Növekvő álhíráradat próbálja aláásni az Ukrajnának nyújtott nyugati támogatásokat

Minden jog fenntartva. A weboldalon található AFP-tartalmak bármilyen felhasználására a https://www.afp.com/en/terms-use oldalon elérhető felhasználási feltételek vonatkoznak. A weboldalon elérhető AFP-tartalmak elérésével és/vagy használatával Ön elfogadja a fent említett felhasználási feltételeket. Az AFP-tartalmak bármilyen felhasználása az Ön kizárólagos és teljes felelősségére történik.

A nemlétező graffitiktől kezdve a Volodimir Zelenszkij elnököt démonizáló hamisított médiabeszámolókig az online dezinformáció egész áradata igyekszik aláásni az Ukrajnának szánt a nyugati támogatást, amely kulcsfontosságú lenne Kijev Oroszország elleni háborús erőfeszítéseihez.

Szakértők szerint az ilyen álhíreknek az a célja, hogy Ukrajna-ellenes hangulatot keltsenek a nyugati országokban, és egyúttal alátámasszák azt az elképzelést, hogy a háborúban megfáradt európai és amerikai szövetségesek Zelenszkij ellen fordulnak.

Az újabb dezinformációs hullám pont akkor érkezett, amikor Kijev a nyugati támogatás megtartásán fáradozik, miközben várhatóan Oroszország ismét kiterjedt légi és rakétatámadásokkal készül a télre. Ráadásul a világ figyelme időközben az Izrael és a Hamász militáns csoport közötti háborúra terelődött.

"A (dezinformációs) kampányok több országban és több nyelven zajlanak, és az intenzívebbé válásuk összehangolt erőfeszítésekre utal" – mondta el az AFP-nek Roman Osadchuk, az Atlantic Council Digitális Törvényszéki Kutató Laboratóriumának (DFRLab) munkatársa.

"Oroszország fő célja itt az, hogy éket verjen a nyugati társadalmakba, polarizálva azokat, és 'problémásnak' állítva be az Ukrajnának nyújtott segítséget. Ezek az erőfeszítések a politikai eliteket és a lakosságot célozzák meg, akik közül néhányan talán nem követik szorosan a háborút", ami a szakértő szerint "sebezhetőbbé teszi őket" a hamis narratívákkal szemben.

Az ukrán elnökre az Ukrajna elleni orosz invázió 2022. februári kezdete óta kész dezinformációs cunami zúdul, az AFP Ténykérdésen is számos olyan cikk jelent már meg, amik Zelenszkij-ellenes hamis állításokat cáfoltak meg, mint amilyen ez és ez a cikk is.

Az AFP újságírói már egy sor Zelenszkijn gúnyolódó aszfaltrajzról bizonyították be, hogy valójában hamisított képekről volt szó.

Tipikus példái a Zelenszkij-ellenes tartalmaknak azok a hamisított képek, amelyeken állítólag Varsóban, Berlinben vagy éppen Párizsban látható graffitiket látni. Az állítólagos graffitik Zelenszkijt ábrázolják, ahogyan felfalja a nyugati szövetségesek pénzét. Azonban az AFP tényellenőrző csapatának munkatársai a valóságban nem találták nyomát ezeknek a graffitiknek.

"Háborús fáradtság"

De már olyan hamisított cikkekről is bebizonyítottuk, hogy nem valódiak, amelyek ismert sajtótermékek neveit használták fel. A hamis cikkek például arról számoltak be, hogy egy Zelenszkijt kannibálként ábrázoló rajz jelent meg egy nyugati nagyvárosban. Az érintett híroldalak megerősítették, hogy a többek között a Facebookon és a Telegramon a nevükkel visszaélő posztok hamisak.

Amikor Zelenszkij Szeptemberben az Egyesült Államokba látogatott, egy olyan hamis videó kezdett terjedni az interneten, amin egy New York-i hirdetőtáblán az ukrán vezető képe mellett a „dicsőség a vizeletnek” felirat szerepelt. Az angolban ugyanis a „vizelet” (urine) és „Ukrajna” (Ukraine) szavakat hasonlóképpen írják, a hamisított videó készítői pedig azt akarták elhitetni, hogy a két szót összecserélték az óriásplakáton.

A manipulált klipen a Fox News Digital logója szerepelt, hogy hitelesnek tűnjön, de a csatorna szóvivője az AFP-nek azt mondta, hogy nem tettek közzé ilyen felvételt.

A kutatók szerint továbbra sem világos, hogy pontosan ki áll az álhírek és hamisított felvételek mögött, de azok beleillenek az Ukrajna ellen folytatott orosz dezinformáció szélesebb mintájába. Oroszország ugyanis évtizedek óta folytat információs hadviselést a nyugatellenes érzelmek táplálására összpontosítva.

„Az orosz propaganda láthatóan erősödött Európában 2022 első hónapjaihoz képest” – mondta az AFP-nek Ruslan Trad, a DFRLab biztonságkutatással foglalkozó munkatársa.

„A Kreml kihasználja a háborús fáradtságot és az apátiát, valamint a nyugat- és közép-európai társadalmak euroszkepticizmusát és félelmeit” – fogalmazott a kutató.

Többen aggódnak amiatt, hogy úgy tűnik, repedések jelentek meg Kijev egyöntetű nyugati támogatásában. Robert Fico, Szlovákia új, populista miniszterelnöke október 26-án közölte, hogy „tájékoztatta” az Európai Unió végrehajtó testületét arról a döntéséről, hogy leállítja az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást.

De aggodalmat szülnek a legújabb fejlemények az Egyesült Államokban is, ugyanis a keményvonalas republikánus törvényhozók ellenállása kétségessé tette a Kijevnek nyújtott jövőbeni támogatást. Mostanáig az USA volt Ukrajna legfőbb támogatója a háború kirobbanása óta, ami a fegyverszállítmányokat illeti.

Információs hadviselés

Joe Biden elnök jelenleg egy hatalmas, 106 milliárd dolláros (38 ezer milliárd forintos) biztonsági törvényjavaslat jóváhagyását szorgalmazza a kongresszusban, melynek része egy 61 milliárd dolláros (22 ezer milliárd forintos) katonai támogatás Ukrajnának.

Október 26-án Washington ezen felül egy új, Ukrajnának küldött 150 millió dolláros (54 milliárd forintos) katonai segélycsomagot jelentett be, amely tüzérségi és kézifegyveres lőszereket, valamint páncéltörő fegyvereket tartalmaz.

Zelenszkij megköszönte az Egyesült Államoknak a támogatást. Úgy fogalmazott, hogy „a légvédelem megerősítése kulcsfontosságú az ukrán városok és az infrastruktúra védelmében” a tél közeledtével.

Ukrajna jelenleg próbál felkészülni az energetikai infrastruktúrája ellen indított újabb orosz bombázó hadjáratra, amely tavaly civilek millióit sodorta rendkívüli nehézségekbe.

Az Európai Unió is kitartó támogatásáról biztosította Ukrajnát. Október elején az Európai Parlament támogatta azt a javaslatot, hogy további 50 milliárd eurót (19 ezer milliárd forintot) biztosítsanak Ukrajna helyreállításához és újjáépítéséhez.

A határozott ígéretek ellenére azonban amerikai tisztviselők arra figyelmeztettek, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök az Ukrajnának nyújtott amerikai és európai támogatás megszüntetésére törekszik azzal, hogy kémügynökségei segítségével propagandát és összeesküvés-elméleteket terjeszt.

„Oroszország jelenleg a több évtizedes hírszerzési tevékenységéből profitál” – mondta Adam Lelonek, a Nemzetközi Republikánus Intézet Beacon Projectjének munkatársa. „Oroszország nem tudja megnyerni ezt a hagyományos háborút, de az információs hadszíntéren továbbra is győzelemre törekszik”.

Szerzői jog © AFP 2017–2023. Minden jog fenntartva.
Szerző
Anuj CHOPRA / AFP Egyesült Államok