Tényleg azért van annyi lövöldözés Svédországban, mert 2015-ben beengedték a menekülteket?

A magyar kormánypárti sajtóban és a svéd NATO-csatlakozás vita kapcsán tett kormányzati nyilatkozatokban gyakran a 2014-2015-ös menekültválságra vezetik vissza a Svédországban jelenleg fennálló helyzetet. Pedig a probléma ennél jóval összetettebb.

„Véres háborút robbantottak ki Svédországban a migránsbandák”; „Robbanások rázták meg Svédországot, bevándorló-bandaháború állhat a háttérben”; „Egy átlagos hétköznap este Svédországban: bombák robbannak a kertvárosi házak között”. Ez csak néhány az elmúlt hetekben a kormánymédiában megjelent, a svédországi bandaháborúról szóló cikkek közül. A hirado.hu, az Origo vagy éppen a Magyar Nemzet lelkesen foglalkozik a svéd helyzettel.

A kormánypárti orgánumok nem légüres térben teszik mindezt: szeptember közepén újra napirendre helyezte a kormány Svédország NATO-csatlakozásának kérdését, miután botrányt csinált egy, a svéd állami „iskolatévé” Magyarországról szóló kisfilmjéből. A videó középiskolásoknak mutatja be, hogy milyen az, amikor az Európai Unió egyik tagállama elkezdi felrúgni az EU közös demokratikus alapelveit. (A videó 2019 óta elérhető online, ám a Mandiner csak idén ősszel fedezte fel.)

A kisfilm miatt Szijjártó Péter szeptember 14-én felháborodott levelet írt Tobias Billström svéd külügyminiszternek; majd 9 napra rá Menczer Tamás, a Külügyminisztérium tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenéséért felelős államtitkára egy videót osztott meg Facebook-oldalán, amelyben bűnügyi statisztikákkal fest sötét képet a svéd demokrácia állapotáról.

A kormánypárti médiumok cikkei a svéd közbiztonság riasztó állapotának leírása után rendre kiemelik, hogy Svédország a 2015-ös migrációs válság idején Európában “élen járt a migránsok befogadásában”: 160 ezer bevándorlót, többségükben szíriaiakat fogadtak be, többet, mint bármely másik uniós ország. “Az országban az elmúlt két évtizedben megduplázódott a külföldön született lakosság száma” - írja az Origo és a hirado.hu cikke is, azt üzenve ezzel, hogy az elmúlt években érkezett bevándorlók miatt áll fenn jelenleg ez a helyzet Svédországban.

Rendőrségi statisztikák, hivatalos jelentések átböngészése, és egy szakértői interjú elkészítése után azonban arra jutottunk, hogy ez félrevezető leegyszerűsítése a helyzetnek:

  • a bandaháborúk ugyan óriási biztonsági problémát jelentenek Svédországnak, és ezek valóban összefüggnek a bevándorlással;
  • a bűncselekményeket azonban főként a másod-harmadgenerációs bevándorlók követik el, mintsem a frissen befogadottak;
  • önmagában a migráció nem magyarázza a bűncselekmények magas számát, a probléma inkább a bevándorlók svéd társadalomba való integrációjával lehet.

Egyre durvuló bandaháború

Akár a kormánypárti média cikkeit, akár Menczer Tamás videóját nézzük, az ott megjelent adatok pontosak, megegyeznek a svéd rendőrség hivatalos statisztikáival. Arról pedig, hogy az országban egyre nagyobb közbiztonsági problémát okoznak a lövöldözések, robbantások és az egymással szemben álló bandák konfliktusai, a független nemzetközi sajtó is bőven cikkezett.

A bandaháború csak szeptemberben 11 áldozatot követelt: több 13 és 15 év közötti fiút öltek meg, egy bűnöző édesanyját az otthonában végezték ki, egy fiatal férfit pedig Uppsalában lőttek le, munkába menet. A rendőrség megemelte a terrorkészültségi szintet. Október elején a The Guardian számolt be róla, hogy Ulf Kristersson svéd miniszterelnök a hadsereget hívja segítségül a bandák által elkövetett, „terrorista jellegű” támadások elleni küzdelemhez. Az ország vezetője szerint a helyzet olyan rossz, hogy a rendőrségnek szüksége van a katonaság támogatására, akik logisztikával és a robbanóanyagok kezelésével segítik a rendőrök munkáját.

Mindez azonban nem újkeletű dolog az országban: a svéd közmédiában már 2016-ban is megjelentek cikkek, melyek a bandaháborúhoz köthető gyilkosságok számának drámai emelkedéséről szóltak. A svéd köztévének tavaly év végén arról beszélt Gunnar Appelgren felügyelő, a bandaháborúk szakértője, hogy rendőrként eltöltött évei során még soha nem látott ennyi esetet, amikor a konfliktusban álló felek egyszerűen lelövik egymást.

A riasztó nyilatkozatokat a statisztikák is alátámasztják.

A svéd rendőrség honlapján elérhető statisztikák 2016 óta mutatják a lövöldözések, 2018 óta pedig a robbantások számát. A 2016-os statisztika még kevéssé használható, csupán két hónap adatai találhatók meg benne, a 2017-es viszont már az egész évre vonatkozik. Az adatokból látszik: 2018 óta nem volt olyan év, amikor 300 alá csökkent volna az egy évben elkövetett lövöldözések száma. Az eddigi csúcs a 2022-es év volt 391 lövöldözéssel, idén október közepéig pedig már 314 történt.

A robbantások száma évi 79 és 133 között mozgott az elmúlt 5 évben, idén viszont már most rekordot döntött: 2023. október közepéig 138 robbantásos merénylet történt Svédországban.

A Svéd Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács 2021-es tanulmánya részletesen foglalkozik a problémával. Eszerint Svédországban, szemben az Európában általános csökkenő tendenciával, 2013 óta újra növekedésnek indult az emberölések éves száma. Míg 2017-ben Európában egymillió lakosból átlagosan 8 lett emberölés áldozata, addig Svédországban 11. Ez a szám 2020-ra 12-re emelkedett.

A növekedésért jórészt a lőfegyverrel elkövetett emberölések emelkedő száma felelős a tanulmány szerint:

2017-ben Svédországban évente egymillió lakosból négyen haltak meg lövöldözés miatt, szemben az európai átlag 1,6 személlyel.

Az áldozatok között Svédországban ráadásul jóval nagyobb arányban vannak fiatalok, mint Európában. Amíg a 20-29 éves korosztályban Európa legtöbb országában egymillió emberre 0-4 áldozat esik, addig Svédországban 18.

Kik az elkövetők?

Ahogy a tanulmány is megjegyzi, a Svédországban fegyverrel elkövetett emberölések szinte kizárólag bűnbandákhoz kötődnek. Az Expressen svéd lap cikke szerint jelenleg két banda háborúzik egymással: a Foxtrot, Rawa Majid, más néven a „Kurd Róka” vezetésével; és a Dalen, Ismail Abdo, vagyis “Eper” vagy “Eperember” vezetésével. A két férfi korábban egy bandához tartozott, mára azonban egymás ellen fordultak. A 37 éves Majid Iraki Kurdisztánból származik, gyermekkorában költözött szüleivel Uppsalába. Jelenleg Törökországból irányítja a bandát, ő Svédország egyik legkeresettebb bűnözője, akit a törökök a svédek többszöri kérésére sem adtak ki. A 33 éves Abdot 2016-ban öt és félévnyi börtönbüntetésre ítélték fegyvertartásért és súlyos kábítószerrel kapcsolatos bűncselekményekért. Jelenleg ő sem tartózkodik Svédországban, a svéd hatóságok szerint ő is Törökországban van, és megszerezte a török állampolgárságot is, így az ő kiadatásával kapcsolatban sincsenek nagy reményei a svéd rendőrségnek.

Manne Gerell svéd kriminológus szerint a jelenlegi erőszakhullám a két banda háborújának köszönhető.

„A bandákban mindenféle hátterű ember van, de a tipikus bandatagot fiatal, külföldi hátterű tinédzserként lehet leírni, aki egy nagyváros szegényebb kerületében él, és sokszor már eleve ismeri a többi tagot. Talán már árultak is drogot közösen, vagy követtek el kisebb balhékat együtt. Sok esetben nem toborzás történik, hanem egyszerűen így szocializálódnak a fiatalok, belenőnek a bandába”

– mondta Gerell a Lakmusz kérdésére.

Hozzátette, korábban a fiatal, 13-15 éves bandatagok sokáig a ranglétra alján maradtak, az idősebbek csupán arra használták őket, hogy drogot vigyenek az egyik helyről a másikra, figyeljék a környéket, egyfajta kifutó fiúként funkcionáltak. Mára ez megváltozott: sokszor már néhány hét után fegyvert kapnak a kezükbe, vagy egyenesen az a belépő a bandába, hogy le kell lőniük valakit. A jelenségre a magyarázat a svéd büntetőtörvénykönyvben található.

A svéd törvények szerint a büntethetőség alsó korhatára 15 év. 15-18 év között rendkívül ritka a börtönbüntetés, csak nagyon különleges esetekben fordulhat elő. 18-21 év között pedig csak nagyon súlyos bűncselekmény elkövetése esetén lehet börtönbe zárni a fiatal elkövetőt. A legtöbb esetben a 21 év alattiakat börtön helyett javítóintézetbe küldik. A javítóintézetek szabályai kevésbé szigorúak, mint a börtönöké, a fiatalok használhatják a telefonjaikat, és el is hagyhatják a helyet, így a legtöbbször kapcsolatban tudnak maradni a bandatagokkal - magyarázta Gerell.

Veszélyeztetett környékek

Mivel a bandák főként Stockholmban és Uppsalában vannak jelen, a legtöbb lövöldözés és robbantás is ezekben a városokban történik. Korábban a rendőrség által „veszélyeztetett területnek” minősített kerületek voltak az erőszak helyszínei, mostanra azonban már nem csak ott történnek lövöldözések vagy robbantások. A bandatagok ugyanis elkezdték egymás rokonait is célba venni, ami azt jelenti, hogy a támadások ritkábban, de bárhol előfordulhatnak, ahol a családtagok élnek.

A rendőrség definíciója szerint a “veszélyeztetett területek” olyan „földrajzilag meghatározott területek, amelyeket alacsony társadalmi-gazdasági státusz jellemez, és ahol a bűnözők hatással vannak a helyi közösségre.” A rendőrség utolsó, 2021-es felmérése szerint 61 ilyen terület van az országban. Menczer Tamás ezeket a kerületeket félrevezetően no-go zónáknak nevezte a videójában.

Részlet a svéd rendőrség 2021-es jelentéséből: a sárgával jelölt rész egy a 61 “veszélyeztetett területből”; Varby 30 percre található Stockholmtól. A mellette lévő, bordóval körberajzolt terület egy “különösen veszélyeztetett terület”, a harmadik, rózsaszín kategória pedig “kockázatos területet” jelent a rendőrség értékelése szerint.

Manne Gerell szerint, ha egymásra tennénk különböző térképeket olyan svéd nagyvárosok kerületeiről, ahol magas a munkanélküliség, sok külföldi hátterű ember él, sok az alacsony jövedelmű lakos, és ahol koncentráltabban van jelen a bűnözés, akkor az kiadná ezeket a veszélyeztetett területeket.

Mi az oka?

De mi az oka annak, hogy Svédországban az elmúlt 20 év során a bandák által elkövetett erőszak gyakorisága a legmagasabbra emelkedett Európában? A magyar kormánymédiában megjelent cikkek ezt egyértelműen a bevándorlással kötik össze.

Hogy a két tényező között van összefüggés, senki sem tagadja, de önmagában a migráció nem magyarázat a svéd jelenségre.

Ahogy Manne Gerell rámutatott: Németország szintén rengeteg bevándorlót fogadott be, ott mégsem történik az, mint Svédországban.

Az elérhető adatok azt mutatják, hogy a probléma inkább a bevándorlók svéd társadalomba való integrációjával lehet.

Mit mondanak az adatok?

A svéd hatóságok gyűjtenek ugyan adatokat a bűnelkövetők nemzetiségéről, de eddig csak kétszer, 2005-ben és 2021-ben közöltek átfogó adatelemzést a témában. A Svéd Bűnmegelőzési Tanács 2021-ben megjelent legfrissebb tanulmányából kiderül, hogy az egyes lakossági csoportokat milyen arányban gyanúsították meg valamilyen bűncselekménnyel 2015 és 2018 között.

A legnagyobb arányban, 10,2 százalékban azok között a svédországi lakosok között találhatunk feltételezett bűnelkövetőket, akik Svédországban születtek, de szüleik külföldi születésűek.

Ugyanez az arány a külföldön született, de Svédországban élőknél 8 százalék. A Svédországban, svéd szülőktől született lakosok esetében pedig csak 3,2 százalék.

A bűnelkövetéssel gyanúsítottak aránya egyébként mind a négy, a statisztikákban szereplő származás szerinti csoportban csökkent 2007 és 2018 között, ha az összes bűncselekménytípust vizsgáljuk. Ha azonban a drogokkal kapcsolatos bűncselekményeket nézzük, akkor mind a négy kategóriában növekedett a feltételezett elkövetők aránya, ha pedig a megkísérelt és befejezett gyilkosságokat, akkor a két külföldi szülőtől született svéd lakosok körében látható emelkedés.

A jelentés szerzői statisztikai módszerekkel kiszámolták, hogy az egyes származási csoportokhoz tartozók mekkora eséllyel kerülnek be a bűnügyi nyilvántartásba a svéd születésű szülők Svédországban született gyerekeihez képest. Akik külföldön születtek, 2,5-szer nagyobb eséllyel,

akik ugyan Svédországban születtek, de mindkét szülőjük külföldön született, ennél is gyakrabban: 3,2-szer nagyobb eséllyel lesznek bűnelkövetők.

A tanulmány arra vonatkozóan is tartalmaz adatokat, hogy az összes elkövetett bűncselekményre vetítve hogyan alakult egyetlen csoport, a külföldi (non-resident) feltételezett elkövetők aránya. Ez az arány a tanulmány szerint 2007 és 2018 között 6,3 százalékról 9-re nőtt, de nem egyenletesen:

  • 2007 és 2013 közötti látványosan emelkedett a külföldi elkövetők aránya, főként a rablások és betörések esetén, ami azzal is összefüggésbe hozható, hogy ebben az időszakban a korábbinál több jelentés készült a betöréses lopásokra összpontosító nemzetközi szervezett bűnözői csoportok tevékenységéről;
  • 2015-2016-ban pedig az összes bűncselekmény kategóriában emelkedett a külföldi elkövetők aránya, aminek a tanulmány szerint lehet az az oka, hogy 2014-2015-ben Svédországba nagy számú menedékkérő érkezett.

Ugyanakkor a tanulmány azt is megjegyzi, hogy a Svédországba érkező menedékkérők száma nem eredményezett ugyanolyan mértékű növekedést a külföldiek által elkövetett bűncselekmények számában.

Míg ugyanis 2015-ben az országba érkezett menedékkérők száma 400 százalékkal növekedett 2011-hez képest, a nem belföldi személyek által elkövetett bűncselekmények száma akkor csak 32 százalékkal volt nagyobb, mint 2011-ben.

2017-2018-ban egyébként a nemzetközi szervezett bűnözéshez köthető bűncselekmény kategóriákat leszámítva újra lecsökkent Svédországban a külföldiek által elkövetett bűncselekmények aránya a tanulmányban vizsgált időszak korábbi éveinek alacsony szintjére.

Az okokról

A bandaháborúk és az erőszakhullám okainak feltárásáról Svédországban már régóta folyik a diskurzus. 2017-ben több cikk megjelent arról, hogy vajon a bevándorlók miatt emelkedett-e meg az erőszakos cselekmények száma Svédországban. A Snopes nevű tényellenőrző oldalnak Joakim Palmkvist svéd bűnügyi újságíró akkor arról beszélt, hogy Svédországban ez már a bandaháborúk harmadik hulláma, az erőszak kisebb-nagyobb intenzitással az 1990-es évek óta jelen van: az első hullámot a motoros bandák indították; a másodikat nagyrészt a balkán háború elől menekülők gyerekei; a mostani, harmadik hullám főszereplői pedig azoknak a bevándorlóknak a leszármazottai, akik életük nagy részében Svédországban éltek, ők maguk pedig már Svédországban születtek és nőttek fel.

Ugyanezt mondta a New York Timesnak Henrik Emilsson, a Malmöi Egyetem kutatója, aki szerint a 2017-ben zajló bandaháborúnak nem volt köze a 2015-2016-ban történt migrációhoz. 2019-ben Linda H Straaf, a svéd nemzeti műveleti osztály hírszerzési vezetője pedig szintén arról beszélt a BBC-nek, hogy nem helyes azt állítani, hogy az újonnan érkezők azok, akik jellemzően csatlakoznak a bűnszövetkezetekhez.

Sokkal inkább másod-harmadgenerációs bevándorlókról van szó.

Mindezt Manne Gerell is megerősítette nekünk.

Átfogóbb megoldásra lenne szükség

A svéd kormány honlapján hosszan sorolja, milyen intézkedéseket tett a bevándorlók hatékonyabb integrálása érdekében, ahogy azt is megjegyzi, hogy Svédország az 56 ország integrációs politikáját összehasonlító MIPEX-index (Migrant Integration Policy Index) élén áll. Az index különböző területeket vizsgál, úgy mint a munkaerő-piaci mobilitás, oktatás, politikai részvétel, családegyesítés, állampolgársághoz való hozzáférés, egészségügy, állandó tartózkodás és megkülönböztetés-mentesség. Ezekben Svédország a vizsgált országok közül valóban a legjobban teljesít. Azt azonban maga az index módszertani leírása is megjegyzi, hogy a kormányzati politika csak egy az integrációt befolyásoló számos tényező közül.

A honlapon megemlítik az OECD 2016-os tanulmányát is, amely szintén elismeri, hogy Svédországnak jól kidolgozott integrációs politikája van, emellett azonban a felmérés azt is kiemeli, hogy az országnak kihívásokkal kell szembenéznie az újonnan érkezett (2016-ban) bevándorlókkal, különösen az alacsonyabb végzettségű nők munka- és közösségi életbe való beilleszkedésének segítésével kapcsolatban.

2022-ben ráadásul már a svéd kormány is kevésbé ütött meg optimista hangot: tavaly áprilisban, az akkori miniszterelnök, Magdalena Andersson azt mondta, Svédországnak nem sikerült megfelelően integrálnia azt a rengeteg bevándorlót, akiket az elmúlt két évtizedben befogadott, a szegregáció igen nagy méreteket öltött, mindez pedig párhuzamos társadalmak kialakulásához, és a bandák közötti erőszakhoz vezetett. Megjegyezte, hogy az integráció túl gyenge volt, miközben nagymértékű bevándorlás történt az országba; a rendőrség és a szociális rendszer pedig nem kapott elég forrást.

Erre rezonál az Eurobarométer 2021-es felmérése is, amely szerint a svédek 52 százaléka nem igazán tartja sikeresnek, 20 százaléka pedig egyáltalán nem tartja sikeresnek a Svédországba érkezett bevándorlók integrálását. 24 százalékuk válaszolta azt, hogy elég sikeresnek, és mindössze 1 százalék, hogy igazán sikeresnek érzi az integrációt.

Forrás: Eurobarometer 2021

A problémák ellenére azonban a svédek szerint továbbra is fontos a nyitottság: az Ipsos friss, 2023-as felmérése szerint a svéd lakosság 84 százaléka egyetért azzal, hogy a bevándorlóknak menedéket kell nyújtani.

Forrás: Ipsos 2023

Ahogy a korábbi miniszterelnök Andersson, úgy Diamant Salihu, a svéd közmédia újságírója is a szegregációt említi, mint olyan tényezőt, amelyen javítania kellene Svédországnak. Salihu, aki 2021-ben „Míg mindenki meg nem hal” címmel adott ki könyvet a svéd bandaháborúról, egy finn lapnak nyilatkozva azt a tanácsot adta a skandináv szomszédoknak, hogy ne szegregáljanak kerületek és iskolákat, biztosítsanak iskolán kívüli elfoglaltságokat a fiataloknak, és törekedjenek arra, hogy a gyerekek elvégezzék az iskolát.

Manne Gerell szerint a kormány jelenleg inkább arra koncentrál, hogy több eszközt adjon a rendőrség és az igazságszolgáltatás kezébe, változtasson a büntetési tételek hosszán. „A svéd jogszabályokat nem bandaháborúkra és gyerekkatonákra tervezték, de ezen most változtatunk” – mondta el a jelenlegi svéd miniszterelnök szeptember végén a köztévén, a svéd lakossághoz intézett beszédében. Ezen kívül az ország vezetői az utcai megfigyelő rendszerek fejlesztésével növelnék a közbiztonságot: október elején Gunnar Strömmer igazságügyi miniszter 2500 térfigyelő kamerát és drónokat ígért, amelyek megkönnyítik majd az arcfelismerést és az elkövetők azonosítását.

A kriminológus elmondta, mindez valóban fontos, de nem elégséges a bandaháború elleni harcban, ennél átfogóbb megoldásra van szükség. Arra például kevésbé fókuszálnak a politikusok, hogy megelőzzék a fiatalok csatlakozását a bandákhoz. „Pedig arra is figyelni kellene, hogy akik most háromévesek, ne fogjanak majd fegyvert tíz év múlva” – tette hozzá.

Címlapi kép: Rendőrök egy lakóháznál, egy éjszakai lövöldözés helyszínén, a svédországi Jarfallában, Stockholm északnyugati részén, 2023. január 12-én. Fotó: Pontus Lundahl/TT News Agency via AFP

Fülöp Zsófia
A Szegedi Tudományegyetemen filozófiát, az ELTE-n kommunikációt és esztétikát tanult. Újságírással egyetemi tanulmányai alatt kezdett foglalkozni, majd 2013 és 2022 között a Magyar Narancs újságírójaként dolgozott, ahol főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. 2018 októbere és 2019 májusa között Brüsszelben volt gyakornok, az Európai Parlament webkommunikációs osztályán cikkeket írt és közösségi médiával foglalkozott, majd visszatért az újságíráshoz. 2022 őszétől az Oxfordi Egyetemen működő Reuters Institute ösztöndíjasaként a magyarországi romák médiareprezentációját és a kisebbségi média lehetőségeit kutatta. A Lakmusz csapatához 2023 májusában csatlakozott.