Röhögés vagy dühöngés - miért olvasunk olyan híreket, amiket nem tartunk hitelesnek?

Több kutatás is rámutatott már, hogy a pártállás nagy szerepet játszik abban, hogy milyen híreket fogyasztunk. Egy friss reprezentatív felmérés azonban feltárta, hogy az információs buborékok egyáltalán nem olyan elszigeteltek egymástól, mint ahogy gondoljuk:

az emberek többsége a saját buborékján kívül is fogyaszt híreket, olyanokat is, amiket egyáltalán nem tart hitelesnek.

Miért van ez? Segítheti-e ez a tudatos hírfogyasztást, vagy inkább csak a reggeli kávé helyett idegeskedünk egyet?

Urbán Ágnes médiaszakértő a Mérték Médiaelemző Műhely és a Medián közös kutatásáról mesélt a Lakmusznak.

A kutatás teljes szövege itt érhető el: https://mertek.eu/wp-content/uploads/2023/07/Mertek-fuzetek_29.pdf

A számunkra legérdekesebbnek tűnő megállapításokat pedig ebben a cikkünkben emeltük ki: https://www.lakmusz.hu/a-hirfogyasztok-kozel-fele-tajekozodik-olyan-forrasokbol-amiket-nem-tart-hitelesnek/

A korábbi podcastjainkat meghallgathatod Spotifyon, a Google Podcaston, az Apple Podcaston vagy az omny.fm-en.

A tanulmány a HDMO (Hungarian Digital Media Observatory, azaz a Magyar Digitális Média Obszervatórium) nevű projekt keretében készült. A 30 hónapos projekt keretében a Political Capital és a Mérték Médiaelemző Műhely kutatói a dezinformációk terjedését és az ellene hozott intézkedések hatékonyságát vizsgálják, a francia AFP hírügynökség és a Lakmusz újságírói tényellenőrző munkát folytatnak, az Idea Alapítvány munkatársai a tudatos médiafogyasztással kapcsolatos tréningeket tartanak, a HDMO digitális infrastruktúráját pedig az Epresspack biztosítja. A projekt (az első fázishoz hasonlóan) az Európai Bizottság társfinanszírozásában működik, nyílt pályázaton nyert támogatást. A HDMO-t alkotó konzorcium minden tevékenységében teljes függetlenséget élvez.

Lakmusz