Itt a hőség, itt a klímadezinformáció: ezentúl nem ehetünk marhahúst és sajtot, New Yorkban pedig betiltják a pizzát?

A júliusi hőséggel együtt megérkeztek a klímaváltozással kapcsolatos félrevezető hírek is. A kormánypárti influenszerek pedig lelkesen terjesztik ezeket.

Közreműködött: Neuberger Eszter

A nyári kánikula idején a szokásosnál gyakrabban találkozhatunk a klímaváltozással kapcsolatos tartalmakkal a közösségi médiában. Bőven előfordulhatnak köztük hamis, vagy félrevezető anyagok is, most összeszedtünk ezekből egy csokorra valót: a marhahús- és sajtfogyasztás betiltásának tervétől a spanyol környezetvédelmi miniszter magángépezésén át Greta Thunberg küszöbön álló börtönbüntetéséig.

Mielőtt egyenként végigvesszük ezeket, ejtsünk néhány szót arról, milyen célt szolgálhatnak ezek a tartalmak.

Klímadezinformációnak nevezzük azt az információs aknamunkát, aminek célja a klímaváltozás létezésének megkérdőjelezése, és újabban a klímaváltozás elleni fellépés elodázása. A jelenségről ebben a cikkben írtunk részletesen. Konkrét példákon mutattuk be, hogy a klímadezinformáció eszköztárába tartozik

  • a képmutató, korrupt elit hibáztatása, akik a zöld jövőről prédikálnak, de közben luxus terepjárókkal utaznak és magángépekkel röpködnek a világban;
  • általánosságban véve a másokra való mutogatás, a “bezzeg mások semmit sem tesznek, mi miért cselekedjünk?” attitűd,
  • és a klímaaktivisták elleni gyűlöletkeltés, a klímaaktivizmus hiteltelenítése is.

Erre a kaptafára készültek a következő hírek is, amelyek közül az első négy ráadásul hamis állításokat is tartalmaz.

1. Betiltanák a marhahús- és sajtfogyasztást? Nem!

A klímaváltozás örve alatt olyan radikális átalakításokat tervez a messianisztikus küldetéstudattól megrészegült globális arisztokrácia, amely alapjaiban remegteti meg a nyugati világot, annak életformáját, az emberi és társadalmi viszonyait.” Ezzel a szöveggel osztotta meg a megafonos Kötter Tamás Facebook-oldalán a Mandiner cikkét, amely szerint a C40 nevű „Soros György által támogatott szervezet be akarja tiltani a marhahús és a sajt fogyasztását, az embereket pedig arra köteleznék, hogy évente csak három ruhát vásároljanak.”

A Mandiner az olasz La Veritá lap cikkére hivatkozik, amelyről az oxfordi Reuters Institute 2022-es riportjában azt írja, előszeretettel helyezkedik az „alternatív” álláspontra olyan érzékeny témákban, mint a Covid-elleni intézkedések vagy az Oroszország elleni gazdasági szankciók.

A cikk rövid szemléje, amelyet aztán gyorsan átvett a Magyar Hírlap, a Ma7.sk és a hírextra.info is, sok konkrétumot nem oszt meg a tervről, de azt kiemeli, hogy a C40 ötletét olyan nagy cégek is támogatják, mint a Google, az Ikea és a L’Oreal.

Utánanéztünk, miről van szó valójában.

A C40 nem más, mint olyan polgármesterek globális szervezete, akik tevékenyen kívánnak fellépni a klímaváltozással szemben. Egy 2019-es kutatásukban valóban írnak arról, hogy csökkenteni kellene a hús és a tejtermékek fogyasztását, de arról szó sincs, hogy azt be is akarják tiltani.

A riportjuk szerint az élelmiszer-fogyasztáson belül a húsfogyasztás felelős a legtöbb széndioxid-kibocsátásért, ami a globális felmelegedés egyik fő okozója. Egy ember átlagosan 58 kiló húst fogyaszt évente, a kibocsátás-csökkentéshez a progresszív cél az lenne, hogy ez 2030-ig 16 kilóra csökkenjen, az ambiciózus cél pedig, hogy nullára. Tejtermékből átlagosan 106 kilót fogyaszt egy ember egy évben, Európában 220 kilót, itt a progresszív cél 2030-ra 90 kiló, az ambiciózus szintén nulla lenne.

Ezt, a szervezet által is ambiciózusnak nevezett 0 kilogrammos célkitűzést értelmezte úgy az olasz lap (és annak nyomán a Mandiner és Kötter Tamás), hogy a szervezet betiltaná ezen élelmiszerek fogyasztását. A ruhavásárlásnál ugyanezt látjuk: a riport szerint a progresszív cél az lenne, hogy 2030-ra egy ember átlagosan csak évi 8 ruhadarabot vásároljon, az ambiciózus cél pedig, hogy 3 darabot.

De ahogy a C40 is írja: ez csupán egy szakértői elemzésre épülő javaslat. Lehetőség, nem pedig terv vagy előírás.

Kötter Tamás bejegyzését azzal a kérdéssel zárja, hogy vajon Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere is tagja-e „ennek a díszes társaságnak”. A válasz: nem. Budapest nem tagja a C40 hálózatának.

2. New Yorkban betiltanák a pizzát? Nem!

„Már a pizzát is betiltanák a balosok a klímaváltozásra hivatkozva” – így kezdi TikTok-videóját a Patrióta nevű jobboldali Youtube-csatorna influenszere, Szarvas Szilveszter. Videója szerint New York államban bemutattak egy jogszabálytervezetet, amely arról szól, hogy a „fával vagy szénnel fűtött pizzakemencék szén-dioxid-kibocsátása túl magas, ezért a klasszikus pizzasütést azonnal be kell tiltani.”

@szarvasszilveszter Ezt tervezik a zöldek és a klímaaktivisták! #pizza #klíma #newyork ♬ eredeti hang - Szarvas Szilveszter

Az influenszer egy New York Post cikkre hivatkozik. A cikk szerint valóban készül New York városában egy olyan jogszabálytervezet, amelynek célja, hogy a fa- és széntüzelésű kemencék szén-dioxid-kibocsátását akár 75 százalékkal csökkentsék. Az intézkedés így azokat a pizzériákat is érinti, ahol ilyen kemencékkel sütnek.

A tervezet alapján azoknak az éttermeknek, ahol a tűzhelyet 2016. május 6-a előtt szerelték be, egyfajta szabályozó/ellenőrző berendezést kellene beépíteniük a kemencékbe. Ha a mérnöki vagy építészi felmérés alapján a 75 százalékos kibocsátás-csökkentés nem lehetséges, akkor olyan berendezésre van szükség, amely legalább 25 százalékos csökkentést tud elérni, olvasható New York város jogszabályainak és jogszabálytervezeteinek honlapján.

A pizzasütés betiltásáról viszont szó sincs.

A New York Post cikkében ugyan számos pizzéria tulajdonosa megszólal, és arról panaszkodik, hogy ez a változtatás jelentős anyagi terhet róna a vállalkozásukra. A cikk azonban azt is megemlíti, hogy azok a vállalkozások, amelyek bizonyítani tudják, hogy a nehézséget okoz nekik a berendezés beszerzése, kérhetnek részleges vagy teljes felmentést a szabály alól.

Szarvas Szilveszter rövid videójában arról is beszél, hogy ezeket a szabályokat olyan “balos politikusok” hozzák, akik „5 ezer köbcentis, benzinzabáló terepjárókkal közlekednek, és luxus magángépekkel repkednek.” Eközben Bill de Blasioról, New York korábbi, demokrata polgármesteréről mutat egy képet, akit valóban sokszor kritizáltak magángépes repülőútjai miatt, vagy azért, mert állandóan autóval jár. 2022 óta azonban nem ő, hanem a szintén demokrata Eric Adams vezeti a várost.

3. A spanyol miniszter magángéppel repült egy belföldi klímakonferenciára? Nem!

Szarvas Szilveszter egy másik videójában a spanyol környezetvédelmi minisztert, Teresa Riberát pécézte ki magának, aki állítása szerint egy Falcon magángéppel repült egy belföldi klímakonferenciára, majd autóval utazott tovább, és csak akkor pattant biciklire, amikor már látótávolságon belül volt. Így készülhettek róla a városban biciklizős képek.

@szarvasszilveszter Ez az igazi képmutatás… 😀#luxusauto #falcon #bicikli ♬ Champion (60 seconds) - TimTaj

Szarvas nem volt egyedül ezzel az állításával, a közösségi médiában külföldön is gyorsan elterjedt az a hír, hogy Ribera a kormány tulajdonában lévő Falcon géppel repült július 10-én a konferenciának helyszínt adó, Madridtól mindössze 190 kilométerre lévő Valladolid városába.

A Maldita nevű spanyol tényellenőrző oldal azonban kiderítette, hogy ez a hír nem igaz.

Ugyan július 10-én valóban repült a spanyol kormány Falcon gépe Valladolidba, de a gép 10:57-kor landolt, a spanyol miniszter pedig abban az időpontban már a városban tartózkodott.

Erről a minisztérium meg is osztott egy képet a Twitter oldalán 10:37-kor.

A tényellenőrző oldallal Ribera minisztériuma először azt közölte, hogy a miniszter vonattal utazott a helyszínre, majd később pontosítottak: míg a delegáció többi tagja vonattal utazott, Ribera autóval érkezett Valladolidba.

4. Greta Thunberg öt éve azt állította, hogy idén júniusban vége lesz a világnak? Nem!

Ibolya Csenge Gabriella, a Patrióta egy másik arca Greta Thunbergről tett közzé egy videót a TikTok-on még június végén. A videóban azzal gúnyolja Thunberget, hogy a klímaaktivista egy öt évvel ezelőtti Twitter-bejegyzésében idén júniusra jósolta a világ elpusztulását a klímaváltozás miatt. Majd hozzátette azt is, hogy a tweetet azóta törölték.

@ibolyacsengegabriella Klímaváltozás és világvége! #klímaváltozás #magyartiktok #magyar #patriota #fy #nekedbelegyen #tiktok #foryou #gretathunberg #világvége ♬ nintendo wii (mii channel) song - julie on the internet

Ez utóbbi igaz, a tweetet valóban törölték, itt azonban megőrződött az utókornak. Az archivált tweetből látszik, hogy

Greta Thunberg nem azt állította, hogy öt éven belül vége lesz a világnak,

hanem azt, hogy „egy klímakutató arra figyelmeztet, hogy a klímaváltozás ki fogja irtani az emberiséget, ha nem hagyunk fel a következő öt évben a fosszilis tüzelőanyagok használatával.”

Egy amerikai tényellenőrző oldal utánajárt, hogy Thunberg oldala egy olyan cikket osztott meg ebben a tweetben, amely félreértette az idézett klímakutatót, nagy valószínűséggel ezért törölhették a posztot.

James G. Anderson, a Hardvard Egyetem professzora 2018-ban a Chicagói Egyetemen tartott egy előadást, ahol arra figyelmeztetett, hogy sürgősen meg kell állítani a szénszennyezést, ha meg akarjuk őrizni az Északi-sarkvidék állandó jégrétegét.

Az előadást követően az azóta megszűnt Grit Post nevű oldalon jelent meg egy cikk, ezzel a címmel: „Vezető klímakutató: Ha nem oldjuk meg a klímaváltozást 2023-ig, az emberiség kipusztul”. Ezt a cikket osztotta meg és idézte Greta Thunberg a 2018 júniusi tweetjében.

Ahogy a FactCheck.org cikke megjegyzi, ennek az ötödik évfordulóján kezdett terjedni több poszt Thunberg hamis jóslatáról. Többek között Donald Trump legidősebb fia is megosztott egy ilyet.

Az oldal megkereste Andersont is, aki emailben azt nyilatkozta, hogy a 2018-as Chicagói Egyetemen tartott előadásában egyáltalán nem az emberiség öt éven belüli kipusztulásáról beszélt, a szavait teljesen kiforgatták. Ezt korábban az Associated Press tényellenőrző rovatának is megerősítette.

5. Greta Thunberg börtönbe megy? Nem valószínű!

„Börtönbe kerülhet Greta Thunberg” - írta július 6-án a Magyar Nemzet. „Fél évre lecsukhatják Greta Thunberget” - hangzik ugyanez a hír a 168 óra tolmácsolásában.

A hatásvadász címekre kattintva a következő derül ki: a 20 éves svéd klímaaktivistának azért kell hamarosan bíróság elé állnia, mert egy júniusi tüntetésen nem engedelmeskedett a svéd rendőrségnek. Az eset a svédországi Malmöben történt, ahol fiatal aktivisták, köztük Thunberg is olajszállító tartályhajókat blokkoltak a város kikötőjében. A rendőrség többször is felszólította őket a távozásra, de mivel nem hagytak fel a tiltakozással, vádat emeltek ellenük.

De valóban börtön vár Greta Thunbergre, ahogy azt az idézett címek sugallják? Nem valószínű. Több másik sajtóorgánum mellett a német Deutsche Welle is idézi a vádat képviselő Charlotte Ottosen ügyész svéd médiának adott nyilatkozatát, miszerint

a legtöbb ilyen eset pénzbírsággal végződik.

+1 Hergelés a klímaaktivisták ellen

A klímadezinformáció témakörében gyakran említenek olyan cikkeket is, amelyek rossz színben tüntetik fel a klímaaktivistákat és áldozatként tekintenek azokra, akiknek az életét egy-egy tiltakozás vagy akció megnehezíti. Az ilyen jellegű cikkek klasszikus értelemben nem tekinthetők dezinformációnak (jellemzően nem hamis tényállításokat, sokkal inkább véleményeket tartalmaznak), de ezek is hozzájárulnak a klímaaktivizmus hiteltelenítéséhez.

Ezt látjuk a Magyar Nemzet vagy az Index július közepén megjelent cikkeiben is, ahol a német Bild nyomán egy klímaaktivisták által végrehajtott akcióról írnak. A Bild szerint július 14-én a német Stralsund városában a Last Generation nevű szervezet aktivistái blokkolták az utat, mire egy türelmetlen kamionsofőr először megpróbálta elrángatni útjából az aktivistákat, majd amikor ez nem sikerült, akkor egyszerűen közéjük hajtott. Az alábbi videón látható a jelenet.

A Magyar Nemzet az eset kapcsán arról ír, hogy az erőszakoskodó sofőr életét tönkreteheti az ügy, a jogosítványát határozatlan időre bevonták, a munkahelyéről elbocsátották, és akár öt év börtönbüntetésre is ítélhetik. Egy másik cikkben azt is megemlítik, hogy már három vállalat ajánlott munkát a sofőrnek, de mivel bevonták a jogosítványát, egyelőre nem tud munkát vállalni.

A lap ezek után összegyűjtötte a klímaaktivisták „legkedveltebb módszereit”, amit az „idegesítő, felháborító és érthetetlen”, illetve „vandalizmus” szavakkal jellemeznek. Ebben a cikkben adnak hírt arról is, hogy egy másik tiltakozás során az aktivisták a müncheni és a düsseldorfi repülőtér kifutójához ragasztották a kezüket, és ennek eredményeképpen elképzelhető, hogy az aktivistákat csak az amputáció szabadítja meg a ragasztótól és a betondarabtól. Ez a hír a Mandineren és a Vadhajtásokon is megjelent, sőt, Boldog István is megosztotta a Facebook oldalán.

A külföldi sajtót átböngészve azonban nem találtunk egyértelmű bizonyítékot arra, hogy az aktivistákon valóban amputációt kellett végrehajtani. Az esetről megkérdeztük a Last Generationt is, amint válaszolnak kérdésünkre, frissítjük cikkünket.

Címlapon: Felfrissülés egy szökőkútban a római Piazza del Popolón 2023. július 14-én, az Európa számos országán végigvonuló hőhullám idején. Fotó: Riccardo de Luca / Andalou Agency via AFP

Módosítás (2023. 07. 24. 07:06): A cikk pizzasütésről szóló részében az eredetileg használt kályha szót kemencére cseréltük.

Módosítás (2023. 07. 24. 17:20): A cikk marhahús- és sajtfogyasztásról szóló részében eredetileg tévesen szerepelt, hogy egy ember átlagosan 58 kiló marhahúst fogyaszt évente, mert ez az adat a húsfogyasztásra általában vonatkozik.

Fülöp Zsófia
A Szegedi Tudományegyetemen filozófiát, az ELTE-n kommunikációt és esztétikát tanult. Újságírással egyetemi tanulmányai alatt kezdett foglalkozni, majd 2013 és 2022 között a Magyar Narancs újságírójaként dolgozott, ahol főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. 2018 októbere és 2019 májusa között Brüsszelben volt gyakornok, az Európai Parlament webkommunikációs osztályán cikkeket írt és közösségi médiával foglalkozott, majd visszatért az újságíráshoz. 2022 őszétől az Oxfordi Egyetemen működő Reuters Institute ösztöndíjasaként a magyarországi romák médiareprezentációját és a kisebbségi média lehetőségeit kutatta. A Lakmusz csapatához 2023 májusában csatlakozott.