Kamu kutyapártos matricákat ragasztottak az ellenzéki jelölt plakátjaira egy budapesti választókerületben

Matricákkal, szórólapokkal és plakátokkal támadják Tordai Bencét, az ellenzék egyik jelöltjét. A politikus csapata kifogást emelt a Helyi Választási Bizottságnál, csakúgy, mint a Kutyapárt, akiknek a logójával visszaéltek.

“Kevesebb pöcs, több farok!” - ilyen, a Magyar Kétfarkú Kutyapárt (MKKP) logójával díszített matricákkal ragasztották át Tordai Bence plakátjait Budapest 4-es számú országgyűlési egyéni választókerületében.

A képek forrása: Juhász Veronika Facebook-oldala


Csakhogy a matricákat nem az MKKP készítette, és nem is ők ragasztották fel őket a közös ellenzéki jelölt plakátjaira. Erről Juhász Veronika, a párt önkormányzati képviselője és egyéni jelöltje is beszámolt a Facebookon, jelezve, hogy a választási bizottságnál kifogást emelnek az ügy miatt, “mint ahogyan az EBESZ-t is untattuk már az érdekfeszítő sztori dokumentálásával.”

A választókerületben nem ez az egyetlen, az ellenzék lejáratására tett kísérlet. Egy olvasónk küldött több olyan szórólapot is, amelyek postaládákban landoltak:

Az egyik szórólapon például megismétlik azokat az állításokat, amelyekkel az ellenzéket és a közös miniszterelnök-jelöltet is támadják: 

  • Veszélybe sodornák az országot
  • Eltörölnék a rezsicsökkentést
  • Elvennék a 13. havi nyugdíjat
  • Privatizálnák a kórházakat
  • Elvennék a családi adókedvezményt

Arról, hogy háborúba sodorná-e az ellenzék Magyarországot, mi is írtunk, azt pedig külön cikkben mutattuk be, hányféle módon álltak ki a béke mellett. Arról, hogy ki privatizálná véleménye szerint az egészségügyet, Márki-Zay Péter itt beszélt. A rezsicsökkentésről több ízben (például itt) is elmondta, hogy marad, sőt, ezt még plakátokon is hirdették.

Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt már feljelentést is tett a róla készült lejárató plakátok miatt, amelyek országszerte ellepték a hirdetőoszlopokat és plakáthelyeket.

A Tordai Bence lejáratására készült szórólapok “különlegessége”, hogy nincs rajtuk feltüntetve, hogy kinek a megrendelésére készültek. Ugyanígy került ki a választókörzetben jónéhány plakát is, ilyen feliratokkal:

Az impresszum nélküli plakátok és szórólapok ügyében a választási törvény megsértése miatt az ellenzéki politikus csapata a Helyi Választási Bizottságnál kifogást emelt, erről Tordai Bence beszélt is az alábbi videóban:


 

A választási törvény értelmében ugyanis kampányeszköznek minősül “minden olyan eszköz, amely alkalmas a választói akarat befolyásolására vagy annak megkísérlésére”, a plakátokon pedig fel kell tüntetni a kiadó nevét, székhelyét és a kiadásért felelős személy nevét.

Kis érdekesség: miközben Tordait plakátokon pöcsözik névtelenül, a Kutyapárt logóját hamisan felhasználva, a kormánypárti lapok (például az Origo) napok óta azzal vannak elfoglalva, hogy az ellenzéki jelölt Patkány TV-nek nevezte a Pesti TV-t. Még Varga Mihály pénzügyminiszter is párhuzamot vont közte és Bangóné Borbély Ildikó között (arról, hogy a kampányhajrában hogy posztol a Fidesz, itt írtunk bővebben).

Nem Tordai Bence az egyetlen, akivel szemben ilyen típusú kampány folyik. Korábban megírtuk, hogy megtévesztő módon, egy évekkel ezelőtti videóból kivágott idézetet citálva és elferdítve riogatták Budapest XVI. kerületében a választókat azzal, hogy az ellenzéki jelölt bevándorlókat telepítene a Kertvárosba. A szórólap kiadójaként az Ifjúsági Kereszténydemokraták Szervezete (IKSZ) volt feltüntetve, ám cikkünk megjelenése óta nem reagáltak a szórólappal kapcsolatos kérdéseinkre – így arra sem, hogy valóban az IKSZ megrendelésére készültek-e.

Más módszerekkel is találkozhattunk a kampányban: ahogy arról beszámoltunk, rengetegen lájkoltak és osztottak meg a Facebookon egy olyan videót, amelyben azt állították: az ellenzéki politikusok egy lakossági fórum végén az Internacionálét énekelték. A videó forrása az AntiSzociális Kanális nevű oldal, ahol ugyan ma már a videó megtekintése előtt figyelmeztetést olvashatunk arról, hogy hamis információval van dolgunk, maga a felvétel azonban továbbra is megtekinthető.

Külön cikkben foglalkoztunk azzal is, hogy választási kampány idején bármit lehet-e hazudni, illetve élő beszélgetésben is körüljártuk a kérdést meghívott vendégeinkkel: Fazekas Tamás jogásszal és Bene Márton kutatóval (a beszélgetésről készült videónk itt, cikkünk pedig itt érhető el). Vagy itt meg is lehet hallgatni azonnal: