A Megafon több mint másfél millió forintot tapsolt el egyetlen, Karácsonyt lejárató videóra

A kormánypárti influenszer, Ibolya Csenge szerint a budapesti főpolgármestert nem kértük, de mégis megkaptuk”. Valószínűleg nem nézett utána, hogyan zajlott és milyen eredménnyel zárult a 2019-es választás.

Legalább másfél millió forintért hirdették a Megafon egyik friss, Karácsony Gergelyt célzó lejárató videóját, amely már több mint 600 ezer megtekintés felett jár. A felvételt Ibolya Csenge megafonos influenszer készítette (bemutatkozása szerint: „fiatal konzervatív nő, egyenesen a fővárosból”), aki többek közt olyan gúnyos, megalapozatlan állításokat tesz, mint hogy Karácsony számára a “városvezetés annyiból áll, hogy a reggeli szundi után lövet magáról néhány szupi bringás fotót”.

De felhozza a főpolgármester egy korábbi - olvasásra buzdító - videóját is, amelyben Ibolya szerint Karácsony kéretlen “életvezetési tanácsokat” adott a követőinek:

“Kicsit olyan ez, mint a budapesti főpolgármestersége – nem kértük, de mégis megkaptuk” –

mondja Ibolya, azt sugallva, mintha Karácsony megválasztása nem demokratikus úton történt volna. Ez azonban nem igaz.

Hogyan választják a budapestiek a főpolgármestert?

Bár Ibolya Csenge nem részletezi a videójában, hogy mit vagy kiket ért pontosan az alatt, hogy “nem kértük” Karácsony főpolgármesterségét (a budapestieket? a kormánypárti szavazókat?), a hatályos törvények pontosan szabályozzák, hogy Budapest főpolgármesterét hogyan választják meg.

A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló 2010. évi L. törvény 12. paragrafusa mondja ki az egyszerű szabályokat:

  • a polgármestereket és a főpolgármestert a települések választópolgárai közvetlenül választják,
  • minden választópolgár egy jelöltre szavazhat,
  • és az a jelölt lesz a főpolgármester, aki a legtöbb érvényes szavazatot kapja.

Forrás: net.jogtar.hu

Budapest főpolgármesterét tehát közvetlenül, egyszerű szavazattöbbség alapján választják, ami azt is jelenti - a megafonos sugalmazással ellentétben - hogy a főpolgármester az egyik legnagyobb politikai legitimitással rendelkező politikai szereplő Magyarországon.

Mi lett a legutóbbi eredmény?

Utoljára 2019 októberében voltak önkormányzati választások, ekkor lett Budapestnek új főpolgármestere Karácsony Gergely személyében. A választások pontos eredményét a Nemzeti Választási Iroda honlapján lehet megnézni. Karácsony Gergely az érvényes szavazatok 50,86 százalékát kapta, megelőzve ezzel Tarlós Istvánt (44,1%), valamint Puzsér Róbertet (4,46%) és Berki Krisztiánt (0,58%).

Az ellenzék közös jelöltje, Karácsony közel 47 ezer szavazattal kapott többet, mint a Fidesz-KDNP jelöltje, Tarlós István.

Kép forrása: Nemzeti Választási Iroda

A 2019-es önkormányzati választáson nemcsak Karácsony Gergely főpolgármester győzött, hanem a kerületek többségében is (összesen 14 kerületben) ellenzéki polgármestert választottak meg. Az ellenzék került többségbe a fővárosi közgyűlésben is, amely jelenleg a főpolgármester mellett a 23 kerületi polgármesterből és 9 kompenzációs listáról bejutó képviselőből áll.

Forrás: Nemzeti Választási Iroda

Változnak a szabályok

A parlament decemberben, fél évvel a 2024-es önkormányzati választások előtt megszavazta a választási törvény módosítását, visszahozva a 2014 előtti szabályokat. Az új törvény a főpolgármester-választás szabályait nem írta át (tehát a főpolgármestert továbbra is közvetlenül választják majd), de a fővárosi közgyűlésbe csak pártlistáról lehet majd bekerülni.

A régi-új rendszer a kormánypártok mellett a legalább 5% feletti támogatással rendelkező kisebb pártoknak kedvez, és megteremti annak lehetőségét, hogy a közgyűlésben megszűnjön a jelenlegi ellenzéki többség. A Political Capital elemzése szerint a listás választási rendszer ugyanis arra buzdíthatja a mérhető támogatottsággal rendelkező ellenzéki pártokat, hogy önállóan induljanak a választáson. Még akkor is, ha az ötszázalékos bejutási küszöb alatt teljesítő pártokra leadott voksok ebben a rendszerben elvesznek.

A decemberi kormányinfón a miniszterelnök nem tudta megígérni, hogy a választásokig nem fogják tovább módosítani a törvényt. A jelenlegi állapot szerint azonban úgy néz ki, hogy 2024-es önkormányzati választáson a budapesti főpolgármestert továbbra sem “kapják” majd a szavazati joggal rendelkező állampolgárok, hanem egyszerű többséggel választják meg.

Hogyan lesz egy könyvajánlóból milliókért hirdetett trollkodás?

“Mindig öröm politikusoktól életvezetési tanácsokat kapni. Nemde?” – ezzel a felütéssel szólítja meg 11 ezer követőjét Ibolya Csenge az eredetileg december 29-én posztolt videójában. Nem árulunk el nagy titkot, hogy végül pont az ellenkező konklúzióra jut: a főpolgármester közösségi médiás és városvezetői tevékenységén élcelődő összeállítás készítője ugyanis valójában nem kér Karácsony Gergely életvezetési tanácsaiból. De mi is pontosan ez az életvezetési tanácsadás?

A Megafon videójában a főpolgármester megszólalását egy 2023. december 26-án posztolt TikTok-videóból vágták ki, amelyben Karácsony arról beszél: “A TikTok és az Insta az tökjó, csak ne keverd össze az élettel, amiben néha el kell jobban merülni, hiszen nem lehet a világ összes dolgát elmondani egy harminc másodperces videóban. Úgyhogy időnként olvass!”. Ezután Karácsony beszámol legfontosabb 2023-as olvasmányélményeiről. A megafonos videóban azonban csak a mondat első felét vágták be, így lett végül egy könyvajánlóból az influenszer értelmezésében “életvezetési tanácsadás”.

@karacsonygergely_ (Tzatziki segítségével) megmutatom, melyik könyvek voltak idén a kedvenceim! 📚 Ti mit olvastatok 2023-ban? #budapesttiktok #budapest #budapesthungary #főváros #karacsonygergely #karácsonygergely #könyvajánló #könyvtok #olvasnijó ♬ Fashionable and jazzy lofi beats(1153754) - TAKI NAKAJO

A Megafon - amely saját bevallása szerint magánadományokból működik, de jórészt átláthatatlan módon közpénzt is felhasznál - már korábban is milliárdokat költött a Facebookon politikai tartalmú hirdetésekre. A szervezet ezúttal sem sajnálta a pénzt hirdetésre. A Meta nyilvános adatbázisa alapján a videót két változatban, összesen minimum 1,6-1,7 millió forintot költött el a Megafon. Az adatbázisában az összeg mellett az is látható, hogy a teljes lakosság körében reklámozták a posztot, a 18-55 év közötti korosztálynak, nemre való tekintet nélkül.

Forrás: Meta Ad Library

A költekezésnek meg is lett az eredménye: Ibolya Csenge eddigi Facebook videóinak nézettsége - pár kivételtől eltekintve - általában 10 ezer megtekintés alatt maradt, a főpolgármestert gúnyoló poszt azonban január 12-én már több mint 600 ezer megtekintésnél járt.

Forrás: Ibolya Csenge Facebook oldala

A Megafon nemcsak Ibolya Csenge promóciójára költ milliós tételben. Nemrég írtunk róla, hogy a saját képzésüket 15 millió forintért hirdették a közösségi oldalon.

Címlapon: Karácsony Gergely győzelmi beszédet tart a 2019 októberi önkormányzati választások után. FOTÓ: Kisbenedek Attila / AFP

Totth Benedek
Műfordító, szerkesztő, író, tizenöt évig dolgozott szabadúszóként a könyvkiadásban. Regényeket, novellákat, színdarabokat fordított (többek közt Cormac McCarthy, Aldous Huxley és Hunter S. Thompson műveit), majd szerkesztőként dolgozott több kiadónál. Az első regénye a Margó-díjas Holtverseny volt, ezt követte 2017-ben Az utolsó utáni háború. Eddig főként irodalmi folyóiratokban publikált, 2023 őszén kezdett újságot írni a Lakmusznál.