Nem, Hollandiában nem utasították arra az orvosokat, hogy eutanáziát végezzenek autistákon

A Hit Rádió weboldalán és más honlapokon is megjelentek rémisztő hatású cikkek, amik egy májusban megjelent tanulmány adataiból vonnak le félrevezető következtetéseket.

“Hollandia: sokkoló az eutanáziát kérő fiatal autisták száma” - adta hírül a Hit Rádió július elején. Emellett több weboldal is - köztük a Naphíre, az Alternatív24 vagy a Pokol a földön - amerikai forrásokra hivatkozva közölt riasztónak tűnő adatokat a Hollandiában végrehajtott eutanáziákról.

“(...) Azok közül, akiken az eutanáziát alkalmazzák, minden ötödik ember fizikailag egészséges, és mentális problémáktól szenved” - írja a Hit Rádió, az Alternatív24 pedig már odáig megy, hogy azt állítja: “Hollandia megkezdi a fogyatékkal élők eutanáziáját a "bolygó megmentése" érdekében.”

A felelősséget a cikkek az orvosokra tolják, az Alternatív24 azt írja, hogy „Hollandiában az orvosok utasítást kaptak arra, hogy megkezdjék az autista és más kisebb fogyatékossággal élő polgárok eutanáziáját, még akkor is büntetőjogi felelősségre vonástól való félelem nélkül, ha a beteg már nem fejezi ki halálvágyát.” A Naphíre pedig azzal zárja cikkét, hogy a Holland Királyi Orvosi Kamara az egészségügyi szakemberekre bízza annak eldöntését, hogy ki jogosult eutanáziára, és ezzel kapcsolatban alig vannak konkrét irányelvek.

Az ehhez hasonló, az Egyesült Államokban terjedő félrevezető híresztelésekről a Politifact már korábban megállapította, hogy nem igazak: egy májusban megjelent tanulmány adataiból vonnak le nem helytálló, ámde annál rémisztőbb következtetéseket.

A tanulmányt, a holland eutanázia törvényt és a vonatkozó szabályokat megismerve arra jutottunk, hogy a cikkek által idézett kutatás valóban leír olyan eseteket, ahol az eutanáziát mentális betegségek vagy autizmus miatt kérvényezték a betegek, de:

  • az összes Hollandiában eutanáziát kérő beteg közül nem minden ötödik, csak ennek töredéke (2022-ben 2 százaléka) indokolta valamilyen pszichiátriai problémával a kérelmét;
  • valójában csak egy tanulmány által vizsgált, autizmussal élő és 2012 és 2021 között eutanáziát kérvényező betegek (39 fő) közül kérvényezte minden ötödik ember az autizmusára (vagy annak közvetlen következményeire hivatkozva) az eutanáziát;
  • ebből nem következik, hogy Hollandiában az orvosok utasítást kaptak volna az autizmussal élő, de egyébként fizikailag egészséges emberek eutanáziájára, és arról sincs szó, hogy az orvosok maguk döntenek arról, kinél alkalmazzák az eutanáziát, konkrét irányelvek igenis léteznek.

Szigorú szabályok

Hollandiában 2002 óta legális az eutanázia és az asszisztált öngyilkosság. Ennek lehetőségeit, formáit és kritériumait „Az élet kérésre történő megszüntetéséről és az asszisztált öngyilkosságról szóló” törvény határozza meg (a szöveg hollandul itt olvasható). Az aktív eutanáziát minden esetben orvos végzi, míg az asszisztált öngyilkosságnál az orvos csak előkészíti és felügyeli a folyamatot, de azt maga a beteg hajtja végre.

Az eutanáziát csak és kizárólag maga az érintett személy kérheti, az orvosnak pedig meg kell győződnie arról, hogy ez a kérelem önkéntes és jól átgondolt, hogy a beteg szenvedése valóban elviselhetetlen, állapotjavulásra pedig nincs esély. Fontos kiemelni, hogy az orvosoknak nem kötelességük végrehajtani az eutanáziát. Ha nem vállalják azt, a beteg felkereshet más orvost is, illetve, ha úgy ítélik meg, hogy a beteg állapota még javítható, akkor az orvosok visszautasíthatják a kérelmeket. A lehetőségekről és az esetleges terápiákról az orvosoknak minden esetben kötelességük teljeskörűen tájékoztatni a betegeket.

A szabályok azt is rögzítik, hogy ha a beteg már kifejezte az eutanázia iránti kérelmet, az orvos pedig jóváhagyta azt, ám a tervezett eutanázia előtt a páciens öntudatlan állapotba kerül, a szenvedése viszont továbbra is fennáll, akkor az orvos úgy is elvégezheti az eutanáziát. Ugyanígy megvannak a szabályok a demenciával élőkre vonatkozóan, akik élő végrendeletben nyilatkozhatnak arról, hogy ha nincs remény a javulásra és szenvednek, akkor hajtsanak rajtuk végre eutanáziát akkor is, ha már nem lesznek döntésképes állapotban. Ezekkel kapcsolatban a Holland Királyi Orvosi Kamara (KNMG) a Holland Királyi Gyógyszerészeti Kamarával (KNMP) közösen adott ki egy hosszú útmutatást.

Felügyelet és büntetés

Az orvosok minden eutanáziát és asszisztált öngyilkosságot kötelesek jelenteni a helyi patológusnak, aki értesíti az öt regionális eutanázia felülvizsgálati bizottság egyikét. Ezek a bizottságok legalább egy orvosból, egy etikai és egy jogi szakemberből állnak, és azt vizsgálják, hogy az eutanázia végrehajtása során minden megfelelt-e a törvényben előírt kritériumoknak. (Ha a bizottság úgy ítéli meg, hogy az orvos nem járt el kellő gondossággal, vagy megszegett bármilyen előírt szabályt, akkor büntetőeljárást indíthatnak ellene.)

Az esetekről a bizottságok minden évben kiadnak egy elemzést, ezzel is növelve az átláthatóságot. Az éves jelentéseikben pedig megosztják az adott évre vonatkozó számadatokat, illetve esettanulmányokat is közölnek.

Indokok az eutanáziára 2022-ben. Forrás: A regionális eutanázia felülvizsgálati bizottságok éves jelentése, 2022

A legújabb jelentésből kiderül, hogy 2022-ben 8720-an kérvényeztek eutanáziát. Ez 5,1 százaléka a tavalyi év során bekövetkezett összes halálesetnek, és 13,7 százalékos növekedés az előző évhez képest.

Tavaly a legtöbb esetben az eutanáziát olyanok kérvényezték (5046 fő), akik gyógyíthatatlan daganatos betegségben szenvedtek.

Ehhez képest a pszichiátriai betegségekben szenvedő kérelmezők (115 fő) aránya elenyésző, az összes kérelmező körülbelül 2 százaléka, közel sem minden ötödik kérelmező.

Az orvosi kamara számaiból kiderül, hogy 2018-hoz képest 2022-re nagyjából kétezerrel nőtt az eutanáziát kérők száma, az egy évben történt halálesetekhez képest pedig a végrehajtott eutanáziák száma 4-5 százalék között mozog.

Az eutanáziát kérők számának alakulása 2018 és 2022 között. Forrás: A Holland Királyi Orvosi Kamara adatai

Ehhez képest miről szól a hivatkozott kutatás?

A londoni egyetem kutatói a holland regionális eutanázia felülvizsgálati bizottságok jelentéseiből dolgoztak. 2012 és 2021 között nagyjából 60 ezer eutanázia és asszisztált öngyilkosság történt Hollandiában, ebből a bizottságok 900 esetet dolgoztak fel egy online, kereshető adatbázisban. A tanulmány szerzői arra voltak kíváncsiak, hogy a 900-ból hány esetben kérvényeztek eutanáziát olyanok, akik értelmi fogyatékossággal vagy autizmussal élnek, erre mi volt az indokuk, és az orvosok milyen válaszokat adtak ezekre a kérelmekre.

Ahogy azt a magyar és külföldi cikkek is megjegyzik,

a kutatás által vizsgált 10 év során, a feldolgozott 900 esetből 39 ilyen esetet találtak,

ebből 19 férfi és 20 nő volt, 18-an pedig 50 év alattiak. A 39-ből 8 esetben (21 százalék) fordult elő az, hogy az eutanáziát kérő személyek kizárólag autizmust/értelmi fogyatékosságot jelöltek meg szenvedésük okának. A tanulmány azt is megjegyzi, hogy az orvosok az esetek egyharmadában állapították meg, hogy a kérvényezők állapotának javulására nincs esély.

Eutanázia a kiskorúaknál és újszülötteknél

A témában megjelent cikkek félrevezetően állítják azt is, hogy “a holland törvények már egy éves kortól is lehetővé teszik az eutanáziát.”

Hollandiában az eutanáziát már valóban fiatalon, 12 éves kortól lehet kérvényezni, de 12-16 év kor között szükség van a szülő vagy a gyám beleegyezésére is. A 16-17 éveseknél ez már nem kell, de a döntési folyamatba be kell vonni a szülőket vagy a gyámokat. 18 éves kortól a fiataloknak joguk van eutanáziát kérni szülői közreműködés nélkül. A kritériumok a kiskorúaknál is ugyanolyan szigorúak, mint a 18 év felettieknél: kibírhatatlan és csillapíthatatlan szenvedésük miatt fordulhatnak ehhez a lehetőséghez.

Különleges esetekben a törvény engedélyezi az újszülöttek eutanáziáját, vagy a kései terhességmegszakítást is: ez akkor lehetséges, ha az újszülötteknél olyan súlyos rendellenességet állapítanak meg, amely elviselhetetlen szenvedést okozna neki, és nincs remény a javulásra. Az orvos erről sem dönthet maga, minden esetben a szülő egyértelmű beleegyezésére van szükség.

Idén tavasszal kezdett azon dolgozni a holland kormány, hogy az eutanázia lehetőségét kiterjesztik azokra az 1-12 évesekre is, akik gyógyíthatatlan betegségben szenvednek, belátható időn belül meghalnának, és a palliatív ellátás (vagyis amikor a gyógyító kezelésekre már nem reagál a betegség, és a cél a beteg fájdalmának csökkentése) már nem elegendő a szenvedéseik enyhítésére. A holland Egészségügyi Minisztérium szerint ez évente 5-10 gyereket érint.

A szabály azonban még nem lépett életbe, jelenleg is kidolgozás alatt áll, és előreláthatólag az év második felében tárgyalja majd a parlament.

Címlapi kép forrása: Roos Koole/ANP MAG/ANP via AFP

Fülöp Zsófia
A Szegedi Tudományegyetemen filozófiát, az ELTE-n kommunikációt és esztétikát tanult. Újságírással egyetemi tanulmányai alatt kezdett foglalkozni, majd 2013 és 2022 között a Magyar Narancs újságírójaként dolgozott, ahol főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. 2018 októbere és 2019 májusa között Brüsszelben volt gyakornok, az Európai Parlament webkommunikációs osztályán cikkeket írt és közösségi médiával foglalkozott, majd visszatért az újságíráshoz. 2022 őszétől az Oxfordi Egyetemen működő Reuters Institute ösztöndíjasaként a magyarországi romák médiareprezentációját és a kisebbségi média lehetőségeit kutatta. A Lakmusz csapatához 2023 májusában csatlakozott.