A háború óta nem csak a forint gyengült, de a többi régiós valuta már kapaszkodik vissza

„410 forint egy euró! Újabb iszonyú mélypont. Ja és nem a háború tehet róla, hiszen a többi régiós valuta nem gyengül” - posztolta július 5-én Dr. Molnár Csaba, a DK európai parlamenti képviselője. 

 

Bár a forint valójában Molnár posztjának publikálásakor, délelőtt 10 órakor még csak a 405-ös árfolyamnál járt, másnap, július 6-án tényleg a 410-es szintig zuhant az értéke.
 

De valóban csak a forint gyengül a régióban?

 

Nem egyértelmű, hogy Molnár a posztjában pontosan melyik időtávra utal. De akár az orosz-ukrán háborút közvetlenül megelőző időszakhoz, akár az egy héttel ezelőtti árfolyamokhoz hasonlítunk, 

nem igaz, hogy a régiós valuták közül csak a forint értéke gyengült volna. 

Az viszont kétségtelen, hogy a forint értéke romlott a legnagyobb mértékben, a háború kezdete óta és az elmúlt egy hét alatt is.

Ahogy korábban bemutattuk, a háborús időszak első két hetében az Európai Unió összes olyan országában, amely nem tagja az eurózónának, csökkent a nemzeti valuta értéke az euróhoz képest (kivéve Bulgáriát, ahol a leva árfolyama több mint két évtizede az euróhoz van rögzítve). A legnagyobb mértékű csökkenés (több mint 8 százalékos), már akkor is a forint árfolyamában mutatkozott meg.

Mostanra több nemzeti valuta értéke visszatért a háború előtti szintre, miközben a forint még tovább gyengült: a február 21-i, 356 forintos árfolyamhoz képest több mint 12 százalékkal romlott az értéke.




 

Az elmúlt egy héten (június 29. és július 5. között) több mint 3 százalékot vesztett a forint az értékéből. A többi nemzeti valuta közül a lengyel zloty értéke csökkent (2 százalékkal) és a svéd koronáé (1 százalékkal), míg a többi valuta árfolyama lényegében változatlan maradt.

Az elmúlt hetekben kormánypárti politikusok gyakran ismételték, hogy Magyarországon a háború miatt magas az infláció. Valójában azonban az infláció mértéke már a háború kezdete előtt emelkedni kezdett, és a háború csak részben tehető felelőssé az árak emelkedéséért.

 

Szerzők: Zöldi Blanka, Orbán Boglárka

Grafika: Kiss Vera, Lakmusz számítás az Xe Currency Converter adatai alapján
Címlapi illusztráció: Kiss Bence, fotó forrása: OLIVER FURRER/Image Source via AFP

Lakmusz