Félrevezető kampányvideókkal indult Szentkirályi Alexandra sok pénzért hirdetett Kamuméter-sorozata

Szerző: Dezső Annamari

Karácsony Gergely állítólagos hazugságairól indított videósorozatot a Fidesz főpolgármester-jelöltje, de közben valós intézkedéseket hallgat el, és olyan ígéreteket is számon kér a főpolgármesteren, amilyeneket nem is tett 2019-ben.

Szentkirályi Alexandra 2024. március 14-én jelentette be a közösségi média felületein, hogy a Fidesz jelöltjeként elindul a júniusi főpolgármester-választáson. Ezután lendületes közösségimédia-kampányba kezdett TikTokon és a Meta platformjain (Facebookon és Instagramon) is, amelyben eddig főként a regnáló Karácsony Gergely-féle városvezetést támadta. Cikkünk megjelenéséig összesen 43 videót töltött fel a Facebook-oldalára, ebből 30-ban említi név szerint Karácsonyt. Ebben a bő egy hónapban Szentkirályi Alexandra Facebook-on és Instagram-on megjelenő reklámjaira összesen 33 685 000 forintot költött a Fidesz, ezek összesen több, mint 12 millió alkalommal jelentek meg a felhasználók feedjében.

A hirdetett videók között megtalálhatók a Kamuméter című sorozat darabjai is, amelyben Szentkirályi Karácsony Gergely állítólagos hazugságait leplezi le, főként a főpolgármester nem teljesített választási ígéreteire igyekszik felhívni a figyelmet.

A videók egy része viszont komoly csúsztatásokat tartalmaz. Például úgy állít be egyes ígéreteket, mintha a teljesítésük érdekében egyáltalán semmilyen lépést nem tett volna a Karácsony-féle városvezetés, vagy olyan ígéreteket ad Karácsony Gergely szájába, amilyeneket valójában Karácsony nem tett.

Hova fonódik a villamos?

Az egyik Kamuméter-rész a pesti fonódó villamoshálózat ígéretével foglalkozik. Ebben a videóban azt állítja Szentkirályi, hogy Karácsony hazudott az Újbudát Újpesttel összekötő villamosvonal terveiről, ugyanis a 14-es villamos és a 47/49-es villamos vonalát összekötő, 2019-ben megígért 2,5 kilométer villamos-sínnek a Lehel tér és a Deák tér között még “se híre, se hamva”. (Ennek a videónak a Meta platformjain futó hirdetésére 1 350 000 forintot költött a Fidesz)

Szentkirályi azonban félrevezetően nevezi az egész ígéretet kamunak, ugyanis a főváros közlekedési cége, a BKK több, mint egy héttel a videó feltöltése előtt jelentette be, hogy a pesti fonódó projekt új szakaszba lépett: a főváros és az érintett kerületek első egyeztetései után elkezdték a tervezés előkészítését. A cég sajtótájékoztatóján elhangzottak szerint A BKK úgy kalkulál, hogy 2024 második félévében megköthetik a tervezési szerződést, és 2027-re készülhet el az a kiviteli és tenderdokumentáció, ami alapján a kivitelezési közbeszerzést ki lehet majd írni.

Szentkirályi videójában azt sem említette, hogy Karácsony pesti fonódó villamoshálózat létrehozásáról szóló 2019-es ígéretének része volt az is, hogy a Pesterzsébet nevű városrész belvárosi villamos-összeköttetést kapjon.


Forrás: Karácsony Gergely 2019-es főpolgármester-jelölti programja

Az ígéretnek ez a része pedig még lényegében 2022 végére megvalósult: 2020-ban összekötötték a Haller utcát és a Soroksári utat a 2-es villamos belvárosi szakasza felé, 2022-ben pedig egy új villamosjárat is indult a pesti fonódó projekt részeként. A 2B Pesterzsébet és a Jászai Mari tér között jár, ezzel átszállás nélkül elérhető lett 3 metrómegálló a XX. kerületből közlekedőknek. Az Újpest-Újbuda vonalra ezért hivatkozik már pesti fonódó projekt II. ütemeként a BKK.

Minden nyugdíjasnak rezsitámogatás?

A sorozat egy másik részében Szentkirályi egy nyugdíjas pár otthona előtt azt állítja, hogy Karácsony Gergely 2019-ben az idősek világnapja alkalmából “minden nyugdíjasnak húszezer forint rezsitámogatást ígért”. Majd a következő jelenetekben arról beszélget a Rákosmentén élő idős házaspárral, hogy ugyan hallottak erről a Karácsony-féle ígéretről, de a támogatásból nem kaptak, és “semmi jelét” nem látták, hogy kaphattak volna. Ez alapján jelenti ki Szentkirályi a videó végén, hogy “kamu volt” Karácsony ígérete a minden nyugdíjasnak járó rezsitámogatásról. (A videó hirdetésére Facebookon és Instagramon félmillió forintot költöttek)

Karácsony azonban nem minden budapesti nyugdíjasnak ígért évi 20 ezer forintos rezsitámogatást, hanem a rászoruló nyugdíjasoknak.

Az idősek világnapja alkalmából, 2019. október 1-jén tartott sajtótájékoztatóján Karácsony arról beszélt, hogy Zuglóban polgármestersége alatt a rászoruló idősek és nagycsaládosok a fűtési szezonban négy hónapon keresztül havi 6 ezer forint fűtési támogatást kaphattak, ő pedig főpolgármester-jelöltként “legalább ilyen mértékű” támogatást ígér a kerületekkel közösen “minden budapesti idős embernek”. Ez után hangzik el az a részlet, amelyet Szentkirályi is használt a videójában: “Minden fűtési szezonban a nyugdíjasoknak és a rászoruló nagycsaládosoknak legalább fűtési szezononként 20 ezer forint támogatást fogunk nyújtani”.

A videó alapján tehát nem egészen egyértelmű, hogy minden nyugdíjasnak, vagy csak a rászoruló nyugdíjasoknak ígért Karácsony évi legalább 20 ezer forintos rezsitámogatást. Az alábbi, a politikus Facebook-oldalán, az esemény vége után néhány perccel közzétett posztban viszont már egyértelműen az áll, hogy a támogatás azoknak szól, “akiknek a legnagyobb szükségük van erre”.

Karácsony ráadásul egy néhány nappal később, az Indexnek adott interjújában is elmondta, hogy a támogatást megválasztása esetén a kerületi önkormányzatoknál lehet majd igényelni és “méltányossági alapon” ítélik majd meg.

Ennek a megvalósítása 2022-ben meg is történt, amikor Karácsony bejelentette, hogy a rászoruló gyermekes családok, az ápolási díjon lévők és a létminimum alatt élő nyugdíjasok évi 48 ezer forint, “az átlagnyugdíjnál kevesebb nyugdíjat kapók” pedig évi 24 ezer forintos rezsitámogatást igényelhetnek 2022 októberétől a kerületi önkormányzati irodákban. A megítélt támogatást pedig a villany, a gáz, a víz és a távhő számlájukból írhatják majd le. Ezt az intézkedést Szentkirályi nem említi a videójában.

Városháza Park vagy Városháza Parkoló?

A legelső Kamuméter videóban Szentkirályi ellátogat a Városháza parkba és elmondja, hogy Karácsony ide egy "szép, zöld és kellemes parkot" ígért. “A parkoló kicsit átrendezve, egy murvás sáv kijelölve, bent egy apró udvar” - így írta le Szentkirályi a parkot, a videóban a tér átalakítását teljesen kamunak ítélte. (A videó metás hirdetéseire 1 250 000 forintot fordítottak.)

Szentkirályi videójából úgy tűnhet, hogy a városvezetés a fenti “átrendezéssel” letudta a Városháza park kialakításának ígéretét. A főváros azonban több lépcsős folyamatként tekint a projektre.

  • 2021-ben kiírták a Városháza Parkról szóló tervpályázatot, aminek az előírása, hogy legalább 50 százalék zöldfelület legyen a területen.

  • 2022 áprilisában kihirdették, hogy tervpályázaton a Lépték-Terv Tájépítész Iroda pályaműve nyert. (A Szentkirályi-videóban is ez tűnik fel).

  • 2023-ban pedig elkészült a Merlin belülről felújított épülete (igaz, eddig csak rövid ideig, a Budapest 150 ünnepségsorozat ideje alatt volt látogatható, a külső felújítás pedig még folyamatban van), a Károly körutat és a Városháza utcát pedig egy a Városháza belső udvarán keresztül vezető passzázzsal kötötték össze.

@alexandra.szentkiralyi Indul a Kamuméter! Jön a kampány, és ilyenkor jönnek az ígéretek is. Üres ígérgetésekben pedig Karácsony Gergely a legjobb. De vajon mi valósult meg 5 évvel ezelőtti vállalásaiból? Kamuméter néven új sorozatot indítok azért, hogy ezt a kérdés megválaszoljam. A Kamuméterben sorra veszem a főpolgármester eddigi legnagyobb vállalásait. Kezdjük a Városháza parkban! #budapest ♬ eredeti hang - Szentkirályi Alexandra

Azt viszont már jóval Szentkirályi március 22-én közzétett videója után, április 8-án jelentette be a Főpolgármesteri Hivatal, hogy a folyamat következő lépéseként

  • megszüntetik a (Szentkirályi videójában is szereplő) parkolót a területen,

  • és májustól pop-up parkként és kulturális, közösségi térként működtetik a teret a park kivitelezési terveinek elkészültéig.

Bardóczi Sándor, főtájépítész Facebook-posztban mutatta meg, hogy néz ki most parkoló autók nélkül a terület.

A címlapi illusztráció forrása: Szenkirályi Alexandra TikTok-csatornája.

Lakmusz