Schobert Norbi nem hisz a holdra szállásban. Segítünk eloszlatni a kételyeit!

Megnéztük, melyek a holdra szállást megkérdőjelező legnépszerűbb elméletek, és hogyan lehet megcáfolni őket.

November 10-én Schobert Norbi volt a Frizbi TV-n futó, Beköltözve Hajdú Péterhez című műsor vendége. A majdnem kétórás adás elején Hajdú Péter és Schobert Norbi virslit eszegetve épp a kalóriaszámlálásról beszélgetett, amikor Norbi kijelentette: a kalóriaszámítást “akkora hülyeségnek” tartja, mint a holdra szállást.

„Te hiszel a holdra szállásban? (…) Én nem hiszek a holdra szállásban”

- közölte a műsorvezetővel.

Norbi meg is indokolta, miért nem hiszi el, hogy 1968-ban ember járt a Holdon (itt az évszámot tévesen jelölte meg, valójában 1969-ben történt a holdra szállás):

  • szöget ütött a fejébe, hogy mégis ki vette fel, ahogy Neil Armstrong kiszáll az űrhajóból;
  • miért lobogott a kitűzött amerikai zászló, miközben a Holdnak nincs légköre;
  • vagy hogy miért nem járt azóta senki a Holdon.

Miután Hajdú Péterrel megnézték a holdra szállásról készült videót, Norbi újabb kérdéseket tett fel. Nem értette,

  • hogyan szállt le a rakéta a Holdra és hogyan jött vissza;
  • ki és milyen kamerával vette fel, ahogy az űrhajósok elhagyják a Holdat;
  • és mindezt hogyan közvetítették élő adásban.

Nem ő az egyetlen

Az Amerikai Egyesült Államok Apollo 11-es missziója sokévnyi munka és próbálkozás után 1969. július 20-án ért révbe, amikor Neil Armstrong és Edwin “Buzz” Aldrin Jr. űrhajósok személyében a világtörténelemben először emberek léphettek a Holdra. Az utolsó Apollo misszió, az Apollo 17-es 1972-ben érte el a Hold felszínét, a két dátum között az amerikai űrprogram összesen 12 asztronautát juttatott az égitestre, azóta ember nem járt ott. Az Apollo-programon több mint 400 ezer ember dolgozott.

Schobert Norbi nem az egyedüli, aki kétségbe vonja az első holdra szállás valódiságát.

A holdra szállás megkérdőjelezése ma is az egyik legelterjedtebb összeesküvés-elmélet a világon. 2021-ben hét európai országban (köztük Magyarországon is) végeztek egy felmérést, a feltett kérdések között szerepelt az is, mit gondolnak az emberek a holdra szállásról. A megkérdezett 7120 ember egynegyede szerint a holdra szállás egy nagy átverés volt.

A The Guardian 2019-es cikke szerint egy Bill Kaysing nevű férfi volt az első, aki behozta az elméletet a köztudatba, amikor 1976-ban kiadott egy röpiratot We never went to the Moon (Soha nem mentünk a Holdra) címmel. A Kaysing írásában hangoztatott érvek, amelyek szerinte leleplezik “Amerika 30 milliárd dolláros csalását”, azóta is alapelemei a holdra szállás-szkeptikusok érvkészletének, és visszaköszöntek Schobert Norbi okfejtésében is.

Pedig mindegyik visszatérő érvre létezik megalapozott cáfolat. Ebben a cikkben, némileg túllépve a Schobert-interjún, ezeket gyűjtöttük össze.

A sugárzástól a lobogó zászlóig

1. Az egyik legtöbbször ismételt (és Schobert Norbi által is említett) érv, hogy a Holdra kitűzött amerikai zászló úgy néz ki a képeken és videófelvételeken, mintha lobogna, holott a Holdnak nincs légköre, így a szél nem fújhatja.

Erről az elméletről több tényellenőrzés is született, az AP-nek például Roger Launius, a NASA korábbi vezető történésze magyarázta el, hogy miért tűnik úgy, mintha a zászló mozgásban lenne. A zászlót nem hagyták lógni, a tetejére egy rudat erősítettek, mely széthúzta a zászlót. Az űrhajósok viszont az út alatt meghajlították a rudat, ezért gyűrődött meg a zászló és nézett ki úgy, mintha lobogna a szélben.

Megerősítette ezt Anu Ojha professzor, a brit Nemzeti Űrközpont egyik igazgatója is, aki a Royal Museums Greenwich honlapján megjelent hosszú írásban segített szétszedni a holdra szállással kapcsolatos legnépszerűbb összeesküvés-elméleteket. A BBC cikke hozzáteszi, hogy a zászló és a tartórúd akkor is meghajolhatott, amikor az asztronauták a Hold talajába szúrták azt.

2. A Holdon készült képeken nincsenek csillagok.

Erre az állításra ugyanazt mondja mindhárom, már idézett tényellenőrzés: a csillagok ott vannak a felvételeken, de túl halványak ahhoz, hogy látszódjanak a képeken. Az űrhajósok kameráinak zársebessége ugyanis túl nagy volt ahhoz, hogy a csillagok halvány fényét megörökítsék. Ahogy azt Emily Drabek-Maunder, a Greenwich-i Királyi Obszervatórium (Royal Observatory Greenwhich) csillagásza mondta az AP-nek: a NASA nagy zársebességet használt, hogy a képek ne legyenek túlexponáltak a Hold fénye miatt.

3. Az asztronauták nem élhették túl a Földet körülvevő sugárzási övön keresztüli utazást.

A Földet két hatalmas, fánk alakú öv, az úgynevezett Van Allen-övek veszik körül, melyek a napszélből származó, nagy energiájú részecskékből állnak. Egyesek szerint nem lehet úgy áthaladni ezeken a mezőkön, hogy ne érje az illetőt halálos dózisú sugárzás. A brit Fizikai Intézet (Institute of Physics) szerint az Apollo-missziók előtt ettől valóban tartottak, és fel is készültek az űrhajósok védelmére. Az űrhajót alumíniummal szigetelték, és a Hold felé olyan pályát választottak, hogy csak minimális időt kelljen eltöltenie az űrhajónak a Van Allen-övekben.

Az Intézet szerint az Apollo-küldetések során az űrhajósok átlagos sugárterhelése 0,46 elnyelt sugárdózis (rad) volt, mely körülbelül tízszer nagyobb, mint a röntgen- és sugárterápiás gépekkel folyamatosan dolgozó egészségügyi szakemberek sugárterhelése.

4. Mégis ki készítette a fotókat?

Ahogy Schobert Norbi, úgy mások is sokszor feltették már azt a kérdést, hogy mégis ki és hogyan készítette a képeket a Holdra lépő űrhajósokról. Hiszen például Buzz Aldrinról készült egy olyan kép, ahol a sisakjában visszatükröződik Neil Armstrong és a holdkomp, az űrhajósok kezében azonban nincs fényképezőgép. Emily Drabek-Maunder csillagász az AP-nek ezt is megmagyarázta: az űrhajósok kameráit a mellkasukra szerelték, így nem kellett a kezükben fogniuk vagy a szemükhöz emelniük azt.

Buzz Aldrin a Holdon, 1969. július 20-án. Forrás: HO/NASA/AFP

5. Ha 1969-ben tényleg megtörtént a holdra szállás, miért nem ment azóta vissza senki?

Az nem igaz, hogy Armstrong és Aldrin után senki más nem járt a Holdon, a NASA Apollo-programjának keretén belül összesen hatszor szálltak a Holdra, 12 űrhajóssal. 1972 decembere óta azonban valóban nem járt ember a Holdon. Törekvések később is voltak arra, hogy állandó holdbázist hozzanak létre, de a figyelem egyre inkább az űrsiklóprogramra, majd a Nemzetközi Űrállomás létrehozására irányult, még később pedig a Mars meghódítására. Anu Ojha professzor egyszerűen a megváltozott prioritásokkal indokolta azt, hogy a holdra szállás nem ismétlődött meg a 1970-es évek óta.

A Telex 2022 decemberében írt erről magyarázó cikket, melyben azt állítják, az indok egyszerű: pénz és politika. 1962-ben John F. Kennedy amerikai elnök híres beszédében megígérte Amerikának, hogy még az évtized vége előtt ember lép a Holdra. Zajlott a hidegháború és az űrverseny, ahol sok mindenben a szovjetek jártak az amerikaiak előtt, így az USA meg akarta mutatni, hogy képes embert juttatni a Holdra. Az Apollo-programra rengeteg pénzt költöttek, a NASA finanszírozása akkoriban az amerikai költségvetés 4,4 százalékát vitte el. Miután a holdra szállás sikerül, Amerika pénzügyileg és politikailag is inkább másra koncentrált, például a javában zajló vietnámi háborúra.

A holdra szállás azonban az elmúlt években ismét terítékre került: a NASA Artemis-programjával akar visszatérni a Holdra, az amerikaiak mellett pedig India és Kína is nagy erőkkel próbálkozik.

Bizonyítékok

Időről időre felbukkanak különféle történetek arról, miért nem történt meg a holdra szállás. Például:

Valójában rengeteg bizonyíték áll a rendelkezésünkre arról, hogy az Apollo-program célba ért.

A holdra szállást a NASA részletesen dokumentálta, az Apollo 11 misszióról ma is elérhető az eredeti, majdnem 400 oldalas jelentés, egy 1971-es verziója jobb minőségű infografikákkal, és egy rövidebb, képekkel teletűzdelt összefoglalója. A NASA honlapján a holdra szállás legfontosabb történéseiről is olvashatunk egy összefoglalót, ahogy képeket is találunk a holdbéli panorámáról, vagy a landolás pontos helyszínéről is.

Akik a technikai részletek iránt érdeklődnek, azoknak érdemes végigolvasniuk a brit Institute of Physics részletes leírását arról, hogyan történt a holdra szállást, mi történt a Holdon és hogyan tudtak visszajönni az űrhajósok; ahogy arról is találni hosszú magyarázatokat, hogyan tudták 1969-ben élőben közvetíteni a holdra szállást.

Ha a képi és szöveges bizonyítékok valakit nem győznek meg, ott vannak a fizikaiak: az Apollo-program során az űrhajósok összesen 382 kilogrammnyi holdkőzetet hoztak a Földre. Ezeket a világ számos laboratóriumában bevizsgálták, majd egymástól függetlenül igazolták, hogy a Holdról származnak.

Mindezek mellett pedig ott vannak azok a szerkezetek, amelyek mai napig adatokat gyűjtenek a Holdról. Ilyen például a Hold körül keringő robotűrszonda, a Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), amelynek felvételein láthatóak a korábbi Apollo-missziók leszállóhelyei, a hátrahagyott leszállómodulok, vagy akár az űrhajósok lábnyomai is.

Az LRO mellett egy másik szerkezet is fontos szerepet játszik abban, hogy tudjuk, mi történik jelenleg a Holdon: ez a lézeres retroreflektor, melyet még az Apollo 11 csapata helyezett el a Hold felszínén, és amely a Föld és a Hold közötti távolság mérésére alkalmas. Ez a mai napig működik, és az ebből származó adatokat ma is használja a tudomány.

Címlapi illusztráció: Német Szilvi

Fülöp Zsófia
A Szegedi Tudományegyetemen filozófiát, az ELTE-n kommunikációt és esztétikát tanult. Újságírással egyetemi tanulmányai alatt kezdett foglalkozni, majd 2013 és 2022 között a Magyar Narancs újságírójaként dolgozott, ahol főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. 2018 októbere és 2019 májusa között Brüsszelben volt gyakornok, az Európai Parlament webkommunikációs osztályán cikkeket írt és közösségi médiával foglalkozott, majd visszatért az újságíráshoz. 2022 őszétől az Oxfordi Egyetemen működő Reuters Institute ösztöndíjasaként a magyarországi romák médiareprezentációját és a kisebbségi média lehetőségeit kutatta. A Lakmusz csapatához 2023 májusában csatlakozott.