Így szállt bele a kormánypropaganda Magyar Péterbe

A kezdeti csönd után először Magyar lemondásának részleteit kezdték firtatni. Tegnapra már a Megafon is jelentkezett egy manipulatívan összevágott videóval, és személyeskedő kommentharcba kezdtek Varga Judit volt férjével.

A 444 által kirobbantott kegyelmi botrány csúcsán - Novák Katalin és Varga Judit lemondását követően - szombat este rakta ki Magyar Péter az első kritikus hangú posztját. Ebben arról írt, hogy nem akar “olyan rendszer részese lenni, amelyben az igazi felelősök nők szoknyája mögé bújnak, ahol Tónik, Ádámok és Barbarák vígan röhöghetnek a markukba,” és lemond a két állami vállalatban viselt pozíciójáról.

A nagy visszhangot kiváltó bejegyzés másnapján Magyar arról is posztolt, hogy fel van rá készülve, hogy a döntése miatt támadni kezdi majd a “propagandagépezet”:

“Tisztában vagyok vele, hogy a rogáni propagandagépezet szemében a mai naptól egyszerre leszek áruló, bűnöző, bosszúálló, pszichopata, drogos, gyerekverő, brüsszelita, sorosbérenc, háború párti, stb… Egyik sem vagyok. Volt szerencsém személyesen is megismerni a rendszer és a szolgálatok működését, ezért tudatában vagyok annak, hogy mostantól minden eszközzel megpróbálnak majd vádolni, lejáratni, ellehetetleníteni”

Úgy tűnik, ez a kampány elkezdődött. Nézzük sorban, mi történt azóta!

Vasárnap: az interjú

Február 11. 20:35-22:11

Magyar Péter élő interjút adott a Partizánnak, amelyben több problémakörre kitért a NER működésével (és ahogy ő fogalmazott, Magyarország családi részvénytársasággá válásával) kapcsolatban.

Különösen keményen kritizálta Rogán Antalt, aki a miniszterelnök kabinetfőnöke és a kormányzati kommunikáció legfőbb irányítója. Többek közt arról beszélt, hogy Rogán szinte teljes kommunikációs kontrollt gyakorol, ha kell, magánéleti kérdésekbe is beleszól. Ezeknek az állításoknak az alátámasztására Magyar saját, konkrét eseteit hozta fel példaként, mint a válásuk és a balatonhenyei házuk "csok-ügye”.

A felvételt vasárnap este óta több mint 1,6 millióan látták, a kormánytól független sajtóban címoldalakon szerepelt az interjú összefoglalója.

A post shared by partizán (@partizanpolitika)

Február 11. 23:07

Az Indexen viszonylag későn, 23:07-kor, semmitmondó címmel jelent meg csupán az interjú összefoglalója. Ahogy a Telex elemzése rámutatott, az Index olvasói “csak homeopátiás adagot kapnak” az elmúlt évek egyik legsúlyosabb fideszes kibeszéléséből: nemcsak a partizános interjúból maradtak ki a legélesebb állítások, Magyar Péter első posztjáról szóló indexes cikkből már megjelenés után, utólag törölték ki a Rogán Antalra vonatkozó részeket.

Fent az Index-cikk eredeti verziója (kiemelés: Lakmusz), és alább a ma is elérhető, megkurtíott változat.

A kormányzati média vezető kiadványaiban, például az Origón, a Magyar Nemzetben vagy a közmédia Híradójának weboldalán egyáltalán nem számoltak be az interjúról.

Hétfő: a lemondás részletei

Február 12. 16:55

Magyar Péter interjúját közel egy napos kormánypárti hallgatás követte: sem vezető politikusok, sem a kormánypárti sajtó, sem fideszes megmondóemberek nem reagáltak Magyar állításaira. Orbán Viktor - aki Novák Katalin és Varga Judit lemondását azóta sem kommentálta - hétfő délutánra sajtófőnökén keresztül reagált:

„Reménytelen helyzetben lévő emberek kétségbeesett próbálkozásával a kormány nem foglalkozik” - ezt válaszolta a Telexnek Havasi Bertalan, amikor arról kérdezték, hogy mi a miniszterelnök álláspontja Magyar Péter állításaival kapcsolatban.

Február 12. 17:33

Röviddel ezután az Index forult rá először a Magyar Péterrel kapcsolatos első olyan témára, amelyre később több kormánypárti médium is rá tudott csatlakozni: arról közöltek cikket , hogy Magyar Péter nem maga mondott föl az MBH Banknál, hanem „eltávolították”. A lap a Nemzetgazdasági Minisztériumra (NGM) válaszára hivatkozva írta, hogy 2024. január 18-án a minisztérium kezdeményezte Magyar Péter megbízásának visszavonását.

Február 12. 20:04

A Telex elmagyarázta, hogy bár az NGM már jelezhette az MBH-nak, hogy nem szeretne Magyar Péterrel dolgozni, ez a gyakorlatban még nem jelent eltávolítást vagy felmentést, tőzsdei cég esetében a folyamat nem ilyen egyszerű.

Mire a Telex cikke megjelent, az Index eredeti cikkének megfogalmazását finomították: a „Varga Judit volt férje nem lemondott az óriásbankban, hanem eltávolították” címben az “eltávolítás”-t arra cserélték, hogy: ”(...) a minisztérium kezdeményezte megbízatása visszavonását”.

Kedd: rákapcsol a Megafon is

Február 13. 14:18

Az Index nyomában a kormánypárti sajtó több kiadványa görgeti tovább Magyar felmondásának körülményeit boncoló sztorit. Érdekesség, hogy kedden elsőként, 14:18-kor a Magyar Nemzetben egy névtelen szerzőjű cikkben jelent meg ezzel kapcsolatos új elem: az újság “információi szerint” a minisztérium már január 18-án értesítette Magyart megbízása visszavonásáról, melyre reagálva Magyar azt kérte, hogy március 15-ig maradhasson. Ezt a névtelen cikket osztotta meg 14:57-kor az Origo majd a Pesti Srácok is.

Február 13. 15:33

Ehhez képest valamivel később, 15:33-kor jelent meg az Index újabb cikke a témában, ez azonban már névvel. Ugyanaz a Szabó Gyula írta, aki azt a cikket is, amelyből utólag távolították el a Rogán Antal számára kellemetlen részeket. Az Index-cikk szintén saját infóként prezentálja (az NGM-től kapott válaszra hivatkozva), hogy Magyart január 18-án értesítették a megbízás visszavonásáról, erre ő “SMS-ben reagált, amelyben jelezte lemondási szándékát, március 15-ig határidővel.”

Estére Magyar kiposztolta az MBH felügyelőbizottságából történő (február 10-i hatályú) lemondó nyilatkozatát, és azt is írta, hogy “A valótlanságokat terjesztő sajtótermékek ellen sajtó-helyreigazítási eljárást indítok és ha szükséges, személyiségi jog pert is.”

Feburár 13. 14:33

Kedd délutánra rákapcsolt a Megafon is, amelynek a finanszírozása - átláthatatlan módon, de bírósági ítélet szerint is kijelenthetően - részben közpénzből történik.

A Polticial Capital összessítése szerint a Megafon 4 nap alatt 29 hirdetést indított, amelyekre összesen legalább 10 525 000 forintot költöttek.

A Megafon által fizetett “influenszerek” a kegyelmi botrány kellős közepén főként azzal vannak elfoglalva, hogy több millió forintos hirdetésekben próbálnak pozitív fideszes üzenetet kreálni a lemondásokból, azonban Bohár Dániel volt az első, aki Magyar Péterrel is elkezdett foglalkozni.

Magyar partizános interjújából kizárólag azokat a részeket emelte ki, amelyekben Magyar nem közöl érdemi információt, és “nem tudom”, “fogalmam sincs” vagy hasonló mondatokkal hárítja a kérdéseket. Hasonlóan manipulatívan összevágott videót készített már korábban a Megafon a momentumos Fekete-Győr Andrásról, Bohár ezzel állította párba Magyart.

Frissítés (február 14. 15:40): Bohár videóját (ami már most több mint 7 ezer reakciónál és 1,2 ezer megosztásnál jár) a Megafon elkezdte pénzért is hirdetni. Hogy pontosan mennyiért, az csak később derül ki, a Meta jelenleg gyűjti erről az adatokat.

Frissítés (február 16. 13:00): Bohár összevágott videójának hirdetésére 2 nap alatt legalább 3,5 millió forintot költöttek el. Február 15-én megjelent újabb videójára további 600 ezer forintot költöttek. De azóta jelentkezett videóval Deák Dániel és Szarvas Szilveszter, ezekre összesen 2,5 millió forintot költöttek.

Magyar Péter azonban kommentben reagált Bohár Dánielnek, amelyhez linkelte a teljes videót is.

A kommentharcba beszálltak a Megafon más tagjai is, például Deák Dániel és Szarvas Szilveszter is. Többek közt olyan megjegyzéseket tettek Magyarra, mint hogy „Óriási hisztiket csapott a minisztériumban”, „a munkatársak összenevettek a háta mögött” és amúgy is „nem lehet komolyan venni”.

Magyar a kommentszekcióban még szerdán is válaszolgatott a megafonosoknak, az adok-kapok már odáig is elment, hogy valóban Magyar kezelt-e korábban Varga Judit Facebook-oldalát, vagy csak fotókat válogatott hozzá.

Bohár Dánielt estére már egy feltehetően áthallásosnak szánt posztban azt írta: “Geréb áruló lett. Elárulta a Pál utcai fiúkat.”

Ne felejtsük el azt sem, hogy kedd délutánra Nagy Feró is szükségét érezte, hogy megszólaljon az ügyben, Bohárhoz hasonlóan árulást emlegetve:

“Ha valaki kiszáll valahonnan, akkor nem sz*rik vissza a fészekbe. Amit ő csinál, azzal elárulta azt, amiben eddig részt vett” - osztotta meg a gondolatait az rtl.hu-val.

Mi a reakció mindeközben Magyar Péter állításaira?

A 444 összegyűjtötte azokat a konkrétumokat, amelyekről Magyar az interjúban beszélt, és kérdéseket küldött az érintetteknek.

Rogán kommunikációs csúcsminisztériumának sajtókapcsolati e-mail címéről annyi üzenet jött vissza:

“Ez az e-mail cím üzeneteket nem fogad”

A 444 tavalyi dokumentumfilmje, a Valótlanul korábbi eseteken keresztül tárja fel, hogyan működnek a propagandamédia lejáratókampányai. Ezeket kezdetben főként politikai ellenfelekkel szemben használták, de a film arról szól, hogy mára már bárki célpont lehet.

Zöldi Blanka
Zöldi Blanka, a Lakmusz főszerkesztője közel tíz éve dolgozik újságíróként. 2014-ben az Origónál kezdte pályáját, majd az Abcúgnál dolgozott, később pedig Brüsszelben foglalkozott gazdasági újságírással. 2017-től a Direkt36 oknyomozó központ újságírója, majd szerkesztője volt. Részt vett több nemzetközi nyomozásban és az Orbán család állami üzleteinek feltárásában. Óraadóként rendszeresen oktat egyetemeken, oknyomozó újságírás kurzust tartott például az ELTE-n és a Metropolitan Egyetemen.