Hétköznapi facebookozóknak tűnnek, valójában a Megafon képezte ki őket

Több mint 30 politikai véleményoldalt azonosítottunk, amelyek hivatalosan nem kötődnek a kormánypárti influenszerképzőhöz, üzemeltetőiket viszont megtaláltuk a Megafon-képzések csoportképein.

„Egy tanár, aki ki meri mondani a véleményét”

- ezzel a címmel jelent meg tavaly nyáron, a tanár-és diáktüntetések idején egy videó a Pesti TV-n, Jeszenszky Zsolt műsorában. A műsor vendége egy „borsodi tanárember”, Szedlák Imre volt, aki arról beszélt: a saját tanári tapasztalatai nagyon eltérnek attól, amit a tüntetések szervezői közvetítenek az oktatás helyzetéről. Jeszenszky erre meg is jegyezte, hogy „arról egyáltalán szó sincs, hogy a magyar pedagógustársadalom egyként ott áll a PDSZ és a baloldali pártok mögött”

A műsorban megszólaló tanár azt is elmondta, hogy a politikát az iskolába nem szokta bevinni. Politikai nézeteit a „Jobbulást” elnevezésű Facebook-oldalán fejti ki, ahol a „nulláról” építette fel a mára 16 ezres követőtáborát.

A 20 perces műsorban azonban egyszer sem hangzott el, hogy a borsodi tanár Facebook-oldalát a Megafon központ mentori programjában fejlesztik”.

Szedlák többször is részt vett a Megafon képzésén. Pár nappal az oldala indulása előtt, 2022. feburár 11-én szerepelt a tréning egyik csoportképén, majd 2023 júliusában is visszatért a központba - épp a Pesti TV-s szereplése előtti héten.


A nem túl sokat mondó nevű Jobbulást oldal havi átlag 70 bejegyzést tesz közzé a Meta analitikai eszköze, a Crowdtangle statisztikája alapján. Kép forrása: Facebook

Szedlák Imre csak egy példa azokra a tartalomkészítőkre, akik a saját véleményüket megosztó, autentikus szereplőkként tűnnek fel az interneten, valójában azonban a kormánypárti influenszerképőhöz kötődnek.

Ezeket a kreátorokat az különbözteti meg a kormánypárti influenszerek első vonalától, hogy a Megafon honlapján nem szerepelnek a támogatott partnerek között, a központ eddig nem növelte posztjaik elérését fizetett hirdetésekkel sem.

Direkt szponzoráció helyett kommunikációs támogatásra azonban számíthatnak az önálló oldalak üzemeltetői: egyrészt speciális képzések és külön mentorprogram keretében foglalkoznak velük, másrészt tevékenységükre olykor a Megafon hivatalos Facebook-oldalán is felhívják a figyelmet.


Fent balról: Jobb érzés, Kinga szerint, az azóta már felbomlott duó Geri és Joca, Alul: Polgári Demokrata, Kőrösi Koppány és ismét Jobb érzés. Forrás: Megafon, Facebook


Ez azonban nem mindig van így. A tanfolyam végzőseiről készült csoportképeken több olyan oldalgazda is feltűnik, akikről a Megafon eddig semmilyen formában nem tett említést. Az oldalak egy része ráadásul nem kimondottan a politikához kötődő, inkább ezotériába hajló fantázianéven (például Mérleg mérlegel, Jobb szemlélet, Tiszta Tudat) működik, így még kevesebb a fogódzónk arra vonatkozóan, pontosan ki, milyen célból és finanszírozással áll a csatorna mögött.

Cikksorozatunkban a Megafon képzéseiről készült csoportképek alapján azonosítjuk be, kik kötődnek országszerte a kormánypárti influenszerképző hálózatához. Sorozatunk első részében bemutattuk, hogy a tréningek körülbelül 450 résztvevője közül közel hetvenen a Fidesz-KDNP színeiben vagy független jelöltként indulnak az önkormányzati választásokon is.

Ebben a cikkben a politikai akcióközösség „hétköznapibb” tagjaival foglalkozunk: akik civil foglalkozásuk mellett véleményvezéri szerepben tűnnek fel az interneten, anonim vagy félanonim oldalakat üzemeltetnek, a Megafonhoz való kötődésük azonban a nyilvánosság számára jórészt rejtve marad.

Az álcivil tevékenység (angolul astroturfing) az online visszaélések egy altípusa, amikor egy politikai kampány vagy szervezet grassroots, spontán viselkedésnek tünteti fel tevékenységét a politikai szponzoráció tényének elfedése érdekében. Politikai astroturfing az internet előtt is létezett (pl. utcai demonstrációkon fizetett tüntetők), a jelenség felfutásának azonban igazán a közösségi média ágyazott meg.

Civilekből influenszerek

A 2022. február és 2024. március között szervezett megafonos képzések csoportképein több tucat embert azonosítottunk, akik civilként csatlakoztak a Megafon képzéséhez (nem volt korábban látványos, jól követhető politikai vagy médiás kötődésük), majd akár saját nevükön, akár (fél)anonim módon kezdtek véleményformáló Facebook-oldalakat üzemeltetni.


Másodvonalbeli megafonosok. Illusztráció: Német Szilvi

A tanfolyamok elvégzését dokumentáló csoportképeken az alábbi oldalakat és üzemeltetőket találtuk:

  • Mérleg mérlegel, amiről a bemutatkozó alapján csak annyit tudhatunk, hogy szerkesztője konzervatív beállítottságú és „mérleg csillagjegyű”,
  • Szól anya és Anya szól, amelyet az url-je és profilképe alapján egy családállító terapeuta és dúla üzemeltet,
  • Ahogy a gazda látja, amelyet egy Vas megyei őstermelő tart fenn,
  • Albert, a déli, amin egy Magyarországra áttelepült vajdasági orvos osztja meg a határon túli kisebbségi létből is fakadó tapasztalatait,
  • Jobb szemlélet, amit párban szerkeszt két nő Etyekről és környékéről,
  • Judit - az építőmérnök, akiről több nem is derül ki az oldalán,
  • Szerző öcsi, amit egy lajosmizsei zenész kezel (egyéb mémcsoportok, így az Illiberális Mémgyár mellett),
  • Politika apostola, ami a Facebookon az X-en is létezik, egy miskolci villamosvezető közreműködésével,
  • Polgári Demokrata, a Szent István Egyetem növénynemesítéssel foglalkozó adjunktusának közéleti blogja,
  • Egészséges Nemzettudat, amit egy civilben csontkovácsként, szexuálpszichológusként és gyógymasszőrként dolgozó soproni férfi üzemeltet,
  • Öreg Rocker, aki szintén egy kollektív online perszónát testesít meg, személyéről többet nem tudunk meg, végül
  • a Tiszta Tudat, amelynek szerkesztője az Otthonom Pécs elnevezésű, Péterfy Attila helyi ellenzéki jelölt lejáratására specializálódott oldal egyik riportereként is feltűnik.

Azonban nem minden Megafonhoz szegődött „digitális aktivista” rejtőzik alkotói név mögé. Többek között

a tanfolyam elvégzése óta saját névvel és arccal vesznek részt az online közéletben.

Közülük viszont keveseknek adatik meg, hogy a központ felkarolja: két év alatt az általunk beazonosított, közel 90 civil résztvevőből mindössze ketten – Korondy Tamás és Sebestyén Janka – léptek a Megafonnal partnerségre. (Ők név szerint szerepelnek a szervezet honlapján a „támogatott partnereink” menü alatt).

A különféle foglalkozású és lakóhelyű oldalgazdák saját eszközeikkel juttatják kifejezésre politikai véleményüket, tartalmaikban azonban visszaköszönnek az országos politika sokat hangoztatott, kormánypárti szólamai: a baloldal 2022-es kampányfinanszírozása, a fővárosi vezetés „alkalmatlansága”, az orosz-ukrán háború eszkalációja vagy éppen a gender-ügyek.

Egy, a Megafon világát belülről ismerő, névtelenséget kérő forrásunk szerint a láthatóan kitalált imidzzsel rendelkező oldalak szerkesztői munkavállalóként végzik ezt a munkát. A nyilvános cégadatokból jól látszik, hogy a Megafon stábja folyamatosan bővül a 2020-as indulás óta: mérete jelenleg egy közepes méretű szerkesztőséggel vetekszik, a legutóbbi, februári adatok szerint 44 főt foglalkoztatnak.

Forrás: OPTEN

Egyéni utak

Ha közelebbről megnézzük a Megafon képzésén résztvevők karrierútjait, több egyéni érdekességre is felfigyelhetünk.

  • A Megafonnal közös irányítású Alapjogokért Központtól például két elemzője is kijárta a közösségi média képzést. Ezek után egyikük, Szikra Levente a szélsőségesen pártos hangvételű Kaposvári Közéleti Kávéház oldal arca lett, míg a jogász végzettségű Lajkó Fanni nemrég a köztévé híradójának Facebook-csatornáján tűnt fel. Nemrég a 444 szúrta ki, hogy a Hirado.hu április végén Megafon-típusú videók gyártásába kezdett.

  • Az egykori Kinga Szerint blog szerzője, Petrovics Kinga 2022 áprilisában tűnt fel először Megafonos képeken. Innen először Jeszenszky Zsolt felkérésére a Pesti TV Politikai Hobbista című műsorának egyik állandó kommentátora lett, ahogy a Drót.info-n megjelent interjúban elmondta, az önszorgalomból készített “vicces mémeknek” köszönhetően került képernyőre. Az első megafonos csoportkép után öt hónappal pedig már saját LinkedIn profilja szerint a Belügyminisztérium kommunikációs munkatársaként kezdett dolgozni, (ugyanakkor korábban dolgozott a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézetnél is).

  • Hasonló utat járt be az Ahogy a Gazda látja blog szerkesztője, Dudás Zsolt is, aki vidéki gazdálkodóként jelentkezett a tréningre tavaly márciusban, most viszont a Facebook-profilja szerint az Országgyűlés Hivatala alkalmazza, sőt a június 9-i választásokra szülővárosában, Csehiben független jelöltként a polgármesterséget is megpályázta.

  • Az influenszerkedésből szintén a politikába igazolt a Megafonos képeken gyakran felbukkanó és a központ stílusában posztoló Jobb szemlélet duó egyik fele, Schubert Zoltánné, illetve az online tevékenységéhez valódi nevét használó Kőrösi Koppány is. Előbbi a Fejér megyei Óbarokban, utóbbi a fővárosban indul a választás.hu nyilvántartása szerint.

A még láthatatlanabbak

A közösségi média tréninget elvégzők közel felének azonban még ennyire sem látszik a tevékenysége az online térben. Ide tartoznak a közvetlenül nem közélettel foglalkozó zenészek és focisták (például a mezőkövesdi futball klub több tagja is).

Szintén rejtélyes, mit kereshetett a Megafon 2022 novemberi képzésének résztvevői között Habony Árpád, a miniszterelnök nem hivatalos spin doctorának testőre, akit még 2015-ben egy ibizai luxusklub promóvideójából ismerhetett meg a nagyérdemű. A férfi legalább öt különböző fiókot vezet párhuzamosan a Facebookon Nikolits Tamás és egyéb álneveken, amelyeken jellemzően oroszbarát és Izrael-ellenes tartalmakat oszt meg, valamint rövid videós bejelentkezéseket készít. Nyilvános profiljain elérhető képek alapján még 2019-ben is volt bejárása a Karmelitába, és a mai napig a Fidesz legbelső köreiben mozog.


Forrás: Facebook, Magyar Narancs, A kopasz oszt (Facebook)

Címlapi kép: Német Szilvi - Kiss Bence
Adatvizualizáció: Német Szilvi - Minkó Mihály

Közreműködött: Barczikai Fanni, Dezső Annamari, Rehova Kata, Szántó Dániel

A cikk a választási dezinformációt vizsgáló projektünk keretében készült. A Megafonról szóló nyomozásunk első része itt olvasható.

A választási dezinformációt vizsgáló projekt megvalósítására a Political Capital által vezetett, a Lakmusz és a Mérték Médiaelemző Műhely részvételével működő konzorcium 143 ezer eurós támogatást nyert a European Media and Information Fund (Európai Média és Információs Alap – EMIF) nyílt pályázatán. Az EMIF által támogatott bármely tartalomért kizárólag a szerző(k) felelősek, és az nem feltétlenül tükrözi az EMIF, valamint az Alap partnerei, a Calouste Gulbenkian Foundation és a European University Institute álláspontját.

Német Szilvi
Újságíró, médiakutató. 2013 óta a Crosstalk videó- és médiaművészeti fesztivál vezetője, 2019-től az ELTE Film-, média- és kultúraelméleti doktori programjának hallgatója. Online politikai szubkultúrákkal, a populáris kultúra és a politika kapcsolatával, valamint hálózatelemzéssel foglalkozik. Társszerzőként jegyzi a tavaly megjelent Toxikus technokultúrák és digitális politika: Érzelmek, mémek, adatpolitika és figyelem az interneten (Napvilág, 2021) című könyvet.