Egyre terjed az LMBTQ-ellenes online dezinformáció Kelet-Afrikában

Minden jog fenntartva. A weboldalon található AFP-tartalmak bármilyen felhasználására a https://www.afp.com/en/terms-use oldalon elérhető felhasználási feltételek vonatkoznak. A weboldalon elérhető AFP-tartalmak elérésével és/vagy használatával Ön elfogadja a fent említett felhasználási feltételeket. Az AFP-tartalmak bármilyen felhasználása az Ön kizárólagos és teljes felelősségére történik.

Kenyában és Ugandában az új LMBTQ-ellenes törvénytervezetek példátlan online dezinformációs hullámot indítottak el a közösség ellen. Szakértők azzal vádolják a két ország politikai vezetőit, hogy életveszélyes valótlanságokat terjesztenek az LMBTQ-közösség tagjai kárára.

A közösségi médiafelületeket elárasztották a témával kapcsolatos hamis állítások. Volt, aki azt állította, hogy Kenya elnöke a melegek megölésére szólított fel, mások azt terjesztették, hogy az Egyesült Államok utasította Ugandát, hogy legalizálják a homoszexualitást.

"A politikusok [Kenyában és Ugandában] a populista homofóbiát használják ki, hogy a tömegek számára relevánsak maradjanak" – mondta Patrick Gathara nairobi politikai elemző és újságíró.

"Az LMBTQ-ellenes álláspont azt eredményezi, hogy a választók őket támogatják."

A homoszexualitás továbbra is tabu Afrika nagy részén, ahol a melegek gyakran kénytelenek elrejteni szexuális irányultságukat a biztonságuk érdekében.

A közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy sok kelet-afrikai úgy véli, hogy az LMBTQ-közösség tagjai veszélyeztetik a hagyományos értékeket.

Uganda 2023. május 29-én jelentette be, hogy Yoweri Museveni elnök aláírta azt a drákói szigorral megfogalmazott törvényt, ami szigorú intézkedéseket helyez kilátásba, bizonyos esetekben – "súlyos homoszexualitásért" esetén – akár halálbüntetést is, noha Ugandában már évek óta nem hajtanak végre halálbüntetést.

Az azonos neműek szexuális kapcsolata a szomszédos Kenyában is bűncselekménynek számít a gyarmati korszakból származó törvények értelmében. Az ország elnöke, William Ruto nemrégiben azt mondta, hogy a homoszexualitás nyugati import, amely összeegyeztethetetlen nemzetének "szokásaival, hagyományaival, a kereszténységgel és az iszlámmal".

A homoszexualitás további kriminalizálására irányuló javaslat jelenleg a kenyai parlament előtt van, de az interneten máris terjednek olyan hamis állítások, amelyek szerint a törvényjavaslatot már jóváhagyták.

Pillanatkép a hamis állításról, 2023. május 31-én készült képernyőmentés.

"Szüntelen hazugságok”

Edwin Chiloba, egy prominens kenyai LMBTQ-aktivista januári brutális meggyilkolása váltott ki az országban és szerte a világban is. Bár a gyilkossággal kapcsolatban vádat emeltek egy férfi ellen, aki állítólag a szeretője volt, az eset reflektorfénybe helyezte a régióban növekvő homofóbiát.

Chiloba halálát követően több hamis hír kezdett terjedni az interneten, például olyanok, amelyek szerint Ruto elnök az azonos neműek meggyilkolására szólított fel.

Az állítás egy olyan szerkesztett képen keresztül terjedt, amely úgy nézett ki, mintha a Kenyans.co.ke helyi híroldaltól származna. A lap azonban visszautasította, hogy ők lehoztak volna ilyen állítást, és hamisítványnak minősítették a képet.

"Nem mi tettük közzé a melegek megölésére felszólító grafikát, ez az információ hamis" – közölte az AFP-vel az újság.

Pillanatkép a hamis állításról, 2023. május 31-én készült képernyőmentés.

Februárban a kenyai legfelsőbb bíróság döntése tovább szította a melegellenes közbeszédet.

A bíróság úgy döntött, hogy a Nemzeti Meleg és Leszbikus Emberi Jogi Bizottság számára engedélyezni kell a nem kormányzati szervezetként történő bejegyzést. De a döntés felbőszítette a helyi konzervatívokat

Ruto elnök, és az ellenzéki vezetője, Raila Odinga is bírálta az ítéletet (itt archiválva), azzal érvelve, hogy Kenya vallásos nemzet, valamint hogy a bíróság túllépte a hatáskörét.

A határozatot követően a kenyai és ugandai közösségi médiában megjelent egy videó, amelyen állítólag Joe Biden amerikai elnök a melegeket gyalázza. Az AFP tényellenőrző csapata azonban kiderítette, hogy a felvétel deep fake, azaz számítógéppel manipulált videó.

Egy másik összeesküvés-elmélet, amely a Legfelsőbb Bíróság bejelentése után kezdett terjedni, azt állította, hogy Kenya az LMBTQ-emberek miatt küzd gazdasági nehézségekkel.

Kevin Mwachiro, egy nyíltan meleg kenyai LMBTQ-jogi aktivista szerint sokan félreértették a legfelsőbb bíróság döntését, és tévesen úgy értelmezték, hogy az legalizálja a homoszexualitást.

A politikai és vallási vezetők "dezinformációk segítségével elferdítették a valóságot, és ez veszélyezteti az LMBTQ emberek életét" – mondta Mwachiro az AFP-nek. "Az állandó hazugságok miatt az emberek félreértik a queer embereket. Támogatni kell őket, nem pedig üldözni."

A homofóbia politikája

Az LMBTQ-közösségnek Ugandában sincs meg a szükséges jogi védelme. Az országban a homoszexualitást a gyarmati törvények értelmében kriminalizálták, bár a Nagy-Britanniától való 1962-es függetlenné válás óta még senkit nem ítéltek el beleegyezésen alapuló azonos neműek közötti szexért.

A törvényhozók márciusban egy új törvényjavaslatot hagytak jóvá, amely kriminalizálja azokat, akik az LMBTQ-közösség tagjának vallják magukat. A törvény bizonyos esetekben a halálbüntetést lehetővé teszi, ami Volker Turk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa szerint "valószínűleg a legrosszabb ilyen jellegű törvények közé tartozik a világon". Az Egyesült Államok gazdasági következményekkel fenyegette meg Ugandát a törvény miatt.

A nemzetközi nyomás hatására a törvényt felülvizsgálták, hogy egyértelművé tegyék, hogy az nem tilos, ha valaki melegként azonosítja magát, ha szexuális aktusra nem kerül sor.

Ennek ellenére a törvény nyomán megszaporodtak a hamis állítások is az interneten. Egy virális videó például azt állította, hogy a Fehér Ház szóvivője megfenyegette Ugandát, hogy beszüntetik a pénzügyi támogatást, ha csak nem legalizálják az országban a homoszexualitást.

A valóságban a klip – amely több ezer megosztást kapott olyan platformokon, mint a TikTok és a Facebook – 2014-ből származik, amikor Washington rövid időre leállította a pénzügyi támogatást Uganda melegellenes törvénytervezetére válaszul.

Miután azonban Yoweri Museveni elnök ugandai elnök jóváhagyta a módosított törvényt, Joe Biden kilátásba helyezte, hogy csökkenti a kelet-afrikai országnak nyújtott segélyeket és beruházásokat.

Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a homofób retorika valószínűleg nem fog enyhülni a kontinensen.

"Kenyában és Ugandában sok embernek szigorú nézetei vannak a szexualitásról és intoleránsak a homoszexualitással szemben, mert arra a meggyőződésre kondicionálták őket, hogy a homoszexualitás nem afrikai. Más szemszögből nézik a szexet" – mondta Melody Njuki, a kenyai Egyenlőség és Megkülönböztetésmentesség Kezdeményezés munkatársa.

Magyarországon “üdvözölték” az ugandai törvényjavaslatot

Az ugandai törvényjavaslat a márciusi előterjesztési szakaszban szélesebb nyilvánosságot kapott Magyarországon, miután Bencsik András kormánypárti újságíró "jó hírként" üdvözölte azt.

Bencsik félreértelmezte a javaslatot, azt állítva, hogy Ugandában “ha összeházasodnak, kivégzik” a melegeket.

A magyar kormány és a kormánypárti médiaszemélyiségek gyakran hasonló retorikával operálnak, mint Kenyában és Ugandában. Orbán Viktor rendszeresen azt állítja, hogy Brüsszel és Washington "genderpropagandát" próbál ráerőltetni a magyarokra, a miniszterelnök a hagyományos értékek védelmezőjeként tüntetni fel magát az általa "LMBT-őrületnek" nevezettekkel szemben.

Az LMBTQ-közösség magyar tagjai jogszabályi szinten is célba vette a széles körben bírált "gyermekvédelmi törvény", a törvényt egy dezinformációs kampány is kísérte, ami az LGTBQ-közössé tagjait a pedofíliához próbálta kötni.

© AFP 2017–2023. Minden jog fenntartva.
Szerző
Ede ZABORSZKY / James OKONG'O / AFP Kenya