Gyíkemberek Ál-Finnországban: Őrült összeesküvés-elméletek és ami mögöttük van

Valóban szürke földönkívüliekkel beszélgetnek a tudósok a nevadai 51-es körzetben, Avril Lavigne pedig már évek óta halott? Egy brit szerző több tucat konteót gyűjtött össze könyvében. Vigyázat, túladagolásra alkalmas a kötet.

Elvis életben van, csak megjátszotta a saját halálát, hogy eltűnjön a világ szeme elől. William Shakespeare valójában egy üzletember volt, nem író, az általa jegyzett műveket mások írták. A holdra szállás sosem történt meg, a feketeruhások viszont köztünk járnak, az illuminátusok világuralomra törnek, és hamarosan eljön az Új Világrend. Ezek közül a népszerű és igencsak elterjedt összeesküvés-elméletek közül bizonyára mindannyian találkoztunk már néhánnyal. (Tavalyi cikkünkben írtunk Shion Takeuchi felnőtteknek szóló animációs sorozatáról, az Inside Jobról, melynek szintén ezek a teóriák adják a kiindulópontját.)

Tom Cutler brit író, újságíró régóta kutatja a konteók szövevényes világát. 2021-ben megjelent Ez konteó! A világ legvadabb összeesküvés-elméletei című könyvében (amely nálunk idén került a könyvesboltok polcaira) több mint 40 konteót tár az olvasó elé. A történetek felépítése hasonló: a szerző felvázolja, hogy mi történt, miből indult ki az összeesküvés-elmélet, elmondja, hogyan terjedt el, milyen leágazásai voltak és vannak, majd valamiféle magyarázatot próbál adni a felvetett kérdésekre, néhol több, néhol kevesebb sikerrel.

Forrás: YouTube

A könyv vicces-szarkasztikus konteó-gyűjtemény, de inkább olvasható szórakoztató irodalomként, mint szigorú tényellenőrzések sorozataként. Cutler felvonultat ugyan bizonyítékokat a teóriák megcáfolására, de célja nem a konteókban hívők vagy éppen nem hívők meggyőzése, hanem az összeesküvés-elméletek bemutatása és annak a leírása, hogyan terjedtek el.

Az általános recept szerint rendszerint szükség van egy személyre vagy csoportra, akik egy könyvvel, egy bloggal vagy egy közösségi médiában megjelenő poszttal elültetik a kételkedés magját az emberek fejében, mások pedig erre rácsatlakozva terjeszteni kezdik az igét.

Cutler sokat gondolkodik arról is, hogy mi készteti arra az embereket, hogy higgyenek az összeesküvés-elméletekben.

„Normális esetben rendszerint azt fogadjuk el igaznak, ami bizonyítékokon alapul. Ha egy barátunk azt mondja, hogy esik, esélyes, hogy kinézünk az ablakon, és magunk is ellenőrizzük az állítást. De ha azt mondja, hogy a holdra szállást vélhetően csak eljátszották és a vakcinák veszélyesek, akkor már megeshet, hogy bemondásra elhisszük neki”

- írja könyve előszavában. Hozzáteszi, hogy a legtöbb konteó érdekes, sokszor igazán lenyűgöző, ezért is tudnak olyan sokáig fennmaradni.

Könyvében többször idézi Viren Swamit, az Angliai Ruskin Egyetem szociálpszichológia professzorát, aki szerint

„a konspirációs gondolkodás társadalmi válságok idején felerősödik, amikor az emberek különösen vágynak arra, hogy értelmet és biztos pontokat találjanak az életükben, ezért hajlamosabbak elhinni, hogy az eseményeket sötét erők alakítják a jó és gonosz örökös harcában.”

Cutler figyelmezteti az olvasókat, hogy apránként, és semmiféleképpen ne egyben olvassuk el a könyvét, mert “a túladagolás elkerülhetetlen”. Ezért mi is csak néhány példát választottunk ki a legvadabb konteók közül.

1. Az 51-es körzet

Nevadában, az Amerikai Egyesült Államok nyugati részén található, szigorúan őrzött katonai bázisnak nem az 51-es körzet az egyetlen beceneve. Hívják még például a Területnek, Doboznak, Álomországnak vagy Vízivárosnak. Mivel az amerikai kormány kezdettől fogva vonakodott közölni, hogy mi történik a területen, és miért őrzik olyan szigorúan, összeesküvés-elméletek egész hada született arról, hogy miért is hozták létre a Groom-tó körüli bázist. Gyorsan szárnyra kaptak az elméletek arról, hogy lézer- vagy részecskesugár fegyvereket gyártanak ott az amerikaiak, elrabolt náci csodafegyvereket fejlesztenek tovább, az időutazás és teleportálás lehetőségeit kutatják, de a leginkább az terjedt el, hogy egy 1947-ben, az új-mexikói Roswellben lezuhant, állítólag azonosítatlan repülő tárgy roncsait és a rajta talált földönkívüliek maradványait szállították a körzetbe.

Forrás: YouTube

1989-ben jött a képbe Robert „Bob” Lazar, aki azt állította magáról, hogy egy, a bázishoz közeli földalatti titkos telepen dolgozott mérnökként, és kitálalt arról, hogy munkája során „idegen látogatásokat” leíró kormányzati dokumentumokat látott, sőt, repülő csészealjak maradványait tanulmányozta. Egyszer még azt is látni vélte, hogy két fehér köpenyes férfi egy szürke idegen lény társaságában tartózkodott egy szobában. Ezek a beszámolók megtették a hatásukat, az 51-es körzetről szóló konteók népszerűsége az egekbe szökött.

2013-ban aztán a CIA beismerte, hogy a körzet létezik. Akkoriban gyakorló lőtérként funkcionált, ahol az amerikai fegyveres erők katonáit képezték ki. Azt is elmondták, hogy a második világháború alatt vadászpilóták lőtereként, majd kémrepülőgépek tesztelésére használták a területet. Idegenekről azonban nem tettek említést.

2. Avril Lavigne klónozása

Avril Lavigne kanadai énekesnőről 2012-ben kezdett elterjedni az a teória, hogy meghalt, és egy hasonmás vette át a helyét. A történetet egy portugál nyelvű brazil blog (az Avril Esta Morta, vagyis Avril halott) indította el, kifejtve, hogy Avril a karrierje elején felvett egy hasonmást arra az esetre, ha fotósok loholnának utána. A blog szerzője szerint az énekesnő 2003-ban depresszióba esett és véget vetett az életének, de a lemezkiadója elhatározta, hogy a hasonmással pótolja őt, hiszen az általa felépített márkát kár lenne elengedni csupán azért, mert a fiatal lány meghalt.

Forrás: YouTube

A rajongók felkapták a blogbejegyezést és tüzetesen vizsgálni kezdték az énekesnő színpadi megjelenését, hangját, dalszövegeit, és igen sokan arra jutottak, hogy valóban sok a változás a korábbi Avrilhoz képest, amely semmi mással nem magyarázható, mint az énekesnő halálával és a hasonmás megjelenésével.

A blog szerzője végül három évvel a bejegyzés után közölte, hogy az egészet ő találta ki, mert meg akarta figyelni, hogyan terjednek az összeesküvés-elméletek az interneten.

3. Gyíkemberek

1999-ben David Icke egykori labdarúgó és sportriporter, majd későbbi politikus The Biggest Secret (A legnagyobb titok) címmel jelentetett meg egy könyvet, amelyben közölte, hogy „több közszereplő valójában hüllőszerű (reptilián) humanoid, és a szarvas sityakot viselő óriás istenségek, az anunnakik leszármazottjai, akik a Sárkány csillagképből érkeztek a Földre.” Icke könyvéből ered a gyíkember-hipotézis, amely az évek során egyre csak terebélyesebb lett, majd eljutott odáig, hogy a londoni Közgazdaságtudományi Egyetem támogatásával maguk a gyíkemberek irányítják az ENSZ-t, a Nemzetközi Valutaalapot, a médiát, a katonaságot, a nyugati kémszervezeteket, az internetet, a vallást és a tudományt is.

Forrás: YouTube

Icke azt is elmondta, hogy a komplett brit királyi család gyíkemberekből áll. Elmélete szerint a gyíkemberek félelemben tartják az emberiséget, a világ történéseinek manipulálásával foglalkoznak, és negatív energiával táplálkoznak.

Icke elmélete alátámasztására csupán annyi bizonyítékot hozott fel, hogy találkozott már olyanokkal, akik „láttak embereket nem emberi formába átvedleni”. A férfi 2020-ban a Covid-pandémia körül terjedő konteók gyártásába is beszállt, az 5G-hálózatot okolva mindenért. A brit médiahatóság, az Ofcom kimondta, hogy Icke véleménye „alkalmas arra, hogy súlyos károkat okozzon a nézőknek”, és „nélkülöz mindenfajta tudományos vagy egyéb bizonyítékot.”

4. Ál-Finnország

A Finnország-konteó, vagyis az elmélet, miszerint Finnország nem is létezik, a mai napig tartja magát. Az összeesküvés-elmélet magyarázata szerint azon a területen, amelyet a világ Finnországként ismer, valójában tenger van, és az ország létezését a japánok és a szovjetek találták ki, hogy csendben és titokban lehalásszák a területet.

Ehhez persze át kellett rajzolniuk a világ összes térképét, később a műholdfelvételeket is manipulálniuk kellett, és mindenkivel el kellett hitetniük, hogy az ország létezik, holott a terület Svédország keleti része, az ott élők pedig svédek és a japánhoz hasonlító nyelvet beszélik. Sőt, még saját könyvtárakat, hamisított festményeket és ősrégi dokumentumokat őrző levéltárakat is kaptak, csak hogy senki ne kételkedjen bennük.

Forrás: YouTube

2016-ban Mack Lamoureux újságíró, a Vice magazin munkatársa talált egy bejegyzést a Redditen. A poszt írója azt a kérdést tette fel a Reddit közönségének, hogy „Mit mutattak neked a szüleid, amiről azt hitted, hogy tök normális, és csak később jöttél rá, hogy egyáltalán nem az?” Majd rögtön meg is válaszolta a saját kérdését azzal, hogy a szülei hittek Finnországban, és ő is úgy nőtt fel, hogy hitt benne, de aztán utánanézett a dolgoknak, és megvilágosodott. Az újságíró arra a következtetésre jutott, hogy a bejegyzés írója lehetett a konteó legelső terjesztője.

5. A „Pizzagate”

A „Pizzagate” szintén 2016-ban terjedt el, amikor meghekkelték Hillary Clinton kampánymenedzserének privát e-mail fiókját, és a Wikileaks közzétette a levelezését. Ekkor sokan rárepültek az üzenetekre, titkos kódokat kerestek bennük - és egyesek persze találtak is bőven. Ilyen volt a „sajtos pizza” is, amelyről főként alt-rightos körök terjesztették, hogy titkos jelentéssel bír. Szerintük a washingtoni Comet Ping Pong pizzéria pincéjébe vezetnek a szálak, ahol a demokrata párti vezető politikusok, különös tekintettel Hillary Clintonra, emberkereskedelemmel foglalkoznak és pedofilhálózatot működtetnek.

Forrás: X

A pizzéria tulajdonosa és alkalmazottai halálos fenyegetéseket kaptak, és egy esetben egy fegyveres férfi is megjelent az étteremben és lövöldözni kezdett. A konteó azok után is aktívan terjedt, hogy a pizzéria tulajdonosa elmondta, az étteremnek egyáltalán nincs is pincéje.

Címlapi kép forrása: YouTube, Inside Job

Fülöp Zsófia
A Szegedi Tudományegyetemen filozófiát, az ELTE-n kommunikációt és esztétikát tanult. Újságírással egyetemi tanulmányai alatt kezdett foglalkozni, majd 2013 és 2022 között a Magyar Narancs újságírójaként dolgozott, ahol főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. 2018 októbere és 2019 májusa között Brüsszelben volt gyakornok, az Európai Parlament webkommunikációs osztályán cikkeket írt és közösségi médiával foglalkozott, majd visszatért az újságíráshoz. 2022 őszétől az Oxfordi Egyetemen működő Reuters Institute ösztöndíjasaként a magyarországi romák médiareprezentációját és a kisebbségi média lehetőségeit kutatta. A Lakmusz csapatához 2023 májusában csatlakozott.