Annál is sokkal rosszabb hely lett a Twitter, mint amire a Musk miatt távozó biztonsági főnök számított

Elon Musk pillanatok alatt nullázta le a fejlődést, amit lassan és fájdalmasan értek el a dezinformáció elleni küzdelemben - állítja Yoel Roth volt biztonsági főnök, aki alig két hétig maradt a Musk-féle Twitternél.

Forgószél és bizonytalanság. Ezekkel a szavakkal jellemezte Yoel Roth, a Twitter bizalmi és biztonsági tanácsának (Trust & Safety Council) egykori vezetője azt a 13 napot, amit Elon Musk irányítása alatt töltött a cégnél.

„Elérhetetlenné tették a vállalati névjegyzéket, így nem lehetett tudni, a kollégáid még itt dolgoznak-e. Abban sem voltam biztos, ki a főnököm” - mondta Roth az IFCN nemzetközi tényellenőrző szövetség Global Fact konferenciáján.

Yoel Roth a Global Fact konferencián

Roth 2022. november 10-én mondott le pozíciójáról, alig két héttel azután, hogy Elon Musk 44 milliárd dollárért megvette a Twittert. Döntését elsősorban Musk egyszemélyi vezetési stílusával és a Twitter profilverifikációs szolgáltatásának fizetőssé tételével indokolta (ez utóbbi azt jelenti, hogy az ellenőrzött profilok jelzésére szolgáló kék pipát immár pénzért is meg lehet vásárolni).

Alig több mint fél évvel később, a Global Fact konferencián Roth „nem létezőnek” nevezte a mai Twitter online biztonsági törekvéseit.

„2015-ben kerültem teljes állásban a Twitterhez, az ott eltöltött hét évem alatt volt egy lassú, fájdalmas fejlődés a dezinformáció, az online zaklatás, a visszaélések elleni küzdelemben. Ezt a munkát Elon Musk megdöbbentően rövid idő alatt semmissé tette, az ezzel foglalkozó csapatot lényegében kiüresítette” – mondta Roth.

Optimistább volt

A beszélgetésből kiderült, hogy nehéz pontosan megmondani, hány ember foglalkozik a Twitternél az online biztonsággal és a dezinformáció elleni küzdelemmel, mivel számos feladatot külsős cégekbe szerveznek ki.

„200 főtől egy-két ezerig terjednek a becslések. Az mindenesetre biztos, hogy Musk megtizedelte a csapatot, abból a 12 főből pedig, akik korábban a biztonsági szabályok kidolgozásával és a végrehajtás felügyeletével foglalkoztak, tudomásom szerint ma már csak egy dolgozik a Twitternél” – mondta Yoel Roth.

Pedig a Muskkal való együttműködés nem indult ennyire baljósan. Roth elmondása szerint első beszélgetésük alkalmával Musk kifejezetten felhívta rá a figyelmet, hogy a cégnél bevezetett változások nem korlátozhatják a Twitter moderálási tevékenységét a brazil elnökválasztás második fordulójában, 2022. október 30-án.

„Nem akarta, hogy a Twitteren terjedő gyűlöletkeltő posztok vagy hamis információk erőszakhoz vezessenek Brazíliában. Úgy tűnt, tisztában van a kockázatokkal” – emlékezett vissza Roth.

A közös munka 13 napja alatt Musk Yoel Roth legtöbb javaslatát elfogadta, az egyetlen érdemi kivétel épp a verifikációs rendszer átalakítása volt.

„Fogalmam sincs, mi történhetett a fejében a távozásom után. Elképzelhető, hogy egyszerűen nem maradt senki, aki mindennap figyelmeztette volna a veszélyekre, ezért elengedte a moderálási irányelveket” – mondta Roth.

A volt biztonsági főnök még lemondását követően is úgy gondolta, hogy három tényező akadályozni fogja Muskot abban, hogy teljesen leépítse a moderálást és az álhírek elleni fellépést. A The New York Times-ban megjelent publicisztikájában le is írta, hogy a hirdetők, a jogszabályok, illetve a Google és az Apple app store-jának elvárásai visszafoghatják az új Twitter-vezért.

„Tévedtem. Úgy tűnik, Muskot nem érdekli a hirdetők elidegenítése, kilépett az EU dezinformáció elleni fellépésről szóló gyakorlati kódexéből, és valahogy Tim Cookkal is legjobb barátok lettek"

– magyarázta Yoel Roth.

A Trump-dilemma

Roth beszélt arról a folyamatról is, ami oda vezetett, hogy a Capitolium ostroma után, 2021. január 8-án a Twitter felfüggesztette Donald Trump fiókját.

Sokan üzleti megfontolásokat látnak amögött, hogy nem léptek hamarabb, de Roth szerint nem ez volt az ok.

„A Twitter víziója az volt, hogy a közbeszéd elsődleges terepe legyünk, adjunk teret a közérdeklődésre számot tartó közléseknek. Aztán szembejött a valóság, és láttuk, hogy egy akkora hatalommal rendelkező személy, mint Trump, egy választott vezető is micsoda károkat okozhat a szavaival” – mondta Roth.

A Twitternél az volt a szabály, hogy a közérdeklődésre számot tartó, de káros tartalmakat az elszámoltathatóság miatt nem törlik, csak megjelölik. Azonban egészen 2020 májusáig Donald Trumpra ezt sem alkalmazták.

„Őszintén szólva rettegtünk egy ilyen döntéstől.”

- mondta Roth.

Miután először raktak tényellenőrzési címkét Trump egyik posztja mellé (ami a választási eljárásról tartalmazott félrevezető információkat), Yoel Roth rengeteg támadást kapott. Mégis „átszakadt valamiféle gát”, és a 2021. január 8-i tiltásig a volt elnök több mint 140 bejegyzését jelölte meg a Twitter.

Roth azt mondta, maga is egyetért azokkal, akik szerint félelmetes, hogy a social media platformok kezében akkora hatalom van, hogy még a választott képviselőket is korlátozhatják vagy kitilthatják, de néha „muszáj így is védeni a közbiztonságot”.

Mit hoz a jövő?

A Twitter dezinformáció-ellenes fellépése Musk érkezése előtt két pillérre támaszkodott. Az úgynevezett „közösségi jegyzetek” segítségével maguk a felhasználók jelezhették, ha potenciálisan hamis vagy félrevezető információval találkoznak, de emellett volt egy belső, központi jelzőrendszer is.

A Twitter viszonylag későn (és más techcégeknél kisebb mértékben) kezdett együttműködni tényellenőrző szerkesztőségekkel: csak 2021 augusztusa óta dolgoznak együtt az AP és a Reuters hírügynökségekkel. Inkább az volt a jellemző, hogy Roth saját csapata a nyilvánosan hozzáférhető információk alapján döntött arról, félrevezetőként jelöl-e egy posztot vagy sem. Ezt Roth azzal magyarázta, hogy "nem akarták kiszervezni a döntés felelősségét".

Musk a központi jelzőrendszert teljesen leépítette, és úgy tűnik, kizárólag a közösségi jelzésekre akar támaszkodni, ami Roth szerint „nem minden esetben elégséges megoldás a dezinformációs károk mérséklésére”.

Roth egyébként az üzleti stratégiát sem látja a Twitternél. Szerinte a platform jelentőségének csökkenését bizonyítja, hogy míg korábban a breaking news újságírók elsőszámú forrása volt, a Wagner csoport meghiúsult puccskísérletéről való tudósításkor már alig támaszkodtak a Twitterre.

A Twitter példájának ettől függetlenül nagyon rossz az üzenete Roth szerint, mert más social media vállalatok azt a tanulságot szűrhetik le belőle, hogy – legalábbis rövid távon - büntetlenül csökkenthetik az online biztonságra szánt erőforrásokat.

„Ha elterjed ez a hozzáállás, visszajuthatunk oda, ahol a 2016-os amerikai elnökválasztás idején voltunk. Aztán persze a társadalmi nyomás megint kikényszeríti majd az erőteljesebb fellépést, és kezdhetjük elölről a munkát, amit az elmúlt pár évben egyszer már elvégeztünk”

– jósolta.

(Címlapi kép forrása: Olivier Douliery/AFP)

Teczár Szilárd
2012-ben diplomázott az ELTE-n média és kommunikáció szakon, ugyanebben az évben jelent meg az első cikke a Magyar Narancsban. 2013 és 2022 között a hetilap állandó szerzője volt, belpolitikáról és európai uniós témákról írt. Főként ezekkel a témákkal foglalkozik a Lakmusz újságírójaként is, 2022 októberében csatlakozott a csapathoz