Szent István Légiója: egy furcsa „önkéntes zászlóalj” toboroz magyarokat, hogy harcoljanak az oroszok oldalán
 

A szervezet már 2014-ben is mozgósított, de sokan kétségbe vonták, hogy az alakulat valójában létezik-e, vagy csak az orosz propaganda terméke. Korábbi képeken két magyart azonosítottunk az orosz „légiósok” mellett, akiket jelenleg is köröz a rendőrség.

Az orosz közösségi médiában július közepe óta több poszt is megjelent, amelyek kifejezetten magyarokat próbálnak megszólítani:

magyar önkénteseket keresnek, akik az oroszok oldalán harcolnának Ukrajnában.

“Kedves Barátaink, ismét elindítjuk az önkéntesek toborzását. (...) Harci tapasztalatot szívesen fogadunk, de az nem feltétlenül szükséges, mindent megtanítunk. (...) Mindenki jelentkezését elfogadjuk, de a magyar nemzetiségűek (állampolgárságtól függetlenül) elsőbbséget élveznek az elbírálásban”

írta a “Szent István Légiója” nevű oldal az orosz Vkontaktén, majd az üzenet különböző Telegram-csatornákon is terjedni kezdett.

A Szent István Légió neve először 2014-ben bukkant fel a magyar nyilvánosságban: néhány cikkben egy magyar önkéntesekből álló zászlóaljként hivatkoztak rá, amelynek tagjai a kelet-ukrajnai szeparatista területeken harcolnak Ukrajna ellen. A Légió a közösségi médiában akkoriban aktívan toborzott, és fényképeket is posztolt az állítólagos önkéntesekről. Azonban kutatók azt is felvetették, hogy a közösségi médiás posztok mögött valójában nem áll semmilyen magyar zászlóalj, “elképzelhető, hogy a Szent István Légióról szóló hír fikció, az orosz propaganda hamisítványa”. (Hogy valóban létezik-e egy magyarokból álló “zsoldos” különítmény, még a Gyakori kérdések oldalon is többször felmerült.)

A különös brigád az évek során aktív maradt a közösségi médiában. Az önkéntesek toborzását pedig most nyáron új lendülettel kezdte meg. Sőt, a három nyelven (oroszul, magyarul és angolul) közzétett felhívásában egy ponton magas fizetést is belenget, illetve azt írja: “Minden külföldinek, aki belép a légióba, garantált az orosz állampolgárság és minden szociális ellátás a harcászati műveletek veterán státuszának megfelelően.”

A toborzó posztot Csikós Sándor, volt diplomata és különböző oroszpárti oldalak szerzője is megosztotta saját Telegram csatornáján, a kommentekben pedig még a segítségét is felajánlotta az érdeklődőknek, amennyiben nyelvi nehézségekbe ütköznek.

Mindezzel azonban az a probléma, hogy a magyar törvények szerint az idegen fegyveres szervezetben való részvétel, illetve az arra való toborzás is háborús bűncselekménynek számít.

Ezt a Büntető Törvénykönyv (Btk.) tiltott toborzásnak hívja (146. paragrafus), és 1-től 5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Korábban tiltott toborzás miatt ítélték két év (felfüggesztett) szabadságvesztésre Lehóczki Krisztián volt rendőrt, aki 2014-ben egy internetes felhívásra válaszolva csatlakozott a kelet-ukrajnai oroszbarát erőkhöz. Az ő esetét a 444.hu Orosz befolyás Magyarországon című sorozatának záró fejezete mutatta be részletesen.

Kérdésünkre a Belügyminisztérium azt írta, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda jelenleg öt büntetőeljárást folytat tiltott toborzás megalapozott gyanújával, azonban a folyamatban lévő ügyek részleteiről és az érinetett személyek kilétéről nem adtak tájékoztatást. Így nem tudjuk, hogy a folyamatban lévő eljárások érintik-e a fenti friss hirdetéseket, a Szent István Légiót vagy ahhoz kötődő embereket.

Saját kutatásaink során azonban azt találtuk, hogy

a Légió környékén már korábban feltűntek olyan magyarok, akiket 2018 májusa óta (és jelenleg is) tiltott toborzás miatt köröz a rendőrség.

A két férfit - Deme Lajost és Zsédely Csabát - olyan fotókon azonosítottuk, amelyeket Csikós Sándor osztott meg 2018 júliusában a Facebookon (a DONYECKUTAZÁS című, 136 fotót és 12 videót tartalmazó, nyilvánosan elérhető galériájában). A képek a 2014 óta orosz megszállás alatt álló Donyeckben készültek, ezeken Deme és Zsédely egy, a Szent István Légióhoz szorosan kötődő személlyel együtt szerepelnek. Csikós több fotó leírásában is “önkénteseink”-ként hivatkozott a két férfira.

A Szent István Légió történetét az orosz Facebooknak is nevezett Vkontaktén (VK-n) megosztott bejegyzések alapján rekonstruáltuk, kiegészítve olyan források beszámolóival, akik közelről ismerik a szervezet működését.

Kik keresnek magyar önkénteseket a neten?

Az orosz frontra verbuváló hirdetést a Szent István Légiója nevű, közel 7 ezer követővel rendelkező Vkontakte oldalon tették közzé. A VK-t az utóbbi években magyarok is használni kezdték, nem ritkán azért, hogy oroszpárti nézeteiket “cenzúramentes” környezetben fejthessék ki. A magyar államalapító királyról elnevezett, latin betűkkel kiírt Szent István Légiója oldalnév azonban így sem szokványos elnevezés a főként oroszok által cirill betűkkel használt felületen.


Forrás: Szent István Légiója / Легион Святого Иштвана, VK.com

A Szent István Légiója VK-oldal 2014-ben indult, és a Popsters statisztikája szerint a mai napig közel 30 ezer bejegyzést tett közzé.


Forrás: Popsters.com

A felület egyike annak a több ezer katonai blognak, amely az orosz-ukrán konfliktus kezdete óta értékeli vagy éppen a helyszínről közvetíti a háborús eseményeket. Az oldal a katonai elemzésnél azonban többre vállalkozik:

  • ideológiai azonosulást nyújt, amelyet az európai értékek, hagyományos nemi szerepek és a kereszténység védelme jellemez,
  • Magyarország és Oroszország szoros együttműködését szorgalmazza a történelmi revizionizmus jegyében, illetve ennek hátszelével
  • helyi fegyveres felkelésekre, a 2022-es invázió óta pedig a “speciális hadműveletben” való részvételre toboroz önkénteseket.

A szervezet az Ukrajna destabilizálását célzó orosz műveletekkel párhuzamosan jelent meg, a kisebbségek által lakott régiókra (mint Donyeck, Luhansz vagy Kárpátalja) összpontosítva tevékenységét. (Sőt, az interneten a grúz és a lengyel kisebbséget célzó különítmény is alakult, bár ezek a magyarnál kevésbé voltak sikeresek). A közösségi médiában terjedő bejegyzések elsősorban ezeken a területeken igyekeztek a lakosságot a “kijevi junta” és az oligarchák elleni népfelkelésre hergelni, vagy ezek híján egy saját, nemzetiséginek láttatott légióval példát statuálni.


Balra: Ukrajna szétszakítása; jobbra: “Kárpátalja – az nem a Krím. Az elszakadás azonban lehetséges: Magyarország immár saját népének jogain őrködik.” Forrás: Szent István Légiója / Легион Святого Иштвана, VK.com, 2015. augusztus

A szervezet többféle eszközzel adott nyomatékot magyar orientációjának, mind az online térben, mind offline megjelenésében.

1. Nyelvhasználat

A légió az orosz közösségi oldalon 2018 októbere óta rendszeresen posztol magyarul. Magyar nyelvű szövegek és képfeliratok már korábban is előfordultak, elsősorban harcra hívó agitációs propagandaanyagokon. A nyelvhelyességi hibák és az anyanyelvi beszélő számára idegen megfogalmazások arra utalnak, hogy a szövegek és feliratok szerkesztéséhez fordítóprogramot használhattak.


“Fegyverbe magyar!” agitációs képek 2014. nyaráról. Forrás: Szent István Légiója / Легион Святого Иштвана, VK.com

2. Nemzeti jelképek

A Szent István Légiója a szervezet azonosítására a középkori lovagrendek hagyományának megfelelően címert használ, a magyar heraldikából ismer elemekkel (hármas halom, kettős kereszt). A pajzs formájú jelkép több beállított felvételen a katonai felszerelés részeként is megjelenik, például itt és itt. A felvarró a 2022-es ukrajnai invázió egyik jelképévé vált “Z” betű és különböző kézi fegyverek mellett szerepel az egyik felvételen.


Forrás: Szent István Légiója / Легион Святого Иштвана, VK.com

3. Magyar zászló

A közösségi oldalra 2014 során több olyan fotó is kikerült, amelyek azt mutatják, hogy egyes szimpatizánsok a Légió és Novorosszija zászlaja mellett a magyar zászlót is magával vitték több moszkvai tömegrendezvényre. Más felvételek arról árulkodnak, hogy a magyar trikolórt a háborús zónában is kifüggesztették az orosz mellé.

Fent: A kelet-ukrajnai szeparatistákat támogató moszkvai demonstráción, forrás: Szent István Légiója, VK.com, 2014.11.06; balra lent: A 2014. november 4-i Orosz menet elnevezésű nacionalista felvonuláson Moszkvában, forrás: Szent István Légiójа, Vk.com, 2014.11.06., jobbra lent: “Üdvözlet a magyarországi orosz hazafiaknak az orosz hátországból!”, forrás: Szent István Légiója, VK.com, 2015.04.03.

4. Magyar hősök

“A legjobb motiváció a testmozgásra: Kinizsi Pál!”– gyakran futhattak bele ilyen és ehhez hasonló felkiáltásokba azok, akik olvasták a csatorna üzeneteit. Az agitációs posztok előszeretettel állítottak magyar példaképeket követőik elé harci kiválóságuk miatt: legyenek azok huszárok, törökverő magyarok, ‘56-os szabadságharcosok vagy az EU-val szembemenő Vona Gábor és Orbán Viktor.


Forrás: Szent István Légiója / Легион Святого Иштвана, VK.com

5. Nemzeti rock
Már a szervezet megalakulásáról szóló első
poszt alatt is a Kárpátia zenekar “Magyarország Katonái” című száma szólt. A Vkontakte felületén ugyanis a bejegyzésekhez playlistek és zeneszámok is illeszthetők: a légió adminisztrátorai pedig kifejezetten hangsúlyosan nyúltak a magyar nemzeti rock repertoárjához.


Szent István Légiója / Легион Святого Иштвана, VK.com

Álmagyarok?

Kacper Rekawek lengyel kutató (aki ukrajnai harcokhoz csatlakozó külföldi szélsőségesekkel kapcsolatban végez kutatásokat), ebben a könyvében a Szent István Légiója Vkontakte-oldalról is ír. A könyv szerint a Légió hatásosan stilizálja magát egy "oroszokat és magyarokat összekötő, jobboldali tradicionalista szervezetként". Arra azonban a szakértő szerint nincs bizonyíték, hogy a Légió tevékenysége valaha is túlnyúlt volna az interneten. A magyarok számának meghatározása pedig “az egyik legnehezebb kutatási feladat”, állapította meg egy korábbi cikkében Rekawek.

A lengyel kutató szerint ugyanis az alakulat soraihoz csatlakozhattak ukrajnai magyarok is, akik nem rendelkeztek magyar állampolgársággal vagy útlevéllel. (Például a Censor.net cikke 2014-ben a Szent István Légió magyar tagjaként nevezett meg egy férfit, akit az ukrán hadsereg Luhanszkban ölt meg, a Légió viszont ugyanerre a férfira helyi lakosként utalt).

Tovább bonyolítják a helyzetet azok az esetek, amikor az állítólagos magyar származás már csak a családtörténet része – az ilyen legendáriumok utólagos verifikálása pedig szinte lehetetlen.


A Szent István Légiója oldal egyik adminisztrátora az alapító magyar származását magyarázza. Képernyőmentés egy tavaly júniusi chat beszélgetésből. VK.com

Alekszandr/Sándor

A Vkontaktén fellelhető információk alapján arra következtethetünk, hogy a Szent István Légióját Alekszandr Kiszeljov alapította, és ezt két, a szervezet történetét ismerő forrásunk is megerősítette.


Az oldal egyik első bejegyzését Alekszandr Kiszeljov tette közzé 2014. április 4-én, két nappal a krímihez hasonló népszavazást követelő donyecki tüntetések előtt. Egy későbbi posztban az alapítás dátumával kapcsolatban azonban megjegyzi, hogy a dátum valójában 1350. április 4-ének állít emléket, amikor Magyarország és Lengyelország felosztotta egymás között a galíciai és volhíniai területeket. Forrás: Szent István Légiója, VK.com

Kiszeljov több bejegyzésben ősei állítólagos családnevét használva Sándor Selesként mutatkozott be. Amikor korábban kapcsolatba léptünk az oldal egyik adminisztrátorával, kérdésünkre azt mondta, hogy Kiszeljov “egy Oroszországban fogságba került, később ott letelepedett magyar nemes leszármazottja”. Egy másik forrásunk szerint azonban Kiszeljov magyar származása “2013 előtt nem merült fel.”

Az alapító magyar kultúra iránti rajongása ugyanakkor nem kétséges, Kiszeljov a Szent István Légiója előtt egy másik magyarbarát szervezetben, a Szent György Vitézei Lovagrendben tevékenykedett. A hagyományőrző egyesület keretében középkori lovagi tornákat és történelmi csatákat játszottak el újra korabeli öltözetben. (A szervezet nem azonos az évtizedek óta Kárpátalján működő Szent György Lovagrenddel).



Balra: Alekszandr Kiszeljov a Szent György Vitézei Lovagrend tagjaként, forrás: Szent György Vitézei Lovagrend, VK.com, 2014.05.11. , jobbra: Kiszeljov a Szent István Légió "Moszkva zászlóaljának" vezetőjeként. Forrás: Szent István Légiója / Легион Святого Иштвана, VK.com, 2014.09.13.

Kiszeljovot az Ukrajna nemzetbiztonságát fenyegető személyekről vezetett nyilvántartás, a Myrotvorets orosz zsoldosként és hivatásos provokátorként (titushky) tartja számon, és a “Szent István Légiója illegális fegyveres csoport” vezetőjeként nevezi meg.

A közösségi médián található fényképek alapján Kiszeljov 2014 és 2015 között főként Moszkvából posztolt. A légió képviseletében dél-kelet Ukrajnát segítő humanitárius gyűjtésekben és az úgynevezett “Novorossziját” támogató felvonulásokon vett részt, illetve szólalt fel.

Bendarzsevszkij Anton elemző, a posztszovjet térség szakértőjének magyarázata szerint Novorosszija, vagyis „Új Oroszország” egy történelmi terület volt, amelyet a törököktől szerzett vissza az orosz birodalom a 18. század során. A 2014-ben orosz támogatással indított kelet-ukrán szeparatista mozgalom erre a koncepcióra épített: ellenőrzés alá vonni Ukrajna keleti megyéit, kikiáltani a területek függetlenségét, majd az így létrehozott „népköztársaságokat” egy föderáció, Novorosszija föderáció alá szervezni.
Novorosszija mint geopolitikai eszme a vörös (szocialista), a barna (szélsőjobboldali) és a fehér (cárista) hagyományt is egyesítette. Ezekben az elképzelésekben egymással viaskodó célokként jelent meg a donbaszi ipari üzemek államosítása (az oligarchák ellenében), az orosz expanzió és az eurázsiai nagyhatalmi pólus létrehozása a Nyugattal szemben, valamint a konzervatív ortodox vallás és a cárista nosztalgia megerősítése – írta Gerard Toal geopolitikai szakértő ebben a könyvében.


Balra: Alekszandr Kiszeljov Alekszej Anpilogovval, az Új Oroszország Koordinációs Központ, majd a“Luhanszki Népköztársaság” védelmi minisztériumának osztályvezetőjével, forrás: Szent István Légiója / Легион Святого Иштвана, VK.com, 2014.09.24. Középen: Az egyik képen látható plakát felirata szerint az adományozást az Orosz Választás nevű non-profit szervezet és az Emberek - Donbasz nevű segélyszervezet hirdette meg. Forrás: Szent István Légiója / Легион Святого Иштвана, VK.com, 2014.08.25 Jobbra: Kiszeljov magyar zászlóval a 2014. november 4-i Orosz menet elnevezésű nacionalista felvonuláson Moszkvában, forrás: Szent István Légiója / Легион Святого Иштвана, VK.com, 2014.12.21.

Ezen túl több, 2014 év végén készült felvételen az látszik, hogy Kiszeljov kapcsolatban állt a szeparatisták fontos vezetőivel: Pavel Gubarevvel, a megszállt donyecki terület önjelölt kormányzójával együtt vett részt egy eseményen, Igor “Sztrelkov” Girkin egykori FSZB-tiszttel, a donyecki terület csapatainak egykori parancsnokával pedig közös képeken szerepel.


Alekszander Kiszeljov Gubarev társaságában az anti-liberális orosz elit találkozóhelyeként ismert Izborszk klub kerekasztal-beszélgetésén, ahol Novoriosszija államformáját és ideológiáját vitatták meg (2014.09.13). Forrás: Szent István Légiója / Легион Святого Иштвана, VK.com, alatta: Igor “Sztrelkov” Girkinnel, két 2014. december 21-én publikált felvételen. Az eseményt az Alekszander Dugin által gründolt Eurázsiai Mozgalom szervezte, erre utal a poszt leírása és a pódimon elhelyezett zászló is. Forrás: Szent István Légiója / Легион Святого Иштвана, VK.com

2015 során Kiszeljov kikopott a szervezet életét dokumentáló anyagokból, VK-profilja pedig már nem él, amely alapján későbbi “pályáján” követhetnénk .

Jurij/Tanaj

A légióhoz 2014 novemberében csatlakozott a volgai tatár Tanaj Csolhanov (eredeti nevén Jurij Szapozsnyikov), aki Kiszeljovval ellentétben katonai múlttal és harctéri tapasztalattal is rendelkezett. Tanaj az orosz hadiflotta különleges alakulatánál szolgált, mielőtt egy rövid krími kitérővel Donbaszba érkezett. Az újságíróként is dolgozó Csolhanov Kelet-Ukrajnában eleinte tudósításokat készített, később azonban a kamerát fegyverre cserélte.


Balra: A fiatal Csolhanov az orosz hadiflotta egyenruhájában, forrás: Avrora-Consurgens;
középen: tatár népi öltözetben egy történelmi hagyományőrző fesztiválon, forrás: Avrora-Consurgens; jobbra: A Szent István Légiója Fehér Idel különítményének tagjaként, fegyverrel. Forrás:, Szent István Légiója / Легион Святого Иштвана, VK.com

A Vkontaktén elérhető nyilvános információk szerint Tanaj részvételével jött létre 2014 novemberében a légió fronton szolgáló rohamcsapata, a “Fehér Idel”. Bár a tatár férfi életrajzában nem találtunk semmilyen magyar vonatkozást, a Fehér Idel küldetésében mégis hazánk őstörténetét idézi meg:

“Megalakítjuk a Fehér Idel önkéntes különítményt, amely a magyar “fehér” szóból és a török nyelvű Idelből áll, amely Volgát jelent. A Volga fontos szakrális jelentéssel bír Oroszország számos nemzetisége és kultúrája számára, [...] és valaha a magyarok is a Volga-vidéken éltek. [...] Jön a Volga, hogy felszabadítsa a Dnyepert!”

– olvasható ebben a bejegyzésben.


A Fehér Idel zárt csoportjának leírása szerint a Népköztársaság Legfelsőbb Főparancsnokának közvetlenül alárendelt egységeként szerveződik. Főbb feladata Novorosszija hadseregének és önvédelmi egységek bázisainak védelme; szabotázs, terrorizmus és banditizmus elleni küzdelem. Forrás: ОБ ДСС "Feher Idel", VK.com

Tanaj egyes posztjai szerint a divízió elnevezése a “Jobbik vezetőségével” való beszélgetésből született, akikre Tanaj “magyar barátainkként” utal. Egy 2014. novemberi bejegyzés szerint pedig a Jobbik és a légió képviselői között személyes találkozóra is sor került, de a poszton kívül más nyomát nem találtuk ennek az eseménynek.

A magyar kapcsolat

2018 februárjában Tanaj Csolhanov Magyarországra látogatott: Budapesten készített vele interjút Krausz Tamás történész, az ELTE Ruszisztika Tanszékének oktatója, valamint Csikós Sándor nyugdíjazott diplomata. A videót a magát baloldali, antifasiszta politikai mozgalomként definiáló Magyar Ifjúság Közösségi Szervezetéhez köthető felület, a Forradalmi Hullám nevű blog tette közzé, de a beszélgetés a News Front nevű orosz portálon is megjelent.

Tanajt a videóban népfelkelőként mutatták be, aki a fegyveres erők harcosaként autentikus résztvevője volt “az önmaguk által kikiáltott köztársaságok mindennapi életének”. Azt nem tudni, hogy az interjút készítő Csikós-Krausz páros hol ismerkedett meg Csolhanovval, megkeresésünkre mind a ketten kitérő választ adtak az erre vonatkozó kérdésre.


A videóban Csolhanovot “népfelkelőként”, Csikós Sándort pedig Ukrajna-szakértőként konferálták fel.

Csikós oroszbarát tevékenysége már akkoriban feltűnést keltett, az Index ebben a cikkben hosszan foglalkozott a 2013 óta nyugdíjas férfi előéletével és világnézetével. A tanulmányait Moszkvában végző Csikós a rendszerváltáson átívelve, negyven évig szolgált a magyar külügyminisztérium állományában, ez alatt négyszer teljesített külszolgálatot különböző, egykor a szovjet érdekszférához tartozó, illetve ázsiai állomáshelyeken. A cikkből az is kiderül, hogy Csikós régivágású kommunistának tartja magát, aki “őszinte meggyőződésből” szolgálja az orosz érdekeket.

Csolhanov magyar kapcsolatai a budapesti látogatással nem értek véget, sőt Ukrajnáról szóló cikkeit több kis szélsőbaloldali blog is lehozta (például ez és ez), a beszélgetést moderáló Csikós Sándort pedig még ugyanabban az évben vendégül látta az oroszt megszállás alatt lévő Donyeckben.



Csikós 2014 április 14 és május 2. között tartózkodott Donyeckben, ahova “helyszíni ismeretszerzés szándékával” érkezett. Balra Tanaj Csolhanov, jobbra a DNR “ombudsmanjának”, Darja Morozovának a társaságában. Forrás: Csikós Sándor, VK.com

Csikós ezen az utazáson találkozott olyan magyarokkal is, akiket tiltott toborzás miatt jelenleg is köröz a rendőrség.

A most 29 éves Zsédely Csaba és az 52 éves Deme Lajos ellen 2018-ban adtak ki a körözést.


Deme és Zsédely az elfogatóparancs alapján körözött személyek listáján. Forrás: Police.hu

Ukrajna nemzetbiztonságát fenyegető személyekről vezetett nyilvántartása, a Myrotvorets Deme Lajost külföldi zsoldosként tünteti fel, és Deme neve egyetlen magyarként szerepel a Donyecki Népköztársaság útlevelével rendelkező külföldiek listáján is, amelyet az Információs Ellenállás nevű hackercsoport szivárogtatott ki február elején.


Balra: Deme Lajos a DNR tanktiszti egyenruhájában (rajta a neve cirill betűkkel), Tanaj Csolkhanov társaságában. Jobbra): Csolhanov, Deme Lajos és Zsédely Csaba.Forrás: Csikós Sándor, VK.com

A férfiak több képen is Tanaj Csolhanov társaságában láthatók, Csikós pedig “önkénteseink”-ként hivatkozik rájuk. A magyarok nevét “biztonsági okokból” nem írta le. Demét a róla elérhető fotók és a születésnapja alapján azonosítottuk (Csikós és Tanaj aznap köszöntötték őt, amit videófelvételen is megörökítettek). Zsédely Csabát a Facebookon keresztül értük el, aki megerősítette, hogy ő szerepel a felvételeken, azonban hozzátette, hogy a képen “civil ruhában [vagyok], tehát ez lehet nyaralás is ugyebár”. További kérdéseinkre érdemben nem válaszolt.


“Önkéntesünk”. Forrás: Csikós Sándor, Facebook, 2018.07.28.

A Vsquare oknyomozó oldal nemrég azt is kiderítette, hogy Csikós és Tanaj 2018-ban, budapesti találkozójuk után indított el egy magyar nyelvű, orosz dezinformációs oldalt, a News Front Hungaryt. A News Front egy krími központból működő, ukránellenes propagandát terjesztő lapcsalád, amely 11 európai nyelven közli anyagait.


Tanaj Csolhanov a News Front egyik felvételén. Forrás: News-Novorossia, YouTube, 2015.01.10.

Csikós jelenleg több oroszbarát csoportot adminisztrál a Facebookon, illetve állandó közreműködője a Kreml-párti Nemzeti Internetfigyelőnek, a blog pedig a mai napig szemlézi a Szent István Légió VK-n közölt bejegyzéseit. Csikós a szervezet magyar önkénteseket kereső friss felhívását se mulasztotta el saját Telegram-csatornáján megosztani.


A felhívás egy részletéről készült képernyőmentés. Forrás: Telegram (@Juzovka)

Külföldiek az oroszok oldalán

Az Argumenti.ru orosz hírportál már tavaly októberben közölt egy interjút Tanaj Csolhanovval, amiben arról számolt be, hogy a Légiót a vezetésével újraszervezik, és Oroszország és a Nyugat háborújában a “kollektív gonosz” és a “liberális eretnekek” ellen küzdenek.

Tanaj az interjúban francia, magyar, ruszin és erdélyi magyar önkéntesekről is beszélt, a létszámot illetően pontos számokat azonban még nem tudott mondani.

Az Oroszország által Ukrajna ellen indított háborúban valóban részt vesznek külföldiek is. A becslések szerint körülbelül 20 ezer külföldi csatlakozott az ukrán fegyveres erőkhöz, de az orosz oldalon is harcolnak idegen országok állampolgárai. Szergej Sojgu védelmi miniszter szerint a Közel Keleten “tizenhatezer harcos állt készen”, miután Putyin 2022 márciusában aláírta az erre vonatkozó engedélyt. A régióban egyedül Szerbiából érkeztek eddig Moszkvába nagyobb volumenben idegenlégiósok egy fedett műveletben, az Open Intelligence nyomozása szerint szeptember elsejéig több száz fő csatlakozhatott az oroszokhoz a már harcoló 50 mellé.

NATO-tagországokból azonban ilyen nagyságrendről eddig nem tudunk

- mondta a Lakmusznak Katrein Ferenc volt titkosszolgálati vezető.

Az egykor kémelhárító tisztként dolgozó Katrein hangsúlyozta, egy észak-atlanti szövetséghez tartozó országokban a mozgósítás nem feltétlenül irányul egy ütőképes nemzetközi brigád megszervezésére. Egy-egy jelentkező behálózása sokkal inkább azt a célt szolgálja, hogy “az orosz médiában pár személy felmondja a propaganda szöveget és hitelesen szemléltesse a nyugati országok megosztottságát” – nyilatkozta megkeresésünkre a szakértő.

A Szent István Légiója felhívásait gyakran kísérték absztrakt ideológiai formulák (például a nemzeti tradicionalizmus világképéről), ez pedig a mostani toborzó kampánnyal sincs másképp.

A VK-n július közepén közzétett magyar nyelvű szöveg szerint:

“Különösen előnyben részesítjük azokat, akik az alábbiakat tartják maguk számára érvényesnek: Tradicionalizmus, kereszténység, történelmi gondolkodás és Istenbe vetett hit, hagyományos keresztény és családi értékek, az Egyesült Államok és az Európai Unió megszálló rezsimjeinek illetékesei által erőltetett modern, rendkívül liberális és romboló nyugati tervek elutasítása, országaink szuverenitásának igénye, a régi hagyományos európai kultúra szeretete [...]

Ne feledjétek, hogy a mi oldalunkon és a mi hívásunkra harcolva nem csak Oroszországért, hanem a régi, hagyományos keresztény Európáért és hazáitok, nemzeteitek jövőjéért harcoltok. Tudnotok kell, hogy ellenségeink el akarják pusztítani a hagyományos keresztény értékeket, országainkat, nemzeteinket, és fel akarják számolni szuverenitásunkat.”

– írják a közösségi oldalon.

Katrein Ferenc volt titkosszolgálati vezető szerint

a felhívás annyiban tér el az általános mozgósító szövegektől, hogy kulturális háborúnak állítja be Oroszország expanziós törekvéseit.


“Szent háború”, mozgósító plakát. Forrás: Szent István Légiója / Легион Святого Иштвана, VK.com

Az üzeneteket “orosz katolikus vallási panelekbe csomagolják, az egész, bonyolult hátterű konfliktust pedig a jó és a rossz harcára egyszerűsítik le” - mondta Katrein. A szakértő szerint ugyanakkor ez nem példa nélküli, az ISIS annak idején hasonló módon – csak az iszlám vallással – szédítette az arra fogékony, nyugati embereket.



Érdeklődő a toborzó poszt alatt. Forrás: Szent István Légiója / Легион Святого Иштвана, VK.com

A mostani felhívás ugyanakkor “magas fizetést” is ígér a jelentkezőknek, ez pedig jelentős különbség ahhoz képest, hogy korábban a szervezet az önkéntességet részesítette előnyben.


Köszönet Rácz Andrásnak a cikk elkészítése során nyújtott hasznos észrevételeiért.

Javítás (2023. szept.11. 13:34.): Cikkünk korábbi verziójában az szerepelt, hogy Lehóczki Krisztiánt 4 év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, ezt javítottuk a szövegben: a büntetése 2 év börtön volt, a szabadságvesztés végrehajtását pedig 4 évi próbaidőre függesztették fel.

Címlapi kép: Kiss Bence - Német Szilvi

Német Szilvi
Újságíró, médiakutató. 2013 óta a Crosstalk videó- és médiaművészeti fesztivál vezetője, 2019-től az ELTE Film-, média- és kultúraelméleti doktori programjának hallgatója. Online politikai szubkultúrákkal, a populáris kultúra és a politika kapcsolatával, valamint hálózatelemzéssel foglalkozik. Társszerzőként jegyzi a tavaly megjelent Toxikus technokultúrák és digitális politika: Érzelmek, mémek, adatpolitika és figyelem az interneten (Napvilág, 2021) című könyvet.