesebb mint egyszer fordulnak elő.

Az EMA összességében „nagyon megnyugtatónak” találja az EU-ban engedélyezett összes koronavírus elleni vakcina „biztonságossági profilját”, így a Pfizerét is.

„Az ismert mellékhatások túlnyomó többsége enyhe és rövid ideig tartó. Előfordulhatnak súlyos mellékhatások, de ezek nagyon ritkák. Nagyon kevés ilyen ritka esetben számoltak be halálos kimenetelről” – áll a gyógyszerügynökség honlapján.

Letoha Tamás reakciója

Letoha Tamás azzal, hogy a kontextus ismertetése nélkül közölte az 1,2 milliós adatot, ráadásul nem feltételezett mellékhatásokról, hanem mellékhatásokról beszélt, azt a látszatot keltette, hogy az EMA adatbázisa a Pfizer-vakcina veszélyességét igazolja. Láttuk, hogy az EMA szerint ez egyáltalán nincs így.

A Lakmusz e-mailben kereste meg Letoha Tamást. Azt kérdeztük tőle, posztjában miért nem tartotta fontosnak közölni,

  • hogy az EMA adatbázisa feltételezett mellékhatásokra vonatkozik;
  • hogy a feltételezett mellékhatásokat nem feltétlenül a vakcina okozza;
  • hogy az adatbázis önmagában nem alkalmas megalapozott következtetések levonására a vakcina biztonságosságáról;
  • és hogy a feltételezett mellékhatások száma nem csak a mellékhatások tényleges gyakoriságától függ.

Letoha Tamás válaszában elismerte felvetéseink jogosságát, bár hozzátette, hogy posztja nem a vakcinákra fókuszált, és fenntartotta, hogy szerinte a nem veszélyeztetett korcsoportok „presszionálása” az oltásra nem megalapozott.

A válasz elküldése után, de még cikkünk megjelenése előtt Letoha kiegészítette eredeti posztját a Lakmusz felvetéseivel, illetve beleírta, hogy az esetek jó része csak “feltételezett” mellékhatás. Az “ugyanilyen mellékhatás-profilú vaxxok” kifejezést “ugyanilyen feltételezett-mellékhatás profilú vaxxokra cserélte.

Egy újabb bejegyzést is szentelt a témának, amiben már úgy jellemzi az EMA adatbázisát, hogy az “feltételezett mellékhatásokra vonatkozó bejelentéseket” tartalmaz.

A Lakmusznak küldött válaszában Letoha megköszönte, hogy felhívtuk a figyelmét

“az EMA adatbázisában foglalt adatok értelmezésének feltételeire. Az EU gyógyszerfejlesztési programjának résztvevőjeként mindezt figyelembe kellett volna vennem. Nem tettem. De a poszt nem a vakcinákra fókuszált. Hanem a teljes járványkezelési portfólió hibáira. És az azzal való szembenézés hazai elmaradására. Ami pedig a világ számos országában a média támogatásával jelenleg is zajlik”.

Szerinte a vakcinákkal kapcsolatban is van példa „őszinte külföldi szembenézésekre”.

Bill Gates például elismerte, ami az eredeti vakcina tanulmányokban is le van írva: a genetikai alapú vészhelyzeti vakcinák a nyálkahártya immunitás elmaradása miatt nem képesek a fertőzés megakadályozására, illetve az általuk indukált immunitás is korlátozott ideig tart. Karl Lauterbach pedig bejelentette, hogy a súlyos, potenciálisan gyógyíthatatlan mellékhatást elszenvedő vakcinakárosultakat nem szabad ‘az út szélén’ hagyni.”

Letoha a Pfizer-oltás ritka mellékhatását, a szívizomgyulladást az mRNS technológiával hozta összefüggésbe. Szerinte ez a mellékhatás olyanokat is érint, akiknél a Covid-fertőzés nem okoz súlyos szövődményeket.

„Lásd például a dán adatokat, amik kimutatták: teljes 3 év alatt 450 haláleset történt a 70 év alatti dánok körében. Mindezek miatt a nem veszélyeztetett korcsoportok, főleg a gyermekek presszionálása egy, a számukra relatíve veszélytelen fertőzést megakadályozni nem képes, mégis a jól ismert kötelező védőoltásoktól eltérő hatásmechanizmusú és mellékhatás profilú vészhelyzeti oltóanyaggal, számomra nem tűnik szakmailag megalapozottnak. Még a mellékhatások relatív ritkasága ellenére sem.”

Letoha Tamás teljes válaszlevele, amelyben kitér a járvány alatti lezárásokra és a Covid gyógyszeres kezelésének lehetőségeire is, ezen a linken olvasható.

(Címlapi kép forrása: Youtube/Toroczkai László)

Teczár Szilárd
2012-ben diplomázott az ELTE-n média és kommunikáció szakon, ugyanebben az évben jelent meg az első cikke a Magyar Narancsban. 2013 és 2022 között a hetilap állandó szerzője volt, belpolitikáról és európai uniós témákról írt. Főként ezekkel a témákkal foglalkozik a Lakmusz újságírójaként is, 2022 októberében csatlakozott a csapathoz