A kormánypárti média által is terjesztett dokumentumok nem bizonyítják, hogy Ukrajna külföldi cégeknek adott volna földet vegyi hulladék lerakására

Minden jog fenntartva. A weboldalon található AFP-tartalmak bármilyen felhasználására a https://www.afp.com/en/terms-use oldalon elérhető felhasználási feltételek vonatkoznak. A weboldalon elérhető AFP-tartalmak elérésével és/vagy használatával Ön elfogadja a fent említett felhasználási feltételeket. Az AFP-tartalmak bármilyen felhasználása az Ön kizárólagos és teljes felelősségére történik.

Az X közösségi hálózaton egy magát francia újságírónak kiadó gyanús fiók olyan félrevezető dokumentumokat tett közzé, amelyek állítólag azt bizonyítják, hogy nemzetközi cégek földkoncessziókat kaptak Ukrajnában. A félrevezető poszt szerint a földek átadásáról szóló állítólagos üzlet Alexander Soros és az ukrán elnöki hivatal vezetője közvetítésével jött létre. Az állítást az orosz média és a kormánypárti V4NA magyar hírügynökség is terjeszteni kezdte. Az AFP azonban megvizsgálta az állításokat, és arra jutott, hogy számos kétség felmerül az állítólagos „oknyomozó anyag" hitelességével kapcsolatban. Ráadásul az interneten terjedő állítások által hivatkozott ukrán elnöki rendeleteknek valójában semmi közük földügyletekhez.

„Soros-terv és vegyi hulladék az ukrán termőföldekben?" – ezzel a címmel publikált egy szöveget a Magyar Nemzet kormánypárti lap online kiadása 2023. december 5-én. Az írás szerint egy francia újságíró olyan dokumentumokat publikált, amelyekből állítólag kiderül, hogy Alexander Soros (Soros György fia) legutóbbi ukrajnai látogatása során egy olyan üzletet hozott tető alá egyes cégek és az ukrán állam között, amely lehetővé teszi veszélyes hulladék lerakását ukrán termőterületeken.

A Magyar Nemzet cikke a Facebookon. A képernyőmentés 2023. december 21-én készült.

Az írás forrásként a V4NA "nemzetközi hírügynökséget" jelöli meg. A V4NA-t 2019-ben alapították, Habony Árpád kormányközeli üzletember közreműködésével. A tulajdonosok között szerepelt Szalay-Bobrovniczky Kristóf akkori londoni nagykövet is, aki jelenlegi honvédelmi miniszter. Szalay-Bobrovniczky a legutolsó elérhető hivatalos vagyonnyilatkozata szerint még mindig "tag" a londoni székhelyű vállalkozásban.

A V4NA rendre terjeszt olyan narratívákat magyar és angol nyelven, amelyek egybevágnak a magyar kormányzati kommunikációval. Például olyan állításokat, amelyek szerint Soros György és fia, Alexander Soros irányítják a brüsszeli döntéshozatalt. Itt írtunk részletesen arról, hogy hogyan vették célba a fiatalabb Sorost a magyar kormány narratíváját terjesztő online platformok.

A kormánybarát magyar média rendszeresen átveszi a V4NA anyagait. Nem ez az első alkalom, hogy a V4NA állítólagos ukrajnai földügyletekről ír, és ahogyan az AFP már korábban bebizonyította, az oldal egy olyan megalapozatlan narratívát is terjesztett, amelyről később még az azt eredetileg közlő oldal is elismerte, hogy nem volt hiteles.

A V4NA írása egy állítólagos francia újságíróra, egy bizonyos "Jules Vincent" X-fiókjára hivatkozik, aki állítólag bizonyítékokat publikált arról, hogy "Novemberben egy olyan megállapodás született Ukrajna és a Soros-birodalom között, amelynek értelmében 400 négyzetkilométer termékeny ukrán földterületet terveznek elkülöníteni amerikai és európai vegyipari, gyógyszerészeti és olajipari cégektől [...] származó mérgező vegyi hulladékok eltemetésére". A V4NA hozzáteszi, hogy az "információk hitelessége nem ellenőrizhető".

Ugyanennek az X-fióknak a 2023. november 28-án közzétett "tényfeltáró" anyagára hivatkozva több más nyelven is terjedni kezdtek hasonló megalapozatlan állítások, többek között például angolul, franciául, spanyolul, németül, bolgárul, lengyelül és románul.

Az állítólagos vegyi hulladékról szóló híreket két nagy orosz állami hírügynökség, a TASZSZ és a RIA Novosztyi is közölte.

Közelebbről megvizsgálva az állításokat, az AFP számos problémás elemet talált. A hivatkozott rendeletek valójában teljesen másról szólnak, mint amit az állítólagos francia újságíró állít. Ráadásul számos jel utal arra is, hogy az "oknyomozást" közlő fiók nem valódi személyhez tartozik.

Egy gyanús X-fiók

Először is az állítólagos oknyomozó anyag mögött álló X-fiókot vizsgáltuk meg. A felhasználónév "@VincentVinxent1", a felhasználó neve pedig állítólag "Jules Vincent".

Vincent a bemutatkozásában azt írja, hogy "szabadúszó újságíró", aki olyan témákról ír, mint "a bolygó, környezetvédelem, éghajlat, víz, nemzetközi szolidaritás, társadalom". A felhasználó azt állítja magáról, hogy a "Profession: pigiste", a francia szabadúszó újságírók országos szövetségének tagja.

Több olyan dolog is van a fiókkal magával és a fiók aktivitásával kapcsolatban, ami gyanúra adhat okot: nem egy valódi személyről van szó.

Először is, a fiókot 2018 szeptemberében hozták létre, de ahogy lejjebb görgetünk, azt láthatjuk, hogy a felhasználó csak 2023 november közepe óta aktív, néhány nappal a "nyomozás" közzététele előtt kezdett posztolni.

Míg a valódi szabadúszó újságírók általában arra használják a közösségi médiát, hogy a munkájukat népszerűsítsék, Vincent idővonalán többnyire mások bejegyzéseit találhatók, a megosztott posztok többnyire különböző környezetvédelmi kampányokhoz kapcsolódnak. Az oldalán nem találni semmilyen más saját újságírói munkát. A fiókhoz használt fotóra rákeresve nem kaptunk más releváns találatot.

A fiók által közzétett "oknyomozó anyag" szövege és a csatolt videó egyes elemei azt is kétségessé teszik, hogy a szerző valóban francia anyanyelvű újságíró. A videó elején, úgy tűnik, hogy elrontja a saját nevét, és "Vincent Jules"-ként mutatkozik be. A francia nyelvben nem szokás a vezetéknévvel kezdődő bemutatkozás.

A videót november 27-én a YouTube-on is közzétette egy magát "Vincent Jules"-nak nevező fiók. Ezt a fiókot 2022 novemberében hozták létre, de csak ezt az egy videót tette közzé nyilvánosan, ami szintén kérdéseket vet fel a hitelességével kapcsolatban.

Emellett számos nyelvi hiba és természetellenes megfogalmazás is előfordul az anyagban. Például "aura de conséquences" helyett "aura des conséquences"-t mond, és "intégrité de l'enquête"-re ("a vizsgálat integritására") hivatkozik, holott feltehetően "integralité de l'enquête"-re ("a vizsgálat egészére") gondol.

Az internet rákeresve arra, hogy "Jules Vincent szabadúszó újságíró" találni néhány cikket az interneten, amelyeket egy azonos nevű személy írt még 2019-ben a Liberation című francia újságban (itt, itt), valamint egy rövid életrajzot egy fotóval a Horizons Stratégiques (HS) nevű blogon (archivált link).

Utóbbi oldalon elérhetőségek is szerepelnek, valamint egy X-felhasználónév, de nem ugyanaz, mint a megalapozatlan állításokat terjesztő fiók neve.

Az AFP-nek sikerült kapcsolatba lépnie ezzel a Jules Vincent-nel, a Liberationban megjelent cikkek szerzőjével, aki 2023 december 6-án telefonon elmondta, hogy a kérdéses cikkeket a Liberationnál 2019-ben, a két hónapos szakmai gyakorlata alatt írta. Vincent azt is elmondta, hogy nincs köze a jelenleg az interneten terjedő Ukrajnáról szóló állítólagos "nyomozáshoz".

"Semmi közöm ehhez a felhasználóhoz, ahogyan az Ukrajnával kapcsolatos nyomozáshoz sem. Ez a fiók nem az enyém. Nem én vagyok az a személy a fotón. Ez egy tiszta véletlen egybeesés" – mondta el az AFP kérdésre. Utóbbit egy, az X-en közzétett bejegyzésben is megerősítette.

Ha összehasonlítjuk a megalapozatlan állításokat terjesztő X-fiók profilképét (bal) a Horizons Stratégiques oldalán talált fotóval, akkor egyértelműen látszik, hogy nem ugyanarról az emberről van szó.

Képernyőmentés az X-ről (balra). Képernyőmentés a horizonsstrategiques.com oldalról (jobb). 2023. december 13-én készült képernyőmentések.

A Profession:pigiste, a szabadúszó újságírók szövetsége is kommentálta az állítólagos ukrán földügyletekről terjedő anyagot. Egy, az X-en december 4-én közzétett bejegyzésben a szervezet azt írta: "A @VincentVinxent1 fiók hamisítvány, ez a személy nem a Profession: Pigiste tagja, és egy korábbi szabadúszó személyazonosságát bitorolja".

A hivatkozott rendeleteknek nincs köze a termőföldekhez

Az ukrán földek állítólagos nemzetközi nagyvállalatoknak történő odaítéléséről szóló állítások azután kezdtek terjedni, hogy Alexander Soros, a Nyílt Társadalom Alapítványok elnöke november 7-én Kijevbe látogatott (archivált link).

A fiatalabb Soros tényleg találkozott az ukrán elnöki hivatal vezetőjével, Andrij Jermakkal, hogy megvitassák "az infrastruktúra helyreállítását és az ukrán gazdaságba történő beruházásokat" (archivált link).

Az állítólagos francia újságíró által közzétett videóban szerepel egy hangfelvétel, amin állítólag azt hallani, hogy egy anonim forrás az ukrán környezetvédelmi minisztériumból arról beszél, hogy Soros és Jermak között megállapodás született 400 négyzetkilométernyi termékeny mezőgazdasági terület átadásáról "külföldi cégeknek, amelyeket határozatlan időre és ingyenesen vegyi hulladékok elhelyezésére használhatnak".

A magát "Jules Vincent"-ként bemutató fiók azt állítja, hogy az állítólagos minisztériumi forrás dokumentumokat küldött neki, hogy alátámassza állítását. De valójában a hivatkozott dokumentumok teljesen másról szólnak, és nem támasztják alá a videóban elhangzó állításokat.

Az első bemutatott dokumentum egy 2023. november 13-án kelt, 603/2023 hivatkozási számú elnöki rendelet:

Egy képkocka a félrevezető videóból az X-ről az állítólagos elnöki rendelettel. 2023. december 20-án készült képernyőmentés.

A második dokumentum pedig egy memorandum formáját ölti, amelyet állítólag Jermak és Alexander Soros írtak alá. A dokumentum 2023. november 7-i keltezésű, és egy második, 107/2023-as számú elnöki rendeletet említ:

Egy képkocka a félrevezető videóból az X-ről az állítólagos memorandummal. 2023. december 20-án készült képernyőmentés.

Bár a két hivatkozott rendelet iktatószáma megtalálható a hivatalos ukrán oldalon, ahol az ilyen dokumentumokat publikálják, de valójában egyiknek sincs köze földterületek megszerzéséhez vagy eladásához.

A 603/2023-as rendeletet 2023. szeptember 28-án hirdették ki, nem pedig 2023. november 13-án, ahogy a videóban állítják. A valódi rendelet az állami kitüntetésben részesült polgárok listájáról szól (archivált link).

Az egyetlen november 13-án közzétett rendelet a 749/2023-as iktatószámot viseli, és szintén egy állami kitüntetés odaítéléséről szólt (archivált link) .

A 107/2023-as rendelet 2023. február 23-tól hatályos (archivált link). Szintén egy kitüntetés odaítéléséről van szó benne (ebben az esetben posztumusz), és semmi köze a földterület-ügyletekhez.

Külföldi érdekeltségek az ukrán földtulajdonban

A videón látható első állítólagos rendelet szerint Zelenszkij hivatala "örökös koncessziós tulajdonként" földterületeket ad át több nagy nemzetközi cégnek.

A külföldi érdekeltségek az ukrán földtulajdonban egy komplex és ellentmondásos megítélésű téma.

"Nem tudok olyan törvényről, amely közvetlen felhatalmazást adna az elnöknek arra, hogy bármely vállalatnak földterületet ítéljen oda" – mondta Frederic Mousseau, az Oakland Institute agytröszt politikai igazgatója az AFP-nek december 11-én küldött e-mailben. Az intézet több jelentést is közzétett az ukrajnai földreformról és az orosz inváziónak a témára gyakorolt hatásáról (archivált linkek itt és itt).

A Zelenszkij-kormány liberalizálta az ukrán földtörvényt, és 2020-ban olyan törvényt fogadott el, amely véget vetett a földeladásokra vonatkozó, hosszú ideje fennálló moratóriumnak. Ugyanakkor "a külföldi magánszemélyek és vállalatok földvásárlásának régóta fennálló tilalma Ukrajnában továbbra is fennmarad, bár továbbra is lehetőségük van földet bérelni" – mondta Mousseau.

"A vállalatok, akár hazai, akár külföldi, általában nem vásárolják meg az általuk használt földet, hanem bérlik" – tette hozzá, rámutatva, hogy "az Ukrajnában bejegyzett vállalatoknak lehetnek külföldi részvényeseik vagy finanszírozóik". A földbérlet szabályait az ország földtörvénykönyve határozza meg.

Ihor Liszetszkij az Ukrán Agribusiness Klub földbizottságának koordinátora szerint a külföldiek által alapított cégek a föld átruházásának egy másik típusát, az úgynevezett koncessziót kaphatják meg, amennyiben a vállalat tulajdonosi struktúrájában ukrán illetőségű személy is jelen van.

A koncesszió formájában történő földterület-átruházás szabályait a koncessziós törvény határozza meg.

Az Oakland Institute 2023. februári jelentése a témában azt írta, hogy "a kutatók régóta nem tudják kideríteni, hogy pontosan ki ellenőrzi az ukrán földet, mivel az off-shore adóparadicsomok és az átláthatatlan földbirtoklási rendszer miatt nehéz azt megállapítani", hozzátéve, hogy "kutatások szerint az ország földjeinek nagy részét ukrán oligarchák és külföldi agrárvállalkozások ellenőrzik".

Alexander Soros és ukrán elnöki hivatal vezetője tagadják az állításokat

A Nyílt Társadalom Alapítványok szóvivője az AFP-nek küldött december 6-i e-mailben azt írta, hogy az interneten terjedő állítások "teljesen hamisak". "Valaki dokumentumokat hamisított egy teljes és totális kitaláció alátámasztására" – tette hozzá a szóvivő.

Darija Zarivna, Andrij Jermak sajtótitkára egy december 11-i emailben azt írta az AFP-nek, hogy az állítások "hamisak" és "nevetségesek".

"Ez orosz propaganda, és elég primitív" – mondta Zarivna.

A videóban szereplő fotó már legalább 2022 óta terjed az interneten

Az X-en közzétett videóban 6:07-nél egy olyan fotót látunk, amelyen több száz zsák van szétszórva a földön, miközben az önmagát "Jules Vincent"-ként bemutató személy "vegyi hulladékok temetkezési helyéről" beszél, ami azt a benyomást keltheti a nézőben, hogy a kép Ukrajnában készült.

Az AFP rákeresett a kérdéses képre a Yandex orosz keresőoldalon, és egészen 2022 januárjáig visszamenőleg találtunk előfordulásokat. A kép akkor egy orosz weboldalon jelent meg illusztrációként egy olyan írásban, ami egy ipari hulladéklerakatról szólt az Oroszország középső régiójában található Novouralszkban (archivált link).

Képernyőmentés a megtévesztő posztról az X-en (bal) és a kérdéses fotó egy orosz oldalon. 2023. december 13-i képernyőmentések.

Szerzői jog © AFP 2017–2023. Minden jog fenntartva.
Címlapi kép: VOLODYMYR TARASOV/NurPhoto via AFP
Szerző
Maja CZARNECKA / Ede ZABORSZKY / AFP Lengyelország