Nagy Márton az olcsó magyar üzemanyaggal büszkélkedett, pedig a régióban nem állunk annyira jól

A gazdaságfejlesztési miniszter egy iparági találkozón úgy beszélt a régióban is versenyképes hazai benzin- és gázolajárakról, hogy közben több környékbeli országban is olcsóbb az üzemanyag.

A Magyar Ásványolaj Szövetség vezetőivel, köztük a MOL képviselőivel értekezett múlt csütörtökön Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter az üzemanyagárak nemzetközi alakulásáról és az olaj árát befolyásoló piaci folyamatokról. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium közleményben számolt be a találkozóról, amit több hazai hírportál is szemlézett. Így juthatott el sok emberhez a hír, hogy a találkozón résztvevői szerint a magyar üzemanyagárak versenyképesek a régióban,

“hiszen többek közt Horvátországban, Ausztriában és Szerbiában is magasabb árat kell fizetni az üzemanyagokért, mint hazánkban”,

ahol a benzin ára a korábbi 660 forintos átlagárról 603, a gázolajé 681 forintos átlagárról 650 forintra csökkent.

A hivatalos adatokat átnézve azonban arra jutottunk, hogy Nagy Márton kijelentése nem fedi teljes mértékben a valóságot, a közlemény időpontjában ugyanis

a benzin Horvátországban és Szerbiában is olcsóbb volt, mint Magyarországon. Így volt ez ráadásul más régióbeli, Magyarországgal szomszédos országban is.

Mit mondanak az adatok?

Az EU-s országok benzin és gázolaj árait az Európai Bizottság hetente frissülő adatbázisában találhatjuk meg. A tagállamok mindig az adott hét első napjának árait jelentik a Bizottságnak, a magyar adatokat a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) gyűjti.

A Bizottság honlapján táblázatban és térképen ábrázolva is megtalálhatjuk az aktuális és a múltbéli benzin és gázolaj árakat, heti bontásban. (Ebben az összehasonlításban a nem EU-tagállam Szerbia nem szerepel.)

A benzin árának alakulását megnézve elmondhatjuk, hogy az elmúlt hónapban

  • Ausztriában valóban drágább volt, mint Magyarországon;
  • Horvátországban viszont az október 16-i héten még a magyarországival megegyező volt a benzin átlagára,

azon a héten viszont, amikor Nagy Márton és a hazai olajipari szereplők találkozója is történt, már a horvátoknál került kevesebbe.

A gázolaj árát is ugyanebben az időszakban, szeptember vége és október vége között vizsgáltuk, és azt láttuk, hogy

  • Ausztriában akkor tényleg végig drágább volt a gázolaj, mint Magyarországon;
  • Horvátországban szeptember végén még olcsóbb volt, mint Magyarországon, október eleje óta kerül valóban kevesebbe.

A magyarországi üzemanyagárak alakulásáról Nagy Márton azt mondta, hogy korábban átlagosan 660 forint volt a benzin és 681 forint a gázolaj, ezek az árak csökkentek mostanra 603, illetve 650 forintra.

Az Európai Bizottság 2023-as üzemanyagár-jelentései közül azonban egyikben sem láttuk visszaköszönni pontosan ezeket az adatokat, és cikkünk megjelenéséig a Gazdaságfejlesztési Minisztérium sem tisztázta a Nagy Márton által bemondott számok forrását.

A jelentésekben szereplő számokból mindenesetre az látszik, hogy október eleje óta a magyarországi üzemanyagárakban csökkenés észlelhető.

A bizottsági jelentések szerint szeptember 25. és október 30. között

  • a benzin 51 forinttal lett olcsóbb,
  • a gázolaj pedig 35 forinttal.

A régióban is vannak olcsóbbak

Nagynak a régióban versenyképes magyarországi üzemanyagárakról szóló állítása is árnyalásra szorul. Ha ugyanis Magyarország közvetlen szomszédait és a kelet-európai régiót nézzük, akkor a már hivatkozott bizottsági adatbázisban több olyan országot is találunk, ahol olcsóbb a benzin és a gázolaj.

A benzinért például a magyaroknál kevesebbet fizettek az október 23-i héten

  • a románok (1,41 euró)
  • a lengyelek (1,37 euró)
  • és a szlovének (1,55 euró).

A gázolaj ára ugyanazon a héten a magyar áraknál alacsonyabb volt

  • Romániában (1,53 euró)
  • Lengyelországban (1,38 euró)
  • Csehországban (1,61 euró)
  • Szlovákiában (1,68 euró)
  • és Szlovéniában (1,67 euró).

Az egy héttel későbbi (október 30-i) adatok szerint a helyzet ugyanez, ráadásul akkor már a cseheknél is olcsóbb volt a benzin (1,58 euró), mint nálunk.

Mi a helyzet Szerbiában?

A szerb benzin- és gázolajárakról egybegyűjtött hivatalos adatokat nem találtunk. Korábban a Szerbiai Olajtársaságok Szövetsége közölt adatokat, ám a honlapjukon található táblázatok elavultak. (E-mailes megkeresésünkre ez a szervezet, és a bel- és külkereskedelemért felelős minisztérium sem válaszolt.)

Ám a minisztérium honlapján minden pénteken megjelenik egy közlemény arról, hogyan alakul a benzin és a gázolaj legmagasabb kiskereskedelmi ára a következő héten. Megnéztük az október 20-i közleményt, mely az október 20-27. közötti időszakra vonatkozik, tehát beleesik október 26-a, amikor a Gazdaságfejlesztési Minisztérium találkozója is volt.

Ekkor Szerbiában

  • a 95-ös benzin legmagasabb kiskereskedelmi ára 182 szerb dinár volt (ez október 26-i árfolyamon 595 forint),
  • a gázolaj legmagasabb kiskereskedelmi ára pedig 214 szerb dinár volt (azaz 700 forint).

Ezek alapján elmondhatjuk, hogy Nagy Márton bejelentésének időpontjában a benzin átlagosan Szerbiában is olcsóbb volt, mint Magyarországon. A gázolaj viszont ott is drágább volt a magyarnál.

Megnéztünk több, autósoknak szóló oldalt is, melyeken a benzin- és gázolajárakról informálódhatunk, és ugyanezeket az adatokat kaptuk: október végén Szerbiában a benzin ára 1,54-1,55 euró volt, a gázolajé pedig 1,8 euró.

Címlapi kép forrása: Kisbenedek Attila/AFP

Fülöp Zsófia
A Szegedi Tudományegyetemen filozófiát, az ELTE-n kommunikációt és esztétikát tanult. Újságírással egyetemi tanulmányai alatt kezdett foglalkozni, majd 2013 és 2022 között a Magyar Narancs újságírójaként dolgozott, ahol főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. 2018 októbere és 2019 májusa között Brüsszelben volt gyakornok, az Európai Parlament webkommunikációs osztályán cikkeket írt és közösségi médiával foglalkozott, majd visszatért az újságíráshoz. 2022 őszétől az Oxfordi Egyetemen működő Reuters Institute ösztöndíjasaként a magyarországi romák médiareprezentációját és a kisebbségi média lehetőségeit kutatta. A Lakmusz csapatához 2023 májusában csatlakozott.