A Lakmusz részt vesz az európai választások legnagyobb tényellenőrző adatbázisának létrehozásában

A Lakmusz együttműködik az European Fact-Checking Standards Network-kel (EFCSN) és egy több mint 40 európai tényellenőrző szervezetből álló koalícióval egy olyan projektben, amelynek célja egy átfogó tényellenőrzési adatbázis létrehozása. A projekt a 2024-es európai parlamenti választásokra összpontosít, a Google támogatásával.

Ez az első olyan nyílt adatbázis, amely a több mint 40 tényellenőrző szervezetből álló európai koalíció Elections24Check elnevezésű projektjének keretében összegyűjti és kategorizálja a politikai tényellenőrzéseket, a dezinformációkkal kapcsolatos cáfolatokat, prebunking cikkeket ("előzetes cáfolat": olyan írások, amelyek a jövőben feltételezhetően elterjedő dezinformációs tartalmakkal foglalkoznak) és a transzkontinentális trendekről szóló narratív elemzéseket.

Az Elections24Check fókuszában a 2024-es európai parlamenti választásokkal kapcsolatos állítások ellenőrzése áll. A felhasználók kereshetnek és szűrhetnek különböző nyelvű, konkrét országokra és politikai pártokra vonatkozó, valamint bizonyos témákra - például éghajlatváltozás, biztonság és védelem - vonatkozó cikkeket. A cél az országok közötti együttműködés erősítése és összehangolása, valamint az, hogy a júniusi szavazásokat megelőzően forrásként szolgáljon az európai választópolgárok számára.

A projekt részeként a választási időszakban terjedő dezinformációs trendekre vonatkozó statisztikai információk a tagszervezetek adatainak bevitelével válnak elérhetővé, a kutatók pedig hozzáférést kérhetnek a teljes adatkészlethez.

A projektben résztvevő tényellenőrző szervezetek az adatok alapján készített elemzéseket is közzétesznek.

Carlos Hernández-Echevarría, az EFCSN elnöke elmondta: "Az Elections24Check az egész kontinens számára az online félretájékoztatás korai észlelési rendszerét biztosítja. A részt vevő tényellenőrző szervezetek nemcsak az EU-t, hanem az Európai Unióval szomszédos országok szélesebb közösségét is lefedik. Ez azért fontos, mert a félretájékoztatás széles körben terjed az Unió határain túl is".

Annette Kroeber-Riel, a Google európai kormányzati ügyekért és közpolitikáért felelős alelnöke hozzátette: "Büszkén támogatjuk a tényellenőrző szervezetek munkáját Európa-szerte egy olyan kritikus időszakban, amikor a választási félretájékoztatás a határokon át is eljuthat a választókhoz, ezáltal veszélyeztetve a demokratikus folyamatokat. Az EFCSN és több mint 40 tagszervezete által vezetett kezdeményezés támogatja a választók minőségi tájékoztatását, és előkészíti a jövőbeni választási együttműködések lehetőségét".

A projektben résztvevő tényellenőrző szervezetek kötelezettséget vállaltak az átláthatóságra, a pártatlanságra és az újságírói kiválóságra, a közérdek szolgálatára összpontosítva, ahogyan azt a European Code of Standards for Independent Fact Checking Organisations (a független tényellenőrző szervezetek európai normakódexe) meghatározza.

Az adatbázis elérhetősége: https: //elections24.efcsn.com/.

Lakmusz