Hiába vádolják keresztényellenességgel, Biden elnök nem nyilvánította “a transzok napjává” húsvétvasárnapot

A magyar kormánypárti médiában is botrány lett belőle, hogy az amerikai elnök hivatalos közleményben emlékezett meg a transzgender láthatóság napjáról, ami idén éppen egybeesett a keresztény ünneppel.

A Megafon, egyik Facebook-oldala, “A kopasz oszt” - illetve a tartalmait készítő Filep Dávid - március 31-i Facebook posztjában (archív) adott hangot felháborodásának, miszerint “Biden a transzok napjává nyílvánította a húsvét vasárnapot, amikor Jézus feltámadását ünnepeljük.”

Az állítása azonban nem igaz.

A transz közösség 2009 óta március 31-én ünnepli a transzgender láthatóság napját, amelyre Biden elnök már 2021-ben is hivatalos támogató nyilatkozattal hívta fel a figyelmet. A Fehér Ház azóta is minden évben kiad az ünnepnap kapcsán egy hivatalos támogató nyilatkozatot. Idén azért lett botrány a dologból, mert március 31-e éppen húsvétvasárnapra esett.

A félreértést vagy ferdítést a Reuters és számos tényellenőrző oldal is helyretette, a magyar kormánymédiában ennek ellenére továbbra is rendületlenül terjed.

Mutatjuk, mi történt valójában.

A Fehér Ház 2024. március 29-én közleményben hívta fel a figyelmet, hogy 2024. március 31-e a transzgender láthatóság napja. Márpedig a transznemű amerikaiak “akár a közösségüket szolgálják, akár a hadseregben szolgálnak, akár családot alapítanak vagy vállalkozásokat vezetnek, hozzájárulnak Amerika gyarapodásához. Megérdemlik ugyanazokat a jogokat és szabadságjogokat, mint minden más amerikai, beleértve a legalapvetőbb szabadságot, hogy önmaguk lehessenek” - szögezte le a közleményben Biden elnök.

A Fehér Ház közleménye azonban nem értelmezhető hivatalos emléknapnak nyilvánításként, inkább egyfajta támogató gesztus a transznemű közösség felé, akik már tizenöt éve ezen a napon, március 31-én ünneplik a transzgender láthatóság napját.

A transzgender láthatóság napját 2009. március 31-én tartották meg először, Rachel Crandall-Crocker transzgender aktivista és pszichoterapeuta kezdeményezésére, azzal a céllal, hogy megünnepeljék a transznemű embereket és a társadalomhoz való hozzájárulásukat, valamint, hogy felhívják a figyelmet az őket világszerte érő hátrányos megkülönböztetésre.

Március 31-e idén épp húsvétvasárnapra esett, a kormánypárti médiabirodalomhoz tartozó Világgazdaság pedig amerikai forrásokra hivatkozva rögtön megírta, az USA-ban belpolitikai botrány kerekedett abból, hogy a Fehér Ház „a transz láthatóság napjának” nyilvánította húsvétvasárnapot. A cikk szerint Karoline Leavitt, Donald Trump szóvivője a FOX News műsorában már azt mondta, hogy amit Biden tett, az az “arculcsapása a keresztényeknek”, és hogy a Biden-adminisztráció szándékosan provokált ezzel a döntéssel, hogy a “legszentebb” napra “tette” a transzgender láthatóság napját. Mike Johnson republikánus házelnök a Politicónak pedig már úgy nyilatkozott, hogy a “Biden-féle Fehér Ház elárulta a húsvét központi üzenetét, Jézus Krisztus feltámadását”.

A hír végigfutott a kormánymédián. A Világgazdaság cikkét szemlézte az Origo, a Hirado.hu, a Ripost, a szlovákiai magyar nyelvű portál, a Körkép.sk, de még a Politikai Hobbista áprilisi 2-i adásában is körbejárták a témát.

Pedig valójában a transzgender láthatóság napja egyáltalán nem mindig esik egybe húsvétvasárnappal.

A húsvét ugyanis “mozgó ünnep”: a római húsvétszámítás szerint a tavaszi napéjegyenlőséget (március 21.) követő holdtölte utáni vasárnapon van, legkorábban március 22-én, legkésőbb április 25-én.

Biden elnök először 2021-ben emlékezett meg a mostanihoz hasonló hivatalos formában transznemű láthatóság napjáról. Ezzel ő lett az első amerikai elnök, aki ilyen gesztust tett a transznemű közösség felé. Ebben az évben köze sem volt ennek a napnak a húsvéthoz: a keresztény ünnep ugyanis április 4-re esett. Ahogyan a következő két évben sem volt átfedés: 2022-ben április 17-én, 2023-ban pedig április 9-én volt húsvétvasárnap.

Biden elnök köszönti a Fehér Ház húsvéti ünnepségén megjelent vendégeket, 2024. április 1-én. (Fotó: Chip Somodevilla / Getty Images North America / Getty Images Via AFP)

2009 óta a húsvétvasárnap mindössze egyetlen alkalommal, 2013-ban esett március 31-ére, legközelebb pedig 2086-ban lesz ilyen.

A vallásos, hithű katolikus Biden elnök egyébként idén március 31-én a húsvétról és Jézus feltámadásáról is megemlékezett. Egy közleményben küldte feleségével, Jill Bidennel közösen “a legmelegebb jókívánságaikat” a húsvétvasárnapját ünneplő keresztényeknek.

Címlapi kép: Chip Somodevilla / Getty Images North America / Getty Images Via AFP

Totth Benedek
Műfordító, szerkesztő, író, tizenöt évig dolgozott szabadúszóként a könyvkiadásban. Regényeket, novellákat, színdarabokat fordított (többek közt Cormac McCarthy, Aldous Huxley és Hunter S. Thompson műveit), majd szerkesztőként dolgozott több kiadónál. Az első regénye a Margó-díjas Holtverseny volt, ezt követte 2017-ben Az utolsó utáni háború. Eddig főként irodalmi folyóiratokban publikált, 2023 őszén kezdett újságot írni a Lakmusznál.