Julija Navalnaja, Navalnij özvegye a dezinformáció célkeresztjében

Minden jog fenntartva. A weboldalon található AFP-tartalmak bármilyen felhasználására a https://www.afp.com/en/terms-use oldalon elérhető felhasználási feltételek vonatkoznak. A weboldalon elérhető AFP-tartalmak elérésével és/vagy használatával Ön elfogadja a fent említett felhasználási feltételeket. Az AFP-tartalmak bármilyen felhasználása az Ön kizárólagos és teljes felelősségére történik.

2024. február 16-án az orosz hatóságok bejelentették Alekszej Navalnij Kreml-kritikus aktivista és politikus halálát. Sok nyugati vezető az orosz kormányt hibáztatja a halálesetért. Eközben Navalnij özvegyéről, Julija Navalnajáról egy olyan fotó kezdett el terjedni a közösségi médiában, amin egy férfival látni egy tengerparton. A felhasználók azt állítják, hogy a kép nemrég készült, és Navalnaja új barátját látni rajta. A posztok azt sugallják, hogy a nyilvános szerepléseken Navalnij özvegye csak megjátszotta, hogy gyászol. A fotó azonban 2021-ben készült és ez állítás ráadásul csak egy a Julia Navalnaját célzó támadások közül.

Egy hónappal az orosz elnökválasztás előtt a helyi hatóságok bejelentették, hogy 2024. február 16-án meghalt Alekszej Navalnij, a Kreml-egyik legszókimondóbb kritikusa azon a sarkköri büntetőtelepen, ahol fogva tartották.

Navalnijt 2021 elején tartóztatták le, miután egy életveszélyes mérgezést követően visszatért Oroszországba. Az vezető orosz ellenzéki személyiség csaknem 300 napot töltött legzordabb börtönkörülmények között. Oroszország az elmúlt években fokozta a rendszerrel szemben kritikus hangok elnyomását, különösen az Ukrajna elleni invázió két évvel ezelőtti megindítása óta.

Navalnij halálhíre felháborodást váltott ki Oroszországban és a nyugati országokban is. Számos nyugati politikus Moszkvát okolja a halálesetért.

Navalnij szóvivője, Kira Jarmish 2024. február 19-én azt nyilatkozta, hogy a nyomozók nem adják át Navalnij holttestét a hozzátartozóknak és "a következő 14 napban egy vegyi vizsgálatot terveznek elvégezni".

2024. február 22-én Navalnij anyja azt nyilatkozta, hogy a hatóságok azt mondták neki, lezárult a holtest vizsgálata, de a fia holtestét továbbra sem adták ki neki.

Nem sokkal Navalnij halála után terjedni kezdett a közösségi médiában egy fotó Julija Navalnajáról. A képen mosolyogva, rövidnadrágban látható a tengerparton, egy férfival együtt. A felhasználók cinikus kommentekkel osztották meg a képet, hogy így járassák le Navalnij feleségét és ezáltal Navalnij küzdelmét is.

A kép magyarul is terjed, azzal az állítással, hogy Navalnajának már "régen új élettársa van". A képen angolul azt olvasni: "Én és az új barátom nagyon le vagyunk törve, amiért meghalt a férjem".

A kép a Facebookon magyarul. A képernyőmentés 2024. február 22-én készült

Hasonló bejegyzéseket már német, bosnyák, valamint francia, angol és olasz nyelvű felhasználók is megosztottak.

A kép már több éves

De a Julija Navalnajáról jelenleg terjedő fotó már régi. Egy fordított képkeresés megmutatta, hogy a fotót 2021-ben töltötték fel a "tot_samy_chichvarkin" Instagram-fiókra. Ez Jevgenyij Csicsvarkin, egy 49 éves orosz milliárdos profilja.

Csicsvarkin 2021. augusztus 17-én tette közzé azt a fotót, amin a tengerparton látható Julija Navalnaja társaságában. "A jövő Oroszországának gyönyörű first ladyjével @yulia_navalnaya.Fotó: #harcostársam Szabadság @navalny-nak !" – írta a kép mellé, amely a leírás szerint a lett tengerparti Jurmalában készült.

Pillanatkép az Instagram-posztról, a dátumot az AFP emelte ki. A képernyőmentés 2024. február 20-án készült

Az Euroset vezető orosz mobiltelefon-kiskereskedelem társalapítója és korábbi tulajdonosa 2008-ban költözött az Egyesült Királyságba, miután eladta a cégét. Oroszországban emberrablással és zsarolással vádolták meg, és 2011-ig nemzetközi körözés alatt állt. Oroszország sokáig követelte a kiadatását, de végül megszüntették az ellene folyó büntetőeljárást.

A Time magazin beszámolója szerint 2010 óta több mint 100 000 amerikai dollárt küldött barátjának, Alekszej Navalnijnak, hogy finanszírozza Vlagyimir Putyin elnök elleni harcát. A Reuters szerint állítólag a Navalnij 2020-as mérgezését követő orvosi költségek egy részét is ő fedezte.

A Julija Navalnaja társaságában készült fotójának közzététele 2021-ben a média figyelmét is felkeltette. Az orosz kormányt megelőzve, 2022 márciusában saját magát feloszlató, független orosz Eko Moszkva rádiónak adott interjújában Csicsvarkin ironikus felhanggal így magyarázta a képet: "Az emberek irigykednek: ők is Julija Navalnaja, egy gyönyörű és erős nő, egy potenciális first lady társaságában akarnak sétálni a tengerparton". Majd így folytatta: "Egy férjes asszonnyal is elmehet sétálni az ember. És gondolhatják, hogy nem voltunk egyedül...".

Hamisított számlák mint állítólagos bizonyítékok

Navalnaja rendszeresen célpontja az olyan pletykáknak, amiknek az ő vagy Navalnij lejáratása a céljuk. A közösségi médiában "politikai escortnak" bélyegezték a Csicsvarkinnal készült közös fotó miatt.

Ez a narratívát a pravda-fr.com, pravda-en.com és pravda-de.com weboldalak terjesztették. Ezek egy 193 weboldalból álló hálózat részét képezik, aminek az orosz propaganda terjesztése a célja Európában és az Egyesült Államokban, derült ki a Viginum, a külföldi digitális beavatkozás elleni francia szervezet által feltárt adatokból. Az állítás a Telegramon is megtalálható, például egy oroszbarát bolgár félkatonai csoport oldalán.

Más felhasználók a booking.com weboldalról készült képernyőképekkel próbálták alátámasztani azt az állítást 2024 február elején, hogy Navalnaja közösen foglalt le egy hotelszobát Hriszto Grozev bolgár oknyomozó újságíróval még 2023-ban. Ennek az alátámasztására más képeket is terjesztettek, valamint egy videót, amin állítólag Navalnaja volt asszisztensét látni.

Eliot Higgins, a Bellingcat nevű oknyomozó médium alapítója szerint azonban a képen egy 2024 áprilisára szóló, törölt foglalásról van szó. "Egyértelmű, hogy lefoglalták, majd megváltoztatták a dátumokat, hogy meghamisítsák a bizonyítékokat", és úgy tűnjön, mintha 2023-ról lenne szó – magyarázta Higgins.

2024. február 20-i képernyőmentés az X közösségi oldalról

Hriszto Grozev bolgár oknyomozó újságíró az AFP-nek 2024. február 21-én a következőket mondta: "Hogyan válaszolhatnék hamisított bizonyítékokon alapuló állításokra? Ezt a dezinformációs kampányt valóban néhány nappal Navalnij halála előtt indították el, ami arra utal, hogy ez egy előkészítő lejárató művelet része lehetett, amely egy merénylet tervéhez kapcsolódhat".

Julia Navalnaja azt ígéri, folytatja a harcot

Egy olyan kép is terjedni kezdett Julija Navalnajáról, amin azt látni, ahogyan Jevgenyij Csicsvarkint ölelgeti. A hamis fotó angol , német , brazil , bolgár, japán, orosz és thai nyelven is terjedni kezdett.

A fotómontázs legalább 2021 óta kering az interneten. Az AFP által 2013. július 19-én készített eredeti fényképen viszont azt látni, ahogyan Julija Navalnaja a férjét, Alekszej Navalnijt öleli át, akit éppen akkor engedtek ki a börtönből.

A közösségi médiában terjedő manipulált kép és az AFP 2013-as fotója. A képernyőmentések 2024. február 23-án készültek.

Egy 2024. február 19-én készült videóban (archivált link) Navalnaja azt ígérte (archivált link), hogy folytatja férje Putyin elleni harcát, és felhívta Navalnij támogatóit, hogy csatlakozzanak hozzá. "Három nappal ezelőtt Vlagyimir Putyin megölte a férjemet, Alekszej Navalnijt. Putyin megölte a gyermekeim apját. Vele (Putyin) meg akarta ölni a reményünket, a szabadságunkat és a jövőnket" – mondta Navalnaja. "Folytatni fogom Alekszej Navalnij munkáját".

Navalnaja már kát éve nem látta férjét, 2024 február végén éppen a müncheni biztonsági konferencián volt, és ott értesült Navalnij haláláról. Az özvegy már a konferencián megszólalt az ügyben, és Putyint hibáztatta Navalnij haláláért. Megígérte, hogy ki fogja deríteni, "ki és hogyan követte el ezt a bűncselekményt".

Szerzői jog © AFP 2017–2024. Minden jog fenntartva.
Szerző
Théo MARIE-COURTOIS / Ede ZABORSZKY / AFP Franciaország