A Hit Rádió szerint Harari arról beszélt, hogy az AI hozhatja el az igaz vallást, de valójában félreértik a szavait

Az izraeli gondolkodó szerint a mesterséges intelligencia képes lehet új Bibliát írni. De tényleg azt mondta volna, hogy néhány éven belül így “helyes” vallások jöhetnek létre?

Június közepén két magyar vallási portál is beszámolt arról, hogy Yuval Noah Harari izraeli történész egy interjúban a mesterséges intelligencia (artificial intelligence, AI) és a vallások kapcsolatáról beszélt.

A Szombat a christianheadlines.com tudósítása alapján azt emelte ki, hogy Harari szerint a mesterséges intelligencia hamarosan új Bibliát írhat.

A cikk szerint

az akadémikus azt is hozzátette, hogy történetileg emberek írták a szent könyveket, nem pedig egy istenség vagy istenségek. De a jövőbeli szent könyveket nem emberi lények írhatják, amelyek így olyan vallásokat hozhatnak létre, amelyek valójában helyesek”.

A Hit Rádió weboldala a The Christian Post cikkére hivatkozva – szintén az új Bibliára vonatkozó jóslatot tette írásának címébe, és ők is azt állították, hogy Harari szerint néhány éven belül talán lesznek olyan vallások, amelyek valóban helyesek".

Yuval Noah Harari izraeli író, professzor és a Világgazdasági Fórum tanácsadója úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia nemcsak egy új vallási szöveg megalkotásának küszöbén áll, hanem egy valóban igaz szöveget írhat meg"

- áll a Hit Rádió honlapján.

De tényleg úgy gondolja Harari, aki jellemzően az AI veszélyeire szokta felhívni a figyelmet, hogy a mesterséges intelligencia vezetheti el az emberiséget a „helyes” vagy „igaz” vallásokhoz?

Az eredeti megszólalásokból kiderül, hogy Harari valójában csak arra utalt, hogy néhány éven belül megjelenhetnek olyan vallások, amelyek helytállóan állíthatják magukról, hogy szent szövegeiket nem emberi intelligencia hozta létre.

Bár félreérthetően fogalmazott, a szövegkörnyezetből inkább az látszik: nem gondolja, hogy ezek a feltételezett új vallások helyesebbek vagy igazabbak lesznek, mint a maiak.

Mit mondott Harari a vallásokról?

Az AI által létrehozott „valóban helyes” vallásokról szóló beszámolók azon az angol nyelvű interjún alapulnak, amit Harari május 19-én adott Lisszabonban Pedro Pinto újságírónak.

A beszélgetésben Harari a mesterséges intelligencia egyik fontos jellemzőjének nevezte, hogy a korábbi technológiai újításokkal szemben az AI képes új gondolatok létrehozására.

Yuval Noah Harari Fotó: Nicolas Maeterlinck/AFP

Gutenberg nyomdagépe képes volt a Biblia sokszorosítására, de nem gondolt semmit a Bibliáról, és egyetlen oldalnyi saját szöveget sem alkotott – mondta Harari. Ezt szembeállította azzal, hogy a mesterséges intelligencia viszont tud új gondolatokat alkotni és „még egy új Bibliát is megírhat”.

Néhány mondattal később valóban azt mondta, hogy „in a few years, there might be religions that are actually correct”, amit a szövegkörnyezetből kiragadva, önmagában állva valóban lehetne úgy fordítani, hogy „néhány év múlva talán lesznek olyan vallások, amelyek valóban helyesek/helytállóak”.

A tényleges jelentés megértéséhez viszont figyelembe kell venni, mit mondott Harari az új Bibliára vonatkozó jóslat és a „valóban helyes” kijelentés között:

“Throughout history, religions dreamt about having a book written by a superhuman intelligence, by a non-human entity. Every religion claims that… the books of other religions, humans wrote them. But our book… it came from some superhuman intelligence. In a few years, there might be religions that are actually correct. Just think about a religion, whose holy book is written by an AI. That could be a reality in a few years.”

Tehát:

"A történelem során a vallások mindig is arról álmodtak, hogy legyen egy ember feletti intelligencia, egy nem emberi létező által írt könyvük. Minden vallás azt állítja, hogy bár a többi vallás könyveit emberek írták, az övék valamilyen ember feletti intelligenciától származik."

Ezután mondta azt, hogy „in a few years, there might be religions that are actually correct”.

A szövegkörnyezet alapján az „actually correct” itt nem azt jelenti, hogy az AI által létrehozott szövegeken alapuló vallások tartalma vagy tanítása lesz helyes vagy igaz. Csupán azt, hogy néhány év múlva lehetnek olyan vallások, amelyeknek igazuk lesz abban/helytállóan állíthatják magukról azt, hogy szent könyvüket nem emberi intelligencia hozta létre.

Harari szavait már a két amerikai keresztény portál - a The Christian Post és a christianheadlines.com - is félreértette, és ezt a téves értelmezést vette át a Hit Rádió és a Szombat.

Hogy ez valóban félreértés, azt alátámasztja, hogy Harari – ahogy arra a snopes.com cikke is rámutat – már egy áprilisi előadásában elmondta gondolatait az AI és a vallások kapcsolatáról. Itt egyértelműbben fogalmazott:

"A jövőben megjelenhetnek az első kultuszok és vallások a történelemben, amelyek szentként tisztelt szövegeit nem emberi intelligencia írta. Természetesen a vallások a történelem során mindig is azt állították magukról, hogy szent könyveiket nem emberi intelligencia írta. Ez eddig sosem volt igaz, de nagyon gyorsan valósággá válhat, és ennek messzeható következményei lehetnek."

Mit mondott Harari az AI-ról?

Kifejezetten a vallásokra vonatkoztatva Harari nem fejtette ki, mit ért pontosan „messzeható következmények” alatt.

De valószínűnek tűnik, hogy nem pozitív következményekre gondolt, hiszen áprilisi előadásában és a májusi interjúban is végig az AI veszélyeire hívta fel a figyelmet, és a mesterséges intelligencia szabályozására szólította fel a kormányokat.

A májusi interjúban Harari többek között azt mondta, hogy az AI fejlődése „alááshatja civilizációnkat”, illetve „lerombolhatja a demokráciát mint emberek közötti párbeszédet”.

Az áprilisi előadás szerint az AI „az emberi civilizáció túlélését fenyegeti”, egy ponton Harari egyenesen „új tömegpusztító fegyverhez” hasonlította a mesterséges intelligenciát, amely „mentális és társadalmi világunkat pusztíthatja el”.

Harari volt az egyik aláírója annak a márciusi nyílt levélnek, amely arra kérte az AI-t fejlesztő cégeket, hogy legalább hat hónapra függesszék fel a tevékenységüket.

Tényleg a WEF tanácsadója lenne?

A Hit Rádió cikkében az az állítás is megjelenik, hogy Yuval Noah Harari a Világgazdasági Fórum (World Economic Forum, WEF) tanácsadója.

Harari visszatérő szereplője a WEF-fel kapcsolatos dezinformációnak. A történész szóvivője azonban 2022 decemberében tagadta, hogy Harari tanácsokat adna a Fórumnak. Azt mondta, Harari összesen kétszer adott elő a WEF davosi találkozóján, és személyesen soha nem találkozott Klaus Schwabbal, a WEF alapító elnökével.

Az AI szerepével korábban már többször foglalkoztunk a Lakmuszon, ajánljuk ezeket az anyagainkat:

(Címlapi kép forrása: Nicolas Maeterlinck/AFP)

Teczár Szilárd
2012-ben diplomázott az ELTE-n média és kommunikáció szakon, ugyanebben az évben jelent meg az első cikke a Magyar Narancsban. 2013 és 2022 között a hetilap állandó szerzője volt, belpolitikáról és európai uniós témákról írt. Főként ezekkel a témákkal foglalkozik a Lakmusz újságírójaként is, 2022 októberében csatlakozott a csapathoz