Horogkeresztes zászló előtt pózoló Orbánról terjed egy kép, de ez csak egy paródiaoldal terméke

A cikk elkészítésében közreműködött: Német Szilvi.

A manipulált fotó a portugál közösségi médiában kezdett terjedni májusban, de az elmúlt napokban sok magyar felhasználó is megosztotta.

Június 17-én és 18-án számos magyar nyelvű Facebook-csoportban megosztottak egy fotót, amelyen Orbán Viktor egy horogkeresztes zászló előtt látható, három másik férfi társaságában.

A CrowdTangle alkalmazás segítségével 21, a fotót tartalmazó bejegyzést találtunk, a legnépszerűbb 94 megosztásig jutott. A fotót posztolták többek között az „RTL – Híradó II”, a „Csatlakozzunk az Európai Ügyészséghez” és a „Fidesz és Orbán Viktor ellenesek csoportja” nevű nyilvános csoportokba.

Forrás: CrowdTangle

A Facebook azóta eltávolította a posztokat, valószínűleg azért, mert a horogkeresztes zászló megjelenítése sérti a portál közösségi alapelveit. (Az alapelvek tiltják az olyan tartalmakat, amelyek dicsőítik, érdemileg támogatják vagy képviselik a nácizmus ideológiáját.)

Az egyik eltávolított bejegyzésben az állt, hogy Orbán „portugál szélsőjobbos barátaival” látható a fotón. Ebbe az irányba indultunk, amikor a kép valódiságát ellenőriztük.

Honnan származik a horogkeresztes fotó?

A Google fordított képkeresési funkciójának segítségével a horogkeresztes képet megtaláltuk a Poligrafo portugál tényellenőrző oldal május 11-i cikkében.

A cikkből kiderül, hogy a képen Orbán balján, sötétzöld felsőben André Ventura, a portugál jobboldali populista Chega párt elnöke látható, Ventura mellett pedig, fehér ingben Diogo Pacheco de Amorim, a párt parlamenti képviselője.

A fotót eredetileg egy Ventura nevét viselő Twitter-oldal osztotta meg május 6-án éjjel 11 után. Ez a bejegyzés jelenleg is elérhető.

Ez az oldal azonban a Poligrafo cikke szerint csupán egy paródiaoldal - erre valóban számos jel utal. Bár első ránézésre hasonlít a politikus hivatalos oldalára, valójában a felhasználónévben (@AndreCVentora) "u" helyett "o"-val szerepel a politikus neve, 2022 szeptemberében alapították, és jelenleg kevesebb mint 1200 követővel rendelkezik. Több ponton torzítja a politikus üzeneteit (míg a hivatalos oldalon szereplő mottó szerint a poltikus célja "Portugália megváltoztatása", a pariódaoldalon ebből már "Portugália tönkretétele" lett, a logóban pedig "portugál Adolfo"-ként hivatkoznak a politikusra.)

Ezzel szemben a politikus hivatalos Twitter-oldala több mint 130 ezer követővel rendelkezik, és május 6-án szintén posztolt az Orbán-találkozóról (majdnem 10 órával a horogkeresztes kép előtt), azonban a hivatalos Twitter oldalon egészen más kép szerepel.

Ez a kép ugyanazt a helyszínt ábrázolja, mint a paródiaoldalon közzétett horogkeresztes fotó, a hátterében azonban nem horogkeresztes zászló látható, hanem Puskás Ferencről készült képek és a Puskás Akadémia csapattablói.

Ventura Twitter-posztja szerint Orbán a Puskás Akadémia épületébe invitálta őt.

Egy nappal korábban a magyar kormány is közzétette, hogy André Ventura május 5-én a Karmelita Kolostorban is találkozott Orbánnal, később pedig előadott a CPAC Hungary konferencián.

Hol van az eredeti kép?

A Ventura által közzétett képen tehát beazonosítható az eredeti helyszín, a Puskás Akadémia egyik épülete. A portugál pártelnök azonban itt kettesben van a magyar miniszterelnökkel, és a testtartásuk is más, mint a horogkeresztes fotón, ezért ez a felvétel nem lehetett a manipulált kép alapanyaga.

A Lakmusznak sikerült rábukkannia a horogkeresztes képen szereplő negyedik személyre (Orbán mellett csíkos ingben, kackiás bajusszal). Ő Ricardo Regalla Dias Pinto, André Ventura kabinetfőnöke.

Regalla Twitter-oldalán pedig megtaláltuk azt a négyes beállítást is, ami visszaköszön a horogkeresztes képen. A háttérben itt is Puskás-képek vannak.

Regalla május 6-án, magyar idő szerint délután 4:11-kor posztolta ki a négyes csoportképet Twitter-oldalára, Ventura paródiaoldalára pedig május 6-án este 11:08-kor került ki a kép a horogkeresztes háttérrel.

Az eredeti kép tehát a Ricardo Regalla Dias Pinto által közzétett fotó, valószínűleg ennek a hátterét manipulálták utólag, és cserélték le a Puskás-képeket horogkeresztes zászlóra.

Azért megkérdeztük a Puskás Akadémia sajtóosztályát, hogy tényleg náluk készült-e a fotó, és pontosan melyik épületükben, illetve hogy a valóságban mi látható a helyszín mögötti falszakaszon. Ha válaszolnak, frissítjük cikkünket.

(Címlapi kép forrása: André Ventura/Twitter)

Teczár Szilárd
2012-ben diplomázott az ELTE-n média és kommunikáció szakon, ugyanebben az évben jelent meg az első cikke a Magyar Narancsban. 2013 és 2022 között a hetilap állandó szerzője volt, belpolitikáról és európai uniós témákról írt. Főként ezekkel a témákkal foglalkozik a Lakmusz újságírójaként is, 2022 októberében csatlakozott a csapathoz