Orbán fejét montírozták egy bizarr felvágottra

Viktor Wurst néven fut a közösségi médiában. A kép „eredetijén” Conchita Wurst osztrák énekes arca látható, de valójában mindkét fotó manipuláció eredménye - bár sokan valósnak hiszik ezeket.

“Kutya kaja! Egy németországban lévő Szupermarketben fotózták le.”

Ezzel a felirattal tettek közzé egy fotót az Ez gáz című, alapvetően kormány- és Orbán-ellenes üzeneteket terjesztő Facebook-oldalon.

Forrás: Ez gáz/Facebook

A poszt az oldal viszonylag alacsony, kétezer főt számláló követőtáborához képest nagy sikert ért el, mostanra már kétezren megosztották.

A fotó azonban nem valódi, Orbán arcképét és a termék nevét a képre szerkesztették.

A kép eredetije egy német eredetű, de Írországban is gyártott és forgalmazott, népszerű húsipari termékről, a Billy Roll nevű felvágottról készült. Orbán arca helyett egy mosolygó bohócfej látható rajta.

Röviden bemutatjuk, hogyan lehet ezt néhány lépésből kideríteni.

  1. Google fordított képkereséssel (reverse image search) sikerült beazonosítanunk, hogy az Orbán-felvágott fotója már 2019 májusában bekerült a közösségi médiába, és azóta időről időre felbukkan a Facebookon vagy a Twitteren. 2020 májusában, decemberében és legutóbb 2022 decemberében is megosztották.
  2. A cikk elején idézett szöveggel a Diktátorfigyelő nevű kormányellenes Facebook-oldalon osztották meg 2020. május 4-én, nagy valószínűséggel innen származik az idén júliusi Facebook-posztban szereplő képernyőkép is.
  3. A fordított képkeresés azonban más találatokat is eredményezett: fotókat, ahol a felvágotton nem Orbán, hanem az osztrák transznemű énekes, Conchita Wurst arca látható a felvágott rudakon.

Az Ez gáz Facebook-oldalon szereplő bejegyzés alatt azonban több kommentelő is úgy hivatkozott erre a képre, mint a manipulált orbános fotó eredetijére.

Pedig a Conchita kolbászt ábrázoló fotó szintén hamisítvány, azaz valójában egy képi poén, amit azonban többen komolyan vettek.

A Tz.de német online bulvárlap cikke szerint a kép készítője egy Bembers művésznevű német humorista, aki, miután észlelte, hogy a fotót sokan a szerzőségét bizonyító vízjelet a kép széléről levágva osztják, egy YouTube-videót is közzétett a kép születéséről.

A videón pedig látszik a Wurst-mém és az Orbán-kolbász kép forrása is: egy nevető fejet ábrázoló felvágott fotója.

Forrás: themanc.com

A felvágott csomagolásán a Sainsbury Billy Clown felirat olvasható. Innen pedig egyszerű Google kereséssel kideríthető, hogy a képen a Feldhues nevű, eredetileg német, de később Írországban és az Egyesült Királyságban is megtelepedő cég egyik népszerű terméke látható: egy bohóc arcát ábrázoló húskészítmény. Alias Meat Clown, ahogyan az internetes mémkultúrában jártasak ismerhetik.

Az interneten Ferndando Alonso Forma 1-es pilóta, sőt, Viktor Janukovics volt ukrán elnök arcával is terjednek Billy Clown képek felhasználásával készült manipulált fotók.

Neuberger Eszter
Közel tíz éve dolgozik újságíróként, ezalatt megfordult már a hvg.hu, a 2019 végén megszűnt Abcúg és a 444 szerkesztőségeiben. A tényellenőrző munka előtt leggyakrabban oktatási, egészségügyi és szociális témájú cikkeket publikált.