Ezt a táncoló férfiról készült videót úgy módosították, hogy az arc Zelenszkijre hasonlítson

Minden jog fenntartva. A weboldalon található AFP-tartalmak bármilyen felhasználására a https://www.afp.com/en/terms-use oldalon elérhető felhasználási feltételek vonatkoznak. A weboldalon elérhető AFP-tartalmak elérésével és/vagy használatával Ön elfogadja a fent említett felhasználási feltételeket. Az AFP-tartalmak bármilyen felhasználása az Ön kizárólagos és teljes felelősségére történik.

Egy 2020-as videót, ami egy piros trikóban keleties táncot járó férfit ábrázol, úgy módosítottak, hogy a felvételen Volodimir Zelenszkij arca látszódjon az eredeti táncos arca helyett. A videoklipet több ezer alkalommal osztották meg a közösségi médiában különböző nyelveken, köztük magyarul is, az ukrán elnököt gúnyoló kommentek kíséretében. Az eredeti videó azonban egy fiatal orosz táncostól származik, aki a saját közösségi média profilján tette közzé a felvételt. Az eredeti táncos arcát digitálisan manipulálták.

Az ukrán elnök, aki korábban humoristaként dolgozott, visszatérő célpontja a Kreml-párti közösségi média posztoknak. A bejegyzések rendszerint gúnyolják vagy rágalmazzák Volodimir Zelenszkijt. A hamis posztok gyakran azokat az alaptalan állításokat visszhangozzák, amelyek azután árasztották el a közösségi médiát, hogy Oroszország 2022 februárjában lerohanta Ukrajnát.

A kérdéses videót, melyen az ukrán elnök látszólag egy buliban hastáncol, 2024 január eleje óta már több százszor osztották meg magyarul a Facebookon, például itt és itt. A videó olyan hozzászólások kíséretében terjed, mint: "Szégyen hogy egy ilyen bugris egy ország vezetője lehet", vagy "Nem csoda, hogy ez a bohóc vágóhídra viszi az embereket".

De a videón látható férfi nem Zelenszkij. A videót manipulálták. Egy internetes keresés tanulsága szerint az eredeti felvétel 2020-ból származik, egy orosz táncos töltötte fel a TikTok-ra, aki egyben modell is.

Példák a manipulált videóra magyarul. 2024. január 16-án készült képernyőképek

Ugyanezt a hamisított videó angolul, görögül és spanyolul is terjed, hasonló hamis állításokkal, amelyek szerint azon az ukrán elnököt látni, amint táncol.

Orosz táncos

Egy fordított videókeresés egy 2020 októberében közzétett videóhoz vezetett minket, ami a "vusaaal" nevű TikTok-fiókon jelent meg (itt archiválva). Ezen a videón nem tűnik fel Zelenszkij arca. A videón látható férfi ugyanazt az öltözéket viseli, mint amit a hamis posztokban is látni.

@vusaaal Танцы, мои танцы, как вам ? Современна или восток ? #рекомендации#рек#НиШагуБезDETTOL#танцы♬ оригинальный звук - Insta: Vusaaaal

A videó felirata oroszul: "A tánc, az én táncom, mit gondolsz? Modern vagy keleti?"

Összehasonlítva ezt a videót a Facebookon megosztottal, egyértelműen látni, hogy ugyanarról a felvételről van szó, attól eltekintve, hogy a hamisított verzióban az ukrán elnök arcát vágták a táncos arca helyére, ahogy az alábbi képernyőfotó-összehasonlításon is látható:

A TikTok-on látható eredeti videó (balra) és a közösségi médiában terjedő, manipulált változat. A képernyőképek 2024. január 16-án készültek.

A TikTok-fiókján "vusaaal" a kiemelt videók közé kitette ugyanennek a videónak egy 2022. januári változatát is (itt és itt archiválva). A videón szereplő férfi más, általa feltöltött TikTok-videókban is megjelenik, ugyanilyen táncot járva.

"Vusaaal"-nak egy Instagram-fiókja is van, ahol Vuszal Mehtjev néven szerepel. A bemutatkozása szerint Mehtjev blogger, aki szerepelt egy orosz valóságshowban is. Mindkét közösségi oldalán rendszeresen posztol videókat és fotókat, melyeken táncol vagy modellként pózol.

Az AFP megpróbálta elérni Mehtjevet a közösségi oldalain keresztül, de a férfi a cikk megjelenésének időpontjáig nem válaszolt.

Zelenszkij a dezinformáció visszatérő célpontja

Zelenszkij a szórakoztatóiparban dolgozott színészként és komikusként, mielőtt 2019 áprilisában Ukrajna elnökévé választották.

Már számos olyan hamis állítás kezdett terjedni az interneten, amiknek az ukrán elnök volt a célpontja, mint például hogy "undorítóak" nevezte a magyarokat, vagy hogy megvásárolta Goebbels náci vezető egykori villáját.

2023 szeptemberében egy másik hamisított videót terjedt el a közösségi médiában, amin állítólag azt lehetett látni, ahogyan Zelenszkij táncol. Utóbbi esetben az ukrán elnök arcát egy argentin táncoséra montírozták rá.

Zelenszkijről még 2014-ben készült egy videó, amiben magas sarkú cipőben és szűk nadrágban táncol, amikor komikusként egy ukrán fiúzenekar videóját parodizálta – erősítette meg a Snopes tényellenőrző online oldal.

Az AFP más, az oroszok ukrajnai háborújával kapcsolatos tényellenőrzései itt olvashatóak.

Szerzői jog © AFP 2017–2024. Minden jog fenntartva.
Szerző
Théophile BLOUDANIS / Ede ZABORSZKY / AFP Görögország