Apáti Bence: A német védelmi miniszter a kötelező sorkatonai szolgálat bevezetésének kidolgozására utasította beosztottjait

Mi az állítás?

„Háborúra készül a balos német kormány!”

A hirdetés a fenti kijelentés több példával igyekszik alátámasztani, többek közt azzal, hogy:

„Boris Pistorius védelmi miniszter a kötelező sorkatonai szolgálat bevezetésének kidolgozására utasította beosztottjait.”

Ki mondta és mikor?

A megafonos Apáti Bence, március 8-án posztolt videójában.

Milyen hirdetésekben szerepelt az állítás?

A videót március 8-16. között hirdette a Megafon a Facebookon több mint egymillió forintért, és több mint 400 ezer megtekintésnél jár.

Mire jutottunk az állítás ellenőrzésekor?

Az állítás valóban elhangzott, de Apáti a kontextusukból kiragadva használja azt, méghozzá félelemkeltő üzenetek megfogalmazására. A szövegkörnyezetből kiderül, hogy a valóság sokkal árnyaltabb, mint ahogy Apáti videója láttatni akarja. A német kötelező sorkatonai szolgálat modellje körül tehát még sok a bizonytalanság, a megvalósításához pedig teljes politikai támogatottságra van szükség.

Bővebben?

Apáti egy Index-cikket idéz, amely a német Spiegelre hivatkozva írja, hogy „Boris Pistorius védelmi miniszter olyan katonai szolgálati modellt szeretne kidolgozni Németország számára, amely hozzájárul az „általános társadalmi ellenálló képességhez”. A Spiegel szerkesztőségéhez eljutott belső dokumentum alapján írnak arról, hogy a védelmi miniszter fel akarja gyorsítani a kötelező katonai szolgálatra vonatkozó folyamatokat, és azt kérte a tárcától, hogy április 1-ig vázolják fel ennek lehetőségeit.

Apáti arról azonban már nem beszél, hogy Pistorius mindezt a skandináv, elsősorban a svéd modell alapján gondolja el: Svédországban mindenkit besoroznak, aki elvégezte a középiskolát, ám a hadsereg csak azokat a férfiakat és nőket választja ki, akik alkalmasak a bevonulásra. Ezzel a módszerrel a svédek az elmúlt években elegendő önkéntest tudtak toborozni, jegyzi meg a Spiegel.

A lap azonban arról is beszámol, hogy ezt a modellt Németországban aligha lehetne megvalósítani, ha ugyanis egy végzős középiskolai osztály 10 százaléka csatlakozna a hadsereghez – ahogyan a svédeknél –, akkor a német hadseregnek évente nagyjából 40 ezer katonát kellene kiképeznie, amelyre nincs kapacitásuk. A Spiegel szerint a védelmi miniszter a müncheni biztonsági konferencián reális tervként 3-4 ezer újonnan toborzott katonáról beszélt.

Ez az ötlet egyébként nem most merült fel először, tavaly év végén is írt már erről a Deutsche Welle, megjegyezve, hogy a védelmi miniszter ötletét több kritika is érte (például a szocialisták és a liberálisok felől). Akkor Pistorius azt mondta, hogy minden lehetőséget megvizsgál, de akármilyen modell mellett is döntenek, politikai többségre van szükség a megvalósításához.

Februárban egyébként a horvát védelmi miniszter is arról beszélt, hogy szerepel a terveik között a kötelező sorkatonai szolgálat bevezetése. Európában

  • Finnországban
  • Norvégiában
  • Svédországban
  • Dániában
  • Litvániában
  • Lettországban
  • Észtországban
  • Ukrajnában
  • Svájcban
  • Ausztriában
  • és Görögországban

van kötelező sorkatonai szolgálat.

A választási dezinformációt vizsgáló projekt megvalósítására a Political Capital által vezetett, a Lakmusz és a Mérték Médiaelemző Műhely részvételével működő konzorcium 143 ezer eurós támogatást nyert a European Media and Information Fund (Európai Média és Információs Alap – EMIF) nyílt pályázatán. Az EMIF által támogatott bármely tartalomért kizárólag a szerző(k) felelősek, és az nem feltétlenül tükrözi az EMIF, valamint az Alap partnerei, a Calouste Gulbenkian Foundation és a European University Institute álláspontját.

Lakmusz