Nem igaz, hogy Soros Györgyöt kitiltották az Egyesült Királyságból

Gulyás Gergely a hétfői Kormányinfón azt mondta, ha Soros György belépne az Egyesült Királyság területére, azonnal letartóztatnák. Ennek semmi nyomát nem találtuk, ráadásul Soros az elmúlt években többször járt Londonban.

„A Soros-szervezetek eddig is mindent megtettek, hogy országok szuverenitását korlátozzák, adott esetben a gazdaságukat tönkretegyék. Ez az, amiért Soros György Angliába, az Egyesült Királyság területére nem léphet be, mert hiszen ha belépne, letartóztatnák, egy ’92-es kisebb tőzsdei akció miatt” – ezt Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter mondta június 19-én hétfőn, a délelőtti Kormányinfón. (Gulyás válasza 28.27-nél kezdődik.)

Gulyást a Magyar Nemzet munkatársa arról kérdezte, hogy most, hogy Soros György fia, Alexander Soros átvette édesapja birodalmát, „nagyobb nyomás alá kerülhet-e” Magyarország. A Kormányinfó után írásban kérdeztük Gulyás Gergelyt, hogy mire alapozza azt az állítását, hogy Soros György nem léphet az Egyesült Királyság területére, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ. Ha a miniszter válaszol, cikkünket frissítjük.

Gulyás Gergely állításával kapcsolatban megkerestük Soros György szóvivőjét, az Open Society Foundationst és a szervezet londoni irodáját is. Cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ tőlük, amint válaszolnak, frissítjük cikkünket.

FRISSÍTÉS 06. 21. 10:40

Cikkünk megjelenése után reagált megkeresésünkre Michael Vachon, Soros György szóvivője. Vachon megerősítette, hogy Gulyás Gergely állítása nem igaz.

„Soros Györgyöt nem fenyegeti a letartóztatás veszélye az Egyesült Királyságban, szabadon utazhat az országba. Az Egyesült Királyságban van is egy háza, ahová gyakran ellátogat” – írta kérdésünkre a szóvivő. Majd hozzátette, hogy a minisztert kellene megkérdezni arról, milyen forrásból tájékozódott.

Ezt még hétfőn megtettük, de a Miniszterelnökség azóta sem válaszolt kérdésünkre.

Tényellenőrzésünk során nem találtunk semmiféle arra utaló információt és dokumentumot, ami igazolná, hogy Soros Györgyöt kitiltották az Egyesült Királyságból.

Találtunk viszont olyan londoni eseményeket, amin Soros az elmúlt években részt vett, és egy 2018-as petíciót, amit azért indítottak, hogy tiltsák ki Sorost az Egyesült Királyságból és amit hat hónap alatt egy kicsit több mint hétezer ember írt alá.

Miért lehet valakit kitiltani az Egyesült Királyságból?

Az Egyesült Királyság kormányának honlapján hosszan részletezik azokat a körülményeket, amiért valakit kitilthatnak az országból, megtagadhatják tőle a beutazási vagy tartózkodási engedélyt. Ezek többek között az alábbiak:

  • a külügyminiszter megtiltotta az adott személy belépését az ország területére;
  • az illető jelenléte az országban nem szolgálja a közjót;
  • ha az Egyesült Királyságban vagy külföldön súlyos bűncselekményt követett el;
  • ha színlelt házasságban vagy élettársi kapcsolatban él;
  • ha a beutazási kérelemhez hamis nyilatkozatot tett az illető vagy hamis dokumentumokat nyújtott be;
  • ha korábban megsértette a bevándorlási szabályokat;
  • ha elmulasztotta megadni a belépéskor szükséges információkat;
  • ha tartozása van az NHS (Nemzeti Egészségügyi Szolgálat) felé;
  • ha súlyos polgári vagy büntetőjogi nyomozás vagy eljárás folyik ellene korrupcióval vagy egyéb pénzügyi bűncselekményekkel vagy pénzügyi visszaélésekkel kapcsolatban.

Az Egyesült Királyság Belügyminisztériuma 2009 májusában kiadott egy sajtóközleményt, amely szerint a brit belügyminiszter kitilthat az ország területéről minden olyan nem brit állampolgárt, akik írott anyagokkal, nyilvános beszédben, online vagy pozíciójukat kihasználva

  • a terrorizmust propagálják és másokat is terrorista cselekedetekre biztatnak;
  • másokat súlyos bűncselekményre ösztönöznek;
  • gyűlöletet keltenek, ami közösségek közötti erőszakhoz vezethet az Egyesült Királyságban.

A közlemény szerint 2005 augusztusa és 2009. március 31. között összesen 101 ilyen személyt zártak ki az országból, a legtöbbjüket (72 főt) azért, mert terrorizmusra buzdítottak másokat. Az érintettek között voltak többek között szélsőjobboldali, vallási vagy homofób radikális személyek is.

London és petíció

Arra több képes bizonyítékot is találtunk, hogy Soros György az elmúlt években az Egyesült Királyságban járt. 2014 márciusában például az akkor megjelent Az Európai Unió tragédiája című könyvének bemutatóján járt Londonban, a European Council on Foreign Relations nevű think tanknél.

Soros György Az Európai Unió tragédiája című könyvének bemutatóján Londonban, 2014. március 12-én. Fotó: Yunus Kaymaz / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP

Soros két évvel később, 2016. június 20-án is Londonban tartózkodott és a Reuters hírügynökség fotója szerint beszédet tartott az Open Russia Clubban. A fotót a Reuters későbbi cikkeiben is megtaláltuk illusztrációként.

Soros György neve egy 2018-as online petícióban is felbukkan. Ezt a brit kormány honlapján találtuk és azt kéri, hogy Sorost tiltsák ki az országból. A petíció szövege szerint: „Míg az Egyesült Királyság szívesen látja a külföldi vállalkozásokat, Soros tetteivel bebizonyította, hogy nem barátja az Egyesült Királyságnak.” Ez azt igazolja, hogy öt évvel ezelőtt még biztosan nem volt kitiltva Soros az országból. A petíciót 2018. szeptember 9-én zárták le, a honlap szerint hat hónapig futott és 7264-en írták alá.

Fekete szerda
Gulyás Gergely „egy ’92-es kisebb tőzsdei akció”-ra utalt, ami összefügg azzal, amit a petíció is ír: hogy Soros György „nem barátja az Egyesült Királyságnak”. Ez az 1992. szeptember 16-i eseményekre utal, ami a köztudatba fekete szerdaként vonult be. Azon a napon omlott össze az angol font, miután a német márkához kötött árfolyama fenntarthatatlanná vált, ennek köszönhetően pedig az Egyesült Királyság kénytelen volt kilépni az európai árfolyam-mechanizmusból (ERM). Mivel Soros az angol font ellen fogadott, és nagyon sok pénzt keresett a font összeomlásával, elterjedt, hogy Soros György „törte meg a Bank of England”-et.

Máshonnan sincs kitiltva

Az amerikai PolitiFact tényellenőrzése szerint idén április végén kezdett el terjedni egy poszt a Facebookon és az Instagramon, amely szerint Soros Györgyöt hat országból kitiltották: Oroszországból, Pakisztánból, Törökországból, Magyarországról, Lengyelországból és a Fülöp-szigetekről.

„Kérdezd meg magadtól, hogy miért tiltotta be hat nagy ország ezt az árulót, és az USA miért nem, ahol továbbra is finanszírozza a kommunista felkelést” - szólt a poszt, amit a Meta azóta hamis hírként jelölt meg. A PolitiFactnek Soros György szóvivője, Michael Vachon akkor elmondta, hogy Soros a poszt által említett egyik országból sincs kitiltva. „Soros György nem kapott semmilyen hivatalos közleményt egyetlen kormánytól sem, amely korlátozná, hogy amerikai állampolgárként beutazhasson ezen országokba” – írta a lapnak a szóvivő válaszában.

Címlapi kép forrása: Yunus Kaymaz / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP

Fülöp Zsófia
A Szegedi Tudományegyetemen filozófiát, az ELTE-n kommunikációt és esztétikát tanult. Újságírással egyetemi tanulmányai alatt kezdett foglalkozni, majd 2013 és 2022 között a Magyar Narancs újságírójaként dolgozott, ahol főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. 2018 októbere és 2019 májusa között Brüsszelben volt gyakornok, az Európai Parlament webkommunikációs osztályán cikkeket írt és közösségi médiával foglalkozott, majd visszatért az újságíráshoz. 2022 őszétől az Oxfordi Egyetemen működő Reuters Institute ösztöndíjasaként a magyarországi romák médiareprezentációját és a kisebbségi média lehetőségeit kutatta. A Lakmusz csapatához 2023 májusában csatlakozott.