Egész pályás letámadás: így posztolnak a fideszes politikusok a kampányhajrában

Alig néhány nappal az országgyűlési választások előtt arra voltunk kíváncsiak, milyen üzenetekkel igyekeznek elérni választóikat a közösségi médiában meglehetősen aktív fideszes politikusok. A klasszikus mozgósítás mellett az ellenzékkel szembeni negatív kampány uralja a posztokat - állításaik egy részének azonban nem sok köze van a valósághoz.

Kiket vettünk górcső alá?

Először azt néztük meg, kik szerepelnek a Fidesz-KDNP országos listájának első 10 helyén, illetve hogy nekik hány követőjük van a facebookon (a március 30-i állapotot vettük figyelembe).

  1. Orbán Viktor - 1 216 455 követő
  2. Semjén Zsolt - 57 716 követő
  3. Kövér László - nem használja a Facebookot
  4. Mátrai Márta - nem használja a Facebookot
  5. Gál Kinga - 6177 követő
  6. Kósa Lajos - 38 991 követő
  7. Németh Szilárd - 37 980 követő
  8. Kubatov Gábor - 43 188 követő
  9. Kocsis Máté  - 127 337 követő
  10. Harrach Péter - 41 481 követő


Mivel a tízes listán így két olyan politikus is szerepelt, akinek nincs értelmezhető tevékenysége a Facebookon, ezért azt is megnéztük, hogy kik a legtöbb követővel rendelkező Fidesz-KDNP-s politikusok (ugyanúgy a március 30-i követőszámot néztük). Ez a lista így alakult:

  1. Orbán Viktor - 1 216 455 követő
  2. Szijjártó Péter -  349 189 követő
  3. Varga Judit - 165 947 követő
  4. Kocsis Máté - 127 337 követő
  5. Novák Katalin - 121 127 követő
  6. Varga Mihály - 105 283 követő
  7. Szentkirályi Alexandra - 89 349 követő
  8. Lázár János - 74 640 követő
  9. Gulyás Gergely - 68 170 követő
  10. Dömötör Csaba - 65 895 követő


Novák Katalin frissen megválasztott köztársasági elnök utoljára március 28-án posztolt, és új feladatköréből fakadóan nem is kampányolhat a Fidesznek.

Így összesen 15 politikus Facebook-posztjait néztük át.

Mit néztünk?

Azt összegeztük, hogy a vizsgált politikusok egyetlen nap alatt, március 30-án (szerdán) hány posztot tettek közzé, és ezekben milyen típusú tartalmak jelentek meg. A politikusok Facebook-posztjait az alábbi kategóriákba soroltuk:

  • Mozgósító: Azok a posztok, amelyek kifejezetten a szavazásra (akár az országgyűlési választásra, akár a népszavazásra) buzdítanak
  • Kampányoló: Azok a posztok, amelyekben az adott politikus kampányeseményen (például utcafórumon, átadáson) vett részt, beszámolt valamilyen fejlesztésről, eredményről, vagy arra buzdított, hogy a fideszes jelöltre szavazzanak a választópolgárok
  • Ígérgető: Azok a posztok, amelyben valamilyen, a jövőben megvalósuló fejlesztéssel, választási ígérettel ösztönzik a választópolgárokat arra, hogy a Fideszre szavazzanak
  • Riogató: Azok a posztok, amelyekben kifejezetten az ellenzékkel foglalkoznak, negatív színben tüntetve fel politikai ellenfeleiket
  • Egyéb: Minden más, nem a választáshoz köthető poszt

Összegezve a politikusok Facebook-posztjait, a fenti kategóriák alapján a következő eredményt kaptuk:

  • Összesen 69 poszt született ez alatt az egy nap alatt
  • Ebből 10 volt klasszikus, mozgósító poszt
  • 29 kampányoló poszt született
  • Mindössze 4, amelyben valamilyen, a jövőre vonatkozó ígéret olvasható
  • 20 posztban riogattak a fideszes politikusok a baloldallal
  • 6 poszt született egyéb témákban

Mivel a Fidesz-KDNP erőteljes negatív kampányt folytat, ezért érdemes azt is megnézni, hogy milyen állításaik voltak a politikusoknak ellenfeleikkel kapcsolatban.

Az ellenzékkel kapcsolatos riogató mondások közül a legtöbb, szám szerint 10 a háborúhoz kapcsolódik: 

  • a baloldal háborúba sodorná az országot, 
  • az ukrán kormány és a baloldal egyeztet, 
  • a baloldal fegyvereket és katonákat küldene Ukrajnába, 
  • míg a Fidesz a béke, addig az ellenzék a háború irányába húz

- ezek a fő mondások.

Egyébként ebben a cikkben szedtük össze a háborúpárti nézetekkel vádolt ellenzék békével kapcsolatos mondásait, itt pedig azt írtuk meg, miért nem igaz, hogy az ellenzék katonákat és fegyvereket küldene Ukrajnába.

Két poszt is szól arról (Dömötör Csabáé és Harrach Péteré), hogy az ellenzék mozgósító SMS-eket küldött szét. Erről a kormánypárti médiában is megjelent több cikk, választási csalással vádolva az ellenzéket.

Dömötör Csaba külön posztban emlékezett meg Márki-Zay Péterről, illetve az ellenzéki miniszterelnök-jelölt azon mondásairól, amelyekben egyes választópolgárokra dehonesztáló megjegyzéseket tesz.

Varga Mihály a negatív kampány részeként arról posztolt, hogy Bangóné Borbély Ildikó után Tordai Bence, a budapesti 4-es választókerület ellenzéki jelöltje is "patkányozott": a pesti TV-t nevezte Patkány TV-nek, ezt a kormánypárti lapok (például az Origo) is megírták.

Ezen kívül megjelenik a posztok közt olyan, amely azzal vádolja az ellenzéket, hogy elvenné a 13. havi nyugdíjat, olyan, amely szerint a gyermekvédelmi törvényt kaszálnák el és olyan is, amely Brüsszel-párti nézetei miatt támadja a kormány kihívóit.

 

 

Választási ígéretekből ennél látványosan kevesebb van. Ezek közül Varga Judité (nyugdíjemelés) és Varga Mihályé (bölcsődefejlesztés) országos jelentőségű, míg Lázár János és Gulyás Gergely helyi érdekeltségű fejlesztésekről posztolt.

Lássunk néhány konkrét példát:

A legnagyobb (több mint 1,2 milliós) követőtáborral rendelkező fideszes politikus és egyben a Fidesz-KDNP országos listájának első helyezettje Orbán Viktor, Magyarország jelenlegi miniszterelnöke.

Orbán március 30-án, 4 nappal a választások előtt 8 posztot tett közzé a Facebookon.

  • Ebből három volt klasszikus mozgósító poszt, olyan üzenetekkel, mint például: “Április 3-án csak a Fidesz!”, “Induljon a banzáj!” (ezt a már megszokott, kanapén ülős, családi képpel illusztrálta), vagy éppen az “A nézése, meg a járása,/előre menjünk, ne hátra!”, amelyen a miniszterelnök Kis Grófóval szelfizik.
  • Orbán emellett három posztjában kampányolt: kétszer Lázár János, egyszer Pajtók Gábor (Eger) mellett.
  • Emellett volt egy riogatós posztja, amelyben nem kevesebbet állít, mint hogy “A választás tétje most: béke vagy háború. A baloldal a békére nézve súlyos kockázatot jelent, míg a Fidesz garanciát.”
  • És egy vegyes műfajú: a második, Pajtók Gábor mellett kampányolós posztjában látható videón arról is beszél, hogy a “bukott baloldal” a békét kockáztatja. Ezt azonban inkább a riogatós posztok közé soroltuk, ugyanis fő üzenete az ellenzék háborúpártisága.

A legnépszerűbb, több mint 60 ezer lájkot kapó posztja a Kis Grófóval közös kép volt.

Válogatás a miniszterelnök Facebook-oldalán március 30-án megjelent fotókból.

Vegyünk még egy példát: a miniszterelnök után a második legtöbb Facebook-követővel Szijjártó Péter külügyminiszter rendelkezik. Szijjártó a kormányzó pártszövetség országos listáján a 27. helyen szerepel.

A külügyminiszter Orbánhoz hasonlóan 8 poszttal örvendeztette meg március 30-án követőit.

  • Ebből négy tekinthető klasszikus kampányoló posztnak, amelyekben az elmúlt 12 év eredményeit, fejlesztéseit sorolja a miniszter, megtekint egy átadott sportpályát, és közben összefut Dzsudzsák Balázs focistával is, illetve a debrecenieket ösztönzi választásra. 
  • Szijjártó emellett három posztot is szentelt a riogatásnak: mindháromban arra hívta fel a figyelmet, hogy a baloldal és az ukrán kormány egyeztetéseket folytatott, amelyek célja a magyarországi választási eredmény befolyásolása. Arról is írt, hogy a magyar baloldal megválasztása esetén azonnal küldene fegyvereket Ukrajnának, és azonnal megszavazná a kőolaj és földgáz szankcionálását. 
  • Egy olyan posztja is van Szijjártónak, amely az egyéb kategóriába sorolható: a nap elején csak annyit írt: “Kezdődik a Kormányülés.”

A harmadik, Facebookon legnépszerűbb fideszes politikus, Varga Judit igazságügyi miniszter viszont már nem viccel, ha a választásokról van szó: 7 posztjából 6-ban riogat: 

  • vagy a baloldallal, akik posztjai tanúsága szerint Brüsszellel puncsolnak, elvennék a 13. havi nyugdíjat, elkaszálnák a gyermekvédelmi törvényt, háborúba sodornák az országot,
  • vagy magával a háborúval, amelyből ő személyesen, anyaként is kimaradna, hogy megvédhesse a gyermekei jövőjét.

Egyetlen posztja van, amelyben viszont nagyon konkrét ígérettel ösztönzi a választópolgárokat: “A vártnál nagyobb inflációemelkedés esetén nyáron évközi nyugdíjemelést fogunk biztosítani!”

És a végére néhány érdekesség:

  • Orbán Viktornak több követője van, mint az utána következő 9, Facebookon legnépszerűbb kormánypárti politikusnak.
  • Semjén Zsolt kevéssé ég választási lázban, a miniszterelnök-helyettes egyetlen posztja a gyermekvédelmi népszavazással volt kapcsolatos.
  • Egyedül Kubatov Gábor emlékezett meg arról, hogy március 30-án volt 34 éves a Fidesz.
  • Kizárólag Németh Szilárd egyik posztjában szerepel Gyurcsány neve, pedig korábban az volt az egyik legtöbbet hangoztatott mondása a Fidesznek, hogy a teljes ellenzék a DK elnökének köpönyegéből bújt elő.
  • Harrach Péter egy dologban biztosan egyedülálló: míg minden más, vizsgált politikus a “Csak a Fidesz!” szlogennel kampányol, addig a KDNP-s politikus a “Vasárnap csak a Fidesz-KDNP!” jelmondattal mozgósít.
Harrach Péter egy másik posztjában beszámolt arról, hogy ő is kapott SMS-t az ellenzéktől, amelyben az állt: „Péter, itt az idő. Tégy meg mindent a változásért. Légy bátor.”

Grafika: Kiss Vera, címlapkép forrása: Orbán Viktor Facebook-oldala
Diószegi-Horváth Nóra
A Vasárnapi Híreknél kezdett újságot írni 2010-ben. 2015-ben csatlakozott a Mércéhez, ahol 2017-től főszerkesztő-helyettesként, 2020-től pedig főszerkesztőként dolgozott. Éveken át menetkísérő koordinátorként segítette a Budapest Pride szervezését, 2016 környékén pedig a Tanítanék mozgalom aktivistája volt.