Nem derül ki az ügyészségi iratokból, kormánytag volt-e Schadl gazdája

Márki-Zay Péter szerint ügyészségi iratok bizonyítják, hogy egy kormánytag külföldön rendszeresen kenőpénzt kapott a végrehajtói kar elnökétől. Valójában ilyen információkat nem tartalmaz a nyomozati anyag.

A negyedik Orbán-kormány tagjait ábrázoló tablót osztott meg politikusi Facebook-oldalán Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt február 6-án, amit úgy kommentált:

az egyik, a képen szereplő kormánytagról “ügyészségi dokumentumokból tudjuk, hogy külföldön rendszeresen kenőpénzt vett át a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar azóta előzetes letartóztatásban lévő elnökétől, Schadl Györgytől.”


Márki-Zay szerint ezt a politikust, akit Völner Pál volt igazságügyi miniszterhelyettes korrupciós ügyének nyomozati irataiban “Gazda” névvel illetnek, és aki a poszt szerint Kubába utazott a kenőpénzért, nagy erőkkel “bújtatja” a kormány. De az április 3-i országgyűlési választáson a szavazók tehetnek azért, “hogy ne vehessen részt többé Magyarország irányításában ez a táskás ember” - írja a bejegyzés.
 

 


A posztot a közzététele óta eltelt másfél napban 2400-an lájkolták, és több mint 500-an megosztották.

Csakhogy a bejegyzésben forrásként hivatkozott ügyészségi iratok nem tartalmazzák azokat az információkat, amelyekről Márki-Zay írt.

Az ügyészségi nyomozati anyag ugyanis, amelyet az elmúlt hetekben a 444 mutatott be részletesen, nem bizonyítja, hogy az a személy, akit a lehallgatott telefonbeszélgetések közül egyben Schadl György “gazdámként” emlegetett, és akivel állítása szerint részt vett egy kubai nyaraláson, egy magas rangú politikus lenne.

Nincs rá bizonyíték, hogy létezik magas rangú “Gazda”

Az ügyészség azzal gyanúsítja Völner Pál volt igazságügyi miniszterhelyettest, hogy összesen 83 millió forintra rúgó rendszeres fizetség fejében vállalta, hogy bizonyos ügyekben Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtó Kar elnöke kérésének megfelelően fog eljárni. Ezek a kérések részben végrehajtói pályázatokra, kinevezésekre vonatkoztak, mivel Völner 2019 augusztusától tavaly októberig miniszteri biztosként felelt ezért a területért.

Az ügyben végzett nyomozás több mint 1700 oldalas iratanyagában több végrehajtót is felsorolnak, akiknek Schadl intézte el a kinevezését, és cserébe több tíz- vagy akár százmilliós összegeket kért a majdani végrehajtói iroda osztalékából. A kinevezésekhez Völnerre is szükség volt, a pénzből pedig neki is juthatott.

Az ügy 2021. december 7-i kirobbanása után néhány nappal a HVG számolt be először arról, hogy a lehallgatott beszélgetésekben Schadl megemlíti a „gazdáját”, akivel külföldön találkozgatott.

“Az ügyet jól ismerő bennfentesek szerint a “gazdám”, akire Schadl a lehallgatási anyagokban is utal, egy olyan, Völnernél jóval befolyásosabb kormányzati politikus, akiről házon belül azt beszélik, hogy nem ápol túl jó viszonyt Pintér Sándor belügyminiszterrel”

- írták. Ezt azonban a cikk írásos bizonyítékokkal nem támasztotta alá, csak "az ügyet jól ismerő bennfentesek"-re hivatkozott. 

A 444 később a nyomozati iratok alapján tárta fel a Schadl-Völner ügyet. A cikksorozat szerint azonban az ügyészségi iratokból nem derül ki, hogy ki lehet a titokzatos gazda, sőt, a lap a Völner-iratok cikksorozat január 31-én megjelent részében a Schadl-Völner dosszié egyik legnehezebb kérdéseként említi a témát.

Azt írják, a 444 birtokában lévő dokumentumokban egyetlen olyan beszélgetés leirata található, ahol Schadl a gazdájaként említ egy azonosítatlan szereplőt, akivel az MBVK-elnök korábban részt vett egy kubai nyaraláson. A “gazdámozás” ezen az egy eseten kívül Schadl György és a már említett bűntársa, R. telefonbeszélgetéseiben jelenik meg többször: a két férfi bizalmaskodva kölcsönösen gazdámnak, olykor „édes gazdámnak” szólította egymást.

A lap azt még ugyan hozzáteszi, hogy “a rendszeresen visszatérő gazdámozás “valóban olyan, mintha folyamatosan valami közös referenciapontra utalnának vele, mintha egy gazdának, aki Schadlnak egy Völnernél is fontosabb kapcsolata, fontos vagy épp vicces szerepe lenne vagy lett volna az ügyeikben”. De ennek a “kapcsolatnak” a kilétéről egyelőre nincsenek nyilvánosan elérhető információk.

Ehhez képest Márki-Zay Péter a bemutatott posztban tényként kezeli, hogy
  • a kormány egyik tagja a bizonyos “Gazda”,
  • és hogy ez a kormányzati politikus rendszeresen kenőpénzt vett át külföldön Schadl György végrehajtói kar elnöktől, egy alkalommal biztosan Kubában. 

A forrásként megjelölt ügyészségi nyomozati iratok ilyen információkat valójában nem tartalmaznak. A bejegyzéssel kapcsolatban kérdéseinkkel megkerestük Márki-Zay Péter kampánystábját, amint válasz érkezik tőlük, cikkünket frissítjük.

Címlapi kép: Márki-Zay Péter Facebook

Neuberger Eszter
Közel tíz éve dolgozik újságíróként, ezalatt megfordult már a hvg.hu, a 2019 végén megszűnt Abcúg és a 444 szerkesztőségeiben. A tényellenőrző munka előtt leggyakrabban oktatási, egészségügyi és szociális témájú cikkeket publikált.