Az Apple nem jelentett be azovi emojit, sokan mégis rettegnek tőle

A terhes férfi emoji után bármi elképzelhető? Nem annyira.

“Maradjunk tovább az abszurditás posztmodern vonatán!” – ezzel a felkiáltással posztolta az Oroszok az igazság oldalán csoport Telegram-csatornáján azt a hírt, miszerint az Apple olyan emojit ad ki, amely az Azov ezred logója látható.

 

A poszt itt érhető el.

A hír, amelyről a posztban egy képernyőfotót is csatoltak, állítólag a The Sun brit napilap online felületén jelent meg május 30-án, a cikk szerzője a kép tanúsága szerint Jamie Harris.
 

Az Oroszok az igazságért csoport egy másik posztot is szentelt a témának:

 

A poszt itt érhető el.

Ennek a posztnak a szövege lényegében tükörfordítása az angol nyelvű, magát orosz hírgyűjtő oldalként bemutató Intel Slava Z egyik Telegram-posztjának, amelyben azt emelik ki, hogy az “azoviak emblémája” az LMBT szivárványzászló alatt helyezkedik el, “ahova tartozik”. 

 

A poszt itt érhető el.

A Redditen terjed olyan poszt is, amely már azt a kérdést feszegeti: “Először a terhes férfi, most meg az azovi emoji. A hatalom arra próbálja rávenni az embereket, hogy azt gondolják, a nácik jók. (És működik).”

 

Kis kitekintés: az Apple idén tavasszal valóban elérhetővé tett olyan emojit, amely egy terhes férfit ábrázol. A közvélemény egy része nem fogadta jól ezt az innovációt. A Szent Korona Rádión például az alábbi felütéssel osztották meg a hírt:

“Az erőszakos LMBTQP propaganda megállás nélkül igyekszik széttiporni mindent, ami egy kicsit is normális, egészséges. Most a Google-t és a Facebookot követve az Apple is előállt az új frissítésével, ami a progresszívok tetszését igencsak el fogja nyerni.”


De tényleg lesz azovi emoji is?

Az Apple Azov-emojijának híre lényegében körbejárta a közösségi médiát: a lengyel Konkret24 gyűjtése alapján jelent meg róla poszt angol, francia, spanyol, portugál, cseh, holland, török, sőt, még szuahéli nyelven is.

A legegyszerűbb módja egyébként az állítás ellenőrzésének a forrás felkeresése. A The Sun honlapján azonban nincs olyan cikk, amelyről az ominózus képernyőfotó készülhetett volna, a Google keresőjébe beírva is legfeljebb olyan szövegekkel találkozunk, amelyeken a már említett állítólagos képernyőfotót kommentálják különböző közösségi média oldalakon.

A cikk szerzőjeként feltüntetett Jamie Harris valóban a lapnál dolgozik 2021 decembere óta, főként tech/tudomány témákban jelentek meg publikációi. Ám rákeresve a nevére a honlapon látható, hogy nincs olyan írása, amely ebben a témában született volna.

Ennél is árulkodóbb, hogy Jamie Harris június 6-án saját Twitter-oldalán jelezte, hogy nem írt soha arról, hogy az Apple Azov-emojit tervezne bevezetni. Mint írta: “elég riasztó, hogy visszaéltek a nevemmel és a The Sun nevével egy ilyen dezinformációs kampányban.”

Vagyis a The Sun oldalán bizonyosan nem jelent meg hír az Apple Azov-emojijáról.

Azov-emojiról egyébként az emojikat összegző Emojipedia sem tud.

Az Apple honlapján látható közleményekből kiderül, hogy a cég legutóbb márciusban állt elő új emojikkal, amelyek közt nincs egy sem, amely akár csak hasonlítana is az állítólagos Azov-emojihoz. Tervben lévő emojikról pedig egyelőre semmi hír nem érkezett. Levélben megkerestük az Apple sajtóosztályát is, hogy megtudjuk, van-e bármilyen alapja az Azov-emojiról szóló állításoknak, amennyiben válaszolnak kérdéseinkre, a cikket frissítjük.

Az Azov ezred és a logója

Vlagyimir Putyin orosz elnök többek közt azzal indokolta Ukrajna lerohanását, hogy egyrészt demilitarizálni, másrészt nácitlanítani akarja az országot. Az orosz háborús narratívában pedig azóta is rendszeresen úgy jelenik meg Ukrajna, mint ahol a neonácik vették át az irányítást az állam felett. Erről valójában nincs szó. Az viszont igaz, hogy Ukrajnában legalább a Majdan-tüntetések óta erősek a szélsőjobboldali mozgalmak, és az ukrán hadseregben harcolnak olyan milíciák is, amelyek szélsőjobboldali pártok vagy mozgalmak paramilitáris egységeiként kezdték a pályafutásukat. (az ukrán szélsőjobbosokról a 444 írt részletes cikket).

A leggyakrabban említett példa az Azov ezred.

Az Azov ezred önkéntes milíciaként vett részt  2014-ben Mariupol visszafoglalásában. Nem sokkal később vált az Ukrán Nemzeti Gárda részévé, amely a Belügyminisztérium alá tartozik, és nagyjából ezzel egy időben eltüntették logójukból a fehér fajvédők által használt fekete nap szimbólumot is. 

 

Az Azov ezred 2014-ben használt, és a 2015-től használt logója (képek forrása: Wikipédia, Azov ezred honlapja)

A szintén kifogásolható, számos Wermacht és SS-hadosztály által használt “wolfsangel” szimbólum azonban az új logóban is megmaradt. Az Azov hivatalos válasza az volt, hogy félreértés a címerüket náci szimbólumnak tekinteni, az csupán az N és az I betűket stilizálja, ami a nemzeti eszmére – ukránul nacionalna ideja – szavakra utal. A logót végül a háború kitörése után, március 10-én cserélték le egy teljes újra:


Az állítólagos azovi emoji azonban nem az új logót, hanem az Azov ezred már nem használatos, lecserélt emblémáját ábrázolja.

 


Nem mindig az, aminek látszik

Amikor képernyőfotót látunk (például egy újságcikkről), hajlamosak vagyunk elfogadni, hogy az tényleg létezik. Ha azonban a képernyőfotóhoz nem tartozik megfelelő forrásmegjelölés, link, érdemes fenntartásokkal kezelni: ugyanis még egy újságcikket, vagy éppen annak a címét is lehet manipulálni.

Ebben a cikkben például bemutatják azt a módszert, amellyel (“a barátaink megtréfálása céljából”) akár konkrét újságcikkek címét is át lehet írni. Alig néhány kattintás elég hozzá, az elkészült műről pedig ugyanúgy készíthetünk képernyőfotót, mintha az eredetivel tennénk meg ugyanezt.

Íme egy példa, a saját honlapunkról, felül a manipulált, alul az eredeti változat:

 



 

 

Diószegi-Horváth Nóra
A Vasárnapi Híreknél kezdett újságot írni 2010-ben. 2015-ben csatlakozott a Mércéhez, ahol 2017-től főszerkesztő-helyettesként, 2020-től pedig főszerkesztőként dolgozott. Éveken át menetkísérő koordinátorként segítette a Budapest Pride szervezését, 2016 környékén pedig a Tanítanék mozgalom aktivistája volt.