Az EU-ban jelenleg nem engedélyezett az állati sejtekből laboratóriumban előállított hús

Minden jog fenntartva. A weboldalon található AFP-tartalmak bármilyen felhasználására a https://www.afp.com/en/terms-use oldalon elérhető felhasználási feltételek vonatkoznak. A weboldalon elérhető AFP-tartalmak elérésével és/vagy használatával Ön elfogadja a fent említett felhasználási feltételeket. Az AFP-tartalmak bármilyen felhasználása az Ön kizárólagos és teljes felelősségére történik.

A laboratóriumokban állati sejtekből tenyésztett hús jelenleg nem engedélyezett az EU-ban. Ennek ellenére a közösségi médiában a közelmúltban olyan hamis állítások terjedtek el, amelyek szerint egy vállalat német éttermeket lát el állati sejtekből tenyésztett, 3D nyomtatókkal előállított steakkel. Ennek a cégnek a termékei azonban kizárólag növényi alapanyagokból készülnek – közölte a cég és egy szakértő az AFP-vel.

"Egy hollandiai gyár havonta 500 tonna steaket nyomtat 3D nyomtatókkal. A Redefine Meat nevű cég német éttermeket fog ellátni nyomtatott filékkel. Már mintegy 110 német étterem vásárol 'húst' a Redefine Meat-től." – olvasható abban a német posztban, amit már több mint 14 ezer alkalommal osztottak meg a Facebookon 2024 január közepe óta. A bejegyzés így folytatódik: "A 3D-s húsnyomtatás folyamatának megkezdéséhez a tudósok biopsziát vesznek állati őssejtekből, attól függően, hogy milyen hústípust szeretnének: marhahúst, sertéshúst, baromfit vagy akár halat."

Az állítás már más nyelveken is több ezer megosztás fölött jár a Facebookon. Magyar nyelven a 2024. február 5-i közzététel óta több mint 4600 alkalommal osztották meg a posztot. Ugyanez az állítás angol és cseh nyelven is terjed.

A félrevezető bejegyzés a Facebookon. 2024. február 19-én készült képernyőkép.

Amint arról az AFP is beszámolt, Németországban az elmúlt években folyamatosan csökkent a húsfogyasztás, és vannak, akik inkább különböző húspótló termékekre tértek át (archivált link). A húsmentes helyettesítő termékek gyakran szójából, borsóból vagy búzából származó növényi fehérjét tartalmaznak. Néha a 3D nyomtatás is szerepet kap a gyártási folyamatban.

A tenyésztett vagy laboratóriumi hús egy teljesen más dolog: állati sejtek felhasználásával tenyésztik a húst, a sejteket pedig az állat megölése nélkül is be lehet gyűjteni. A 3D nyomtatás ebben az esetben is alkalmazható, hogy formát kapjon a termék.

A közösségi médiában közzétett bejegyzésben említett vállalat azonban jelenleg csak növényi alapú húsalternatívát állít elő és értékesít, nem pedig állati sejtekből tenyésztett húst. Utóbbi jelenleg nem is engedélyezett az Európai Unióban.

A vállalat megerősítette, hogy nem állítanak elő laboratóriumi húst

A széles körben elterjedt állítások a Redefine Meat izraeli cégre vonatkoznak, amely a bejegyzések szerint állítólag "110 német éttermet" lát el állati sejtek felhasználásával készült hússal. A gyártást a Facebookon közzétett bejegyzésekben a következőképpen írják le: "A 3D-s húsnyomtatás folyamatának megkezdéséhez a tudósok biopsziát vesznek állati őssejtekből, attól függően, hogy milyen típusú húst szeretnének: marhahúst, sertéshúst, baromfit vagy akár halat".

A vállalat azonban a honlapján azt állítja, hogy termékei kizárólag növényi alapanyagokból készülnek, és nem tartalmaznak állati eredetű összetevőket. Ezt a Redefine Meat külön is megerősítette 2024. február 12-én. Az AFP megkeresésére a vállalat közölte, hogy a közösségi médiában megosztott állítások "hamis információk".

A Redefine Meat "egy növényi alapú vállalat, amely nem használ sem állati őssejteket, sem állati összetevőket" – mondta el a cég az AFP-nek. Az úgynevezett "New Meat" termékeket a cég hollandiai gyárában állítják elő.

A Wirtschaftswoche című német magazin 2023. januári cikkében a Redefine Meat alapítója, Eshchar Ben-Shitrit kifejtette, hogy a vállalat egyik hollandiai gyárában 3D nyomtatókkal havonta akár 500 tonna növényi alapanyagokból készült húspótlót is képes előállítani. Az online terjedő posztokban szereplő mennyiség nagy valószínűséggel erre vagy egy hasonló kijelentésre vezethetők vissza.

A vállalat az AFP kérdésére elmondta, hogy "a New Meat első körben a vendéglátóiparban került bevezetésre, és világszerte 4000 étteremben kapható". Németországban mintegy 700 vendéglátóhelyen használják ezeket a termékeket, amik időközben a boltokban is kaphatók – tették hozzá. Ausztriában is elérhető a Redefine Meat húsalternatívája.

A közösségi médiában megjelenő félrevezető bejegyzések egyes változatai egy videót is tartalmaznak, utóbbi a Reuters a Redefine Meatről készített videóriportja (itt archiválva).

Az EU-ban még nem engedélyezett az állati sejtek felhasználásával előállított laboratóriumi hús

Annett Reinke, a Brandenburgi Fogyasztói Tanácsadó Központ élelmiszer-szakértője 2024. február 12-én az AFP-nek azt írta, hogy a Redefine Meat olyan húspótló termékeket gyárt, mint a hamburgerpogácsák vagy húsmentes sütni való kolbászok, amiket Németországban elsősorban éttermeken keresztül értékesítenek, többek között Berlinben és Brandenburgban. Ezt a két helyszínt említik a félrevezető posztok is.

Reinke azt is kifejtette, hogy a vállalat termékei "a szokásos növényi alapanyagokból, például borsóból, szójából, búzából, rizsből vagy kókuszból készülnek".

Ezzel szemben az úgynevezett tenyésztett vagy laboratóriumban termesztett hús, amit a Redefine Meat nem gyárt, állati sejtek felhasználásával készül. A szakértő szerint utóbbi esetben "állati sejtekből és tápoldatokból létrehozott húsutánzatokról van szó". Bizonyos esetekben a tenyésztett húsok kívánt alakra formálásának folyamatában szerint a 3D-nyomtatás is szerepet kap.

Az ilyen, állati sejtekből laboratóriumban előállított hús azonban egyelőre nem engedélyezett az EU-ban.

Az EU-ban az ilyen állati sejtekből előállított húsutánzatok az úgynevezett új élelmiszerekről szóló rendelet hatálya alá tartoznak (itt magyarul). Ha valaki ilyen terméket akarna árulni, azt egészségügyi vizsgálatnak kellene alávetni, mielőtt forgalomba hozhatnák, mondta el Annette Reinke az AFP-nek.

"A sejt- és szövettenyészetek elvileg származhatnak állatokból, növényekből, mikroorganizmusokból, gombákból vagy algákból. A laboratóriumból származó tenyésztett hús és hal ezért új élelmiszernek minősül, és a forgalomba hozatal engedélyezése előtt egy sor kritikus vizsgálaton és értékelésen kell átesnie."

Az engedélyezési kérelem benyújtásakor az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) ellenőrzi, hogy az új termékek biztonságosak-e. Csak az engedélyezést követően hozhatók esetleg forgalomba, majd kerülhetnek fel az új élelmiszerek uniós listájára (itt archiválva).

A szakértő azt is elmondta, hogy a felhasználási feltételek, a különleges címkézési követelmények vagy az allergiával kapcsolatos információk is meghatározásra kerülnek a folyamat során: "Csak olyan új élelmiszerek hozhatók forgalomba, amelyek engedélyezettek és szerepelnek a jegyzékben, a jegyzékben meghatározott feltételekkel összhangban. A laboratóriumi húsra vonatkozóan jelenleg nincs ilyen engedély. Szingapúrban már engedélyezett a laboratóriumi hús, és Izrael is az élvonalban van".

Az AFP kulcsszavas kereséssel nem talált olyan sajtóbeszámolót, ami a laboratóriumi húsra vonatkozó uniós engedélyről szólt volna. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság 2024. február 13-án közölte az AFP-vel, hogy az ilyen termékeket az új élelmiszerekről szóló rendelet rendelkezéseinek megfelelően engedélyeztetni kell, mielőtt az EU piacán forgalomba hozhatók lennének: "A rendelet 2018-as bevezetése óta biztonságossági értékelésre beérkezett csaknem 300 új élelmiszerre vonatkozó kérelem közül még nem érkezett hozzánk egyetlen olyan kérelem sem, amely a sejtkultúrákból származó állati eredetű élelmiszerek kockázatértékelésére irányult volna".

Sajtócikkek szerint egy német élelmiszeripari vállalat egyik leányvállalata tárgyalásokat kezdett az EFSA-val a laboratóriumban termesztett húsról. Az EFSA azonban még nem kapott hivatalos kérelmet a vállalattól. A szervezet 2024. február 13-án azt közölte: "A vállalat valószínűleg hamarosan benyújtja a dossziét, mert a benyújtás előtt általános tanácsot kért tőlünk".

Egy vegán burger 2019 januárjában a nevadai Las Vegasban egy rendezvényen.
Robyn Beck / AFP

2023 novemberében az olasz kormány betiltotta a laboratóriumban termesztett húst (archivált link). A magyar agrárminiszter 2024 januárjában jelentette be, hogy a magyar kormány az olasz példát kívánja követni (link archiválva).

Nincs információ arról, hogy gyár nyílna Németországban

A Facebook-posztok azt is állítják, hogy a német közmédia, a "Radio BB" már "reklámokat futtat" egy laboratóriumban termesztett húsgyárról, ami a Berlin környéki Brandenburg tartományban fog megnyílni. Ezek az állítások azonban szintén pontatlanok.

A berlini és brandenburgi BB Radio magánrádió vezetőségének egyik asszisztense 2024. február 12-én a következőket írta az AFP-nek: "Az Ön megkeresésére végzett kutatásom során kiderült, hogy a BB Radio-ban semmilyen reklámot nem sugároztak ebben a témában." A BB Radio nem tud szerkesztőségi anyagról sem ilyen témában.

Lehetséges, hogy a Facebook-posztok valójában a német közmédia RBB ("Rundfunk Berlin-Brandenburg", azaz Berlin-Brandenburg Televízió és Rádió) nevű helyi ágára utalnak, és nem a "BB Radio"-ra. Az RBB-nek tényleg volt egy adása, amiben a Redefine Meatről is szó volt, még 2023 májusában, de ez a riport egyértelműen kifejti, hogy a cég termékei növényi alapanyagokból készülnek (archivált változat).

A brandenburgi szociális, egészségügyi, integrációs és fogyasztóvédelmi minisztérium sajtószóvivője 2024. február 13-án az AFP-nek azt írta: "Minisztériumunknak jelenleg nincs tudomása az ön által küldött Facebook-bejegyzésben leírt Redefine Meat gyártási folyamatról". A minisztérium azt is közölte, hogy nem tudnak más gyártók hasonló terveiről sem.

Szerzői jog © AFP 2017–2024. Minden jog fenntartva.
Szerző
Ede ZABORSZKY / Katharina ZWINS / AFP Ausztria