Kinek a március 15-i beszédét hallgatták a legtöbben?

Idén Orbán Viktor, az ellenzéki pártok és az új politikai szereplőként színre lépő Magyar Péter is Budapesten tartott megemlékezést. Helyszíni tudósítóink beszámolói és a publikált fotók alapján becsüljük meg, hol hányan voltak.

A különböző rendezvényeken részt vevő emberek számát sosem könnyű teljes pontossággal meghatározni. Ehhez fontos tudni, hogy pontosan hol és milyen sűrűséggel helyezkednek el a részt vevő emberek: a nemzetközi gyakorlat szerint álló tömeg esetén 3,5 emberrel, míg menetelő tömeg esetén 2,5 emberrel számolhatunk négyzetméterenként. Az általunk is gyakran használt MapChecking alkalmazás ezen adatok alapján segít megbecsülni a résztvevők számát: ezen a weboldalon területet lehet körbehatárolni, de azt is be lehet állítani, hogy a rendezvényen mennyire volt zsúfolt vagy éppen szellős a tömeg.

Ez így önmagában könnyű dolognak tűnhet, viszont van számos nehezítő tényező is. Egyrészt ritka, hogy egy tüntetésen teljes pontossággal lehessen körülhatárolni, hogy mettől meddig áll a tömeg. Közterületeken gyakori, hogy egyéb tereptárgyak (szobrok, oszlopok, füves területek, kerítések, stb.) miatt bizonyos részeken nem lehet állni. A tömeg ráadásul sosem állandó: van, aki késve jön, van, akinek el kell mennie hamarabb, vagyis állandó a fluktuáció.

Fidesz - Nemzeti Múzeum

A Fidesz megemlékezése délelőtt fél 11-kor kezdődött a Nemzeti Múzeumnál, Orbán Viktor miniszterelnök a múzeum lépcsőjéről mondott beszédet 11-kor. Egy kisebb csoport közvetlen közelről, a múzeum kertjéből hallgathatta Orbánt, míg a hallgatóság nagy része a Múzeum körúton állt.

Legsűrűbben a Nemzeti Múzeummal szemben (a Bródy Sándor utca és a Múzeum utca közötti szakaszon) helyezkedtek el az emberek. Orbán beszédének kezdetekor még a Múzeum utca és a Kálvin tér közötti szakaszon csak szellősen állt a hallgatóság, a végére azonban megtelt a terület, és a kordonon kívül is hallgatták néhányan a beszéd végét (a Kálvin téri villamosmegálló vonaláig álltak). Az Astoria felőli szakasz azonban a rendezvény végéig szellős maradt.

Fotó: Diószegi-Horváth Nóra

Mivel a terület nagy részén viszonylag sűrűn állt a tömeg, azonban a Kálvin tér környékén szellősebb volt a tömeg, négyzetméterenként átlagosan 3 emberrel lehet érdemes számolni.

Ezekkel az adatokkal számolva körülbelül 23 ezren hallgathatták Orbánt a Nemzeti Múzeumnál.

Magyar Péter - Andrássy út

Magyar Péter délután 3 órára szervezett rendezvényt az Andrássy útra. A főszínpadot a Bajcsy-Zsilinszky útnál állították fel, de volt egy kivetítő az Operánál is - ez volt a két gócpont, ahol igazán sűrűn állt a tömeg (a főszínpad mögött és egyes keresztutcákban is álltak emberek, például a Hajós utcában és a Káldy Gyula utcában).

Fotó: Német Dániel

Helyszínen lévő újságírónk arról számolt be, hogy a Székely Mihály utca és az Opera között szellős volt a tömeg, a járdákon sem álltak sokan. Az Opera és a Nagymező utca közötti szakaszon álltak ismét szorosabban a résztvevők, majd az Oktogonig egyre ritkásabban.

Mivel a tüntetés résztvevői különböző sűrűségben álltak a viszonylag hosszú területen, tömegszámot négyzetméterenként kevesebb emberrel becsülhetjük, mint a Fidesz rendezvényén. Figyelembe véve, hogy a főszínpadnál és közvetlenül az Opera körül nagy tömeg állt, máshol viszont több volt a tereptárgy és hézagosabb volt a tömeg, a teljes szakaszon négyzetméterenként 2-2,5 emberrel érdemes számolni.

Ez körülbelül 30-35 ezer résztvevőt jelent.

Mi Hazánk - Pilvax köz

Magyar Péter rendezvényével egy időben, szintén délután 3-kor gyűltek össze a Mi Hazánk szimpatizánsai a Pilvax közben. A résztvevők csak a színpad előtti területen álltak sűrűen, a Pilvax köz a tüntetés kezdete után egy órával, Toroczkai László beszédének idejére sem telt meg teljesen, a Petőfi Sándor utcai felőli végén szellősen álltak az emberek. Így átlagosan négyzetméterenként 2 emberrel számolhatunk,

ami kicsit kevesebb mint 1500 embert jelent.

Karácsony Gergely - Szabad sajtó útja

Karácsony Gergely, a Fővárosi Önkormányzat és több civil szervezet délután 5 órára, a Szabad sajtó útjára hirdetett megemlékezést. A színpadot a Klotild Paloták és a Váci utca közti szakaszon állították fel.

Fotó: Németh Dániel

A résztvevők a színpadtól körülbelül a Petőfi Sándor utca vonaláig álltak, a fellépők közvetlen közelében sűrűn, azonban a terület nagy részén meglehetősen hézagosan. Itt átlagosan szintén négyzetméterenként 2 emberrel érdemes számolni,

így ez több mint 10 ezer embert jelent.

És az interneten?

Ahogy a bevezetőben is írtuk, a fenti számítások csupán becslések (teljesen pontos létszámot csak minden egyes résztvevő megszámlálásával, például regisztrációt igénylő eseményeknél lehet megmondani). Tömegbecslés esetén a résztvevők által lefedett területet a rendelkezésre álló fotók, videók és a jelenlévő újságírók személyes tapasztalata alapján nagyobb pontossággal lehet meghatározni, a tömeg sűrűségét sokkal nehezebb pontosan megmondani (ezt bárki kipróbálhatja az általunk is használt alkalmazásban).

Míg a helyszínen lévők számát csak becsülni tudjuk, az, hogy az interneten mennyien követték az egyes eseményeket, egész pontosan megmondható. Az egyes események élő közvetítéseit péntek este ennyi megtekintésnél járnak:

Fidesz - 181 ezer

Magyar Péter - 647 ezer

Mi Hazánk - 19 ezer

Karácsony Gergely - 16 ezer

Helyszíni közreműködők: Német Szilvi, Szántó Dániel

Címlapi kép: Fidesz FB

Zöldi Blanka
Zöldi Blanka, a Lakmusz főszerkesztője közel tíz éve dolgozik újságíróként. 2014-ben az Origónál kezdte pályáját, majd az Abcúgnál dolgozott, később pedig Brüsszelben foglalkozott gazdasági újságírással. 2017-től a Direkt36 oknyomozó központ újságírója, majd szerkesztője volt. Részt vett több nemzetközi nyomozásban és az Orbán család állami üzleteinek feltárásában. Óraadóként rendszeresen oktat egyetemeken, oknyomozó újságírás kurzust tartott például az ELTE-n és a Metropolitan Egyetemen.