Nem, Zelenszkij nem vásárolta meg III. Károly király kastélyát

A Magyar Hírlap azt állította, hogy az ukrán elnök tulajdonába került a brit királyi család Highgrove House nevű rezidenciája. Az álhír egy orosz propagandát terjesztő oldalról származik.

„Ukrajna ugyan válságban van, de a Zelenszkij házaspár épp most vett meg egy kastélyt az Egyesült Királyságban”

– ezzel a címmel jelent meg április 3-án a Magyar Hírlap cikke, mely szerint a Highgrove House névre keresztelt ingatlan III. Károly tulajdonában volt 1980 óta, idén viszont eladta azt az ukrán elnöknek és családjának. A hírt átvette a homályos hátterű elemi.hu is, amelyről tavaly írtuk meg, hogy főszerkesztője a Vadhajtások egykori alapítója. Mindkét lap egy London Crier nevű újságban megjelent cikkre hivatkozik.

Az eredeti hírben megjelenik Grant Harrold, a király egykori komornyikjának (jelenleg királyi kommentátor) vallomása, aki állítólag megerősítette, hogy az ingatlan tulajdonost cserélt, és azt is elmondta, hogy az üzlet akkor köttetett, amikor Volodimir Zelenszkij felesége februárban az Egyesült Királyságba utazott.

Bár Olena Zelenszka február 29-én valóban az Egyesült Királyságban járt, ahol találkozott Kamilla brit királynéval, a kastélyvásárlásról már több tényellenőrző oldal megírta, hogy kitaláció.

Semmilyen hivatalos nyoma nincs, hogy Zelenszkij vagy bárki más megvásárolta volna a Highgrove House-t, a hírt közzétevő oldal pedig minden bizonnyal az orosz dezinformáció terméke.

Az orosz szál

A Snopesnak egy április 2-án, az X-en megjelent és rögtön virálissá vált poszt révén tűnt fel a sztori, melyben a London Crier cikkére hivatkozva azt állították, hogy Zelenszkij 20 millió angol fontért vásárolta meg a királyi családtól a Highgrove House-t. Elsőre gyanússá tette azonban a hírt, hogy kizárólag a London Crier számolt be róla, a Snopes újságírója pedig egyetlen bizonyítékot sem talált a tulajdonoscserére.

Ezért is nézték meg közelebbről a weboldalt, amelyről kiderült, hogy 2024. március 26-án hozták létre, mindössze egy héttel azelőtt, hogy a poszt terjedni kezdett az X-en.

De nem ez volt az egyetlen gyanús jellemzője az oldalnak.

Annak ellenére, hogy az oldal csak néhány hete létezik, a szerzői jogokra vonatkozó résznél az áll: „Minden jog fenntartva – London Crier, 1863-2023.” A New York Times március 7-én közölt egy hosszú cikket arról, hogy számos orosz kötődésű hamis híroldal jelent meg az Egyesült Államokban, melyeknek szintén az az egyik jellemzője, hogy a szerzői jogoknál hosszú évtizedekre visszamenőleg tüntetik fel az évszámokat.

Emellett a London Crier felhasználási feltételek címszava alatt nincs értelmes szöveg, csak az a sztenderd latin szöveg (Lorem ipsum stb.) amelyet a webfejlesztők szoktak használni a weboldalak tervezésekor, hogy legyen mivel megtölteni egy adott oldalt.

Ami pedig az oldal tartalmát illeti, a Snopes újságírójának feltűnt, hogy a magát „London legmegbízhatóbb hírforrásának” nevező újságban orosz nyelvű írások is akadnak, és a többi cikkben is gyakran szólaltatnak meg oroszpárti forrásokat.

További furcsaságokat mutatott be az oldallal kapcsolatban az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács Dezinformáció Elleni Központja is, akik az X-en azt emelték ki, hogy a lap cikkeit névtelen szerzők írják, és az újság közösségi média linkjei egy olyan cég oldalára mutatnak, amely weboldal-sablonokat értékesít. Ráadásul a kastélyvásárlásról szóló cikkben nem jelennek meg képek, számlák vagy adásvételi szerződések, vagyis semmi olyan dokumentum, amely bizonyítaná, hogy Zelenszkij kezébe került a Highgrove House.

Ezek alapján a Snopes arra jutott, hogy az ingatlan megvételéről szóló hír egy megbízhatatlan, minden bizonnyal orosz propagandát népszerűsítő oldalról származik.

Hasonló következtetésre jutott a német Deutsche Welle tényellenőrzése is. A lap azt is megtalálta az Egyesült Államok Kongresszusi Könyvtárában, hogy egy hasonló nevű újság létezett már korábban is: a The Crier nevű lap 1968 és 1980 között jelent meg a New Hampshire állami Manchesterben, az Egyesült Államokban.

Még mindig a királyé

Eközben a legtöbb jel arra mutat, hogy a Highgrove kastély még mindig a királyi család tulajdonában van.

2023 decemberében a Town&Country nevű magazin riportot közölt a Highgrove House-ról, ahol még azt írják, hogy a kastély kertje látogatható, arra azonban senki ne számítson, hogy magát a kastélyt is be lehet járni, az ugyanis „a nagyközönség számára mindig zárva van, mivel az Károly király és Kamilla királyné magánrezidenciája.” Ez áll a Highgrove Gardens honlapján is, ahol semmi arra utaló jelet nem találtunk, hogy az ingatlan gazdát cserélt volna.

Grant Harrold egykori komornyik, akinek a nyilatkozatára a London Crier-cikk a kastélyvásárlás hírét alapozta, a The Times április 6-i nyomtatott kiadásában ráadásul azt nyilatkozta, hogy az egész történet kitaláció. A lap Harrold szóvivőjét idézi, aki elmondta:

„Az egész sztori hamis, Grant nem nyilatkozott erről, semmilyen interjú nem készült.”

Nem ez volt az első eset

Az orosz-ukrán háború kezdete óta rendszeresen bukkannak fel Zelenszkij luxusköltéseiről szóló, lejárató hangvételű, később megalapozatlannak bizonyuló hírek. Tavaly augusztusban végigfutott a teljes kormánymédián, hogy Zelenszkij családja az egyiptomi El Gounában vásárolt egy 5 millió dollár értékű luxusbirtokot. A „hírt” robbantó Medium a magát oknyomozó újságírónak beállító Mohammad Al-Alawira hivatkozik, akiről később az is elterjedt, hogy holtan találták, miután megírta az ukrán elnök luxusvillájának sztoriját. A történet azonban hamisnak bizonyult, a villa tulajdonosa cáfolta a híreket, és az is kiderült, hogy Al-Alawi sem újságíró.

2022 áprilisa óta pedig újra és újra felbukkan az az állítás, hogy az ukrán elnöknek Floridában vannak luxusingatlanjai, sőt, egyes híresztelések szerint több magánrepülővel, és busás, havi 11 millió dolláros bevétellel is rendelkezik. Elsőként a PolitiFact ellenőrizte ezt az állítást, és azt találta, hogy a hír egy oroszok által támogatott forrásból származik. Zelenszkijnek és üzleti partnereinek ugyan bizonyítottan több offshore cége és ingatlanja volt a világ különböző pontjain, ám azok közül egyik sem Floridában volt.

Címlapi kép: Volodimir Zelenszkij és III. Károly király találkoznak a Buckingham palotában, Londonban, 2023. február 8-án. Fotó: Presidency of Ukraine / Handout / ANADOLU AGENCY / Anadolu via AFP

Fülöp Zsófia
A Szegedi Tudományegyetemen filozófiát, az ELTE-n kommunikációt és esztétikát tanult. Újságírással egyetemi tanulmányai alatt kezdett foglalkozni, majd 2013 és 2022 között a Magyar Narancs újságírójaként dolgozott, ahol főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. 2018 októbere és 2019 májusa között Brüsszelben volt gyakornok, az Európai Parlament webkommunikációs osztályán cikkeket írt és közösségi médiával foglalkozott, majd visszatért az újságíráshoz. 2022 őszétől az Oxfordi Egyetemen működő Reuters Institute ösztöndíjasaként a magyarországi romák médiareprezentációját és a kisebbségi média lehetőségeit kutatta. A Lakmusz csapatához 2023 májusában csatlakozott.